Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Acatholica.

07 maja 2007, 02:47

Witajcie.
Wlasnie powrocilam do moich poprzednich znalezisk. Pare lat temu znalazlam akt slubu jednej pary moich praprapradziadkow, w ktorym panna mloda jest zapisana jako acatholica. Sadze, ze znaczy to, ze byla protestantka/ewangeliczka. Oczywiscie, zydowka to tez "acatholica" ale sadze, ze bylaby zapisana inaczej. Ale moze sie myle?
Jezeli jest to okreslenie ewangliczki, to gdzie powinnam szukac jej aktu urodzenia? Slub wzieli w Ceradzu Koscielnym, oboje mlodzi byli z Grzebieniska. Data slubu to 8.11.1824.
PaPa
MN

07 maja 2007, 17:26

Ja takze ostatnio natrafilem na taki przypadek indeksujac malzenstwa z parafii Mchy do projektu Łukasza Bieleckiego. W dokumencie podani byli tylko rodzice panny młodej (24 lata, pan młody to 55 letni wdowiec i tutaj często pomijano takie informacje): Augusti catholici i Emilia acatholica, data slubu mlodych to 23.07.1871. Niestety rodzina spoza parafii i nie mam za bardzo mozliwosci przesledzenia jej przeszłości. Jesli uda mi się jednak coś znalezc to przyjrze sie temu dokladniej.

pozdrawiam
Piotrek

07 maja 2007, 18:24

Witam!
W XIX wieku Ceradz Kościelny należał do parafii ewangelickiej w Buku.
Podejrzewam że Grzebienisko również , jako że znajduje sie bliżej Buku niż Ceradz Kościelny.
POzdrawiam
Wojtek

07 maja 2007, 20:30

Niestety, ani archiwa panstwowe ani biblioteka mormonow nie maja ksiag z 1802 roku - wtedy to, wedlug podanego w metryce slubu wieku, urodzila sie moja przodkini.
Buuuuuu
MN

07 maja 2007, 20:54

Mogą jeszcze znajdować się w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu.
W niektórych przypadkach urodzenia ewangelikow odnotowywane były w księgach parafialnych kościoła katolickiego.
Znam takie przypadki.
Pozdrawiam.
Jerzy

09 maja 2007, 02:11

Masz racje, Jurku. Tez pare takich widzialam. Sprobuje przejrzec ksiegi pod tym katem.
MN

29 lip 2007, 22:03

AAP posiada też trochę ksiąg ewangelickich (sygnatury mikrofilmów zaczynają się od E, a sygnatury ksiąg PME). Czy jest wśród nich Buk - nie wiem, ale warto sprawdzić.
Odpowiedz