Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Program "Wywód Przodków"

25 mar 2023, 14:01

post niepotrzebny
Ostatnio edytowano 26 mar 2023, 21:25 przez Kubuś, łącznie edytowano 1 raz

Re: Program "Wywód Przodków"

26 mar 2023, 20:42

Kubuś napisał(a):Nie ma takiego programu . Żadna firma nie stworzyła takiego oprogramowania z takimi możliwościami .


Oczywista bzdura, takie programy są. Ja korzystam z MacFamilyTree (niestety tylko na Maca), bez problemu zarządza drzewem z tysiącami osób, do każdej można dodawać dziesiątki informacji (urodziny, chrzest, zgon, rozwód, profesja, adres zamieszkania, dane imigracyjne, służbę wojskową etc.), w tym wielokrotnie tej samej kategorii (np. przy jednym przodku musiałem dodać kilka różnych profesji, bo raz był kowalem, a paręnaście lat później już chłopem). Do każdego można dodać dziesiątki zdjęć.

Zdjęcia i dane bibliograficzne można też dodawać do pojedynczych wydarzeń - np. skany metryki ślubu etc. Pełne zarządzanie miejscowościami wydarzeń, dzięki czemu można sobie wyświetlić mapę. Do tego mnóstwo statystyk, wszystko zaś w bardzo przystępnej i łatwej do obsługi formie.

Aha - i z ubytkiem przodków również nie ma żadnego problemu - po prostu dla danej osoby zaznacza się jako rodziców już istniejące w innej części drzewa osoby.

Re: Program "Wywód Przodków"

26 mar 2023, 21:19

ha - i z ubytkiem przodków również nie ma żadnego problemu - po prostu dla danej osoby zaznacza się jako rodziców już istniejące w innej części drzewa osoby.

No to czysta komedia

Nie pisz o czymś o czym nawet nie słyszałeś .

Mamy trzy rodzaje ubytki przodków .

Tak by było gdyby oboje przodków było ubytkiem .
.

Nie pisz bzdur .

Bo to nie poważne .




Bardzo się cieszę MIkołaju .

Czy możesz opisać jak rozwiązano problem "Ubytku przodków "???

Podaj szczegóły .
Ja tego nie znam .
Ale już się cieszę ,

Czekam z niecierpliwością .


Pozdrawiam

Ryszard Welka
Ostatnio edytowano 26 mar 2023, 21:41 przez Kubuś, łącznie edytowano 1 raz

Re: Program "Wywód Przodków"

26 mar 2023, 21:24

Wiesz co.
Co ja sie będę kopał z koniem .

Absolutniue się zgadzam .
Jest tyle programów ,że mój post jest nie potrzebny

To jest post nie potrzebny ,'Już go wykasowuję .

Pozdrawiam

Ryszard Welka

Re: Program "Wywód Przodków"

26 mar 2023, 21:38

Kubusiu Ryszardzie,

za chwilę będziesz na forum dyskutował sam ze sobą, bo wszyscy się będą bać cokolwiek pisać w Twoich tematach.

Zakładasz temat pt. "Program ..." a opisujesz jak naszkicować sobie ręcznie drzewo w Excelu.
Drzewa nie potrzeba w dzisiejszych czasach szkicować ręcznie, bo jest wiele programów to robiących w ułamku sekundy jak im się wprowadzi dane, i w ułamku sekundy można te dane modyfikować, a w excelu to tak, jakby gumką ścierać na papierze i rysować od nowa!

Wielokrotnie pisałeś o jakichś ubytkach przodków i programach to rozwikłujących, a to przecież są ci sami rodzice dla dwóch lub więcej naszych przodków i ŻADEN program nie jest do tego potrzebny, bo to się samo okazuje jak znajdujemy w kolejnych naszych liniach przodków takich samych rodziców jakich już mamy w drzewie. Żaden program nie jest do tego potrzebny, ale oczywiście zaraz mnie wyśmiejesz, że nie mam pojęcia o genealogii ...
Zakładasz temat "Uzupełnienie do Poznan Project" a wklejasz indeks chrztów (w Poznan Project mamy śluby!), dla którego najlepszym miejscem jest np. Geneteka czy nawet BaSIA.

No to jedziemy z kolejną kłótnią ...

Re: Program "Wywód Przodków"

26 mar 2023, 21:45

Sławo
Ja nie mam czasu na sprzeczki.
Sa gotowe rozwiązania i ja cię cieszę .
Kończę temat nietrafiony.

