Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

"Dzieje rodu w kościach zapisane"

17 wrz 2007, 11:42

W najnowszym numerze "Newsweeka" 38/2007 z 23 wrzesnia, polecam artykuł "Dzieje rodu w kościach zapisane" o wykorzystaniu genetyki w badaniach genealogicznych.
http://www.newsweek.pl/wydania/artykul. ... ykul=20037
Miłej lektury.
Jerzy

18 wrz 2007, 14:29

Panie Jurku, artykuł ciekawy. Ale przy okazji chcę nawiązać do tego tematu, że istnieje wiele materiałów historycznych, w których zwykły amator zajmujący się genealogią rodziny, nie spodziewałby się, że może, coś odnaleźć na temat przodków lub małej osady w której mieszkali.
Rok temu wpadła mi w ręce lektura „Niemcy w Poznańskiem” Wobec Polityki Germanizacyjnej 1815-1920 w opracowaniu i autorstwa B. Grześ-J.Kozłowski-A.Kramski.
Wydana przez Instytut Zachodni Poznań
Czytając ją znalazłem tam informację o księdzu Antonim Fromholtz który był członkiem Wydziału Wojennego przy Polskim Komitecie Narodowym.
Antoni Fromholtz pochodził z rodziny niemieckich kolonistów. Brał udział w polskim ruchu niepodległościowym, ku oburzeniu i zgorszeniu władz pruskich czuł się Polakiem.
Kilka miesięcy temu kiedy przeglądałem księgi metrykalne parafii Opatówek natrafiłem że w/w osoba obejmowała probostwo w Opatówek.
Drugą sprawą jest (która powinna zainteresować wszystkich) że w tej samej lekturze znalazłem informacje że w latach 1898’99 arcybiskup poznańsko gnieźnieński nakazał spisać imiennie wszystkich parafian, pytałem się w archiwum AA GNIEZNO księdza Jerzego że taki spis powinien znajdować się w AA Poznań w kapitule.
Myślę że taki spis był by bardzo pomocny w poszukiwaniach genealogicznych. Może ktoś z osób na forum wie o istnieniu tego spisu.
Na koniec chciałem wszystkich zachęcić do czytania opisów historycznych waszego regionu, zawsze można znaleźć coś interesującego na temat życia naszych przodków

18 wrz 2007, 19:02

Mirku!
Dziękuję za bardzo interesujący wątek, dotyczący księdza Antoniego Fromholtza. Był on proboszczem a właściwie komendarzem parafii nekielskiej w latach1854-1881. Zmarł w Nekli i spoczywa przed kościołem św. Andrzeja Apostoła.
Ciekawy jestem gdzie można zdobyć cytowaną przez Ciebie książkę?

Druga wiadomość może mieć kapitalne znaczenie dla poszukiwań genealogicznych w Wielkopolsce. Jeśli dokonano spisu wszystkich mieszkańców w poszczególnych parafiach diecezji, być może został opublikowany w formie drukowanej lub też zaniechano tej olbrzymiej pracy.
Maćku, warto wyodrębnić ten wątek. Łatwiej będzie go odnaleźć i dzielić się wiedzą na temat poszukiwań tego dzieła.
Powtórzę pytanie Mirka: Czy wiemy coś o istnieniu spisu parafian diecezji poznańsko-gnieźnieńskiej z lat 1898/99?
Mirku, jeszcze raz dziekuję za zwrócenie uwagi na te dwa ciekawe zagadnienia.

Pozdrawiam wszystkich.
Jerzy
Ostatnio edytowano 18 wrz 2007, 20:58 przez juros, łącznie edytowano 1 raz

18 wrz 2007, 20:49

Witam!
Poniżej zdjęcie pomnika - nagróbku Ks. Antoniego
Dla dokładności ks. Antoni Fromholtz pełnił funkcję Curatora parafii w Nekli od 1854 r.- wg Elenchusa z 1874 r
Obrazek

Pozdrawiam
Wojtek

18 wrz 2007, 21:04

Biblioteka miejska Września, dział historia regionalna
Odpowiedz