Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Archiwum Archidiecezjalne - kiedy?

12 cze 2007, 11:25

Witam,

Wojtek pisał ostatnio, że Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu miało być otwarte 4.06.2007. Czy ktoś wie, czy faktycznie jest już otwarte?

Pozdrawiam

Maciej

12 cze 2007, 12:45

Tak, jest juz otwarte :) teraz znajduje sie w budynku naprzeciwko tego w ktorym bylo ostatnio. Bylem tam wczoraj i pierwsze wolne terminy mozna bylo sobie zarezerwowac na czwartek, najlepiej jednak zrobic to telefonicznie :)

pozdrawiam
Piotrek

12 cze 2007, 13:03

Hej, dzięki za informację.

A wiesz, jak jest z zamawianiem mikrofilmów? Można to zrobić wcześniej i będą czekały, czy trzeba zrobić osobiście na miejscu i czekać - jeśli tak, to jak długo trwa realizacja?

... W międzyczasie znalazłem informację o tym na stronie
http://www.aap.poznan.pl/index.php?idkat=5

Pozdrawiam

Maciej

12 cze 2007, 13:16

Poprzednio wygladalo to w ten sposob ze przychodziles do archiwum, wypelniales rewers i po paru minutach pracownik archiwum przynosil zamowione dokumenty. Z tego co pamietam to nawet nie za bardzo chcieli przynosic cos wczesniej niz sie tam pojawiles. Podejrzewam ze sposob realizacji sie nie zmienil. Szkoda ze na razie mozna zamawiac tylko mikrofilmy, w archiwum posiadaja cala mase innych cennych dokumentow ktore niestety zmikrofilmowane nie sa.

Piotrek

12 cze 2007, 14:58

Dzięki.

A czy wiadomo kiedy i czy w ogóle będzie przerwa wakacyjna?

M.

12 cze 2007, 18:17

Witam,byłam na stronę AAP żeby sprawdzić godziny otwarcia i czy będzie przerwa urlopowa i:
po pierwsze czynne tylko od 9 do 15 (czyli będę musiała "urwać sie z pracy" lub wziąść wolne),
po drugie ledwie je otworzyli - na poczatku czerwca a już przerwa urlopowa - 16.07 - 15.08.2007.
Jeżeli mnie pamięć nie myli to przed remontem była opcja że archiwum było 1 czy 2 razy w tygodniu otwarte po południu, ale niestety nie pamiętam dokładnie.

Kasia

12 cze 2007, 18:55

ja jestem po pierwszym dniu poszukiwań w AA
jest tylko 5 czytników :(
mikrofilmy mają chyba w szafkach przed wejściem do czytelni (tak mi się wydawało) tam siedzi pani i przynosi po paru minutach
Ksiądz który tam jest mówił że mieli otworzyć po wakacjach ale podobno było sporo listów z prośba o szybsze otwarcie. O przerwie urlopowej nic nie wspominał.
Płaci się 4 zł za godzine ale nie wiem w sumie kiedy to egzekwują ;) Jak skończył mi się czas oddałam mikrofilm, pożegnałam sie grzecznie i wyszyłam :) nikt mi nic nie mówił o opłacie :) Chyba że następnym razem będą mnie ,,ścigać'' ;)

I co teraz?????

13 cze 2007, 13:19

Rozumiem, że istniejący stan rzeczy dla mieszkańców Pozniania i okolic jeszcze jest w miarę do zaakceptowania.
Ja mam do przebycia "tam" ponad 300 km - ryzyko na trafienie wolnego czytnika zbyt duże.
A przerwa miała trwac tylko w 2006 r.
Trochę się skomplikowało.....

13 cze 2007, 13:30

Bogus,

Fakt, jest to uciążliwe - ciągłe przerwy, opłaty itd, ale z drugiej strony nie można nikogo do niczego zmusić. Kościół, który jest "dysponentem" ksiąg i mikrofilmów udostępnia je w taki sposób, jaki uznaje za stosowny i zgodnie z dostępnymi środkami. Mogliby schować księgi i mikrofilmy do szafy i powiedzieć, że nie mają środków ani czasu na zabawę w ich udostępnianie i nikt by nic nie mógł zrobić. A widać, że idzie ku lepszemu. (Mam nadzieję!)

Maciej

13 cze 2007, 13:39

Zaraz... To nie ma możliwości zarezerwowania czytnika? (To a propos wypowiedzi Bogusia)

13 cze 2007, 15:01

Bartek napisał(a):Zaraz... To nie ma możliwości zarezerwowania czytnika? (To a propos wypowiedzi Bogusia)



Za moich czasów z Leszna do Poznania było ok. 90 km - trochę ponad godzinę spokojnej jazdy. Myślę że niewiele sie w tym temacie zmieniło, więc sprawa w miarę prosta.
Nawet 2-3 razy w tygodniu.
W razie rannego telefonu " przyjeżdzaj na godzinę xxx" jest to jeszcze możliwe tego samego dnia, z duża dokładnością.
Natomiast w moim przypadku to już dłuższa wyprawa: czas pobytu w archiwum + dojazd/powrót ( ok. 6 godzin - fotoradary!).
Ewentualne kilka noclegów w Poznaniu - koszty!!!!

Oczywiście w opcji : wiemy jakie mikrofilmy są potrzebne!!!!

I tym moje problemy różnią sie od mieszkających w promieniu 100 km od AA lub AP.
I tu chyba rezerwacja z dostępnej obecnie ilości czytników może czasem mnie zawieść.
Może zdarzyć się że będę mial utrudnienia na drodze a w AA pojawi się "miejscowy"....
Taka opcja jest prawdopodobna.

To takie trochę marudzenie, ale całkiem możliwe w realu.....

17 cze 2007, 08:12

Witam!
Na Genpolu trwa dyskusja na temat AA Poznań. Wiele odpowiedzi na zadawane powyżej pytania. Warto tam zajrzeć.
:)
http://www.genpol.com/index.php?name=PN ... 77092a7302

Pozwole sobie wstawic bardzo pomocny adres internetowy do AAPoznań.
http://www.aap.poznan.pl/index.php?idkat=78

Pozdrawiam
Wojtek

13 paź 2007, 01:21

Można rezerwować telefonicznie, choć działa tylko telefon komórkowy (782 333 631). TPsa okazała się mocniejsza od AAP. A w listopadzie już przyjmują terminy popołudniowe - w środy i czwartki do 18.00
Odpowiedz