Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Re: Genealogia Mazurów Wieleńskich

19 lis 2018, 14:07

Tomasz Piątek ( mąż Katarzyny z Drózdów)
zmarł dnia 23 września 1842 r. w Kamienniku
76 lat, pochowany 26 wrzesień 1842 r.

Edycja


Ooo, są bliźniaki! To pierwsze dzieci tej pary.

Adam i Marcin Piątek
synowie Franciszka Piątka i Rozalii Nowak
ur. dnia 18 października 1842 r. w Kamienniku
chrzestni Adama: Bartłomiej Koza i Marianna Piątek
chrzestni Marcina: Antoni Piątek i Wiktoria Wawrzyn

Re: Genealogia Mazurów Wieleńskich

19 lis 2018, 18:56

Kolejne dzieci pary Franciszek Piątek i Rozalia z d. Nowak

3. Paweł * 07-01-1845 Kamiennik
4. Elżbieta * 04-11-1846 Kamiennik
5. Ewa * 22-01-1848 Kamiennik, bliźniaczka z Weroniką
6. Weronika * 22-01-1848 Kamiennik, bliźniaczka z Ewą
7. Wawrzyn *03-08-1850 Kamiennik
8. Walenty * 24-01-1854 Kamiennik
9. Agnieszka * 11-01-1857 Kamiennik
10. Michał * 22-09-1859 Kamiennik - wspomniany w postach wyżej

Re: Genealogia Mazurów Wieleńskich

19 lis 2018, 22:11

Dzieci pary Tomasz Piątek i Katarzyna z d. Drozdowna (Drozd, Drózd)

1. Agnieszka * 12-01-1805 Kamiennik
2. Ewa * 18-12-1806 Kamiennik
3. Ignacy * 04-02-1810 Kamiennik
4. Franciszek * 04-04-1811 Kamiennik
5. Jan * 09-05-1814 Kamiennik
6. Antoni * 30-05-1816 Kamiennik
7. Elżbieta * 22-11-1818 Kamiennik
8. Marianna * 01-01-1821 Kamiennik
9. Baltazar * 06-01-1824 Kamiennik
10. Zuzanna * 13-08-1826, +15-09-1836, */+ Kamiennik

Re: Genealogia Mazurów Wieleńskich

20 lis 2018, 11:01

DankaW napisał(a):Gosiu,
bardzo dziękuję za zdjęcia, są piękne, uwielbiam takie stare pamiątki.
Nacieszyłam oko. :)

Pod poniższym linkiem pisałam do Ciebie wiadomość, Helena jest Twoja.

http://www.wtg-gniazdo.org/forum/viewto ... 33#p145433


Danusiu kochana, zaskoczyłaś mnie ogromnie tymi wszystkimi informacjami - pozostaje mi tylko się radować. :)
Zdjęcia są cudowne, jednakże mam niedosyt. Szkoda, że nie wiem kto jest na wszystkich.
Serdeczności,
Gosia

Re: Genealogia Mazurów Wieleńskich

20 lis 2018, 11:42

Gosiu, to bardzo miło, jeśli osoba poszukująca Swoich przodków, docenia pracę pomagających.
Dziękuję.
Cieszę się, że mogłam pomóc i ruszyłaś z miejsca.
Dopiszę tutaj jeszcze dzieci Walentego Piątka i Marianny nieznanego nazwiska.
To będzie początek linii z Kamiennika.
U dzieci Walentego występuje jako chrzestny Marcin Piątek z Pęckowa. Podejrzewam, że jest bratem Walentego,
ale niestety jak na razie nie można tego potwierdzić żadnymi metrykaliami.

Re: Genealogia Mazurów Wieleńskich

02 lip 2020, 20:42

Dzień dobry!

Mam pytanie, czy kopia tekstu oryginalnego Genealogii (nie artykułu, tylko tekstu źródłowego) jest osiągalna? Wg artykułu tekst znajdował się w archiwum parafii plus w kserokopii u pani autorki. Czy ktoś ma może kontakt z panią Katarzyną?

Pozdrawiam serdecznie

Re: Genealogia Mazurów Wieleńskich

04 lip 2020, 13:46

Ja posiadam cały tekst .
W czym mogę pomóc ???

