Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Księgi parafialne Gryżyna

05 kwi 2009, 14:20

Poszukuję danych o ślubie pradziadków w Gryżynie.Wiem że pradziadek nazywał się Wojciech Karolczak ,a jego żona Maria/Marianna Jankowiak.Ślub wzięli w Gryżynie,mieszkali w Racocie.Ślub około 1880-1885r.
Znalazłam wpis który prawie pasuje.Wpis 8 w 1882 roku.Dane prababci się zgadzają,ale nazwisko Wojciecha to Królczak.
Zastanawiam się czy możliwe jest że nazwisko jest po prostu źle wpisane i jest to moja rodzina?

Re: Księgi parafialne Gryżyna

05 kwi 2009, 14:40

Wszystko się zgadza, Twoi pradziadkowie wzięli ślub w czerwcu 1882 (nie podano daty dziennej, można za to sprawdzić datę ślubu cywilnego w aktach USC - będą tam też podpisy przodków) w Gryżynie. Wojciech jest zapisany jako Karólczak, a nie Królczak (nie można bazować jedynie na danych z Poznan Project, indeksujący miał prawo "zjeść" jedną literkę). Pochodził on z Wławia w parafii Wyskoć, natomiast jego żona Marianna była z Racotu, w którym najwidoczniej po ślubie zamieszkali.

Pozdrawiam
Piotr

Re: Księgi parafialne Gryżyna

05 kwi 2009, 15:13

Bardzo Ci dziękuję za informację :D

Re: Księgi parafialne Gryżyna

05 kwi 2009, 19:00

Piotrze ma pytanie i prośbę czy nie masz dostęp do wiadomości jak mieli na imię ich rodzice?

Re: Księgi parafialne Gryżyna

05 kwi 2009, 22:04

Witaj Małgorzato.
Cieszymy się, że zagościłaś na naszyn forum.
Przypominan jednak, że na forum tym, jak chyba na każdym innym, obowiązują pewne zasady zawarte w regulaminie.
Wszyscy staramy się przestrzegać regulaminu, dlatego przypomnę tylko dwa punkty:

8. Wypełniamy profil użytkownika. Przede wszystkim podajemy imię i nazwisko oraz miasto zamieszkania. Reszta informacji jest dobrowolna, chociaż zachęcamy do wypełniania także innych pól. Konta, w których nie podano pełnych danych mogą zostać zablokowane lub wykasowane przez Administratorów.

9. Podpisujemy posty chociażby imieniem. Nie jesteśmy anonimowi, jeśli ktoś chce ukrywać się tylko za nickiem, to być może trafił na złe forum.

Zachęcam do uzupełnienia profilu i przypominam o podpisywaniu swoich postów.

Re: Księgi parafialne Gryżyna

05 kwi 2009, 22:29

Bardzo przepraszam,pierwszy raz zalogowałam się na jakimkolwiek forum.Nieświadomie popełniłam błąd.

Gosia

Re: Księgi parafialne Gryżyna

06 kwi 2009, 07:56

Teraz już jest OK :)
Niestety nie mam informacji o rodzicach państwa młodych, po te najpewniej sięgnąć do aktu małżeństwa z USC. Najprawdopodobniej będzie on w księgach USC Racot, także trzeba będzie się zgłosić do Archiwum Państwowego w Lesznie. Można to zrobić osobiście, lub zlecając archiwum odpłatną kwerendę. Te same dane w sumie powinnaś uzyskać z aktów zgonu pradziadków, tak więc może tą drogą byłoby łatwiej. Kiedy już będziesz miała te informacje, możesz szukać dalej w aktach metrykalnych danych parafii, korzystając np z czytelni mormonów znajdującej się we Wrocławiu, lub w Poznaniu z zasobów Archiwum Archidiecezjalnego.

Piotrek

Re: Księgi parafialne Gryżyna

06 kwi 2009, 11:19

Dziękuję za informację !
Gosia
Odpowiedz