Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Indeksowania ksiąg parafialnych do wyszukiwarki BaSIA

25 maja 2022, 21:10

Witam.

Ponieważ coraz więcej osób zaczyna indeksować księgi parafialne, to może warto informować co kto aktualnie indeksuje, żeby się nie dublować, bo szkoda niepotrzebnej pracy i straty czasu, który można poświęcić na kolejną parafię.
Pomysł poddała mi osoba, z którą się zgadałem, że indeksuje parafię, którą ja również zamierzałem indeksować.
Obecnie indeksuję księgi parafii Głuszyna z lat 1743-1829, kolejna będzie parafia Bnin z lat 1636-1817 i zaczętą mam już parafię św. Marcina w Poznaniu lata 1599-1830.

Re: Indeksowania ksiąg parafialnych do wyszukiwarki BaSIA

25 maja 2022, 21:25

Henryk Krzyżan napisał(a):kolejna będzie parafia Bnin z lat 1636-1817

Te lata z Bnina są w części zindeksowane na Genetece, i nie wiem, czy autor tych indeksów (U i Z) nie indeksuje kolejnych lat.
https://geneteka.genealodzy.pl/index.ph ... =&to_date=
Śluby sam zindeksowałem z Bnina do 1799.
Wiem, że indeksy w BASI to inna i ciut lepsza bajka, ale zawsze to praca nad tym samym.

Taki temat też chodził mi od dawna po głowie i indeksując niecierpliwe sprawdzałem na Genetece, czy ktoś przypadkiem nie dodał tego co obecnie indeksuję.

Re: Indeksowania ksiąg parafialnych do wyszukiwarki BaSIA

25 maja 2022, 21:33

Masz rację, genetyka i Basia to zupełnie dwie różne sprawy :-) Bnin zindeksuję, bo prosił mnie o to Piotr i z pewnością będzie tam więcej danych, o czym już zresztą kiedyś pisaliśmy. Inaczej by sprawa wyglądała, gdyby ktoś już indeksował Bnin do Basi.

Re: Indeksowania ksiąg parafialnych do wyszukiwarki BaSIA

26 maja 2022, 11:43

Henryk Krzyżan napisał(a):Witam.

Ponieważ coraz więcej osób zaczyna indeksować księgi parafialne, to może warto informować co kto aktualnie indeksuje, żeby się nie dublować, bo szkoda niepotrzebnej pracy i straty czasu, który można poświęcić na kolejną parafię.
Pomysł poddała mi osoba, z którą się zgadałem, że indeksuje parafię, którą ja również zamierzałem indeksować.
Obecnie indeksuję księgi parafii Głuszyna z lat 1743-1829, kolejna będzie parafia Bnin z lat 1636-1817 i zaczętą mam już parafię św. Marcina w Poznaniu lata 1599-1830.


Muszę przyznać, że idea jest bardzo dobra i ją popieram. Sam mam w planach zindeksowanie za jakiś czas Środy, Śremu i Kórnika, zatem prosiłbym o pozostawienie tych parafii dla mnie.
Niemniej korzystając już z tego wątku chciałbym zachęcić również osoby indeksujące i chcące rozpocząć indeksowanie do większego zainteresowania księgami dostępnymi na SzWA i gotowymi do indeksowania (http://basia.famula.pl/skany). Do tej pory pozostaje gros nieopracowanych ksiąg USC, duplikatów czy w mniejszym stopniu również ksiąg parafii ewangelickich. Do wyniku Geneteki wprawdzie jest bardzo daleko i pewnie dużo wody w Warcie upłynie, zanim BaSIA do tego wyniku dorówna. Jednak to, co może zadziałać na naszą korzysć, to fakt, że Geneteka ma najwięcej zindeksowanych materiałów z terenów tzw. Kongresówki i Galicji, natomiast BaSIA świetnie ogarnia obecną zachodnią Polskę.

