Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Feliksów dawne woj. konińskie

26 lut 2009, 00:45

Czy ktoś orientuje się do jakiej parafii należała wieś Feliksów na przełomie 18/19 w? Czy była to parafia w Malanowie? Dziękuję za odpwiedź.

Re: Feliksów dawne woj. konińskie

26 lut 2009, 11:10

Witaj Mati.
Feliksów na pewno należał do parafii Malanów. Tak też jest do dzisiaj.
Kogo szukasz w tym regionie? Jakie nazwiska i z jakich lat Cię interesują?

Pozdrawiam

Re: Feliksów dawne woj. konińskie

26 lut 2009, 23:13

Witaj!

Dziękuję za odpowiedź na moje pytanie. Przeglądałem w AP mikrofilm dotyczący Malanowa i niestety nie zauważyłem tam wzmianki o Feliksowie. To mnie zaskoczyło, ponieważ wieś Feliksów należy do tej parafii. Odnalazłem kilka osób, które kiedyś żyły w tym rejonie. Szukałem nazwiska Janik. Pozdrawiam :-)

Re: Feliksów dawne woj. konińskie

01 gru 2009, 03:49

Witam - informacja o Antonim Janiku /vel Janek/ z powiatu koninskiego znajduje sie w ksiazce:
"Polacy i ziemie polskie w dobie wojny krymskiej".
"Trzeci z "zabajkalcow, Antoni Janik, vel Janek, 38 letni zolnierz witebskiego batalionu guberialnego, byl niepismiennym wloscianinem z powiatu koninskiego, ktory przebywal na urlopie zdrowotnym w rodzinnej wiosce. Zamiast powrocic na sluzbe przylaczyl sie do powstancow i walczyl w oddzialach Jasinskiego i Wawra /Ramotowskiego/. Nastepnie zbiegl do Prus, po powrocie ukrywal sie. Aresztowano go 1 pazdziernika 1864 roku w lesie pod Ostroleka. Sad polowy w Pultusku skazal go na kare smierci przez rozstrzelanie. Wyrok zatwierdzony przez Audytoriat Polowy i zlagodzony przez namiestnika opiewal na 12 lat ciezkich robot w kopalniach. O udziale Janika w wojnie krymskiej swiadczy pozbawienie go medalu pamiatkowego. Na Sybir wyruszyl z Warszawy 12 marca 1865 roku. Do Tobolska dotarl "poczta" 10 maja tegoz roku. Dalsza droge odbyl czesciowo na parostatku "Rabotnik" a od Tomska czesciowo na powozkach, czesciowo pieszym etapem by wyruszyc z Krasnojarska do Irkucka w sierpniu tegoz roku. W nastepnym roku znalazl sie za Bajkalem i polegl podczas walk pod Miszycha, gdzie przez wiele lat stal krzyz upamietniajacy ten najbardziej dramatyczny epizod powstania katorznikow.
Hania
Odpowiedz