Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Głuchowo

15 mar 2020, 11:23

Dzień dobry.
Jestem zainteresowana opracowaniem, monografią wsi Głuchowo pow. poznański gmina Komorniki XVIII i XIX w. a w szczególności o włodarzach tej wsi. Proszę o informacje gdzie takowe szukać.

Pozdrawiam Ewa M

Re: Głuchowo

24 kwi 2020, 08:36

Witam,

Ja również poszukuję informacji na temat historii wsi Głuchowo w Powiecie Kościańskim. Dzieje moich przodków związane są z dwiema wsiami w tej okolicy: z Głuchowem i Siernikami. Moimi prapradziadkami byli Schlueterowie- Friedrich Schlueter i jego żona Christine Schlueter z domu Kroneberg. W tym miejscu mówimy o latach 20. XIX wieku, gdyż wtedy to dziadkowie mojej prababci (Friedrich i Christine Schlueterowie) dzierżawili jakąś część majątków Głuchowo i Sierniki. W 1825 roku w Głuchowie przyszedł na świat Friedrich Maximilian Schlueter - stryj mojej prababci. Wcześniej właścicielem tej wsi był dr von Knolle. Brat Friedricha Schluetera czyli Johann Christoph Schlueter był dzierżawcą sąsiedniego majątku Krosno Wielkopolskie. Moi przodkowie wyprowadzili się około 1827-1828 roku do Miłosławic w Gminie Mieścisko, Powiat Wągrowiec. Moja wiedza na temat historii tej miejscowości jest stosunkowo uboga i fragmentaryczna. Chciałbym dowiedzieć się więcej na temat dziejów wsi, którą dzierżawili moi przodkowie i na temat ich życia.
Andre

Re: Głuchowo

24 kwi 2020, 09:31

Dzień dobry,
Wydaje mi się, że mowa powyżej o dwóch różnych miejscowościach
1) Głuchowo powiat poznański gmina Komorniki
2) Głuchowo powiat kościański gmina Czempiń
Marcin

Re: Głuchowo

25 kwi 2020, 11:58

Kroneberg napisał(a):Ja również poszukuję informacji na temat historii wsi Głuchowo w Powiecie Kościańskim.
Andre,

Trochę informacji znajdziesz pod tym linkiem:
Cieplucha Zygmunt,Z przeszłości ziemi kościańskiej

Więcej w:
Goszczyńska Jolanta, Majątki wielkopolskie. T. 5, Powiat kościański
Szreniawa : Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego, 1998.
ISBN
8386624019
8386624213

gdzie m.in.:
Majątki wielkopolskie. T. 5, Powiat kościański[/url] napisał(a): Wkrótce w 1802 r. dobra zostały sprzedane lekarzowi Friedrichowi Knoll von Knoll.
W 1818 r. Głuchowo wraz z Siernikami dziedziczyli bracia Stanisław i Juliusz Knolle von Knoll, od których w 1826 r. majątek kupili Andrzej Koszutski wraz z żoną Faustyną z Bielińskich.
W 1835 r. właścicielem dóbr była Antonina Jaraczewska z Koszutskich wraz z mężem Julianem Jaraczewskim, a w 1868 r. sama Antonina Jaraczewska.

Sierniki były ściśle związane z Głuchowem i od XVI miały tych samych właścicieli.

Nazwiska których szukasz nie pojawiają się w indeksie osób tej publikacji.

Re: Głuchowo

11 maja 2020, 20:05

Witam ponownie!
Cała rzecz wydaje mi się bardzo dziwna, ponieważ mam 6 dokumentów (a tak naprawdę ich skany przesłane w sierpniu i wrześniu 2019 przez Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu, Archiwum Archidiecezjalne w Gnieźnie), z których wynika, że bracia Schlueter : Johann Friedrich i Christoph jednak mieszkali w Głuchowie i Siernikach gmina Mosina. Kilka dokumentów odnoszących się do moich prapradziadków Friedricha Schluetera i jego żony Christine z domu Kroneberg znalazłem na portalu BASIA Archiwum. Przypuszczam, że rodzina Schlueterów dzierżawiła jakąś część majątków Głuchowo, Krosno i Sierniki....Ale dlaczego nie ma innych wpisów czy chociażby informacji w opracowaniach na temat historii tych majątków? Ponieważ Friedrich Schlueter był ewangelikiem, a Johanna Christine Kroneberg była katoliczką, część dzieci ochrzczono w kościele ewangelickim, a inne w katolickim. W wersji łacińskiej wpis w akcie chrztu brzmi: Joannes Fridericus Schlueter possessor villae Głuchowo et Sierniki....Wprawdzie posssessor to posiadacz i/lub właściciel, przyjmuję, że albo przez pewien czas dzierżawili albo kupili część jednego z tych majątków. Później dzierżawili lub posiadali inne majątki (m.in. Miłosławice koło Mieściska, powiat Wągrowiec i pod koniec lat 30. i na początku lat 40. XIX wieku dzierżawili majątek Gross Blawaty koło Strzelna). Z Preussisches Koenigliches Amtsblatt z 1827 roku wynika, że władze pruskie rozpisały przetarg na dzierżawę majątku Gross -Blawaty (dzisiaj Bławatki koło Strzelna)...Tak więc cała historia jest dosyć ciekawa....ale brak potwierdzenia w innych dokumentach
Andre

Re: Głuchowo

11 maja 2020, 20:26

Andre,

Possessor to dzierżawca a nie właściciel.
Może stąd nieporozumienie ?

W cytowanej publikacji 'Majątki wielkopolskie' w przypisach powołano jako źródła danych o właścicielach wpisy z KW (Księgi Wieczyste).
Bardziej wiarygodnych dokumentów co do faktu posiadania nie ma.

W jakiej formie i gdzie w początkach XIX wieku zawierano umowy dzierżawy i czy takie dokumenty się zachowały - może ktoś podpowie.
Nigdy nie miałem potrzeby poszukiwań w tym obszarze, nie potrafię więc tutaj pomóc.

Re: Głuchowo

11 maja 2020, 21:02

Akta majątku się nie zachowały, umowy dzierżawy trzeba szukać w aktach notariusza (niestety nie wiadomo którego).
Odpowiedz