Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Prawdziwe miejsce i data urodzenia Anieli Tułodzieckiej

08 sie 2023, 14:01

Pomagając w researchu mojej żonie na temat Anieli Tułodzieckiej, wpadłem na ślad, że źródła generalnie mylą się co do miejsca urodzenia tej słynnej działaczki edukacyjnej. Większość przyjmuje Dąbrowę Starą koło Wolsztyna. Niestety indeksy na Basi mają dziurę akurat w roku urodzenia Anieli, choć odnotowują narodziny dziesięciorga jej starszego rodzeństwa, w tym równie sławnej Zofii.

Zajrzałem więc do metryk i faktycznie okazało się, że po 1851 Tułodzieccy znikają z Dąbrowy. Ale są na Basi małżeństwa dwóch jej młodszych sióstr – i z tych aktów wynika, że urodziły się w Osieczu Wielkim koło Włocławka. Na szczęście parafia Boniewo jest zindeksowana na Genetece i potwierdza, że Aniela urodziła się tam. Również e-kartoteka wymienia Osiecz jako jej miejsce narodzenia. Wynika więc z tego, że Aniela nawet nie urodziła się w zaborze pruskim!

Co więcej, po sprawdzeniu chrztów w parafii w Boniewie okazuje się, że również data jej urodzenia jest podawana błędnie. Aniela Waleria Tułodziecka urodziła się nie 2 października, a 28 stycznia 1853 roku.

Obrazek

Re: Prawdziwe miejsce i data urodzenia Anieli Tułodzieckiej

08 sie 2023, 14:26

W Wikipedii już poprawiłem, ciekawe, czy się przyjmie ;)

Re: Prawdziwe miejsce i data urodzenia Anieli Tułodzieckiej

08 sie 2023, 15:26

Ale przy okazji będę wdzięczny za próbę rozszyfrowania miejsca urodzenia oraz adnotacji w ostatniej kolumnie przy matce Anieli i Zofii - Pelagii z Lipińskich Tułodzieckiej:. Próbuję namierzyć, skąd pochodzili jej rodzice, a ślubu nie ma w Poznań Project.

https://photos.szukajwarchiwach.gov.pl/ ... a65a2b_max

Re: Prawdziwe miejsce i data urodzenia Anieli Tułodzieckiej

08 sie 2023, 16:56

Ostatnie dwa słowa w ostatniej rubryce : nach Polen=do Polski (tak określano wtedy Królestwo Polskie)
To miejsce urodzenia to Jarkowo lub Jaskowo
Ale na stronie sejm-wielki.pl jest podana data dzienna jej urodzenia i miejsce : 15 XII 1819 Chrząstowo pod Nakłem
Jest też podana data śmierci zgadzająca się z kartoteką : 2 IV 1896 Poznań

Pozdrawiam
Janusz

PS . Antoni Tułodziecki zmarł 23 X 1865 w Janowicach pow. nieszawski
Ślub rodziców Pelagii -par. Krostkowo nr 3/1800 , Jan Lipiński+Katarzyna Fryze ( z Poznan-Project) (znalazłem przy pomocy historii rodziny na stronie michalkiewicz.gulip.pl )

Re: Prawdziwe miejsce i data urodzenia Anieli Tułodzieckiej

08 sie 2023, 19:33

No właśnie też czytałem Jarkowo lub Jaskowo, ale kompletnie nie wiem, o jaką miejscowość może chodzić. Zakładam, że mogła być poza zaborem pruskim, bo wtedy pewnie urzędnik wpisałby kreis.

Tym niemniej bardzo dziękuję!

Re: Prawdziwe miejsce i data urodzenia Anieli Tułodzieckiej

08 sie 2023, 19:34

Akt zgonu Pelagii już znalazłem, ale zięć zgłaszał, więc miejsce urodzenia było "unbekannt".

Re: Prawdziwe miejsce i data urodzenia Anieli Tułodzieckiej

08 sie 2023, 20:17

Myślę , że potomek Tułodzieckich , Pan Michał Michałkiewicz ma konkretne wiadomości o przodkach , skoro zamieszcza daty dzienne. Na stronie , którą podawałem jest kontakt.

Pozdrawiam
Janusz
Odpowiedz