Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Parafia w Ciążeniu

04 lut 2011, 19:23

Witam,

Dla parafii w Ciążeniu k. Słupcy jest zastanawiający brak akt od 1781 do 1856, zarówno w AD Włocławek, jak i duplikatów w Koninie. Nie udało mi się doszukać nigdzie informacji, czy w okresie tym Ciążeń przypisany był jako filia do którejś z sąsiednich parafii, czy też po prostu akta zaginęły całkowicie. Może ktoś wie?

Re: Parafia w Ciążeniu

04 lut 2011, 20:40

mkf w familysearch:
http://www.familysearch.org/eng/library ... umns=*,0,0

pozdrawiam

Re: Parafia w Ciążeniu

04 lut 2011, 21:01

No tak, ale to właśnie pokazuje istnienie tej luki. Pytanie, dlaczego jest ta luka.
Łukasz

Re: Parafia w Ciążeniu

04 lut 2011, 21:23

wg opisu szczegółowego: Akta urodzeń, małżeństw, zgonów 1562-1743, 1745-1780 -- Akta małżeństw (zapowiedzi) 1857-1890 -- Akta urodzeń (skorowidz) 1708-1830 -- Komunikanty 1795-1800

zakres mkf (ur., skorowidz) 1708-1830, może wskazywać na jednak wcześniejsze istnienie ksiąg

pozdr.

Re: Parafia w Ciążeniu

04 lut 2011, 22:10

Dobry Wieczór,
Wg St.Litaka "Struktura terytorialna kościoła łacinskiego w Polsce w 1772 roku" Ciążeń
był samodzielną parafią a nie kościolem filialnym należącym wówczas do dekanatu Pyzdry.
(str 244 + mapa).


Pozdrawiam
Andrzej

Re: Parafia w Ciążeniu

08 wrz 2011, 18:40

Witam,

mam gorącą prośbę do osób mieszkających blisko wsi Ciążeń lub przejeżdżających w najbliższym czasie przez tę wieś. Chciałabym prosić o sprawdzenie godzin otwarcia biura parafialnego parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Ciążeniu.
Moje listy skierowane do tej parafii pozostały bez odpowiedzi, a telefony nie są odbierane. Planuję więc pojechać do księdza podczas najbliższego pobytu w Polsce.

Dziękuję z góry za pomoc!

Re: Parafia w Ciążeniu

08 wrz 2011, 19:11

Według moich danych na parafii są raczej tylko akta powojenne. Pewnie więcej uzyskasz w USC w Lądku, gdzie przechowywane są duplikaty od 1911 wzwyż - a dawniejsze oczywiście w AP w Koninie i AD we Włocławku...

Re: Parafia w Ciążeniu

08 wrz 2011, 19:34

Witaj,
w Lądku już byłam i rzeczywiście księgi parafialne znajdują się właśnie w tym USC. Szukam jednak informacji o osobach pochowanych na cmentarzu w Ciążeniu (na grobowcu widnieje tylko napis „rodzina Górnych 1909r.), a z tego co się orientuję jest to cmentarz kościelny i to w parafii powinny znajdować się informacje o osobach pochowanych. Czy może jednak się mylę?

Re: Parafia w Ciążeniu

08 wrz 2011, 20:26

Wątpię, czy wiele znajdziesz, chyba do całkiem niedawna na cmentarzach parafialnych w małych miejscowościach nie prowadzono takich dokumentacji zbyt skrupulatnie :(
Księga zgonów wystarczała za wszystko i tyle...

Re: Parafia w Ciążeniu

08 wrz 2011, 21:55

Dziękuję za informację. Nie brzmi ona optymistycznie :(
Mimo wszystko spróbuję szczęścia, nic innego mi nie pozostało.

Re: Parafia w Ciążeniu

22 lip 2012, 08:51

Czy sprawę wyjaśniliście.

Re: Parafia w Ciążeniu

02 sie 2012, 11:04

Witam,

przepraszam, dopiero teraz zauważyłam Twoje pytanie.
Niestety sprawa się jeszcze nie wyjaśniła. Nie dowiedziałam się kiedy biuro parafialne jest czynne i nie pojechałam wtedy do Ciążenia. Za kilka tygodni planuję jechać w te strony i może uda mi się załatwić sprawę. Napiszę na forum z jakim skutkiem.

