Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Domeia nazwisko ojca dziecka?

13 mar 2010, 17:36

Proszę o pomoc.Mam taką sytuację:
Bartłomiej Krajka w 1827r.żeni się z Katarzyną Pospieszanką.Rodzą się dzieci:Rozalia 1829,Agnieszka 1833,Jan 1835,
Marianna 1838,Aniela 1840.W 1843r.z tej samej matki rodzi się syn Walenty,ale jako ojciec jest wpisany Petri
Domeia.Bartłomiej jeszcze żyje,a Walenty dalej figuruje jako Krajka.Czy Walenty mógł być synem pozamałżeńskim,czy też
Domeia traktować jako absurdalny zapis.Na nazwisko mi to nie wygląda :?:
Pozdrawiam Barbara Król

Re: Domeia nazwisko ojca dziecka?

13 mar 2010, 17:54

pepowianka napisał(a):W 1843r.z tej samej matki rodzi się syn Walenty,ale jako ojciec jest wpisany Petri
Domeia

A może tutaj chodzi o inne małżeństwo, w którym jest takie samo nazwisko kobiety??
Wojtek

Re: Domeia nazwisko ojca dziecka?

13 mar 2010, 20:35

A może źle odczytałaś i zamiast Petri jest Patri (od Pater)?

Re: Domeia nazwisko ojca dziecka?

13 mar 2010, 20:58

Może ta teoria jest cokolwiek dziwna - ale... może księdzu chrzestny powiedział: dziecko "Bartłomieja" a ten usłyszał i wpisał "Piotra Domeja" ?
Albo to samo przekłamanie na linii ksiądz - osoba spisująca księgę?

Co ciekawe nazwisko Domej, czy Domeja chyba nie istnieje i nie istniało, więc musiał to być w każdym razie jednorazowy wymysł. Gdyby zgadzało się imię, to mogłoby chodzić o jakieś ad hoc użyte przezwisko, ale jeśli imię inne, to fonetyczne podobieństwo tego co powyżej wydaje mi się dawać jakiś argument...

Pozdrawiam,
Łukasz

Re: Domeia nazwisko ojca dziecka?

15 mar 2010, 11:35

Imię i nazwisko jest napisane wyraźnie.Przychylam się do sugestii Łukasza,bo już miałam podobny przypadek,gdy z niemieckiego Brenna zrobiono Brym.Podający musiał nieźle mamrotać.Dziękuję i pozdrawiam.Barbara Król
Odpowiedz