Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Excel

27 paź 2009, 23:35

Moi drodzy.
Jestem komputerowym samoukiem, jak większość z nas w tym przedziale wiekowym.
Podpowiedzcie proszę, jak zmienić w Excelu przy indeksacji małżeństw małe litery na duże w całej kolumnie. ( dot. imion i nazwisk)
Na Forgenie trafiłam kiedyś na post, gdzie była mowa o takiej funkcji, ale jak teraz potrzebuję, to nie mogę na niego trafić, a poprawiać ręcznie :?: - to mi sie nie uśmiecha :?
Zaznaczam, że nie potrafię układać skomplikowanych formuł, radzę sobie tylko z podstawowymi - typu autosuma, dodawanie komórek, odejmowanie , mnożenie i dzielenie. Pozostałe to czarna magia.
No ale jak będzie konieczne to przeklepię całą indeksację.

Re: Excel

28 paź 2009, 00:45

Danusiu, Jezeli powiedzmy w kolumnie A masz male literki i chcesz w kolumnie B miec wszystkie duze literki wpisz tam w okienku B1 =upper(a1) i pociagnij do dolu by wszyskie klatki z kolumny A sie zmienily na duze literki.
Jak chcesz by tylko pierwsze literki nazwiska i imiona sie zmienily na duze literki to w B1 wpisz =proper(A1). To dziala z duzych i malych czcionek.
Jak bedziesz miala nadal trudnosci do przeslij do mnie ja to chetnie zrobie.

Re: Excel

28 paź 2009, 06:45

Krzysztof Dobrzynski napisał(a): male literki i chcesz w kolumnie B miec wszystkie duze literki wpisz tam w okienku B1 =upper(a1) i pociagnij do dolu by wszyskie klatki z kolumny A sie zmienily na duze literki.
...by tylko pierwsze literki nazwiska i imiona sie zmienily na duze literki to w B1 wpisz =proper(A1).

Witaj Krzysiu.
Bardzo dziękuję za zainteresowanie.Ja się wyspałam więc zaraz PRÓBA.
Wpisałam drugą formułę w komórkę B1 i : =proper(A1) zmieniło się na #NAZWA?
Dziękuję za oferowaną pomoc w poprawieniu, to bardzo miłe. Boję się jednak, że na Twojej klawiaturze wszystko się rozjedzie ,poza tym ja jeszcze indeksuję, i chciałabym się tej operacji poprostu nauczyć.
Jak jadę do parafii to wiadomo jest już późno (po pracy), czas ograniczony, nie tak jak w archiwum. Mam tyle czasu na indeksację ile wynosi czas dojazdu ( kwestia odległości), to możesz sobie wyobrazić jak piszę. Poprostu nie patrzę na początki imion i nazwisk, sprawdzam tylko aby nie zrobić literówek i nie zniekształcić imienia czy nazwiska. Reszta w domu.
Wierzę że mnie tego nauczycie, choś forum to nie kurs excela. Musze coś robić źle, ale co???
Pozdrawiam

Re: Excel

28 paź 2009, 07:49

Sortowanie dat w exelu.
Dodam swoje uwagi, kiedy chcemy sortować daty w exelu, to najlepiej wpisywać wg. takiego formatu. 2009.10.28 wtedy sortuje i układa nasze daty tak że są wg roku mc. i dnia, wpisując odwrotnie wg mnie zapisanie daty (są oczywiście normy poprawnego zapisu daty w dokumentach) lepiej pokazują nasze wypisy.
Czy taka forma jest potrzebna decydujecie sami, czy sortowanie wg dat jest Wam potrzebne.
Można daty urodzin wykonać wg dwóch róznych zapisów daty, ale czytaj wyżej czy takie formy a zwłaszcza uwagi są potrzebne w poszukiwaniach.
Każda forma zestawienia może być dla nas cennym pomysłem do dalszego uzupełnienia poszukiwań.
Tyle w przypadku exela.
W wpisywaniu do programu genealogiczneo a zwłaszcza kiedy ma sie wieltysięczne dane, stosuje taka zasadę.
Daty osób powiązany z moimi drzewami wpisuje 28.10.2009 i wtedy wiem w każdym wypisie z programu to są MOI. natomiast odwrotna data w programie genealogicznym , już na pierwszy rzut oka program / wydruk mówi mnie, to są osoby w strefie moich zainteresowań.
Ale to ma znaczenie w 2, 3 tysięcznych drzewach, i wypisach natępnych setkach tysiącach wypisów z archiwum.

Wiem, wiem napiszecie są standardy programów, odpowiadam, od reguł są zawsze wyjątki...

Re: Excel

28 paź 2009, 11:43

Danka,

Tak się nieszczęśliwie składa że nazwy funkcji w Excel są przetłumaczone - zależne od wersji językowej programu.
Krzystof podał dla wersji angielskiej.

Masz wersję polską więc:
zamiast =upper(a1) wpisz =LITERY.WIELKIE(a1)
zamiast =proper(A1) wpisz =Z.WIELKIEJ.LITERY(A1)

z automatu część błędów powinno poprawić coś takiego:
=Z.WIELKIEJ.LITERY(LITERY.MAŁE(USUŃ.ZBĘDNE.ODSTĘPY(A1)))

Re: Excel

28 paź 2009, 14:37

Tomku dziekuje. Ja myslalem, ze jest tylko jedna wersja :oops:
No to w wersju polskiej jestem analfabeta komputerowa. :roll: :oops: :cry:

Re: Excel

28 paź 2009, 16:05

Panowie.
Bardzo Wam wszystkim dziękuje. Każde rozwiązanie jest dobre, jeżeli w jego końcowym efekcie otrzymuję to, czego oczekuję.
Krzysiu, bez "polskich kompleksów".
Co ja mam powiedzieć :( , ani polskiej wersji ani anglojęzycznej :shock:
Ale znam, znam słowo DZIĘKUJĘ.

Re: Excel

28 paź 2009, 16:25

To jeszcze raz ja. Bardzo serdecznie Wam dziękuje.
Wszystko poszło O.K. Imiona i nazwiska rozpoczyna teraz wielka litera.
Dzięki Waszej pomocy zaoszczędziłam wiele czasu.
Jeszcze raz serdecznie dziękuję. :P
Odpowiedz