Za chwileczkę odpiszę także na PW.

Pozdrawiam

Re: Parafia w Ciążeniu

03 lis 2012, 12:24

Witam,
wczoraj byłam w Ciążeniu w biurze parafialnym i niestety potwierdziło się to, co pisał Łukasz. Spisów osób pochowanych na tym cmentarzu nie prowadzono.

Pozdrawiam

Re: Parafia w Ciążeniu

03 sty 2018, 15:50

Witam.
Czy coś wiadomo o aktach parafii Ciążeń sprzed 1859r.?

Re: Parafia w Ciążeniu

03 sty 2018, 18:53

Urząd do Spraw Genealogicznych w Poznaniu, Streben (Ciążeń):
http://szukajwarchiwach.pl/53/801/0/14.24/231/str/1/1/100/Cc3vV45pvk6ETm7Wqgq2KA/#tabSkany

Pozdrawiam,
Grzegorz

Re: Parafia w Ciążeniu

04 sty 2018, 10:24

Witam.
Czy mogę prosić o bliższe wytłumaczenie.

Re: Parafia w Ciążeniu

04 sty 2018, 11:03

Wykaz zabezpieczonych ksiąg stanu cywilnego Urzędu Stanu Cywilnego Ciążeń, pow. Konin
A. Księgi ślubów
Nagłówki: numer porządkowy, liczba woluminów, ramy czasowe, w jakim języku, przynależą do parafii, uwagi
B. Księgi urodzeń
C. Księgi zgonów

Uwagi w A. - księgi z lat 1808-1817 i 1939-1940 zawierają wszystkie trzy rodzaje zapisów stanu cywilnego (urodzenia, małżeństwa, zgony).

Re: Parafia w Ciążeniu

04 sty 2018, 11:28

Przepraszam za naiwne pytanie.
"Zostały zabezpieczone", czyli fizycznie istniały.
Gdzie obecnie znajdują się?

Re: Parafia w Ciążeniu

04 sty 2018, 11:33

Trudno byłoby zabezpieczyć coś, co by nie istniało... ;) Ale do rzeczy.
To, gdzie się znajdują, podobnie jak w przypadku wielu braków ksiąg, pozostaje zagadką. Mogą znajdować się na parafii, w urzędzie gminy/USC, starostwie powiatowym lub nawet w prywatnych rękach, bądź też uległy zniszczeniu... Możliwości jest wiele, pozostaje szukać lub uzbroić się w cierpliwość i czekać na dalsze informacje.

Re: Parafia w Ciążeniu

04 sty 2018, 12:32

Dziękuję za wyczerpującą informację.

Re: Parafia w Ciążeniu

04 sty 2018, 15:36

Wywołałem sprawę ale widzę że post już został dotłumaczony do końca.

Ciekawe, że na stronie AD Włocławek księgi nie istnieją:
http://serwer1766985.home.pl/strona/

Natomiast na stronie genealodzy.pl część ksiąg z tej parafii jest widoczna:
https://parafie.genealodzy.pl/index.php?op=pr&pid=1116

Pozdrawiam,
Grzegorz.

Re: Parafia w Ciążeniu

04 sty 2018, 16:26

Czy czasami nie mieszamy ksiąg metrykalnych i aktów stanu cywilnych ?
Gregorius napisał(a):Urząd do Spraw Genealogicznych w Poznaniu, Streben (Ciążeń):
http://szukajwarchiwach.pl/53/801/0/14.24/231/str/1/1/100/Cc3vV45pvk6ETm7Wqgq2KA/#tabSkany
te informacje dotyczą chyba aktów stanu cywilnego.

Co do ksiąg metrykalnych w aspekcie działania Gausippenamt Posen informacje są tutaj:
http://szukajwarchiwach.pl/53/801/0/15/ ... /#tabSkany
jak się wydaje księgi metrykalne miały szanse nie być skonfiskowane.

W AD Włocławek spodziewać się należy raczej ksiąg metrykalnych.
LDS mikrofilmowało dla parafii Ciążeń:
- akty stanu cywilnego -> AP Poznań
- księgi metrykalne -> AD Włocławek i AA Gniezno

Tak przy okazji, może ktoś wie.
Gdzie (sądy, archiwa,...) przechowywano w okresie międzywojennym duplikaty akt stanu cywilnego ?