Re: Indeksowania ksiąg parafialnych do wyszukiwarki BaSIA

26 maja 2022, 12:44

Śrem już ktoś częściowo zindeksował, miałem dokończyć, bo ktoś mnie o to prosił, ale to Twoje tereny, więc dam sobie spokój i pozostawię je Tobie.
http://basia.famula.pl/unit_info.php?lang=&id=5

Re: Indeksowania ksiąg parafialnych do wyszukiwarki BaSIA

26 maja 2022, 13:18

koszuciak napisał(a):Sam mam w planach zindeksowanie za jakiś czas Środy, Śremu i Kórnika, zatem prosiłbym o pozostawienie tych parafii dla mnie.

Środa Wlkp. - https://geneteka.genealodzy.pl/index.ph ... rdertable=
Kórnik - https://geneteka.genealodzy.pl/index.ph ... p&rid=9728

Podaję te linki z dwóch powodów.
1 - podobno - jak kilka razy tu czytałem - nieważne jak jest zindeksowane, ale ważne, że znaleźliśmy to co chcieliśmy. Więc ja znalazłem zarówno w Środzie jak i w Kórniku w tych indeksach - sporo.
2 - czy warto poświęcać czas robiąc drugi raz taką samą robotę, który mógłby zostać wykorzystany na indeksację materiału, jakiego nie ma jeszcze w przestrzeni internetowej?
Tak, wiem, że są tacy, co nawet będą indeksować te same jednostki, które można rezerwować cały czas w BASI, bo są zdublowane (dwie różne sygnatury dla tych samych skanów) - ale nam powinno tu chyba zależeć bardziej o poszerzaniu bazy indeksów a nie ich dublowaniu; no chyba, że zależy nam na poprawianiu już istniejących indeksów ...

Temat tez mi się spodobał, ale cosik mnie się wydaje, że może on mieć i zły wpływ. Bo teraz wychodzi z tego rezerwacja materiału na nieokreślony termin realizacji. Takie coś jest na Genetece, niektóre rezerwacje zapisano ze 2-3 lata temu ... Ktoś inny może miał ochotę, ale nie mógł indeksować, bo było zarezerwowane. Np. rekordziści rezerwowali tam materiał w ... 2015 roku.

Re: Indeksowania ksiąg parafialnych do wyszukiwarki BaSIA

26 maja 2022, 15:14

W Poznan Project są zindeksowane prawie wszystkie śluby z Wielkopolski, po co je w takim razie indeksować do Basi i genetyki?
Jesteś fanem genetyki, ja nie, pewnie znajdzie się wiele innych takich osób. Wolę popierać i wspierać nasze lokalne wyszukiwarki.

Re: Indeksowania ksiąg parafialnych do wyszukiwarki BaSIA

26 maja 2022, 15:41

Henryk Krzyżan napisał(a):W Poznan Project są zindeksowane prawie wszystkie śluby z Wielkopolski, po co je w takim razie indeksować do Basi i genetyki?

Zawsze indeksując dla BASI męczyłem się ze ślubami, które już były w Poznan Project. A indeksowałem jednostki mające takich ślubów ponad 100. Teraz indeksuję Owińska i na moje szczęście od 1836 śluby są w oddzielnych paczkach - nie mam zamiaru ich indeksować, bo poza świadkami nic tam wielkiego i odkrywczego nie znajdzie się poza tym co jest w PP. A każdy szukający może sobie zaglądnąć do aktu jak znajdzie go w PP.

Henryk Krzyżan napisał(a):Jesteś fanem genetyki, ja nie, pewnie znajdzie się wiele innych takich osób. Wolę popierać i wspierać nasze lokalne wyszukiwarki.

Nie jestem fanem Geneteki. Jestem fanem zdobywania jak najszybciej i jak najwięcej danych genealogicznych. Też wolałbym indeksować do BASI, ale jestem niecierpliwy i nie potrafię czekać miesiącami na dodanie mojej pracy do bazy, czy upominać się o dodanie co np. kwartał :D Taki już jestem, idę na łatwiznę i wybieram łatwiejszą drogę do uzyskania celu. A moim celem genealogicznym poza zdobywaniem danych jest jak najszybsze i jak najszersze dzielenie się moimi danymi. Nie gwarantuje mi tego BASIA, jeśli idzie o starsze akta od 1808 roku.

