Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Koło śpiewu Głos z nad Warty Herne 1921r Fotografia

21 maja 2009, 22:35

Witam wszystkich bardzo serdecznie!
Przeczytałem wszystkie posty na tym forum i jestem pod wrażeniem.
Moi pradziadowie pochodzili z Wielkopolski i dlatego zdecydowałem się napisać ten post.
Pradziadek Wojciech/Albert Skrzypkowiak ur. 04.04.1878 r w miejscowości Starkowo.
W 1905 ożenił się z Marianna Zygmanowską ślub odbył się w miejscowości BUCZ .Zaraz po ślubie wyjechali do Niemiec Herne
gdzie pracował prawdopodobnie jako górnik. W czasie I Wojny był w armii pruskiej ale nie wiem na którym froncie,otrzymał krzyż żelazny 2 kl.niestety nie mam żadnych dokumentów na potwierdzenie tych danych.
Nie mogę nigdzie dokopać się jakichkolwiek informacji o jego przodkach ,rodzeństwie,podobno Marianna miała 10 braci.
Na fotografii jest kilkadziesiąt osób może ktos rozpozna swoich przodków.
Szanowni użytkownicy forum gdybyscie mieli jakiekolwiek informacje na temat wymienionych członków mojej rodziny prosze o odpowiedz.
Wszystkie podpowiedzi doświadczonych w poszukiwaniach Koleżanek i Kolegów będą dla mnie cennymi wskazówkami.

Tadeusz Skrzypkowiak
[img][IMG]http://images49.fotosik.pl/129/7c9f7eb5fa34ddf3m.jpg[/img][/img]

Re: Koło śpiewu Głos z nad Warty Herne 1921r Fotografia

22 maja 2009, 03:03

Witam Tadeusz -
Mieszkasz w Anglii, tam jest bardzo duzo filii Family History Centers /LDS Church/.
www.familysearch.org
Zanim odwiedzisz podana wyzej strone, sprawdz czy Starkowo bylo parafia, jesli nie to pod jaka parafie podlegalo Starkowo /woj.pomorskie/. Wtedy poszukaj na www.familysearch.org
czy maja zfilmowane ksiegi z tej parafii i z parafii Bucz/wielkopolska.
Jesli maja to poszukaj na tej samej stronie www.familysearch.org
gdzie najblizej twojego miejsca zamieszkania znajduje sie Family History Center i pojedz osobiscie, zamow mikrofilm z interesujacymi cie datami.

Powodzenia, Hania

Re: Koło śpiewu Głos z nad Warty Herne 1921r Fotografia

22 maja 2009, 21:54

Starkowo ,nie woj.pomorskie a wielkopolskie należało do parafii Przemęt. Reszta na PW.

Re: Koło śpiewu Głos z nad Warty Herne 1921r Fotografia

23 maja 2009, 01:22

Tadeusz -
Oczywiscie Jacek ma racje, Przemet jest parafia dla Starkowa.
Nie wiem czy jestes zorientowany w nawigacji strony, ktora ci polecilam wyzej, znalazlam, ze maja mikrofilmy z parafii Przemet od roku 1598 - 1915, w sumie 12 rolek a wiec bedziesz mial co przeszukiwac i odszukac swoich przodkow.
Dla orientacji podaje, ze jak wejdziesz na ta strone to przesun kursor na Library a pozniej click na Library Catalog, otworzy sie nowa strona click na Place Search, w nastepnym oknie wpisz parafie Przemet lub Bucz i masz wszystko jak na dloni. Dalej click na tytuly a takze mozesz sobie wydrukowac cala strone jakie ksiegi od jakiego roku i jaki numer microfilmu.
Ja korzystam z Family History Center przy LDS Church od 9 lat, nie trzeba byc czlonkiem tego kosciola, ani Mormonem, trzeba tylko dobrych checi, czasu i u nas $5,75 za wypozyczenie rolki na 2 miesiace. Jesli wypozyczasz tej sam mikrofilm poraz trzeci to dostajesz bezplatne wypozyczenie na caly rok.
Zycze powodzenia.
Hania

Re: Koło śpiewu Głos z nad Warty Herne 1921r Fotografia

23 maja 2009, 16:22

Tadeuszu - jestem pod wrażeniem. Oto bowiem w Herne ( ówczesny Kreis Bochum) w 1915 r. urodził się mój Ojciec.
Co było potem - chwilowo brak danych- ale się staram. Prawdopodobnie bowiem tamże urodziło się kilkoro z jego rodzeństwa, muszę więc ustalić kilka dat i ponownie tam napisać.
Znając datę urodzenia mojego Ojca a także nr aktu urodzenia napisałem do p. Heike z Standesamt Herne. Bez żadnego problemu dostałem stamtąd kserokopię aktu, o który poprosiłem. Kosztuje to 7 € .
Adres znajdziesz na stronie miasta Herne.

Re: Koło śpiewu Głos z nad Warty Herne 1921r Fotografia

24 maja 2009, 01:18

Witam ponownie! Dziekuje za wszystkie podpowiedzi!
Aniu jak sie okazało London Family History Centre jest niedaleko.Juz zamówiłem interesujące mnie mikrofilmy.teraz czekam z niecierpliwoscią na telefon że już są .
Tak się zastanawiam skoro wyjechał z polski i mieszkał w Herne to do Armii powołano go właśnie stamtąd.co decydowało
gdzie się trafi(który front) miejsce urodzenia czy zamieszkania??Nie mam pojecia za co nadawano odznaczenia, za odniesione rany ?? może? Jest jakis spis szpitali .pewnie spisu odznaczonych nie ma.
Większość Polaków z Niemiec wyjechała bo w 1924 musieli podjąc decyzje ,zostac i przyjąc obywatelstwo niemieckie lub pozostać Polakami i wyjechać z terenu miemiec.
Pozdrawiam serdecznie

Re: Koło śpiewu Głos z nad Warty Herne 1921r Fotografia

24 maja 2009, 23:17

Witam serdecznie!

Znalem Franka Zygmanowskiego ktory mieszkal w Poznaniu!
Prosze napisac na moi email jesli interesuje ciebie ta osoba.
Ryszard

Re: Koło śpiewu Głos z nad Warty Herne 1921r Fotografia

24 maja 2009, 23:28

ANNO!
MIESZKALEM PRZEZ PRAWIE 40 LAT NA ZAWADACG MOZE BEDE MOGL ODPOWIEDZIEC NA NA TWOJE PYTANIA
RYSZARD

Re: Koło śpiewu Głos z nad Warty Herne 1921r Fotografia

24 maja 2009, 23:33

Witam Ryszard - napisze na Priv. do ciebie. Dziekuje za odpowiedz.
Hania
Odpowiedz