Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Epitafium-litery

27 sie 2021, 20:11

Witam! Mam prośbę. Czy może ktoś mi powiedzieć, co mogą oznaczać litery D K na dole tablicy epitafijnej. Nad herbem to są inicjały zmarłego. Pozdrawiam Zbyszek

Re: Epitafium-litery

27 sie 2021, 20:57

Ale jakiej tablicy? Masz zdjęcie?

Re: Epitafium-litery

28 sie 2021, 16:56

Nie mam. Jest to tablica poświęcona staroście grabowskiemu Marcinowi Zarembie z Kalinowy. W centralnej części jest herb Zaremba a w rogach na górze z jednej strony litera M z drugiej Z. Na dole odpowiednio D i K. Z początku myślałem ,że te litery na dole to jakaś łacińska sentencja. Ale czy to może oznaczać "Martinus Zaremba de Kalinowa "?
Pozdrawiam Zbyszek

Re: Epitafium-litery

28 sie 2021, 19:13

Może dziedzic kalinowski?

Re: Epitafium-litery

28 sie 2021, 20:12

Czy o to epitafium chodzi?
D. O. M. Martinus Zaremba Capituneus Grabooiensis, Aulicus Regius. Claris ac Vetustis Majorum imaginibus illustris. Cum domi forisąne adolescentiam literis, mores tirtutibus, pi udentiam rerum ac linguarum cognitione cxcoluisset. Cum res et familiam Coujugic affinitate posłeris si quid in humanis stał/ile esseł, stabiliiisset. Cum honores muJto honore ingressus fuisset et noiis dignitatibus aditum parassct, cum famant, spem, merita, publicae c.rpectationi apprabasset. Praeter expectationem a morbi pertinacia oppressus, in ipso juventae florę eztinctus, sąualorem desideriii innctam orbitatem uxori, sorori, fratri, filio reliquił die 17 Januarii Anno aetatis 30 Christi 1635.

"Bogu Najlepszemu Najwyższemu - Marcin Zaremba, starosta Grabowski, dworzanin królewski, dostojny przodków szlachetnością i starożytnością. Wyróżniał się wykształceniem odebranym w domu i na dworach w wiedzy, obyczajach, roztropności i językach. [dalej następuje równie podniosły i mało konkretny opis jego kariery, przerwanej nagłą chorobą i śmiercią niespodziewaną w kwiecie młodości ku rozpaczy żony, siostry, brata i syna, w wieku lat 30, 17 stycznia roku Pańskiego 1635].
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-printvie ... rt-0.phtml

Re: Epitafium-litery

28 sie 2021, 20:32

Ten sam link chciałam wkleić:) To nie Ty pytałeś Zbyszku?

Re: Epitafium-litery

29 sie 2021, 10:02

W takim razie M[arcin] Z[aremba] D[worzanin] K[rólewski].

Re: Epitafium-litery

29 sie 2021, 19:15

Mam wątpliwość co do użycia łacińskiej sentencji równocześnie ze skrótem "D[worzanin] K[rólewski]", tym bardziej, że ważniejszy był tytuł starosty grabowskiego.

Re: Epitafium-litery

30 sie 2021, 00:03

W takim razie trzymajmy się łaciny: Marcin Zaremba DOMINUS(właściciel) Kalinowa.

Re: Epitafium-litery

30 sie 2021, 08:51

Witam ! Zdobyłem zdjęcie tej tablicy. Jest to ta sama osoba co to epitafium przytoczyłeś Henryku. tylko epitafium jest we Warszawie a ta tablica pochodzi z kościoła w Kaliszu.Prawdopodobnie chodzi o to że Marcin pisał się z Kalinowy.Na drugim zdjęciu jest to epitafium biskupa kijowskiego Stanisława Zaremby z Kalinowy(również się tak pisał),opat w klasztorze cystersów w Sulejowie z tamtąd pochodzi ta tablica również występują litery D K.
Mam jeszcze prośbę udało by się to epitafium przetłumaczyć.

https://www.fotosik.pl/zdjecie/2b6ae0f01e9916ba
https://www.fotosik.pl/zdjecie/2eb02b71bcf595a9
Pozdrawiam Zbyszek

Re: Epitafium-litery

30 sie 2021, 10:43

danka55 napisał(a):W takim razie trzymajmy się łaciny: Marcin Zaremba DOMINUS(właściciel) Kalinowa.


Może jednak "De Kalinowa". W znaczeniu właściciel spotyka się na ogół Possessor lub ewentualnie Haeres. Nie chcę powiedzieć, że Dominus w tym znaczeniu nie jest możliwe, ale w każdym razie takie użycie nie było chyba częste.

Re: Epitafium-litery

30 sie 2021, 16:31

Niekoniecznie, spotykałam się właśnie z określeniem Dominus
https://naforum.zapodaj.net/c9ab21aeb5bb.jpg.html

Re: Epitafium-litery

30 sie 2021, 20:19

Skłaniam się ku wersji Łukasza - kilku urzędników z tej rodziny pisało się z Kalinowy (czyli de Kalinowa):
Jan Zaremba z Kalinowy h. własnego - Starosta generalny wielkopolski 1504-1508, kasztelan poznański 1508-1511 wojewoda łęczycki 1511-1512 i kaliski 1512-1523
Jan Zaremba z Kalinowy h. własnego - kasztelan kaliski 1539-1541
Wacław Zaremba z Kalinowy h. własnego - kasztelan nakielski 1540-1557
Franciszek Zaremba z Kalinowy h. własnego - skarbnik radomski 1768-1773, łowczy piotrkowski 1773-1778 i cześnik piotrkowski 1778-1793
Szymon Zaremba z Kalinowy h. własnego - łowczy piotrkowski 1729-1746, sędzia sieradzki 1745-1766 i kasztelan konarski sieradzki 1766-1768
Odpowiedz