Pozdrawiam

Ryszard Welka

Re: Program "Wywód Przodków"

27 mar 2023, 13:52

Szkoda, że temat umarł, bo bardzo mnie zainteresował...
Sam mam problem ze znalezieniem programu, który potrafi wydrukować wywód przodków dla 12 pokoleń. W zasadzie nie znam żadnego takiego programu. Sam rysuję ręcznie w autocadzie. Różne programy owszem świetnie zbierają dane i przeglądanie ich w komputerze nie jest trudne, natomiast nie potrafią wydrukować wykresu przodków z tak dużą liczbą pokoleń i to w taki sposób, aby ująć wszystkich na jednym arkuszu w sposób czytelny. Mój wykres bezpośrednich przodków ma 9 metrów długości. I nie jestem z tego rozwiązania zadowolony bo jest to wszystko mało czytelne.
Pozdrawiam
Marcin

Re: Program "Wywód Przodków"

27 mar 2023, 14:11

Panie Marcinie

Nie ma najmniejszego problemu .
Tak jak setkom osób Panu tez wyłuszczę a jest co .
Jak Pan widzi na Forum sie nie da ,gdyż zawsze znajdą się ---oponenci nic nie wnoszący .

I wszystko wiedzą lepiej .
Proszę napisac list na skrzynkę .
Podam Panu kontakt telefoniczny i wszystko wyłuszczę .

Żadnego gotowego programu do tego nie ma i nie było .
Ja od 12 lat używam komercyjnego świetnego programu do drzewa genealogicznego TNG .
Ma wszystko co sobie można wymarzyć ale do Wywodu programu nie ma .Niestety

Ale tu nie chodzi o drzewo a Wywód .
NO ale nie ma co nad rozlaym mlekiem płakać.
Ja się cieszę ,że mam mniej poracy na tłumaczeniem co i do czego .

Na Forum nie da się .

O czym wiedziałem .

Żaden problem.

Nam -trzem osobom w POlsce napisanie tego progamu zajęło 2 lata .

Pozdrawiam

Ryszard Welka
Toruń

============================================

Ja mam dwa wywody

Swój 8 ,metrów na 1,5 metra z 505 przodkami
I żony 6 metrów na 1,5 metra z 310 przodkami

Co pół roku robię dwa rulony w tubach w Excelu .
Piękne
============================================

Chętnie oświecę kazdego jak sobie robić Wywody ale przez kontakt osobisty bo inaczej się nie da ,
Jak widać.

To jest cały sens naszej wieloletniej pracy i nasza spuścizna .

Rulon w tubie z Wywodem .
Jak w sentencji Pana Worwąga .

Re: Program "Wywód Przodków"

27 mar 2023, 16:07

Manag napisał(a):Szkoda, że temat umarł, bo bardzo mnie zainteresował...
Sam mam problem ze znalezieniem programu, który potrafi wydrukować wywód przodków dla 12 pokoleń. W zasadzie nie znam żadnego takiego programu. Sam rysuję ręcznie w autocadzie. Różne programy owszem świetnie zbierają dane i przeglądanie ich w komputerze nie jest trudne, natomiast nie potrafią wydrukować wykresu przodków z tak dużą liczbą pokoleń i to w taki sposób, aby ująć wszystkich na jednym arkuszu w sposób czytelny. Mój wykres bezpośrednich przodków ma 9 metrów długości. I nie jestem z tego rozwiązania zadowolony bo jest to wszystko mało czytelne.
Pozdrawiam
Marcin

No niestety przy klasycznej formie drzewa i dużej liczbie przodków zawsze wyjdzie nam baaaaaaaaardzo długa rolka ;) To oczywiście ma swój urok i pozwala dla każdej osoby zawrzeć dużo informacji. Ostatnio krewnym po śmierci ich ojca wydrukowałem na plotterze na jednym kilkumetrowym arkuszu całe drzewo. Choć było to dość drogie, wyglądało super, bo bez żadnego klejenia.

Alternatywą jest prezentacja wywodu w formie dużo bardziej zwartego i foremnego wykresu kołowego - wspomniany przeze mnie MacFamilyTree ma tę opcję, choć tu wadą jest to, że im dalej od środka wykresu, tym mniej informacji mieści się przy każdej osobie. Dla mojego drzewa wygląda to tak:
Obrazek

A tak na częściowym zbliżeniu:
Obrazek

Re: Program "Wywód Przodków"

27 mar 2023, 20:20

Witajcie

Wywód przodków robię w Ahnenblatt, tam to się nazywa "Tablica przodków".
Mogę też tam zrobić "Listę przodków", według linii ojca, matki, pokoleń itp.
Ba, nawet klepsydrę można zrobić. Kto co lubi.