PS. Jest jeszcze coś, co spowodowało, że indeksuję do Geneteki - można tam zgłosić dowolny wycinek lat (dosłownie jeden rok np. 1750) a BASIA raczej preferuje całość materiału - a to wymaga więcej poświęcenia i samozaparcia.

Re: Indeksowania ksiąg parafialnych do wyszukiwarki BaSIA

26 maja 2022, 16:47

Slawo napisał(a):
koszuciak napisał(a):Sam mam w planach zindeksowanie za jakiś czas Środy, Śremu i Kórnika, zatem prosiłbym o pozostawienie tych parafii dla mnie.

Kórnik - https://geneteka.genealodzy.pl/index.ph ... p&rid=9728
Podaję te linki z dwóch powodów.
1 - podobno - jak kilka razy tu czytałem - nieważne jak jest zindeksowane, ale ważne, że znaleźliśmy to co chcieliśmy. Więc ja znalazłem zarówno w Środzie jak i w Kórniku w tych indeksach - sporo.
2 - czy warto poświęcać czas robiąc drugi raz taką samą robotę, który mógłby zostać wykorzystany na indeksację materiału, jakiego nie ma jeszcze w przestrzeni internetowej?


Przyznam sie ze od dawna jestem po prostu zagubiony w roznych bazach danych. Pewnie nie ma zadnych szans na polaczenia wszelkich baz z calej Polski w jedna baze. Genetyka ma skromny zasob danych w porownaniu z Basia. Tylko nazwiska wydarzenia bez swiadkow itp. Ale zawsze jest to narzedzie dajace slad gdzie szukac.
Niestety Basia, jak piszecie, bardzo sie opoznia w aktualizacjach co faktycznie moze zniechcecic indeksujace osoby. To wlasnie dzieki WAM szukanie staje sie latwiejsze i nisko chyle czola.
Kornik kiedys przegladalem szukajac rordzine mojej mamy Wieruszewskich. Pochodzili z Bnina i czesc przeniosla sie do Kornika. Co zauwazylem Genetyka zgadza sie z moimi wpisami tylko ze tam sa urodzenia tylko do 1839 a ja mam dane z Kornika do 1856 a wiec mikrofilmy przegladniete przeze mnie byly szersze w latach. Brak w Genetyce smierci co jest niejako OK ale moze byc jakas osoba w podobnym wieku i tym samym nazwisku co mozemy zapisac ze ciagle zyje i wtedy sa bledy w kontynuacji linii.
Czy warto ponownie indeksowac Kornik to zalezy od Ciebie.
Swoja droga mozna zrobic nowy watek na forum z lista parafii i osoby moglyby niejako dac znac innym ze ta i inna parafia jest albo bedzie indeksowana. Wtedy nie bedzie podwojnej pracy.
Ale zastanawia mnie tez inna sprawa. Czy nie mozna wielkopolskich danych z Genetyki sciagnac do Basi z zaznaczeniem zrodla sciagniecia? Ulatwiloby to bardzo Wam indeksujacym ale i tez nam szujakacym. Czy Genetyka nie moze sie podzielic taka baza z Basia? Widzialem w internecie bazy posadzam ze wrecz scigniete od Minakowskiego.

Re: Indeksowania ksiąg parafialnych do wyszukiwarki BaSIA

26 maja 2022, 17:52

koszuciak napisał(a):Do tej pory pozostaje gros nieopracowanych ksiąg USC, duplikatów czy w mniejszym stopniu również ksiąg parafii ewangelickich.
Mnie ciekawi dlaczego w BaSIA i na Genetece nie ma (lub praktycznie nie ma) zindeksowanych ksiąg z Okręgów Bóżniczych (chodzi ma się rozumieć o tereny byłego Królestwa Kongresowego, czyli w przypadku BaSIA Wielkopolskę wschodnią), które są dostępne na SzwA. Od razu zaznaczam, że sam nie podejmuję się indeksowania ze względu na słabą umiejętność odczytywania zapisów cyrylicą. Czy powodem jest li tylko brak popytu na taką indeksację?

