Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Poszukiwanie 'zaginionych' przodków

19 sty 2020, 10:10

Często na forum pojawiają się wpisy osób szukających bądź to skąd przybyli bądź też gdzie 'zaginęli' ich Przodkowie. Indeksując księgi USC Pyzdry z początku XIX wieku napotykam wpisy zgonów osób - więźniów lub aresztantów - "Domu Kary i poprawy" w Pyzdrach. Do napisania tego postu i -być może dyskusji i wymiany doświadczeń - skłonił mnie akt zgonu młodej dziewczyny lat 22, aresztantki, pochodzącej ze wsi Lelkie w obwodzie Mławskim.
Z Mławy do Pyzdr jest - bagatela 250-270 km.
Teraz moje pytania i wątpliwości: czy i jak przekazywano informacje o zgonach osadzonych osób rodzinom lub właściwym urzędom ? Czy osoba szukająca swojej krewnej miała szansę odnaleźć informację o jej zatrzymaniu, skazaniu i zgonie ?

[edit] jeszcze o Domu kary i poprawy w Pyzdrach

Re: Poszukiwanie 'zaginionych' przodków

19 sty 2020, 11:22

Już kiedyś o tym pisałem, ale to jest dobry wątek na powtórzenie tej informacji - w księgach zgonów parafii katolickich w Rogoźnie i Rawiczu są zgony więźniów, zwykle z podaniem miejsca pochodzenia. W księdze z parafii Owińska - zgony pacjentów szpitala psychiatrycznego, czy też wg XIX wiecznej nomenklatury - Zakładu dla Obłąkanych.
Odpowiedz