Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Testamenty

17 lis 2022, 01:15

Jestem ciekaw gdzie zwyczajowo byly umieszczane testamenty? Chodzi mi o mieszkancow miasta Gniezno. Dla powiatu sa w ksiegach grodzkich i widzialem ich mnostwo.
Przegladalem Akta Miasta Gniezna i nie przypominam sobie by tam byly (jezeli tak to nie moich). Czy byly prowadzone osobne ksiegi do testamentow? Czy Gniezno ewentualnie ma takowe? Od polowy XVIII wieku.
Dziekuje

Re: Testamenty

17 lis 2022, 08:03

Testamenty są przechowywane w AP, w poznańskim znalazłem wszystkie testamenty dotyczące Żupańskich. Każdy testament to osobna jednostka, a nie księga zbiorcza. Jeśli istnieją takowe, to znajdziesz je wrzucając do SZWA nazwisko, tak przynajmniej było w tym starym.
W aktach miasta wpisywano jedynie ważne transakcje dotyczące kupna/sprzedaży nieruchomości, ale są też takie perełki, jak skargi żon na pijących mężów, którzy przepili ich posag ;-)

Re: Testamenty

17 lis 2022, 11:51

Kancelaria miejska przechowywała testamenty w oryginałach albo w odpisach. Wpisywano je lub wszywano pod bieżącą datą do akt wójtowskich lub robiono z nich osobną księgę testamentów. Do testamentów odwoływano się często w sprawach spadkowych, gdzie masz napisane, w jakie akta testament wpisano i kiedy.

Oczywiście mało które miasto ma testamenty tak uporządkowane jak Poznań. Dla większości miast testamenty nie zachowały się. Można ich wówczas szukać w instytucjach, które były najczęściej beneficjentami testamentu, tj. w aktach konsystorskich, aktach kościołów i klasztorów, ale też w aktach innych miast, jeśli tam toczyła się sprawa związana ze spadkiem.

Re: Testamenty

17 lis 2022, 17:13

Henryku i Bartku bardzo Wam dziekuje za cenne wskazowki.
Odpowiedz