Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Księga wieczysta - jak się zabrać za szukanie

17 mar 2023, 07:47

Dzień dobry !
Proszę o pomoc osoby, które miały styczność z księgami wieczystymi. Moi przodkowie posiadali gospodarstwo w Komornikach pod Poznaniem. Posiadam numer księgi wieczystej. W jaki sposób i gdzie uzyskać dostęp do księgi wieczystej z XIX wieku ? Czy mieszkając za granicą istnieje możliwość uzyskania kserokopii lub zdjęć bez konieczności przyjazdu do kraju ? Czy jeśli musiałbym stawić się osobiście czy mogę zrobić zdjęcie takiej księgi wieczystej ?
Pozdrawiam
Marek Nowak

Re: Księga wieczysta - jak się zabrać za szukanie

17 mar 2023, 13:59

Czy to jest numer obecny, czy ówczesny?

Re: Księga wieczysta - jak się zabrać za szukanie

17 mar 2023, 14:39

poper napisał(a):Czy to jest numer obecny, czy ówczesny?


Numer obecny

Pozdrawiam
Marek Nowak

Re: Księga wieczysta - jak się zabrać za szukanie

17 mar 2023, 15:34

Na stronie Ministrestwa Sprawiedliwości:
https://przegladarka-ekw.ms.gov.pl/eukw ... ukiwanieKW
wybiera się sąd, wpisuje nr księgi i cyfra kontrolną
Księgi elektroniczne są od około 10-15 lat (zależnie od regionu), a wcześniejsze dostępne tylko w sądzie. Trzeba się umówić na przeglądanie, bo księgi są jawne dla zainteresowanych (czasem trzeba wykazać interes prawny lub faktyczny).
Powodzenia

Re: Księga wieczysta - jak się zabrać za szukanie

17 mar 2023, 15:56

Księgi wieczyste są elektroniczne i są jawne na podanej stronie.
Dotychczasowa księga papierowa jest częścią akt księgi wieczystej.
Dostęp do akt, czyli również do tej papierowej księgi, jest możliwy tylko w sądzie, który prowadzi daną księgę.
Moim zdaniem, interes faktyczny nie wystarczy co przeglądnięcia akt. Należy posiadać interes prawny.
Mówi o tym art. 36(1) ust. 2 ustawy o księgach wieczystych i hipotece.

Re: Księga wieczysta - jak się zabrać za szukanie

17 mar 2023, 22:49

Księga wieczysta a akta wytworzone do księgi wieczystej, to dwie różne sprawy.
Z doświadczenia w dwóch Sądach.
Dziewiętnastowieczne Grundbuch(y) zawierają informacje o wszystkich kolejnych właścicielach, hipotekach itp.
Niestety, trzeba się pofatygować do Sądu osobiście za wcześniejszym umówieniem terminu i podaniem nr KW.
Sądy posiadają ewidencję i odszukają, jaki był stary nr KW.
Zdjęcia robiłam sama.
Czy taką sprawę załatwisz zdalnie - tego nie wiem, choć wątpię.
Ale kto pyta nie błądzi.
Powodzenia.

Re: Księga wieczysta - jak się zabrać za szukanie

18 mar 2023, 13:11

Kiedy ostatnio udało się uzyskać wgląd do księgi gruntowej w sądzie i gdzie?
Chyba to było sporo lat temu i nie w Poznaniu.

Re: Księga wieczysta - jak się zabrać za szukanie

18 mar 2023, 13:44

Theofilos napisał(a):Kiedy ostatnio udało się uzyskać wgląd do księgi gruntowej w sądzie i gdzie?
Chyba to było sporo lat temu i nie w Poznaniu.


Np. w Czarnkowie nie jest to problemem. Zalecane jest tylko umówienie się na termin. Byłem tam chyba rok temu. Przed pandemią przeglądałem też w Obornikach. Księgi gruntowe są zasadniczo już materiałem archiwalnym i w zasadzie podlegają przekazaniu do AP, choć z przyczyn formalnych zajmie to pewnie jeszcze wiele lat. Ale z niektórych sądów przekazano już sporo. W związku z tym, przeglądanie ksiąg gruntowych nie podlega jakimś specjalnym ograniczeniom formalnym co do interesu prawnego, natomiast mocno zależy od dobrej woli pracowników i obiektywnych możliwości lokalowych.

Re: Księga wieczysta - jak się zabrać za szukanie

18 mar 2023, 14:18

W Poznaniu się tego nie da zrobić i to od lat.
Mam oficjalne pismo prezesa sądu okręgowego w Poznaniu, czyli organu odwoławczego w stosunku do sądu rejonowego.
Powołano w nim przepisy na uzasadnienie ich odmowy. Księgi gruntowe są aktami ksiąg wieczystych. Jako takie podlegają udostępnieniu na podstawie wskazanego wcześniej przepisu.
Oczywiście one są przekazywane do archiwów, ale dopiero wtedy można je w archiwum udostępnić.
Wcześniej w sądzie rejonowym w Poznaniu nie udało się, a uruchomiłem sporo organów z ministerstwem włącznie, aby wyjaśnić tę kwestię.
W mniejszych miejscowościach i sądach chyba faktycznie jest łatwiej.
Zdaje się, że w Obornikach też byłem kilka lat temu. Tam Prezes był bardzo życzliwy.

Re: Księga wieczysta - jak się zabrać za szukanie

18 mar 2023, 14:26

Z punktu widzenia biurokratycznego prezes ma zapewne rację, podobnie jak ktoś, kto będzie argumentował, że osoba, dla której nie wystawiono aktu zgonu formalnie jest jeszcze żywa itd.
Ostatnio edytowano 18 mar 2023, 20:28 przez Łukasz Bielecki, łącznie edytowano 1 raz

Re: Księga wieczysta - jak się zabrać za szukanie

18 mar 2023, 20:23

Dziękuję Wam wszystkim za odpowiedzi.
Pozdrawiam
Marek Nowak
Odpowiedz