Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Prośba o pomoc

16 mar 2024, 19:55

Dzień dobry,
w akcie ślubu moich przodków jest zawarta informacja: narzeczony w wieku 31 1/4-zgoda ojca, narzeczona w wieku 20 1/4 sąd opiekuńczy. Jest to rok 1856. Proszę o wyjaśnienie.
Pozdrawiam

Re: Prośba o pomoc

17 mar 2024, 07:16

Aby zawrzeć związek małżeński potrzebna była zgoda rodziców lub opiekunów prawnych. Najprawdopodobniej Rodzice Panny Młodej nie żyli w momencie zawarcia związku więc zgodę musiał wyrazić sąd.
Dziwi mnie zapis o zgodzie ojca w porównaniu z wiekiem Pana Młodego - w tym wieku nie potrzebował już zgody Rodziców

Re: Prośba o pomoc

17 mar 2024, 19:08

Bardzo dziękuję za wyjaśnienie. Czy w przypadku pana młodego, w tym wieku ,zgoda ojca była konieczna np. ze względu na zmianę wyznania. Prawdopodobnie był Ewangelikiem a panna młoda katoliczką. Ślub był zawarty w kościele katolickim.

Re: Prośba o pomoc

17 mar 2024, 21:19

Łatwiej byłoby wszystko sprawdzić, gdybyś podała o jaki ślub chodzi. Nie rozumiem po co te tajemnice.

Re: Prośba o pomoc

17 mar 2024, 22:47

Domyślam się , że chodzi o Michała Weicherta , a tam w akcie ślubu stoi napisane ,że oboje są religii katolickiej. Myślę , że ksiądz się rozpędził z wpisaniem tej zgody ojca , a później nie kreślił , bo brzydko wygląda w papierach. Albo kurtuazyjnie wpisał , żeby podnieść ego ojca.

Pozdrawiam
Janusz

Re: Prośba o pomoc

18 mar 2024, 08:23

@katarzyna
zgoda ojca była konieczna np. ze względu na zmianę wyznania


wg. mojej wiedzy zgoda Rodziców na zmianę wyznania - w przypadku gdy osoba była w świetle prawa pełnoletnia - nie była potrzebna. Sądzę, że @Janusz słusznie zauważył iż ksiądz nie chcąc kreślić księgi zachował ten zapis.

Re: Prośba o pomoc

18 mar 2024, 09:08

Też mnie zastanawia wiek pana młodego. Chciałabym dopytać kolegów czy możliwe były śluby w XIX wieku osób będących pod kuratelą sądową, ojcowską a które z przyczyn faktycznych nie mogły samodzielnie zajmować się swoimi sprawami, np. z powodu niepełnosprawności intelektualnej?

Re: Prośba o pomoc

18 mar 2024, 12:38

https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/Hw_ ... pHAg_jNYjj
https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/xmH ... MQJ32q4Dug
oczywiście, już podaję link do zdjęcia, to ślub Michała Weicherta. Mam z nim nie lada problem. Z aktu ślubu wynika ,że urodził się w 1825r i pochodzi z Przecławia. Przeszukałam tą wieś i inne dookoła.Nic.
Znalazałam owszem Michała Weicherta, ale wyznania ewangelickiego ur. w 1822 r. o Osowie. We wspomnianym 1825r. rodzi się jego brat. Jego późniejsze rodzeństwo rodzi się w Przecławiu.
Pozdrawiam serdecznie

Re: Prośba o pomoc

23 mar 2024, 14:16

Czy jest taka możliwość , że syn nawet w wieku 31 lat otrzymuje zgodę od ojca na ślub, gdyż jako Ewangelik bierze ślub z katoliczką?

Re: Prośba o pomoc

24 mar 2024, 08:45

Kasiu, możliwe jest wszystko. Po prostu ksiądz odnotował, że obecny przy ślubie ojciec pana młodego wyraził zgodę. IMHO do samego aktu ślubu niczego ta zgoda nie wnosi tylko informuje nas, że ojciec pana młodego żył w dniu zawarcia ślubu.

Re: Prośba o pomoc

24 mar 2024, 15:29

Bardzo dziękuję
Odpowiedz