Re: Indeksowania ksiąg parafialnych do wyszukiwarki BaSIA

26 maja 2022, 18:17

Chciałem przypomnieć tytuł wątku:
Indeksowania ksiąg parafialnych do wyszukiwarki BaSIA
Nie dotyczy więc tego, czy coś jest w genetyce, czy tego nie ma.

Re: Indeksowania ksiąg parafialnych do wyszukiwarki BaSIA

26 maja 2022, 18:34

kafi napisał(a):Mnie ciekawi dlaczego w BaSIA i na Genetece nie ma (lub praktycznie nie ma) zindeksowanych ksiąg z Okręgów Bóżniczych ?
Zainteresowani tymi aktami w większości żyją obecnie poza granicami Polski (nie znają polskiego i BASI) i barierą dla nich jest zapewne rosyjski. Poza tym BASIA ma w tym przypadku dużą lukę - nie wyszukuje imion poza pewną dopuszczalną pulą (np. takich imion jak Mendel, Hersz, Ruchla, Fajga, Małka, Laja itp.). Polecając kilka razy BASIĘ i swoje indeksy, musiałem zaznaczać, by wyszukiwano tylko po nazwiskach.

Henryku: temat brzmi "Indeksowania ksiąg parafialnych do wyszukiwarki BaSIA" - i o indeksowaniu do BASI jest właśnie ta dyskusja :D
Trzeba zmienić temat. Powinien być o rezerwowaniu materiału do indeksacji z zasobów AA i FS.

A mi jeszcze chodzi od długiego czasu drugi temat po głowie - "Na indeksy jakich parafii czekasz lub chciałbyś, by je zindeksowano".

Re: Indeksowania ksiąg parafialnych do wyszukiwarki BaSIA

26 maja 2022, 18:47

Slawo napisał(a):
kafi napisał(a):Mnie ciekawi dlaczego w BaSIA i na Genetece nie ma (lub praktycznie nie ma) zindeksowanych ksiąg z Okręgów Bóżniczych ?
Zainteresowani tymi aktami w większości żyją obecnie poza granicami Polski i barierą dla nich jest zapewne rosyjski. Poza tym BASIA ma w tym przypadku dużą lukę - nie wyszukuje imion poza pewną dopuszczalną pulą (np. takich imion jak Mendel, Hersz, Ruchla, Fajga, Małka, Laja itp.). Polecając kilka razy BASIĘ i swoje indeksy, musiałem zaznaczać, by wyszukiwano tylko po nazwiskach.
Na życzenie Henryka ograniczę się zatem do BaSIA. Ale to bardzo ciekawe, że BaSIA ma w wyszukiwarce ustaloną listę imion - czy są w nich także imiona niemieckie (te nie mające polskich odpowiedników)? To dość poważny mankament (i absolutnie nie dotyczy on indeksujących, którzy wykonują wspaniałą robotę i chwała im!), ale jeżeli to prawda to pozwolę sobie na otwartą krytykę ułomnych algorytmów w silniku wyszukiwania.

Tak, zainteresowani aktami z Okręgów Bóżniczych żyją głównie poza Polską, tak samo jak wiele rodzin niemieckich zainteresowanych swoimi przodkami z terenu obecnej Wielkopolski. Internet jest dla wszystkich, może zatem rosyjskojęzyczni Żydzi dadzą się namówić na współpracę? Utrzymuję kontakt z rodzinami żydowskimi, którym pomogłem wyszukać za pomocą BaSIA przodków z terenu Wielkopolski zapisanych w aktach USC, ale tam trafiali wszyscy bez względu na wyznanie.