Re: Genealogia Mazurów Wieleńskich

04 lip 2020, 14:02

Tekst pracy Rontlza posiada wiele osób ,dla których to jedno ze źródeł genealogii przodków .
70 % tak zapisanych ludzi jest w mojej genealogii jak i w genealgiach : rodziny Steinborn, rodziny Giś ,rodziny Wujec ,rodziny Nikel i wielu innych .Ja znam około dziesięciu takich genealogii .Tak mówiąc szczerze w tych genealogiach jest prawie 100 % genealogii wieleńskiej.
Pozdrawiam

Re: Genealogia Mazurów Wieleńskich

25 lis 2020, 14:27

Witam serdecznie,
gdzie można nabyć tekst pracy Rontlza? Myślę że to mógłby być punkt wyjścia do mojego "znaku zapytania" a mianowicie:
na wstępie pragnę poinformować iż jestem kompletnym laikiem. Próbuję odszukać, poznać, wszelkie informacje, życiorys, dokumenty, fotografie, tj. wszystko co bezcenne-historię dziadka Antoniego Wieczorka.
Kilka dzieci Antoniego jeszcze żyje jednak są w podeszłym wieku, już nie pamiętają itd. Brak dokumentacji, fotografii. Posiadamy jedną tylko fotografię. Antoś jest mi bliski i łączy mnie z nim wyjątkowa więź. Chcę aby pamięć o nim nie umarła, aby kolejne pokolenia o nim pamiętały. Jednak aby to było możliwe muszę poznać jego życiorys, jego historię.
Antoni Wieczorek s. Antoniego ur. 16.06.1906 r. w Drawsku nad Notecią. Matka z domu rodzinnego Giś. Nie poznał ojca. Zmarł przed narodzinami. Matce było ciężko samotnie utrzymać kilkoro dzieci. Antoni aby pomóc matce, zdobyć jedzenie przenosił między innymi pocztę w trakcie walk.
Został kilka razy odznaczony. Mam potwierdzenie odznaczenia medalem za udział w wojnie obronnej 1939 r., oraz medal RP Zwycięstwo i Wolność 2.V.1945 r.
Ożenił się z Gertrudą Wieczorek z domu rodzinnego Jagiełka. Córka Jana Jagiełki i Marii Jagiełki z domu Kubiś z Drawska nad Notecią. Wspólnie z małżonką i potomstwem osiedlił się w Brzegach koło Krzyża Wlkp. W podeszłym wieku wraz z małżonką zamieszkał z jedną z córek i jej rodziną w Krzyżu Wlkp.
Córka spisała życiorys ojca celem przedłożenia w Związku Bojowników o Wolność i Demokrację. Jednak jedyne co pamięta to wspaniała i ciepła osobowość ojca. Żadnych konkretów. Niestety ZBoWiD już nie ma. Nie wiem czy można w ogóle jakoś dotrzeć, zdobyć namiastkę owego życiorysu.
Próbowałam przeszukiwać różne dostępne archiwa jednak nie udało mi się nawet odnaleźć punktu zaczepienia. Chciałabym móc stworzyć historię, móc przekazać pokoleniom genealogię rodzin.Jak, gdzie, czy wogóle jest możliwość zrealizowania celów? Czy ktoś jest w stanie mnie nakierować, pomóc?
Monika.

Re: Genealogia Mazurów Wieleńskich

26 lis 2020, 05:43

Niestety ZBoWiD już nie ma. Nie wiem czy można w ogóle jakoś dotrzeć, zdobyć namiastkę owego życiorysu.

Akta ZBOWiD powinny być we własciwym AP

Re: Genealogia Mazurów Wieleńskich

26 lis 2020, 10:03

Ślicznie dziękuję...

Re: Genealogia Mazurów Wieleńskich

29 lis 2020, 15:32

Paweł Wietrzykowski napisał(a):
Niestety ZBoWiD już nie ma. Nie wiem czy można w ogóle jakoś dotrzeć, zdobyć namiastkę owego życiorysu.

Akta ZBOWiD powinny być we własciwym AP

W jakiejś części akta ZBoWiD-u trafiły do Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych
Warto spróbować. Pisząc maila otrzymałem kopertę z kserokopiami dokumentów. Jak w przypadku każdej instytucji zawalonej prośbami o odszukanie dokumentacji (szczególnie w okresie Covid) trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Re: Genealogia Mazurów Wieleńskich

30 lis 2020, 11:43

Bardzo dziękuję,
spróbuję z całą pewnością.
Pozdrawiam serdecznie.
Monika.

Re: Genealogia Mazurów Wieleńskich

05 lut 2022, 14:52

Właśnie trafiłam na to, że moi długo poszukiwani Spławscy pochodzili z parafii Wieleń
Czy można znaleźć gdzieś w internecie zdjęcia tego dokumentu? "Dawne Zapiski ks. prob. A.J.Rontza 1764 - 1799 ks. prob. A. Arendta 1873 - 1903".
Magdalena
Odpowiedz