Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Recesy uwłaszczeniowe

07 sty 2022, 21:39

"Recesy uwłaszczeniowe" - bardzo ciekawy projekt realizowany przez WTG.

Znalazłam krewnych w rejonie Gniezna. Jest kilkanaście stron skanów.
Czy tylko do odczytu?
Czy można skany w jakiś sposób sobie ściągnąć i zapisać?
Jak?

B. proszę o wskazówki.

Re: Recesy uwłaszczeniowe

07 sty 2022, 21:48

Proszę o kontakt na: recesy.wlkp@gmail.com

WOjtek

Re: Recesy uwłaszczeniowe

07 sty 2022, 22:05

Dzięki.
Już.

Re: Recesy uwłaszczeniowe

02 lut 2022, 12:21

Dzień dobry! Po uwłaszczeniu chłopi byli zobowiązani do płacenia tzw. czynszu czy renty, która wynosiła od kilku do kilkudziesięciu talarów. Mam pytanie o okres spłaty tego zobowiązania, bo nie zawsze jest to w recesie określone. Znalazłem informację ogólną, że 25 lat, ale nie znam podstawy prawnej. W zapisach recesów określa się m.in., że uwłaszczeni byli zobowiązani ponosić ciężary towarzyskie. O co w tym przypadku chodzi? Dziękuję za uwagę.

Re: Recesy uwłaszczeniowe

20 lip 2023, 00:59

Mam goraca prosbe o wytlumaczenie zapisow z Recesu Ostrowite Prymasowskie z powiatu Witkowo Sygnatura 1488. http://recesy.wtg-gniazdo.org/pl/conten ... t=Witkowo# Sygnatura: 52-62-1488
Jest tam 10 stron. Na stronie 5/10 jest tabela. Domyslam sie ze to renta, ktora musieli ludzie placic. Czy wiadomo komu? Dlaczego sa rozne kolumny z innymi kwotami? Jak dlugo musieli taka rente placic bylemu wlascicielowi?
Domyslam sie, ze na stronie 6/10 data 2 marzec 1850 to wejscie w moc uwlaszczenia.
Ale jest tez na stronie 7/10 inna data 20 czerwiec 1817. Jak gdzies czytalem to data dekretu ze bedzie uwlaszczenie. Czy tak?
Odpowiedz