Re: Parafia w Ciążeniu

04 sty 2018, 16:58

Fakt, może i w tym wątku zostały one połączone, jednak proponuję zwrócić uwagę na fakt, że w aktach urodzeń i aktach zgonów, wymienionych w spisie zabezpieczonych ksiąg, obok "rocznikowych" ksiąg stanu cywilnego, znajdują się również księgi obejmujące swoim zakresem większe ramy czasowe z XVIII i XIX wieku, spisywane po łacinie, co mogłoby świadczyć o tym, że są to istotnie księgi metrykalne, które zostały również zarekwirowane z parafii. Ciekawym zatem jest fakt, dlaczego nie zostały odnotowane w spisie, o którym wspomniał Tomasz.

Re: Parafia w Ciążeniu

04 sty 2018, 17:46

Urząd do Spraw Genealogicznych w Poznaniu "zabezpieczał" również kościelne księgi metrykalne.
Prezentowana jednostka ma opis: Einziehungsprotokolle [ksiąg kościelnych] Kreis Konin [powiat koniński].

Pozdrawiam,
Grzegorz.

Re: Parafia w Ciążeniu

04 sty 2018, 17:51

koszuciak napisał(a):proponuję zwrócić uwagę na fakt, że w aktach urodzeń i aktach zgonów, wymienionych w spisie zabezpieczonych ksiąg, obok "rocznikowych" ksiąg stanu cywilnego, znajdują się również księgi obejmujące swoim zakresem większe ramy czasowe z XVIII i XIX wieku
Masz rację, nie zwróciłem uwagi że w wykazie:
Gregorius napisał(a):Urząd do Spraw Genealogicznych w Poznaniu, Streben (Ciążeń):
http://szukajwarchiwach.pl/53/801/0/14.24/231/str/1/1/100/Cc3vV45pvk6ETm7Wqgq2KA/#tabSkany
są też księgi/akty za lata sprzed 1808.
Ten wykaz jest jednoznacznie datowany na październik 1943 (spis #1)

W tym zaś przypadku:
TomekD napisał(a):Co do ksiąg metrykalnych w aspekcie działania Gausippenamt Posen informacje są tutaj:
http://szukajwarchiwach.pl/53/801/0/15/ ... /#tabSkany
jak się wydaje księgi metrykalne miały szanse nie być skonfiskowane.
nie udało mi się w żaden sposób ustalić choćby roku powstania wykazu (spis #2)

Może być tak że spis #2 jest wcześniejszy i pochodzi sprzed 1943 do kiedy to konfiskowane przez Gausippenamt księgi gromadzono w Poznaniu.

Pismo przewodnie do spisu #1 wystawione jest na formularzu Standesbeamte (nie ma nic o Kreissippenamt w Koninie ) a datowane jest ze wskazaniem na Streben.
Sugerowałoby to że 'zabezpieczono' w 1943 (w jaki sposób ?) tak księgi metrykalne jak i jednak pierwopisy aktów cywilnych znajdujące się fizycznie w parafii Ciążeń ?

Ciekawe czy i gdzie były wtedy wtóropisy aktów cywilnych - stąd było moje pytanie chwilę temu:
TomekD napisał(a):Tak przy okazji, może ktoś wie.
Gdzie (sądy, archiwa,...) przechowywano w okresie międzywojennym duplikaty akt stanu cywilnego ?
Czy w AP Poznań są pierwopisy czy wtóropisy aktów cywilnych trudno ustalić (mikrofilmy LDS są opisane jako kopie).
Jaką drogą po 1945 trafiły do AD Włocławek (czy AA Gniezno) księgi metrykalne też chyba nie wiadomo.

Re: Parafia w Ciążeniu

04 sty 2018, 17:59

TomekD napisał(a):Tak przy okazji, może ktoś wie.
Gdzie (sądy, archiwa,...) przechowywano w okresie międzywojennym duplikaty akt stanu cywilnego ?

Tak jak w przypadku zaboru pruskiego, gdzie duplikaty trafiały do odpowiedniego terytorialnie sądu powiatowego (stąd przypadki, że w przypadku rozbicia parafii na dwa powiaty powstawały dwie serie duplikatów), w Królestwie Polskim wtóropisy ksiąg odsyłano do poszczególnych Sądów Pokoju.

