Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Chwieralski prośba o pomoc

02 lut 2008, 16:31

Witam!
Poniżej lis od Pana Józefa Chwieralskiego , który prosi o pomoc w rozwiazaniu kilku dylematów genealogicznych. Pan Józef mieszka w Niemczech i nie ma bezpośredniego dostępu do dokumentów.
Pozdrawiam
Wojtek
ps.
Pan Józef będzie śledził dyskusje na forum ( podałem adres internetowy)


Josef Chwieralski Ratingen. 01. Lutego 2008
Spróbuję się przedstawić i sformułować moje poszukiwania genealogiczne. Sprawa jest taka, że z moją żoną odnależliśmy poczet mojej rodzinny w Dolsku do lat ok. 1710 r. Źródłem dla naszej kwerendy były księgi kościelne w Archiwum Achidiecezjalnym w Poznaniu. Niestety, nie znaleźliśmy na wszystkie nasze pytania zadawalającą odpowiedź. Z moimi protoplastami mamy jeszcze szereg problemów. N.p.:
· Poszukujemy rodziny Kruszyńskich oraz Bonikowskich przed rokiem 1832 (data ślubu), i to w Łobżenicy.
· Poszukujemy ślub Artura Ignacego Chwieralskiego z Anna Wojciechowską ok. 1888 r. w obszarze między Dolskiem, Borkiem Wkpl. i Gostyniem. Jakie rodziny szlacheckie lub zamożni mieszczanie rezydowały przed 1888 r. w Grabonogach (Grabonóg).
· Jak możnaby znaleźć mały folwark/młyn Chwierałowo przed 1700 r. w okolicy Gniezna lub w Biskupiznie.
· Jakią funkclę spełniał urząd Składnego ok. 1730 r.* Jaką miarą jest jeden „wierzel” (n.p.owsa)*
* z księgi rewizyjnej Księcia Czartoryskiego Bisk. Pozn. z 1739 r.
Zamierzamy spędzić jeden tydzień w Poznaniu, i to prawdopodobnie w 19./20. tygodniu w 2008. Poszukujemy w Archiwum Państwowym księgi cechowe z XVIII w. z Dolska. Czy cudzoziemcy mają wolny dostęp do archiwum ?
To są tymczasowo nasze pytania.
Chętnie bym z kimś porozmawiał. Pozdrawiam serdecznie J. Chwieralski

02 lut 2008, 18:15

Grabonóg w XV i XVI w. należał do możnej, wielkopolskiej rodziny Górków. W XVIII wieku był własnością Chłapowskich, Wilkońskich, Bojanowskich, od 1868 rodziny Lossow (z Gryżyny). Tu urodził się i działał bł. Edmund Bojanowski.

02 lut 2008, 20:32

Czytam właśnie „Gospodarstwo folwarczne we wsiach miasta Poznania w latach 1582-1644” Jana Majewskiego. Jest tam informacja, że w XVI i XVII w. ćwiertnia poznańska zawierała cztery wiertle po 8 garncy, czyli posiadała 32 garnce, przy czym pojemność ćwiertni równała się 112.8 l. Stąd wniosek, że jeden wiertel to 28,2 litra.
Autor pisze, że wielkość ćwiertni poznańskiej wyliczono na podstawie następujących opracowań:
· Tabella proporcyj polskich miar i gwichtów dawniej w Prussiech Południowych używanych do miar i gwichtów teraźniejszych normalnych jako też wrocławskich i berlińskich – wydanej w Berlinie w 1796 r.
· Ediet wegen allgemeiner Regulierung des Maasses und Gewichtes – Berlin 1796 r.
· Chr. Fr. Noback -Vollständiges Taschenbuch der Münz – Maas und Gewichts Verhältnisse. Leipzig 1851 t.I s. 113 i 166, t.II s.973 i 1365.

Pozdrawiam
Janka

03 lut 2008, 13:14

Wiertel - zobacz - [url]http://pl.wikipedia.org/wiki/Miary_gdańskie[/url]

05 lut 2008, 22:04

Witam1
Sprawdzałem w Słowniku Geograficznym. Nie ma wzmianki o Chwierałowie. W aneksie też :(
Jeżeli chodzi o trójkąt Gostyń ,Borek, Dolsk to potrzeba sprawdzić jeszcze cztery parafie- Zalesie, Piaski Wlk., Kunowo, Stary Gostyń.

Wojtek

06 lut 2008, 00:34

Parafia Zalesie - erygowana w 1958.
Parafia Piaski - erygowana w 1952.
Myślę, że te dwie parafie można sobie darować.
Kunowo: księgi w AAP (chrzty): 1721 - 1921
Gostyń Stary: 1603 - 1912.

A jeśli chodzi o rodziny szlacheckie to sugerowałabym Teki Dworzaczka
http://teki.bkpan.poznan.pl/index_regesty.html

06 lut 2008, 09:17

Witam!
Maria ma racje .Wypisałem istniejące w tej okolicy parafie, bez sprawdzania od kiedy istnieją. :oops: Ale wiadomość lepsza , bo mniej parafii do szukania. :)
Pozdrawiam
Wojtek

06 lut 2008, 11:55

Radziłbym Panu Chwieralskiemu poszukać ślubu z 1888 r. w AP Leszno.
Pocztą elektroniczną można zlecić kwerendę - jest szybsza i tańsza niż w AA dzięki indeksom alfabetycznym. Tą samą drogą można odebrać skany znalezionych dokumentów - teraz 3 zł od strony :-)

06 lut 2008, 19:16

Szlachta wielkopolska wg Dworzaczka pod linkiem:
http://www.bkpan.poznan.pl/test.htm

Asia

06 lut 2008, 19:58

Witam!
Pan Chwieralski przesłał list , który poniżej. Nie robiłem poprawek, bo uważam ze jest bardzo czytelny. Udzieliłem odpowiedzi na zadane pytania i zaprosiłem pana Józefa do zarejestrowania się na forum.


