Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Odszyfrowanie rewersu kartki - prośba i pomoc

30 paź 2009, 21:12

Witam,

próbujemy z rodziną odszyfrować rewers kartki pocztowej, która znajduje się wsród pamiątek rodzinnych, jednak jak na razie bez powodzenia. Udaje nam się odszyfrować tylko pojedyńcze słowa.

http://picasaweb.google.com/magandbet/P ... directlink

Czy ktoś jest może w stanie odczytać ręcznie pisany tekst znajdujący się na rewersie kartki?
Za ewentualną pomoc bardzo dziękuję.

Pozdrawiam,
Magdalena

Re: Odszyfrowanie rewersu kartki - prośba i pomoc

31 paź 2009, 11:09

Witam,

Też mam problemy z rozczytaniem tego tekstu. Wydaje mi się, że tak to się zaczyna mniej więcej (jeśli ktoś widzi coś innego, niech mnie poprawi):
"Kohany Pszyjacielu milósi robje powodzeń(?) posdrawiam i posdrowic tam tesz odemnie teh wszystkich znajomeh.."

To jest 5 pierwszych linijek, chociaż nie jestem do końca pewien czy jest tam napisane dokładnie to, co odczytałem ;)
Jak widać, tekst jest pisany fonetycznie, także przy odczytywaniu należy wziąć na to poprawkę. Można sobie w programie graficznym na próbę rozdzielić skan na poszczególne składniki barwne i tak np. już sporo więcej widać w saturacji przy rozdzieleniu na HSL.
Co mogę doradzić, to próbować wpatrywać się w taki tekst dłuższy czas i stopniowo go odczytywać. Po pewnym czasie stanie się on zrozumiały :) Wbrew pozorom to bardzo dobra metoda.. tylko że czasochłonna ;)

Pozdrawiam
Piotr

Re: Odszyfrowanie rewersu kartki - prośba i pomoc

02 lis 2009, 13:38

Dziekuję Piotrze za Twoje próby odczytania i rady. Nie pozostaje mi nic innego jak dostosować sie do nich, może uda sie odczytać cały tekst.

Dziękuję jeszcze raz!

Pozdrawiam,
Magda
Odpowiedz