Re: Parafia w Ciążeniu

04 sty 2018, 18:16

W powiecie słupeckim w ogóle w tej kwestii dzieją się cuda. Mamy tu parafie, które posiadają lub posiadały (bo zdały do archiwów diecezjalnych) księgi kościelne lub duplikaty, w tym samym czasie urzędy posiadają księgi kościelne z tych parafii, czyli na odwrót niż jest zazwyczaj. Wygląda na to, że przy rewindykacji ksiąg z Kreissippenamtu odbywał się jakiś wyścig, czy proboszcz pierwszy zabierze materiał, czy wójt, czy jak tam w 1945 roku nazywał się lokalny szczebel administracji. W niektórych parafiach naprawdę jest kompletny miszmasz. Wygląda na to, że kolekcja z Samarzewa i Ciążenia, której spis wyszukał Wojtek, niestety zaginęła w całości czy przynajmniej w ogromnej części, bo dokładnie dla tych dwóch parafii są znaczne luki. Niestety, skoro przez 70 lat nie ujawniły się te księgi w żadnym archiwum, to obawiam się, że jest spore prawdopodobieństwo, że zostały one gdzieś zniszczone/wybrakowane/rozkradzione. Ale nadzieja pozostaje...

Re: Parafia w Ciążeniu

04 sty 2018, 18:42

koszuciak napisał(a):Tak jak w przypadku zaboru pruskiego, gdzie duplikaty trafiały do odpowiedniego terytorialnie sądu powiatowego (stąd przypadki, że w przypadku rozbicia parafii na dwa powiaty powstawały dwie serie duplikatów), w Królestwie Polskim wtóropisy ksiąg odsyłano do poszczególnych Sądów Pokoju.
Bezskutecznie szukam źródła lub opracowania które wskazywałoby jak to wyglądało już w okresie międzywojennym.

Jak się wydaje od 1928:
'Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 6 lutego 1928 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych'
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 280093.pdf
Sądy Pokoju straciły możliwość funkcjonowania jako instytucja, zachowane zostało jedynie funkcjonowania 'sędziego pokoju' zniesione bodaj w 1938.

Dokąd były po 1928 musiały być (?) przekazywane na bieżąco wtóropisy aktów cywilnych i dokąd przeniesiono archiwa Sądów Pokoju po roku 1928 ?

Re: Parafia w Ciążeniu

04 sty 2018, 18:54

Łukasz Bielecki napisał(a):Wygląda na to, że przy rewindykacji ksiąg z Kreissippenamtu odbywał się jakiś wyścig, czy proboszcz pierwszy zabierze materiał, czy wójt, czy jak tam w 1945 roku nazywał się lokalny szczebel administracji.
Łukaszu,
Być może znasz, o tym jak to było z odzyskiwaniem ksiąg wtedy (w Gostyniu) można poczytać tutaj:
https://leszno.pl/files/37512/ROCZNIK_d ... 5_05v2.pdf
od strony 231:
Elżbieta Olender ARCHIWUM KSIĄG METRYKALNYCH W GOSTYNIU W LATACH 1945–1948

Re: Parafia w Ciążeniu

04 sty 2018, 19:58

Urząd do Spraw Genealogicznych w Poznaniu a wcześniej "Reichsarchiv Wartheland Posen", które powstało już 10 września 1939 roku na bazie Archiwum Państwowego w Poznaniu, bardzo często wypożyczał księgi niemieckim historykom dla opracowań naukowych.
Powstały publikacje typu "Lissaer Geburstbriefe 1639 - 1731"
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/applet?mimetype=image%2Fx.djvu&sec=false&handler=djvu_html5&content_url=%2FContent%2F51529%2Fdirectory.djvu
Tą drogą też mogło umknąć sporo źródeł.

Pozdrawiam,
Grzegorz.

Re: Parafia w Ciążeniu

09 lip 2020, 19:50

Witam,
Wobec braku metryk z parafii Ciążeń z początku XIX w. ciekawym źródłem informacji może być spis osób przystępujących do komunii w tej parafii z lat 1795-1815. W kilku rocznikach przy nazwiskach są podane daty urodzenia lub miejsce pochodzenia.
Pozdrawiam
Agnieszka

Re: Parafia w Ciążeniu

30 lip 2020, 10:19

Witam,
Zachowały się także dowody do małżeństw z brakującego okresu, dziwne że dowody do małżeństw się zachowały a już same akta nie. Jednak dzięki tym dowodom udało się znaleźć metryki dołączone do ślubu moich przodków i ruszyłem dzięki temu dwa pokolenia dalej :-) Jednak byłoby super gdyby te akta gdzieś były.