Josef Chwieralski Ratingen. 06. lutego 2008

Witam Pana Jędraszewskiego,
z bardzo dużym zainteresowaniem śledzimy z żoną dyskusję na forum Towarzystwa i bardzo dziękujemy członkom za posty. Z prowadzonej dyskusjii praktycznie orientuję się w celach Towarzystwa (moje pytania w pierwszym moim liście).
Bardzo zaciekawił nas dzisiejszy post Pana Bartosza z Leszna. Nie jesteśmy pewni znaczenia AA i AP. Czy mniema on AA = Arch. Archidiez, a AP = Arch. Państw. ? Próbowałem w portalu miasta Leszno znaleść link do jakiegokolwiek archiwum w mieście. Niestety bez rezulatu dla mnie. Czy można prosić Pana Bartosza o adres dla przez niego poleconej kwerendy elektronicznej ?
Mieszkając za granicą, nie widzę dużych możliwości do aktywnej współpracy z Pańską organizacją. Mimo tego chciałbym podać informację (o ile ona członkom jest nieznana) , która jest dla nas bardzo wartościową. W Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu znajdują się pod numerem rejestracyjnym (zobacz foto 2 arch. oraz Nr. CP 143) księgi rewizyjne (zobacz foto 1 arch.) sporządzone z okazjii (zobacz foto 3 arch.). Fotografowałem w archiwum w 1999 r. Obok wymienionych przywilejów dla każdej posiadłości biskupa (jakie, przez kogo i kiedy zadane), wymieniono tam mieszkańców osiadłości z ich posiadłością (n.p. w kojejności jak: ma, woła,konia,krowy, świnie, syna , chałupę i chlewy. O żonie nie ma mowy), i ich obowiązki (n.p.podatki, daniny i prace na rzecz dworu biskupa). Dane te były b. cenne , bo odnalazłem w nich mioch najstarszych protoplastów i to po matce i po ojcu (w prostej linii). Są to zazwyczaj obok zapisów kościelnych b. ważne źródła. Dla przykładu, w Dolsku wyliczyłem obok nas, 23 rodzin/osób wymienionych jako mieszkańców miasta . Może są tam i przodkowie członków towarzystwa. Mam tą listę i chętnie stawię ją do dyspozycji.
Tam znalazłem również miarę „wiertel „ i urząd składnego. Z powodu tego, że księgi pisanie są ręcznie, oraz nie znając pojęcia „wiertel” , odszyfrowałem go niepoprawnie jako „wierzel”. To chyba germanizm w języku Polskim. W Niemieckim oznacza: jeden/ ein Viertel = ¼ jakieś części; a V czyta się jak F w jęz. Polskim ! Co do składnego to przypuszczam, że miał on odpowiedzialność za towary składowane w mieście (prawo na cło), ale nie wiem tego dokładnie.
Jeżeli te księgi byłyby nowym i interesującym żródłem dla innych kwerend, to proszę moją informację w forum publikować.
P.S. błędy i nietypowy styl proszę przeoczyć i dla publikacji poprawić. Bardzo rzadko używam języka Polskiegio. W przeciągu 40.-lat bieżność języka niestety się zatarła.

Pozdrawiamy serdecznie Chwieralscy z Ratingen.

06 lut 2008, 20:15

Spieszę z odpowiedzią panu Józefowi.

Dobrze zrozumiał Pan skróty AA i AP.

Strona leszczyńskiego AP mieści się pod adresem http://www.archiwum.leszno.pl/
W zakładce "kontakt" jest numer telefonu oraz e-mail.
Proszę tam wysłać zlecenie kwerendy oraz zapytać o koszt - podany na stronie cennik usług jest już nieaktualny.

A to lista zasobów archiwum leszczyńskiego, wraz ze skorowidzami:
http://www.wtg-gniazdo.org/wiki.php?page=APLeszno
Z interesujących Pana materiałów brak tu jedynie ksiąg z Dolska, które zgodnie z zasadą pertynencji (powiat Śrem) trafiły do archiwum w Poznaniu.


Pozdrawiam

07 lut 2008, 12:08

Witam Wojtku
Pan Chwielarski pisal:
"Może są tam i przodkowie członków towarzystwa. Mam tą listę i chętnie stawię ją do dyspozycji. "
i ta lista bardzo mnie interesuje poniewaz rodzice zony mojego drugiego prapradziadka Roszaka pochodzili z Dolska.Marianna Roszak byla corka Ferdinanda Maluchy i Agnes Dolatowskiej .Marianna urodzila sie 30.09.1844 roku/moze w Dolsku?) , poszukuje wiec wpisow rodzin Malucha i Dolatowska z Dolska.
Czy Pan Chwielarski posiada adres mailowy?

pozdrawiam
Ewa

07 lut 2008, 13:22

Ja również proszę o informacje, z jakiego okresu pochodzi wspomniana księga rewizyjna i jakie tereny obejmuje.

07 lut 2008, 21:54

Poniżej skan dokumentu od Pana Józefa.
Obrazek
Odpowiedz