Re: Indeksowania ksiąg parafialnych do wyszukiwarki BaSIA

26 maja 2022, 19:02

Sławku, przecież możesz założyć wątek "Na indeksy jakich parafii czekasz lub chciałbyś, by je zindeksowano", chętnie poczytam ten koncert życzeń, zażalenia też się same znajdą ;-)
Kamilu, już możesz zacząć namawiać Żydów do indeksowania i daj szybko znać ilu znalazłeś chętnych :-) Pogadać sobie każdy może, krytykować też, gorzej jak trzeba zakasać rękawy i wziąć się do roboty.

Re: Indeksowania ksiąg parafialnych do wyszukiwarki BaSIA

26 maja 2022, 20:23

Henryk Krzyżan napisał(a):Pogadać sobie każdy może, krytykować też, gorzej jak trzeba zakasać rękawy i wziąć się do roboty.
Mam wielki szacunek dla Ciebie, bo robota, którą wykonałeś dla BaSIA jest ogromna i dzięki Tobie za to. Ale chyba wyraźnie napisałem, że krytyka nie dotyczy Ciebie ani innych osób indeksujących, tylko silnika wyszukiwania. Pracujesz nad tym? O ile wiem to nie, zatem o co chodzi? Jeżeli tylko prawdą jest to, o czym pisze Sławek (w innym przypadku - osobom za to odpowiedzialnym zwracam honor), to ograniczanie wyszukiwania imion do określonej puli bez wyraźnej informacji o tym jest mankamentem bazy. W Poznan Project jest pulldown list, w której oprócz najczęstszych imion można wybrać "Dowolne" albo "Żadne z powyższych". No i tam od razu wiadomo o co chodzi, kudos dla Łukasza Bieleckiego.
Henryk Krzyżan napisał(a):Kamilu, już możesz zacząć namawiać Żydów do indeksowania i daj szybko znać ilu znalazłeś chętnych :-)
Czy ten wpis mam traktować jako frywolną uwagę czy złośliwość? Lista indeksujących w BaSIA jest znana, jest na niej też kilka osób o niemieckich imionach i nazwiskach. Czy ktoś tych ludzi namawiał, dawał na forum znać ilu było chętnych spoza Polski do indeksowania wielkopolskich akt pisanych po niemiecku - i czy to jest śmieszne? Ja nie zakaszę rękawów i nie zindeksuję ksiąg pisanych po rosyjsku, bo nie umiem na tyle dobrze odczytywać zapisów cyrylicą, ale o ile wiem Ty też nie - więc tu musimy liczyć na innych. Naprawdę uważasz, że robienie sobie heheszek z osób mogących w tym pomóc to dobry sposób na ich rekrutację?

Re: Indeksowania ksiąg parafialnych do wyszukiwarki BaSIA

26 maja 2022, 20:32

Przecież nie ja napisałem:
" Internet jest dla wszystkich, może zatem rosyjskojęzyczni Żydzi dadzą się namówić na współpracę?"
Tyle na temat namawiania.

Re: Indeksowania ksiąg parafialnych do wyszukiwarki BaSIA

26 maja 2022, 20:38

Henryk Krzyżan napisał(a):Przecież nie ja napisałem:
" Internet jest dla wszystkich, może zatem rosyjskojęzyczni Żydzi dadzą się namówić na współpracę?"
Tyle na temat namawiania.
Oczywiście, że jest dla wszystkich, a potrzeba indeksowania akt wynika z popytu. To, że popyt na akta z Okręgów Bóżniczych jest to wiem, sam byłbym zainteresowany np. Zagórowem (ale to uwaga w ramach "koncertu życzeń"). Jasne, że taką pracę mogą zrobić jedynie ci, którzy potrafią indeksować akta pisane cyrylicą.

Re: Indeksowania ksiąg parafialnych do wyszukiwarki BaSIA

26 maja 2022, 21:00

Slawo napisał(a):Środa Wlkp. - https://geneteka.genealodzy.pl/index.ph ... rdertable=
Kórnik - https://geneteka.genealodzy.pl/index.ph ... p&rid=9728

Podaję te linki z dwóch powodów.
1 - podobno - jak kilka razy tu czytałem - nieważne jak jest zindeksowane, ale ważne, że znaleźliśmy to co chcieliśmy. Więc ja znalazłem zarówno w Środzie jak i w Kórniku w tych indeksach - sporo.
2 - czy warto poświęcać czas robiąc drugi raz taką samą robotę, który mógłby zostać wykorzystany na indeksację materiału, jakiego nie ma jeszcze w przestrzeni internetowej?


