Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Kartoteki wojska niemieckiego z czasow I WS

10 lut 2008, 20:51

Wiem iz paru moich przodkow sluzylo w armii niemieckiej w czasie IWS. Chcialbym sie dowiedziec w jakich jednostkach sluzyli,etc gdzie szukac tych informacji? Czy znalezienie tych informacji jest w ogole mozliwe? gdzies kiedys czytalem iz alianci zbombardowali pare archiw w czasie II WS.

Admin:Wątek przeniesiony z forum "Poszukuję"

10 lut 2008, 22:07

Witaj,

Jeśli któryś z przodków zginął,jest szansa na znalezienie aktu zgonu w USC, który może zawierać miejsce zgonu oraz jednostkę w której żołnierz służył.
Trochę na ten temat było w temacie
http://www.wtg-gniazdo.org/forum/viewtopic.php?t=122

Odnośnie natomiast mojego pradziadka, który służył w armii pruskiej , dostał się do niewoli rosyjskiej na Syberii, skąd wrócił w 1921, wysłałem pytanie o przechowywane dokumenty do Bundesarchiv – Millitärarchiv we Freiburgu (Wiesentalstr. 10, 79115 Freiburg). Dostałem odpowiedź, że w tamtejszym archiwum nie mają żadnych dokumentów o moim pradziadku, jako że mają tylko jakieś szczątkowe akta. Prawdopodobnie nie ma też tych dokumentów w innych archiwach, szczególnie że Archiwum w Poczdamie, które przechowywało dokumenty wojskowe z I WŚ zostało spalone w 1945 roku w czasie ataku aliantów na Berlin i ocalały także tylko pojedyncze dokumenty.

Jeśli przodkowie mieszkali w Poznaniu, możesz spróbować poszukać w kartotece meldunkowej miasta Poznania (w zespole Akta M.Poznania) - kartoteki zawierają często wpis o dacie wcielenia do wojska i dacie powrotu - niestety to wszystko.

Nic innego nie przychodzi mi na myśl, ale może jeszcze ktoś coś podpowie.

Pozdrawiam

Maciej

Wojsko pruskie

01 mar 2008, 11:40

Potrzebuję danych na temat wojska pruskiego, tzn.:

1. Umundurowanie w latach 1890-1918
2. Czy funkcjonowało coś takiego jak nabór w czasie pokoju?
3. Czy zmuszano do naboru także Polaków?
4. Gdzie mogli walczyć/służyć Polacy, którzy zamieszkiwali okolice Gniezna.
5. Czy istnieje jakiś rejestr poborowych, żołnierzy?
Znalazłem rejestr tylko poległych.

Admin: przeniesiono z tematu "Wojsko pruskie".

Re: Wojsko pruskie

01 mar 2008, 12:59

Witaj,

Przyłączyłem Twój wątek do innego tematu. W przyszłości polecam także przejrzenie starych tematów, bo częściowo odpowiedzi na Twoje pytania były już na forum. Czytaj proszę wyżej, w tym wątku oraz tutaj.

freediver napisał(a):1. Umundurowanie w latach 1890-1918

Niestety, tutaj niewiele pomogę. Spróbuj poszukać na stronach niemieckojęzycznych. Widziałem takie strony (nie znajdę jednak adresów, bo to było dawno).

freediver napisał(a):2. Czy funkcjonowało coś takiego jak nabór w czasie pokoju?


Tak. Szczegółów nie znam, ale bracia mojego pradziadka byli brani do wojska na kilka lat jeszcze przed wojną. Było to także wspomniane w książce "Marianna i róże", że służba taka trwała kilka lat.

freediver napisał(a):3. Czy zmuszano do naboru także Polaków?


Jak najbardziej. Była to także część polityki germanizacyjnej. Brano wszystkich i często Polaków umieszczano w jednostkach z przewagą Niemców.

freediver napisał(a):4. Gdzie mogli walczyć/służyć Polacy, którzy zamieszkiwali okolice Gniezna.


Tutaj niestety nie pomogę. Ja próbuję ustalić miejsce służby mojego pradziadka - trochę w tym temacie

freediver napisał(a):5. Czy istnieje jakiś rejestr poborowych, żołnierzy?
Znalazłem rejestr tylko poległych.


Jak wspomniałem w moim poście nieco wyżej - archiwum w Poczdamie, gdzie znajdowały się te akta spłonęło. Mogły się zachować jakieś dokumenty w innych archiwach, ale chyba żadnej kompletnej kartoteki nie ma.

Pozdrawiam
Maciej

kartoteki wojska niemieckiego

01 mar 2008, 13:17

Witam.
Mój pradziadek z Poznania służył przed 1895r. w armii niemieckiej w Kilonii (północne Niemcy). Niestety w Deutsche Dienstelle (WASt.) w Berlinie nic nie mają na ten temat.
Pozdrawiam. Ina

01 mar 2008, 19:24

Robercie, może pomogą Ci w czymś te linki:

O jednostkach wojska pruskiego w czasie I w. św.:

http://www.armianiemiecka.tpf.pl/armia.htm

O umundurowaniu wojska pruskiego:

http://home.comcast.net/~jcviser/index.htm/page_10.htm

01 mar 2008, 22:11

:shock: Nie sądziłem, że tak szybko uzyskam pomoc do tego tematu. Jestem mile zaskoczony i naprawdę wdzięczny. Jak coś znajdę w WWW to obiecuję, że podzielę się tą wiedzą :wink:

06 mar 2008, 20:19

Założyłem w innym miejscu tematy, które właśnie przeniosłem tutaj, usuwając tamte wątki.
Ponieważ ten temat dotyczy armii pruskiej - uważałem że takie połączenie wątków może ułatwić wspólpracę.