Re: Program "Wywód Przodków"

29 mar 2023, 09:48

Panie Michale

Chyba nie zrozumiał Pan o co chodzi w temacie .

Tu nie chodzi o to czy w programie Ahnenblatt Pan ma Tabelę Przodków .

My wszyscy mamy tez tabele przodków w kazdym innym programie,

Ludzie używają różnych programów .
I nikt nie przeniesie 100 tysięcznego drzewa do programu Ahnenblatt ,bo tam jest tabela przodków .

Bo to niewykonalne
Tak ,że rada jest żadna .

Chodzi o integralny program niezależny od żadnego .
=======================================!!!

BO nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie przenosił danych 100 tys dusz do innego programu dla tabeli przodków .

=========================================================================

Druga sprawa to atrybuty .
To o atrybuty chodzi a nie o tabelę przodków .
I to takie atrybuty ,których nie ma w programach .
Ale to poważniejsze sprawy .

=====================================================

Trzecia sprawa najważniejsza .

My wszyscy kiedyś opuścimy ten Padół .

I chodzi o to jak zostawić spuściznę .
I chodzi o rozwiązanie problemu jak zostawić spuściznę a nie kupę śmieci bo przyjdą następcy i wyrzucą to do śmieci .

I pies z kulawą nogą nie będzie wiedział co to jest program Ahnenblatt.

BO za 30 lat może takiego programu nie być .
A nawet jak będzie nikt normalny oprócz genealoga pojęcia nie ma ,ze jest taki program .
To do czego on służy ?????

Co Pan myśli ,że moje wnuki nic nie robią tylko program Ahnenblatt oglądają ????

Co to daje ????

Pozdrawiam


Ryszard Welka
Ostatnio edytowano 29 mar 2023, 13:27 przez Kubuś, łącznie edytowano 2 razy

Re: Program "Wywód Przodków"

29 mar 2023, 09:56

Zamiast traktować wszystkich naokoło jak idiotów, którzy nie dorośli do geniuszu, i profanów, którzy nie powinni tykać się "poważniejszych spraw", może wyjaśnij proszę, jakich to atrybutów "nie ma w programach"?

Re: Program "Wywód Przodków"

29 mar 2023, 09:59

Panie Mikołaju .
Wszystko mają osoby zainteresowane .Nawet odpowiedni arkusz przesyłam .
Pana to nie interesuje więc po co ??
Tu się nie da ale , zawsze chętnie pomagam i wielu ma takie arkusze .Osoboy ZAINTERESOWANE.

To zanczy dla Pana każdy ,któ chce się podzielić swoimi dokonaniami na Forum to traktuje innych jak idiotów ???
No ciekawe ???
No to Forum pewnie podziękuje Panu za wkład w rozwój .
Toż ludzie to czytają .
Pies z kulawą nogą nic tu własnego nie napisze .
Brawo

Ja rozumiem ,że Pan jest moim Fanem ale to Forum publiczne .
Pozdrawiam

Ryszard Welka

=================================================

Tutaj Pan MIkołaj prosił aby wysyłać przykłady i każdemu zaintersowanemu przesyłam .
Dzięki

Re: Program "Wywód Przodków"

29 mar 2023, 10:10

Wydawało mi się, że forum to miejsce do dyskusji. Ja po prostu sprostowałem nieprawdziwą informację podaną w pierwszym, nieistniejącym już poście tego wątku, jakoby nie istniały programy zdolne obsłużyć bardzo rozbudowane wywody i ubytki przodków. W odpowiedzi słyszę na razie wyłącznie teksty typu "Nie pisz o czymś o czym nawet nie słyszałeś", albo enigmatyczne "To o atrybuty chodzi (...) I to takie atrybuty ,których nie ma w programach". Ale jakie atrybuty - tego już widocznie dowiedzieć się nie możemy.

Re: Program "Wywód Przodków"

29 mar 2023, 10:17

Każdy zainteresowany juz dawno wszystko wie .
Pan też już ma ,bo jest masa programów lepszych więc nie ma tematu.

