Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Jak to jest ze świadkami na ślubach ?

11 gru 2022, 18:37

Jakiś czas temu pytałem czy kobiety mogły być świadkami przy ślubach zawieranych w USC (po 1874 r.) w zaborze pruskim. O ile się nie mylę otrzymałem odpowiedź negatywną. Tym czasem przy indeksacji ślubów w USC Borzykowo bardzo często świadkami są kobiety, czasem nawet obydwoma świadkami. Więc jak to był w świetle ówczesnego prawa ?

Re: Jak to jest ze świadkami na ślubach ?

11 gru 2022, 20:30

W Prusach jak najbardziej mogły, nawet gdzieś widziałem dwie świadkinie w USC.

Natomiast wg Kodeksu Napoleona nie mogły, więc w ślubach cywilnych 1808-1816 i potem w Kongresówce bodaj na pewno przynajmniej do I WŚ a później nie wiem jak długo - tez nie mogły.

I w ślubach kościelnych na terenie zaboru pruskiego chyba pod wpływem tego, co się zdarzyło w epoce napoleońskiej - też bardzo długo nie bywały kobiety świadkami, chyba aż do okresu międzywojennego. Natomiast w I RP bardzo rzadko, ale bywały.

Re: Jak to jest ze świadkami na ślubach ?

11 gru 2022, 21:56

Paweł Wietrzykowski napisał(a):Jakiś czas temu pytałem czy kobiety mogły być świadkami przy ślubach zawieranych w USC (po 1874 r.) w zaborze pruskim.
Pawle,

Nie wiem jakie roczniki indeksujesz.

W każdym razie ustawa wprowadzająca USC:
Gesetz über die Beurkundung des Personenstandes und die Form der Eheschließung vom 9 März 1874
uregulowała to tak:
§. 53.
Als Zeugen sollen nur Großjährige zugezogen werden. Verwandtschaft und Schwägerschaft zwischen den Betheiligten und den Zeugen, oder zwischen den Zeugen unter einander steht deren Zuziehung nicht entgegen.

maszynowe tłumaczenie:
§. 53
W charakterze świadków należy powoływać wyłącznie osoby pełnoletnie. Krewni i powinowactwa między zaangażowanymi stronami a świadkami lub między świadkami między sobą nie stoją na przeszkodzie ich zaangażowaniu.

W 1874 obowiązywał kodeks ALR (Landrecht Pruski) który pełnoletność określał na 24 lata.

Od 1875 ustawa:
Gesetz betreffend das Alter der Großjährigkeit
obniżyła wiek pełnoletności do 21 lat.

Tyle że do 1900 obowiązywał nadal ALR który kobietom, pomimo osiągnięcia pełnoletności, ograniczał ich pełną zdolność do czynności prawnych.
Może z tego powodu i ostrożności urzędników panie jako świadkowie nie pojawiały się często ?

Re: Jak to jest ze świadkami na ślubach ?

12 gru 2022, 07:43

Łukaszu, Tomku - bardzo Wam dziekuję :)
@Tomek - indeksuję akty od początku istnienia USC, w moim poście chodziło o lata 1874-76
Odpowiedz