Wiem, że Środa i Kórnik są dostępne na Genetece, jednak mimo wszystko jestem chętny wykonać tę robotę z kilku powodów. Przede wszystkim chodzi o to, co już wypłynęło w dyskusji, czyli kwestia zakresu danych objętych indeksacją. W wielu przypadkach dopiero informacje o chrzestnych czy świadkach ślubu pozwalają na ustalenie koligacji rodzinnych. W BaSI w zasadzie osoby te wpisuje się "z automatu", a w Genetece informacje te nie są obowiązkowe (można je dodać w kolumnie "Uwagi", jednak rzadko kto to robi). Kolejną przyczyną jest fakt, że poszukując pewnych osób z wykorzystaniem indeksów na Genetece, w niektórych przypadkach musiałem się sporo wytężyć, gdyż odczyt nazwiska był daleki od faktycznego. Wreszcie w odniesieniu do Środy i Kórnika Geneteka nie zawiera indeksów z całości ksiąg (ze Środy brak chrztów z lat 1722-1734, a z Kórnika chrztów, małżeństw i zgonów z lat 1732-1768), dlatego też indeksy na BaSI-ę będą stanowiły uzupełnienie braków. Poza tym indeksy te były wykonywane zapewne z mikrofilmów, a w przypadku Środy kilka ksiąg nie zostało zmikrofilmowanych dokładnie, co świetnie widać w porównaniu z księgami dostępnymi poprzez CAAP (np. na mikrofilmach brakuje wpisów chrztów z lat 1642-1644 czy małżeństw z lat 1715-1718). Zatem odpowiadając na kwestię nr 2 - uważam, że warto, zwłaszcza że Środę i tak "przerabiam" i weryfikuję ze względu na mój doktorat :)

Henryk Krzyżan napisał(a):Śrem już ktoś częściowo zindeksował, miałem dokończyć, bo ktoś mnie o to prosił, ale to Twoje tereny, więc dam sobie spokój i pozostawię je Tobie.
http://basia.famula.pl/unit_info.php?lang=&id=5


Ze Śremu zindeksowane są chrzty z lat 1760-1795 przez p. Eugeniusza Formę, ja z kolei niedawno zindeksowałem śremskie "napoleonki" oraz księgi ewangelickie z AP Poznań. Reszta to księgi USC lub inne jednostki (w tym niemetrykalne), które również zostały przypisane do Śremu.

Re: Indeksowania ksiąg parafialnych do wyszukiwarki BaSIA

26 maja 2022, 21:02

Znając trochę ten światek napiszę tylko, że genealodzy żydowscy (w znaczeniu genealodzy zajmujący się przodkami żydowskimi, bo sami nie muszą być Żydami wg żadnego z kryteriów żydowskości) od zawsze bardzo efektywnie działają także w zakresie indeksacji metrykaliów żydowskich, ale... osobno.

Kto chce zgłębić temat, może wejść na stronę jewishgen.org - ja zrobiłem przed chwilą wyszukiwanie na pierwsze nazwisko jakie przyszło mi do głowy (Bauman) i odkryłem, że zindeksowali akta żydowskie z Goliny, Kleczewa, Koła, Kłodawy, Konina... chyba wszystkich tych okręgów bóżniczych o których piszemy. Czyli sprawa jest trochę bezprzedmiotowa.

Re: Indeksowania ksiąg parafialnych do wyszukiwarki BaSIA

26 maja 2022, 21:44

Łukasz Bielecki napisał(a):Znając trochę ten światek napiszę tylko, że genealodzy żydowscy (w znaczeniu genealodzy zajmujący się przodkami żydowskimi, bo sami nie muszą być Żydami wg żadnego z kryteriów żydowskości) od zawsze bardzo efektywnie działają także w zakresie indeksacji metrykaliów żydowskich, ale... osobno.