Czy ktoś z mial może kontakt z http://www.ezab.de/e/eaframe.html
Jeśli tak, to jak wygląda współpraca z tym archiwum?


Niedawno założyłem nowy temat dotyczący "Evangelical Central Archives in Berlin". Ciągle dalej tkwię w tym temacie, a tu pojawiły się nowe pytania. Dotyczą one :

- Das Königlich Preußische Reitende Feldjäger Corps.

- Königreich Preußen Roter Adler Order.

Poszukuję źródeł informacji o tych tematach. W Internecie jest tego dosyć dużo, powoli to wszystko przeglądam.....
I chyba - przy mojej biegłości ( raczej niewielkiej) w znajomości języka niemieckiego, a w szczególności z problemem "alte deutsche Schriften" , którym to są pisane interesujące mnie rękopisy z interesującej mnie połowy XVIII w. - czeka mnie sporo pracy....
Stąd prośba- poszukuje kogoś, kto już w tych tematach się poruszał i ma pewne doświadczenie, zna właściwe adresy i podzieli sie ze mną swoimi doświadczeniami.spostrzeżeniami.
Chcę w tych tematach odszukać dane konkretnych osób, moja kolekcja "sznureczków" do wielu stron zbliża się do 50-tki, ale chyba jeszcze nie natrafiłem na te właściwe...


Ponieważ - moim zdaniem- jest on zbliżony do tematu w którym się obecnie znajdujemy - proponuję więc przenieść wspomniany temat tutaj, jako zbliżony co do przedmiotu naszych dociekań.l
Zaraz zabieram się do przeglądania stron podanych przez "młynarkę".
Ja tez mam kilka linków dot. wojska pruskiego, jako że interesuje mnie konkretna jednostka: - RFC - ale niestety : wiem tylko że istniała do 1919r; że służyło w niej dwóch interesujących mnie panów....

Może w tym miejscu pójdzie lepiej...

Re: Kartoteki wojska niemieckiego z czasow I WS

08 maja 2009, 01:38

Jesli kots jest pasjonatem niemieckiej armii z czaow 1ej wojny swiatowej to polecam ksiazke napisana przez Jurgena Kraus The German Army, wydana przez Verlag Militaria. Jest ona prawdziwa skarbnica wiedzy zawierajaca wiele fotografii mundurow oraz wyposazenia wszystkich jednostek niemieckich z czasow 1ej wojny. Niestety nie jest ona tania.

Re: Kartoteki wojska niemieckiego z czasow I WS

08 maja 2009, 06:39

następna ciekawa książka która rozszerza temat wojska.
Poza fotografiami, pozostają po naszych przodkach odznaczenia i ordery, tą tematykę opisuje książeczka.
Wymieniona książka jest bogato ilustrowana.

Filipow Krzysztof Seria Barwa i Broń 04 Odznaki pamiątkowe Wojska Polskiego 1921-1939 Kawaleria stron 64.
Ostatnio edytowano 08 maja 2009, 13:06 przez kabat, łącznie edytowano 1 raz

Re: Kartoteki wojska niemieckiego z czasow I WS

08 maja 2009, 10:59

Jeśli ktoś z Państwa poszukuje informacji o przodkach z okolic Inowrocławia albo służących w tamtejszych koszarach.

W Inowrocławskim AP w dziale AMI-Archiwum Miasta Inowrocławia, jest dość dużo akt dotyczących wojskowości na tym terenie
mniej więcej od połowy XIX w do 1918.
Niestety nie znam niemieckiego, (a indeksy również są po niemiecku) nie mogę więc określić dokładnie czego te akta dotyczą.
Przeglądałem jedną z ksiąg, która jak mi się wydaje dotyczyła osób próbujących wyreklamować się od służby w pruskiej armii.
Były też zdaje się jakieś akta dezerterów i wiele innych list.
Myślę, że można by tam odnaleźć wiele przydatnych dla nas wszystkich informacji a i natrafić na nie jedną ciekawostkę historyczną.

Może jest wśród nas osoba, która zna niemiecki i miała by czas i ochotę sporządzić opracowanie
obejmujące indeks tych akt w języku polskim?

Chętnie zrobił bym to sam ale z koniecznych warunków posiadam niestety tylko ochotę :)
Pozdrawiam serdecznie
Jacek

Re: Kartoteki wojska niemieckiego z czasow I WS

27 cze 2011, 10:52

Ja znam niemiecki , może udało by mi się je przetłumaczyć.

Re: Kartoteki wojska niemieckiego z czasow I WS

18 kwi 2022, 20:03

Witam też szukam inf. na temat mojego pradziadka z okolic Łobżenicy - gdzie szukać takich inf. gdzie znależć listę żołnierzy
Pozdrawiam
K.Kołodziej

Re: Kartoteki wojska niemieckiego z czasow I WS

19 kwi 2022, 21:50

Kolejno:
1.Łobżenica to Lobsens
2.Dziadek był na liście strat, dostępne, ale napisane w gotyku
3.Dziadek był w niewoli na zachodzie, dostępne, ale trudna wyszukiwarka
4.Dziadek nigdzie w w.w. nie był odnotowany, to mogiła, chyba, że we własnym życiorysie wspomniał o wojsku. Rozróżniamy okres wojska i okres wojny.
5.W kartotece meldunkowej Poznania można znaleźć czasem interesujące informacje.
Michał
PS
Pewnie dziadek się jakoś nazywał, jak można pomóc w poszukiwaniach tajemnego dziadka?
Odpowiedz