Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Policja Polska Generalnego Gubernatorstwa

29 lip 2022, 15:52

Szanowni!

Zeszło na mnie dzisiaj olśnienie.
Mój pradziadek, Tomasz Kmiecik (ur. 18.12.1890 w Potarzycy k. Odolanowa, zm. 13.4.1960 w Święciechowie k. Leszna) był starszym posterunkowym Policji Państwowej.
W 1940 roku został z całą rodziną przesiedlony w okolice Tarnowa (prawdopodobnie Czarna) - i właśnie do mnie doszło, że pewnie musiał wstąpić do granatowej policji.

Tu pytanie:
Są jakieś archiwa, listy albo inne dane? Gdzie tego szukać?

Re: Policja Polska Generalnego Gubernatorstwa

29 lip 2022, 19:27

To trochę sprawa regionalna .
Na przykład Storzyszenie Rodzin Policyjnych jest w Łodzi .
A łódzkie Archiwum na Placu Wolności gromadzi dane o policjantach ale łódzkich .
Wydaje wiele prac naukowych w formie księżek i opracowań .
Ja jestem członkiem tego stowarzyszenia bo dziadek był komendantem posterunku w Brzezinach .
Nie wiem jak to jest zorganizowane na terenie wielkopolski.

Kiedy zadzwonił do mnie naukowiec z Archiwum i przesłał mi biografię mojego dziadka wiele rzeczy nie wiedziałem .
Różnica była taka ,że mam wiele pamiątek po dziadku : listów ,zdjęć i nawet pas policyjny dziadka .
Ale Łódź archiwizuje wspaniale dzieje łódzkich policjantów.

Ja Pani Burmistrz z Brzezin podarowałem kopię nagrobka -cenotafu z Miednoje ,jak sie okazuje to ostatnia sposobność bo bandyci rosyjscy zniszczyli to.

Pozdrawiam

Ryszard Welka
Toruń-Łódź

Re: Policja Polska Generalnego Gubernatorstwa

29 lip 2022, 20:04

Kubuś napisał(a):Na przykład Storzyszenie Rodzin Policyjnych jest w Łodzi .

ale to PP. z tym sobie jakoś poradziłem, archiwum wielkopolskiej PP jest poszatkowane, ale jest.
mnie chodzi o tzw. granatową policję - czyli polskich policjantów z lat 1940 - 1944
w tej kwestii jestem kompletnie głupi...

Re: Policja Polska Generalnego Gubernatorstwa

29 lip 2022, 20:29

Także Granatowej Policji .
Ja po prostu miałem szczęście poznać naukowców z AP zajmujących sie historią PP.
To jest jedyna droga .
Tak samo w POznaniu telefonicznie rozeznać ,czy ktos z naukowców w AP nie zajmuje sie historią PP .
To jedyna droga

Do mnie sami zadzwonili ,bo zbierali biografie łódzkich policjantów i prosili o dane do książki .
Mam kilkanaście ksiązek o PP łódzkich .
Czytałem .


ps
Ten sposób nie zawsze daje rezultaty .
Od 5 lat próbuję zainteresować naukowców łódzkich starymi ksiegami metrykalnymi z lat 1616-1634 .
Bez skutku .No ale akurat z PP się udało

Jezeli jest Pan zainteresowany mogę pomóc .PO prostu w poniedziałek porozmawiam z tymi ,z Łodzi z AP .
Może wiedzą co z policjantami wielkopolskimi .
Może pomogą .
Proponuje prywatną rozmowe telefoniczną .

W Łodzi wydano biblię o policjantach pod tytułem :
Funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej POlicji Państwowej w Łodzi .

Ryszard Welka

Re: Policja Polska Generalnego Gubernatorstwa

30 lip 2022, 14:41

Prosze zacząć np. od tego: https://bazhum.muzhp.pl/media/files/Dzi ... 17-134.pdf

Dokumenty rehabilitacyjne znajdują się w warszawskim Archiwum Akt Nowych.
Pozdrawiam, Wojciech.

Re: Policja Polska Generalnego Gubernatorstwa

30 lip 2022, 23:16

wojciech musiał napisał(a):Prosze zacząć np. od tego: https://bazhum.muzhp.pl/media/files/Dzi ... 17-134.pdf

Dokumenty rehabilitacyjne znajdują się w warszawskim Archiwum Akt Nowych.
Pozdrawiam, Wojciech.

dziękuję pięknie. to doskonały trop.
Odpowiedz