Kto chce zgłębić temat, może wejść na stronę jewishgen.org - ja zrobiłem przed chwilą wyszukiwanie na pierwsze nazwisko jakie przyszło mi do głowy (Bauman) i odkryłem, że zindeksowali akta żydowskie z Goliny, Kleczewa, Koła, Kłodawy, Konina... chyba wszystkich tych okręgów bóżniczych o których piszemy. Czyli sprawa jest trochę bezprzedmiotowa.
Może nie do końca bezprzedmiotowa, bo indeksacji akt niektórych Okręgów Bóżniczych brakuje też na Jewish Records Indexing. Są też niestety brakujące lata w skanach na SzwA, oczywiście jak zawsze te na których mi najbardziej zależy..

Przy okazji pozwolę sobie na zupełny offtop: co do terenów poza Wielkopolską w moim "koncercie życzeń" jest nieustannie Wrocław - parafie ewangelickie od drugiej ćwierci XIX wieku, a potem także akta z miejskich USC. BaSIA to Wielkopolska, Geneteka to głównie Kongresówka i Galicja - a gdzie szukać indeksów z Dolnego Śląska? Tak, wiem jest trochę indeksów na Genetece, ale obejmują one tylko niewielki ułamek akt na SzwA. Jeżeli ktoś zna jakąś bazę (np. stworzoną przez genealogów niemieckich) dotyczącą indeksów z Wrocławia, to bardzo proszę o informację. Pytałem kiedyś Dolnośląskie Towarzystwo Genealogiczne, ale bez wielkiego odzewu. Liczba dostępnych skanów jest olbrzymia, na przeglądanie ich bez indeksów samemu jedno życie to za mało.

Re: Indeksowania ksiąg parafialnych do wyszukiwarki BaSIA

26 maja 2022, 23:45

Kamilu,
Akta stanu cywilnego Okręgu Bóżniczego Zagórów
są zindeksowane na slupcagenealogy.com
Pozdrawiam
Agnieszka

Re: Indeksowania ksiąg parafialnych do wyszukiwarki BaSIA

26 maja 2022, 23:53

Agnieszko, bardzo dziękuję. Trochę zapomniałem o tym serwisie, jakiś czas temu na niego trafiłem i uważam za znakomite uzupełnienie BaSIA i Geneteki, oczywiście dotyczące niewielkiego terytorium.

Chcę dodać, że Slupca Genealogy ma przyjemny interfejs użytkownika, bywa że wyszukuje więcej rekordów niż Jewish Records Indexing, a jeszcze nie porównywałem ksiąg parafii rzymskokatolickich i ewangelickich z zasobami BaSIA i Geneteka z okolic Słupcy. Trochę niepokoi, że ostatnie indeksy do serwisu dodano ponad rok temu, ale o ile się zorientowałem całą sprawą zajmuje się niemal jednoosobowo Alisa Loeper, Amerykanka której przodkowie pochodzą z tego rejonu.

Re: Indeksowania ksiąg parafialnych do wyszukiwarki BaSIA

04 cze 2022, 08:56

Dzień dobry. Chciałam zapytać o następującą sprawę. Jakiś czas temu zaczęłam powolutku indeksowanie dla Geneteki, wybrałam parafię Pyzdry, chrzty z lat 1928-1933, bo znajduje się tam metryka chrztu mojej babci i chciałam być autorem tych indeksów. I tak, zdaję sobie sprawę z ograniczeniem dotyczących publikacji tak młodych ksiąg. Zastanawia mnie jednak inna kwestia, czy mogłabym jednocześnie tworzyć indeksy dla BASI? Załóżmy, że wybiorę jakieś ramy czasowe z nieopracowanego jeszcze materiału, na ile różne są te arkusze do indeksacji? Z jednej strony BASIA jest oczywiście dokładniejsza, z drugiej chciałabym, aby moja praca przyniosła korzyść obu bazom. Czy może jako twórcy konkurencyjnych poniekąd baz nie wspieracie takiego rozwiązania?

