Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Poznań-gdzie jeszcze szukać grobu

14 cze 2009, 22:17

Posiadam nekrolog -klepsydrę mojego pra pradziadka, Jana Kornaszewskiego, emerytowanego nauczyciela, który zmarł w styczniu 1923 roku. Jego treść zawiera zapis - " Pogrzeb odbędzie się w Poznaniu, dnia 25 b.m. o godzinie 3 po południu z domu żałoby, Wolnica 4/5, na cmentarz św. Wojciecha." Sądzę, że to cm. Zasłużonych Wielkopolan. Sprawdziłam spis osób pochowanych na tym cmentarzu dostępny na www, nie ma tam tego nazwiska. Pisałam również do Parafii pw. św. Wojciecha - bez odpowiedzi. Może ktoś mi podpowie, gdzie jeszcze mogę sprawdzić, gdzie szukać?.
Pozdrawiam
Danuta Wojcięgowska

Re: Poznań-gdzie jeszcze szukać grobu

15 cze 2009, 02:02

Danka - Lista osob spoczywajacych na cmentarzu Zasluzonych Wielkopolan na Wzgorzu Sw.Wojciecha, o ktorej to liscie ja pisalam oraz Lukasz Koplinski podal link, powstala w roku 1991 w listopadzie na podstawie zachowanych napisow nagrobnych.
Kartoteka cmentarza, znajduje sie w Archiwum Miejskiego Konserwatora Zabytkow w Urzedzie Miejskim na Placu Kolegiackim.

Jesli chodzi o cmentarz parafii sw.Wojciecha na stoku Cytadeli to na twoim miejscu udalabym sie osobiscie, parafia ma swoje archiwum koscielne.

Hania

Re: Poznań-gdzie jeszcze szukać grobu

15 cze 2009, 06:43

Grób, o którym piszesz, mógł być na cmentarzu parafialnym Św. Wojciecha na stokach Cytadeli, tak jak napisała Hania. Niestety dzisiaj cmentarz ten jest w złej kondycji i zachowała się tylko niewielka część grobów. Polecam wątek założony przez Beatę, która ma książkę z inwentaryzacją wszystkich cmentarzy Cytadeli. Może będzie mogła Tobie pomóc?

Re: Poznań-gdzie jeszcze szukać grobu

15 cze 2009, 07:34

Haniu, serdecznie dziękuję za odpowiedź.
Piszesz, że poszukujesz rodziny Kaczmarków z Brodowa. Sprawdziła. Dziś takie nazwisko nie funkcjonuje w Brodowie. Być może w rodzinnym domu została dziewczyna i zmieniła nazwisko. Napisz o jakie lata chodzi, może uda mi się sprawdzić.
Ps. Być może nie piszę we właściwym temacie, wybaczcie, ale raczkuję na forum.
Pozdrawiam
Danka

Re: Poznań-gdzie jeszcze szukać grobu

15 cze 2009, 07:43

Witam Magdo.
Serdecznie dziękuję za wskazówki. Napewno skorzystam.
Ps. Jak pisałam do Hani, raczkuję na forum. Muszę sie wiele nauczyć-śledzenia tematów, obsługi technicznej itd.
Z wiekiem pewne rzeczy przychodzą trudniej, ale myśle że dam radę.
To bardzo ciepłe i serdeczne forum.
Pozdrawiam
DankaW

Re: Poznań-gdzie jeszcze szukać grobu

15 cze 2009, 12:54

Danka - dziekuje za zaoferowanie sie z pomoca, musze przynac, ze informacje o moich Kaczmarkach urodzonych w Brodowie par.Nietrzanowo mam. Tak tylko wspomnialam bo jestes ze Srody Wlkp.
W Brodowie, w Szkole Podstawowej zostala odsonieta w zeszlym roku pamiatkowa gablota z informacjami o moim dziadku Stefanie Kaczmarku Powstancu Wlkp., jedynym powstancu, ktory urodzil sie w Brodowie.
A twoje nazwisko Wojciegowska pamiatam, tylko nie wiem czy ze Srody Wlkp. czy z Poznania z Glogowskiej ?
Zycze ci wiele powodzenia na Forum "Gniazda".
Pozdrawiam, Hania.

Re: Poznań-gdzie jeszcze szukać grobu

15 cze 2009, 19:30

w.danka.w@wp.pl
Ostatnio edytowano 16 gru 2012, 18:48 przez DankaW, łącznie edytowano 1 raz

Re: Poznań-gdzie jeszcze szukać grobu

15 cze 2009, 19:43

Danusia - Szok !!! Potwierdza sie powiedzenie, ze swiat jest maly !!! Bardzo mi milo, ze tak sie zmowilysmy o twoim nazwisku. Ja niestety pamietam tylko to nazwisko, nie kojarze osob. Bardziej pamietalyby Wojciegowskich moja sp. babcia, Mama i ciocia, ktore mieszkaly na Glogowskiej 96/3 w Poznaniu od 1931, parafia Matki Boskiej Bolesnej.
Jak bylam mala dokladnie pamietam, ze to nazwisko przewijalo sie w naszym domu, napewno starsze pokolenie sie znalo.
Bardzo sie ciesze, ze mi o tym napisalas, zbliza mnie to poraz ktorys juz do mojego, kochanego Lazarza w Poznaniu i sklania do refleksji.
Napewno nieraz jeszcze sobie pogadamy.
Pozdrowienia, Hania

Re: Poznań-gdzie jeszcze szukać grobu

15 cze 2009, 19:48

Danusia - Pamietam jednak imiona, przypomnialas mi, tak jak piszesz: Marek i Jarek !
Hania

Re: Poznań-gdzie jeszcze szukać grobu

15 cze 2009, 20:04

Witam.
prof.K.Rymut w "Słowniku nazwisk używanych w Polsce na początku XXI w." podaje(stan wrzesień 2002):
Wojcięgowska 6 osób: powiat kościański 1,śremski 1,m.Poznań 4.
Wojcięgowski 1 osoba: m.Poznań 1

Re: Poznań-gdzie jeszcze szukać grobu

15 cze 2009, 20:37

Z moich dotychczasowych poszukiwań mojej rodziny wynika, że warto spróbować znaleźć informacje o miejscu pracy, zamieszkania.

Proponuję przeglądnąć dane w Archiwach Państwowych " Ewidencja Ludności w Archiwaliach ELA".
http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/ela.php


Na stronach WBC Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej znalazłem spis nauczycieli, ale z roku 1924.

Re: Poznań-gdzie jeszcze szukać grobu

15 cze 2009, 22:05

w.danka.w@wp.pl
Ostatnio edytowano 16 gru 2012, 18:50 przez DankaW, łącznie edytowano 1 raz
Odpowiedz