Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Re: Księgi meldunkowe XIX i XX w.

21 cze 2017, 19:40

Tomasz Śledź napisał(a):Jeszcze lepsza informacja jest taka, że sporo z tych ksiąg zostało zeskanowanych przez Archiwum w Lesznie w maju/czerwcu 2017 r. i zostało przekazanych do NAC w celu udostępnienia w serwisie szukajwarchiwach.pl


Nie wiem skąd takie informacje, więc może sprostuję i podam jak sytuacja wygląda faktycznie... ;)

Księgi meldunkowe/księgi dusz są obecnie w trakcie digitalizacji i do NAC-u zostaną przekazane z końcem roku 2017, ewentualnie na początku roku 2018. Kiedy zostaną umieszczone na szukajwarchiwach.pl zależne jest już od NAC.

Digitalizacji zostały poddane księgi z zespołów:
Akta gminy Borek
Akta gminy Bojanowo
Akta gminy Wielichowo
Akta gminy Krzywiń (niewielka część)

Dodam jeszcze, że do skanowania zostały zakwalifikowane księgi z przełomu XIX/XX oraz z dwudziestolecia międzywojennego, o formacie nie większym niż A2.

Oczywiście wspomniane przez Tomasza księgi dostępne są w pracowni naukowej :D

Re: Księgi meldunkowe XIX i XX w.

21 cze 2017, 20:16

Alicjanka napisał(a):Nie wiem skąd takie informacje, więc może sprostuję i podam jak sytuacja wygląda faktycznie... ;)

Dziękuję za sprostowanie.
Akurat większość ksiąg, które przeglądałem w pracowni pochodziła z Akt gminy Wielichowo więc statystycznie przyjąłem widząc na większości informację o zeskanowaniu, że jest ich sporo.
Odnośnie informacji o przekazaniu do NAC to musiałem źle to wywnioskować po rozmowie z obsługą pracowni w Lesznie.
Tak czy inaczej zasób jest ogromny. Nic tylko się cieszyć :)

Re: Księgi meldunkowe XIX i XX w.

12 wrz 2017, 10:35

WiesławP napisał(a):w dostępnych kartach meldunkowych z Poznania, brakuje skanów
53/474/0/19.3/15112 Szefer (samotni mężczyźni i kobiety) - Szel

wiadomo cos, czy one się pojawią, czy ze względu na złą jakość, nie ma co na to liczyć?


Informacyjnie piszę... dowiedziałem się w Archiwum w Poznaniu, że

kartoteka przechowywana w jednostce o sygnaturze 53/474/0/019.3/15112 została zeskanowana w 2014 roku (942 skany) i przekazana do Narodowego Archiwum Cyfrowego w Warszawie. AP zwróciło się już do NAC w celu umieszczenia skanów tej kartoteki na szukajwarchiwach.
Odpowiedz