Pozdrawiam

Ryszard Welka

Re: Program "Wywód Przodków"

29 mar 2023, 12:31

Też chętnie się dowiem czego nie ma mój Ahnenblatt a co ma Excel? - bo na razie tak jak napisałem wyżej - rysowanie drzewa w Excelu to jak rysowanie drzewa ołówkiem i kredkami na papierze, z taką różnicą, że w Excelu machamy myszką zamiast ołówka czy długopisu.

Kubuś Ryszard od kiedy pamiętam zachowuje się na forum jak polityk mający swoją telewizję, w której może opowiadać cuda wianki bo ludzie uwierzą we wszystkie opowieści? Otóż nie uwierzą!

1. Można przenieść nawet olbrzymie drzewo do innego programu w celu jego wydrukowania, jeśli dany program ma coś lepszego w wydruku, niż ten, w którym mamy swoje drzewo. Może być problem z przeniesieniem obrazków potrzebnych do wydruku, ale da się to zapewne obejść.
2. Każdy program genealogiczny ma możliwość przypisywania atrybutów (opisywania na różne sposoby osób w drzewie), bo inaczej nie byłby programem i nikt by go nie chciał używać do tworzenia drzewa.
3. Mityczny na forum "Program do ubytku przodków" często wspominany przez Ryszarda - czekam i czekam, i nie dowiedziałem się od kilku lat co ten program potrafi? Czy to nie czasem ten Excel? Bo ubytku przodków nie rozwiąże żaden program, jeśli my tego nie odkryjemy znajdując akta, z których dowiemy się, że jeden lub dwóch rodziców jednego z naszych przodków mamy już w naszym drzewie jako przodków (czy przodka) w innym miejscu. A każdy program genealogiczny ma możliwość przypisania tego samego przodka lub obu (jako rodziców) - do innego miejsca na drzewie, więc po co nazywać coś oczywistym jakimś "programem"?

Re: Program "Wywód Przodków"

29 mar 2023, 13:17

Program Ahnenblatt ma wszystko co sobie można wymarzyć .

A nawet więcej niż sobie mozna wymarzyć .
Cieszę się niepomiernie

Jednak nam genealogom w dziedzinie "Wywodu Przodków "kompletnie nie przydatny .
vide wpis 29 mar 2023, 09:48

Pozdrawiam

Temat dla mnie zamknięty



Ryszard Welka

Re: Program "Wywód Przodków"

29 mar 2023, 20:07

Pan Marcin szuka programu, a co za tym idzie, jest gotowy właśnie do niego przenieść dane. Z mojej strony zaproponowałem program, który realizuje Jego oczekiwania.
Program bez problemy importuje dane z powszechnie znanego formatu GEDCOM, jak również z uniwersalnego formatu csv.
Poszukującemu programu nie chodziło o żadne atrybuty ani spuściznę.
Plik z tego programu można pozostawić potomnym razem z wersją instalacyjną programu, albo z tzw. portable i nie będzie żadnego problemu z oglądaniem danych, jak również z ich eksportem, aby ktoś mógł sobie te dane potem zaciągnąć do swojego programu.

Re: Program "Wywód Przodków"

30 mar 2023, 12:51

Miko napisał(a):Plik z tego programu można pozostawić potomnym razem z wersją instalacyjną programu, albo z tzw. portable i nie będzie żadnego problemu z oglądaniem danych, jak również z ich eksportem, aby ktoś mógł sobie te dane potem zaciągnąć do swojego programu.

Z wersją instalacyjną lub nawet portable może być problem za X lat, nie wiadomo, jaki będzie dominujący system. Za to plik GEDCOM jest plikiem tekstowym i można go otworzyć nawet zwykłym notatnikiem. Jeśli kogoś za X lat zainteresuje nasze drzewo, nie będzie miał większego problemu z odczytem.

Re: Program "Wywód Przodków"

30 mar 2023, 20:35

Po pierwsze, zależy ile będzie wynosić X. :)
Nie ma znaczenie dominujący system operacyjny.
Dziś jest nim, powiedzmy, Windows 7 czy 10, ale nadal działają systemy starsze.
Można więc taki program uruchomić na nim.
Jeżeli ktoś nie będzie miał takiego systemu, to w krótkim czasie może go zainstalować, albo nawet uruchomić maszynę wirtualną z nim. Uruchomi program, zrobi sobie kopię danych, wyedytuje, cokolwiek.
Ale oczywiście, plik z danymi jest zasadniczym elementem.
Odpowiedz