Odpowiedz

Akt zgonu - nazwisko matki oraz data

09 gru 2022, 13:25

Bardzo proszę o przetłumaczenie daty zgonu Marianny oraz rozczytanie nazwiska jej matki. Jest to akt nr 13.

https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ska ... 2d3b9d8197

Pozdrawiam :)

Re: Akt zgonu - nazwisko matki oraz data

09 gru 2022, 14:27

23 stycznia / 4 lutego 1869 r o godzinie trzeciej rano zmarła w Kolonii Kakawa Marianna Sron 10 mcy mająca córka Józefa i Marcjanny ślubnych małżonków Sron rolników
Brak nazwiska rodowego matki a podane dziesięć miesięcy - dziwne???

Re: Akt zgonu - nazwisko matki oraz data

09 gru 2022, 15:25

Roksi napisał(a):23 stycznia / 4 lutego 1869 r o godzinie trzeciej rano zmarła w Kolonii Kakawa Marianna Sron 10 mcy mająca córka Józefa i Marcjanny ślubnych małżonków Sron rolników
Brak nazwiska rodowego matki a podane dziesięć miesięcy - dziwne???


Brak nazwiska matki jest bardzo dziwny.

Sprawdzam właśnie dzieci Józefa Śrona/Srona i Marianny (Marcjanny?) Dziwińskiej (lub/i Marianny Wąsik) żeby wyprostować ich powiązania. Nie znam rosyjskiego, ale wydaje mi się, że nazwisko matki nie zostało podane także na akcie zgonu trzyletniego Józefa (zm. w 1863 r. = Józef syn Marianny Dziwińskiej rodzi się w 1860 r.) oraz pięcioletniego Tomasza (zm. 1879 r.).

Co więcej, w 1865 roku (parafia Godziesze - rekord na Basi) rodzi się Jakub - syn Szczepana Rasiowskiego oraz Marianny Dziwińskiej (wydaje mi się, że to nazwisko nie było popularne). Chrzestnym dziecka jest Józef Sron, świadkami są Marcin oraz Jakub Wąsik.

A w akcie zgonu Agnieszki (zm. 1912 r.) córki Józefa i Marianny Wąsik świadkiem jest Franciszek Ziętek - Franciszek był mężem Marianny Śron (córki Józefa i Marianny Dziwińskiej).

Widzę, że czekają mnie długie poszukiwania i analizy :)

Dziękuję bardzo za tłumaczenie i pomoc

Pozdrawiam :)

Pozdrawiam
Odpowiedz