Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Prośba o odczytanie nazwiska

16 maja 2009, 19:45

Witam wszystkich serdecznie
Mam gorącą prośbę o pomoc w odczytaniu nazwiska w załączonym dokumencie
link: http://picasaweb.google.pl/luxor.PZ/DokumentyRodzinne?authkey=Gv1sRgCLS2tYqkoqW29gE#5336488236735559346
przepraszam za wielkosc pliku (ma prawie 1,4 mb) ale chciałem zostawić jak najwięcej szczegółów
chodzi o odczytanie nazwiska matki Jana Zmysłowskiego w podanym linku
z góry dziękuję za pomoc
Pozdrawiam Przemo

Re: Prośba o odczytanie nazwiska

16 maja 2009, 19:54

Witaj :)
Wg mnie, aczkolwiek nie jestem pewien w 100%, nazwisko matki to Kucharska.

Re: Prośba o odczytanie nazwiska

16 maja 2009, 20:04

Wg mnie też "Kucharska".

Pozdrawiam
Jarek

Re: Prośba o odczytanie nazwiska

16 maja 2009, 20:27

dzieki za szybka odpowiedz
wg mnie tez to jest Kucharska za to osoba od ktorej dostalem dokument z dalekiej rodzinki myslala raczej ze jest to Ruchowska
chcialem zasiegnac jeszcze waszych opinii
jeszcze raz dzieki

Re: Prośba o odczytanie nazwiska

16 maja 2009, 20:38

mam jeszcze jedno pytanie dot. tej osoby z dokumentu
akurat są to "najstarsze" osoby w moim drzewie i próbuje znalezc je w archiwum
Wojciech Zmysłowski pochodził najprawdopodobniej z okolic Ostrowa Wlkp. ale nie znam miejsca pochodzenia żony właśnie Viktorii Kucharskiej jeżeli dobrze odczytaliśmy dokument :)
Czy regułą było kiedyś że ślub brało się w parafii panny młodej ?

Re: Prośba o odczytanie nazwiska

16 maja 2009, 20:50

Na podstawie moich badań genealogicznych mogę stwierdzić, że ślub odbywał się w parafii panny młodej. To była taka tradycja.

Pozdrawiam
Jarek

Re: Prośba o odczytanie nazwiska

16 maja 2009, 21:39

Na podstawie moich doświadczeń mogę stwierdzic , że "odpisy " aktów urodzeń nie zawsze pokrywają się z prawdą. Ten dokument jest odpisem. Prześlij go dla mnie na PW. Pytanie, czy masz inne informacje.

Re: Prośba o odczytanie nazwiska

16 maja 2009, 21:43

Ten dokument powstał prawie 100 lat później.

Re: Prośba o odczytanie nazwiska

16 maja 2009, 23:55

Witam!
Kucharską raczej bym wykluczył ponieważ łączenie liter trzeciej i czwartej jest na średniej ich wysokości. W przypadku Kucharskiej łączenie byłoby w dolnej części. Ja raczej widzę Kurkowską ,Kurkoską lub Kurkaską, bo trzecia litera z chrakterystycznym zawijasem przypomina R. Wg mnie to Wiktoria Kurkaska.

Pozdrawiam Piotr Dutkiewicz

Re: Prośba o odczytanie nazwiska

17 maja 2009, 01:54

Ja bym powiedzial Kucharska. Prosze zwrocic uwage na imie Wojciech. "ch" wyglada w nazwisku tak samo jak w imieniu i jest laczone na gorze.

Re: Prośba o odczytanie nazwiska

17 maja 2009, 08:27

Dziękuję wszystkim za pomoc jeżeli ktoś będzie miał jeszcze jakieś opinie będę wdzięczny
ja osobiście skłaniam się chyba bardziej ku nazwisku Kucharska (przedostatnia litera ma dodatkową kreskę nad brzuszkiem co raczej wskazuje chyba na końcówkę *ska tak jak w nazwisku Zmysłowski)
ciekawie wygląda ten zawijas nad pierwszą literą nazwiska - może on coś ma sugerować
Obrazek
niestety jeszcze najprawdopodobniej nie zostali zindeksowani w baze małżeństw albo już są poza obszarem indeksacji i żadne z podanych nazwisk nie pasuje

Re: Prośba o odczytanie nazwiska

17 maja 2009, 08:36

Witam!
Chyba Krzysztofie masz rację, to Kucharska. Osoba pisząca ten dokument wszystkie litery k i h pisała bez łączenia z poprzednimi. Dokładnie to widać w nazwisku ojca chrzestnego. Na powiększeniu, które zamieścił Przemek widać to bardzo wyraźnie.

Pozdrawiam Piotr Dutkiewicz

Re: Prośba o odczytanie nazwiska

29 maja 2009, 16:47

LUXOR napisał(a):Dziękuję wszystkim za pomoc jeżeli ktoś będzie miał jeszcze jakieś opinie będę wdzięczny
ja osobiście skłaniam się chyba bardziej ku nazwisku Kucharska (przedostatnia litera ma dodatkową kreskę nad brzuszkiem co raczej wskazuje chyba na końcówkę *ska tak jak w nazwisku Zmysłowski)
ciekawie wygląda ten zawijas nad pierwszą literą nazwiska - może on coś ma sugerować
Obrazek
niestety jeszcze najprawdopodobniej nie zostali zindeksowani w baze małżeństw albo już są poza obszarem indeksacji i żadne z podanych nazwisk nie pasuje

Wydaje mi się że ten zawijas to nic innego jak wydłużone ramię litery K (spójrzcie na podpis obok pieczątki w prawym dolnym rogu) i ptaszek v sugerujący miejsce pisania.
Kucharska na 99,9% ale czy tam jest imię Wiktoria to tego nie jestem pewien. Pozdrawiam wszystkich

Re: Prośba o odczytanie nazwiska

01 cze 2009, 08:18

Imię to napewno Wiktoria, ponieważ inne imię zaczynające się na Vi (Vincentia ) nie pasuje tutaj.

Re: Prośba o odczytanie nazwiska

01 cze 2009, 08:51

Jeszcze raz dzięki za pomoc

Co do nazwiska Kucharska nie byłem pewien ale jak podaliście w wątpliwość jeszcze imię to już zupełnie zgłupiałem :)
Na szczęście wszystko się wyjaśniło
Pozdrawiam i miłego dnia
Odpowiedz