Re: Indeksowania ksiąg parafialnych do wyszukiwarki BaSIA

04 cze 2022, 11:46

awodwanrazc napisał(a):Zastanawia mnie jednak inna kwestia, czy mogłabym jednocześnie tworzyć indeksy dla BASI? Załóżmy, że wybiorę jakieś ramy czasowe z nieopracowanego jeszcze materiału, na ile różne są te arkusze do indeksacji?

Arkusze do indeksacji różnią się kolumnami danych. Arkusz do BASI ma oddzielne kolumny ze świadkami i chrzestnymi (można też wpisywać podobno te osoby w jednej kolumnie po przecinku zamiast w osobnych kolumnach). Ja kiedyś na początku indeksowania w Excelu miałem zamiar indeksy wysłane do Geneteki (gdzie chrzestnych czy świadków wpisuję w kolumnie UWAGI) przerobić na szablon BASIowy i wysłać do BASI. Da się to zrobić zwykłym kopiowaniem ale trwa to dość długo, lepiej zrobić jakieś specjalne formuły umożliwiające szybkie przerabianie indeksów - kolumn Geneteki do kolumn BASI. No, ale czas oczekiwania na dodanie takich indeksów do BASI zniechęcił mnie skutecznie ...

Re: Indeksowania ksiąg parafialnych do wyszukiwarki BaSIA

23 sie 2022, 15:35

Rezerwuję (w imieniu osoby spoza forum) Bukówiec Górny - na razie XIX w.

Re: Indeksowania ksiąg parafialnych do wyszukiwarki BaSIA

23 sie 2022, 15:58

witam kafi,
pomocnicze linki...

Śląsk Metrykalia
https://genealodzy.wroclaw.pl/tag/metryki

https://www.ap.wroc.pl/de/die-publizierten-scans

Re: Indeksowania ksiąg parafialnych do wyszukiwarki BaSIA

14 paź 2022, 21:07

Rezerwuję par. Wiry od roku 1669 do (jak się uda) 1874. Część roczników przy czasie trzeba będzie uzupełnić w AAP, bo są luki.

Re: Indeksowania ksiąg parafialnych do wyszukiwarki BaSIA

16 paź 2022, 20:27

Dobry wieczór.
Wracając do tytułu postu i początkowych wypowiedzi:pozwolę sobie poinformować PT ewentualnie Zainteresowanych:
zindeksowałerm Sompolno w d/tzw.Kongresówce z plików pisanych alfabetem rosyjskim przedrewolucyjnym za okres lat 1868-1877.
Z poważaniem.
Jacek"gerszewski"

Re: Indeksowania ksiąg parafialnych do wyszukiwarki BaSIA

17 paź 2022, 19:23

Henryk Krzyżan napisał(a):Rezerwuję par. Wiry od roku 1669 do (jak się uda) 1874. Część roczników przy czasie trzeba będzie uzupełnić w AAP, bo są luki.

Ooo, to znakomita wiadomość dla potomków pierwszych Bambrów, bo wszak Luboń i Dębiec były w parafii wirskiej ;)

Re: Indeksowania ksiąg parafialnych do wyszukiwarki BaSIA

18 paź 2022, 07:43

mikolajkirschke napisał(a):
Henryk Krzyżan napisał(a):Rezerwuję par. Wiry od roku 1669 do (jak się uda) 1874. Część roczników przy czasie trzeba będzie uzupełnić w AAP, bo są luki.

Ooo, to znakomita wiadomość dla potomków pierwszych Bambrów, bo wszak Luboń i Dębiec były w parafii wirskiej ;)

To właśnie ze względu na tych potomków Bartek mnie namówił na zindeksowanie tej parafii, więc to jego zasługa :-)

Re: Indeksowania ksiąg parafialnych do wyszukiwarki BaSIA

12 gru 2022, 20:47

Rezerwują par. Lusowo lata 1732-1818.
Odpowiedz