Re: Parafia w Ciążeniu

30 lip 2020, 11:57

Panie Jarku

Oczywiste jest ,ze się odnajdą ,gdyż były pisane w kilku kopiach a przecież setki ksiąg metrykalnych zalegają magazyny bibliotek i innych dzinych miejsc jak w Łodzi ,gdzie księgi metrykalne przelezały w miejskiej bibliotece w magazynie a kilka z nich ujrzało światło dzienne gdyż młaoda magistrantka opisała je jako część swojej pracy magisterskiej i zostały przez przypadek opublikowane w Bibliotece Regionalnej Łodzi .Ale magistrantka zdjęła z góry tylko kilka ksiąg i to starych z XVII wieku .A ile jeszcze zalega w magazynach ???
Innym przypadkiem są zwykłe błędy archiwistów ,gdzie księgi są podpięte w zupełnie innych parafiach przez zwykłą pomyłkę .I nikt tego nie prostuje .Księgi małżeństw Piotrkowa Trybunalskiego z lat 1634-1654 s a w zupełnie innej parafii nawet nie pobliskiej i jak ktoś przypadkowo ich nie określi nigdy nie zobaczą światła dziennego .
Pozdrawiam

=====================
Jak Mormoni w Toruniu na Wysokiej robili mikrofilmy ksiąg nie ewidencjonowali tak zwanych dogrywek na filmach i do dzisiaj w kilku Archiwach tych dogrywek nie zewidencjonowano .

Re: Parafia w Ciążeniu

07 sie 2020, 11:27

Witam,
być może to jest odpowiedź na brak Ksiąg metrykalnych:

https://zapodaj.net/18024ffd8062a.jpg.html

https://zapodaj.net/5f816477bf773.jpg.html

Mam dostęp do UMZ lata 1562-1743, UMZ 1745-1780, Księga-Klucz do urodzin lata 1708-1830, Księga spis Komunikujących 1795-1815, Księga spis Zapowiedzi 1857,1864-1890.
Zainteresowanych proszę o kontakt na PW.

pozdrawiam
Danuta

Re: Parafia w Ciążeniu

07 sie 2020, 18:49

Danuto,

Ciekawa historia.

Z tego co widać na obrazkach i co piszesz jest to na mikrofilmie LDS #1898179 ?

Łukasz tworząc wątek pytał o księgi z lat 1781 do 1856.
Lata na okładce 1708 - 183? - więc przynajmniej częściowo zakres lat się pokrywa.

Co zawiera 'klucz' - to skorowidz ?

Według tego źródła
(Urząd do Spraw Genealogicznych w Poznaniu, Streben (Ciążeń)):
http://szukajwarchiwach.pl/53/801/0/14. ... /#tabSkany
już przywołanego w tym wątku, księgi wydawały się zachować do lat II WŚ.

Hakata to fakt czy tylko przywołanie historii w 1945 roku, zaś samo zdarzenie miało miejsce podczas okupacji ?

Co oznacza Hagenau ?
Nazwisko ?
Miejscowość ? (Wiśniewko, powiat Wągrowiec ?).

Kim był Stefański - proboszczem w 1945 ?
Nie doszukałem się strony parafii Ciążeń z listą proboszczów, http://www.wtg-gniazdo.org/ksieza też milczy.

Re: Parafia w Ciążeniu

08 sie 2020, 07:06

Dzień dobry.
W czasie okupacji komisarzem gminy Ciążeń był Hagenau który mieszkał na terenie plebanii. Kościół zamieniony był na magazyn. Wpod koniec 1945 r. proboszczem w Ciążeniu był Grzymała a Stefański to mieszkaniec Ciążenia.

Re: Parafia w Ciążeniu

08 sie 2020, 09:58

Tomku,
tak to film FS.

A tak wygląda okładka Księgi Klucz ocalałej od spalenia:

https://zapodaj.net/a9f20a43c8d22.jpg.html

a tak wnętrze:
https://zapodaj.net/a73a2d82d0282.jpg.html


Zapowiedzi, Komunikujący i Chrzty - to spisy.

pozdrawiam
Danuta

Re: Parafia w Ciążeniu

09 sie 2020, 21:10

henryk58 napisał(a):W czasie okupacji komisarzem gminy Ciążeń był Hagenau który mieszkał na terenie plebanii. Kościół zamieniony był na magazyn. Wpod koniec 1945 r. proboszczem w Ciążeniu był Grzymała a Stefański to mieszkaniec Ciążenia.
Henryku,
Dziękuję za zaspokojenie mojej ciekawości i wyjaśnienie - informacji o których piszesz chyba nigdzie nie ma w sieci ?

Nadal zastanawiające jest co spłonęło i kiedy oraz czy aby na pewno w Ciążeniu ?
Bo według:
(Urząd do Spraw Genealogicznych w Poznaniu, Streben (Ciążeń)):
http://szukajwarchiwach.pl/53/801/0/14. ... /#tabSkany
z tej listy część ksiąg się zachowała a część zaginęła.

Luką pozostaje tutaj brak jakichkolwiek zachowanych źródeł mówiących jak i komu zwracano po 1945 księgi zgromadzone w klasztorze w Gostyniu.

lis46 napisał(a):tak to film FS.
a tak wnętrze:
https://zapodaj.net/a73a2d82d0282.jpg.html
Zapowiedzi, Komunikujący i Chrzty - to spisy.
Danuto,
Czyli brak małżeństw - bez szans na choć ułomne uzupełnienie tego co w PP (1859-1899).
Choć to co zachowane mogłoby pewnie zasilić pozastandardowo bazę BASIA...

Re: Parafia w Ciążeniu

25 paź 2021, 18:23

Posiadam fotokopie (z AP Konin): allegata, parafia Ciążeń z lat 1826-1830.
W każdym roczniku jest po kilka stron. Jeśli ktoś byłby zainteresowany, mogę sprawdzić ewentualne nazwiska.
Pozdrawiam
Agnieszka

Re: Parafia w Ciążeniu

25 paź 2021, 19:03

Iku2012 napisał(a):Posiadam fotokopie (z AP Konin): allegata, parafia Ciążeń z lat 1826-1830.
W każdym roczniku jest po kilka stron. Jeśli ktoś byłby zainteresowany, mogę sprawdzić ewentualne nazwiska.
Pozdrawiam
Agnieszka


Witam.
Proszę o sprawdzenie nazwiska Bagrowicz i Matelska.
Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Grzegorz.

Re: Parafia w Ciążeniu

25 paź 2021, 22:29

ebryka1 napisał(a):
Witam.
Proszę o sprawdzenie nazwiska Bagrowicz i Matelska.
Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Grzegorz.


24 stycznia 1826 r. jest odpis chrztu z 1808 r. Marianny Apolonii Metelskiej c. Józefa i Józefy z Lądu (parafia Lądek).
Resztę sprawdzę jutro i proszę o kontakt na PV.
Agnieszka

Re: Parafia w Ciążeniu

27 paź 2021, 11:44

Ad. informacje od Pana Łukasza Bieleckiego i Magandbet:
niestety także i w Pleszewie Wlkp. informacja o nie prowadzeniu skrupulatnych ksiąg cmentarnych się potwierdza,przynajmniej dla starego cmentarza na ul.Kaliskiej.
Odnośnie ksiąg metrykalnych świeckich i kościelnych tamże:
Pewne księgi parafialne były jeszcze kilka lat temu dostępne,choć z problemami,w biurze parafialnym fary Św.Jana.Jeżeli cezura 100 lat obowiązuje,to może ich już tam nie być.Czyli - powędrowały do Gniezna.Zgodnie z informacją przy wpisach do Poznan Project.
Nie wiem,jak jest z księgami w par.Św.Floriana i (chyba) Św.Zbawiciela (nie jestem pewien nazwy tego wezwania) w dzielnicy za dworcem.
Nie sprawdzałem tam.
Podobnie - odnośnie ksiąg miejskich w ratuszu.Ponad stuletnie powędrowały najprawdopodobniej, zgodnie z odnośnymi przepisami,do Archiwum w Kaliszu.
Generalnie powyższe są to informacje sprzed kilku lat.Ale powyższe procedury chyba nadal obowiązują.
Jacek
Odpowiedz