Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Kartoteki w Teczkach Dworzaczka

12 lut 2008, 19:40

Witam i zwracam się z gorącą prośbą-przy nazwisku mojej rodziny w monografiach - "Teczkach" jest napis zobacz tablice ( @ tablice).
Niestety kartoteki są nieczynne-nie wiem czy tylko u mnie czy coś się stało w programie.Jeżeli ktoś ma jakąś informację gorąco proszę o pomoc. Hanka

12 lut 2008, 21:22

A sprawdzałaś tutaj?

http://www.wtg-gniazdo.org/forum/viewto ... =1783#1783

13 lut 2008, 00:00

Bardzo dziękuje za odpowiedz ale ja chyba żle sformułowałam pytanie,a mianowicie mam problem z linkiem tablice w regestrach. Nie umiem ich otworzyć.Jeżeli kliknę na testamenty otwierają się od razu natomiast pod zadnym hasłem ( ani nazwisko ani miejscowość) nie mogę wejść w tablice. A tak na marginesie sprawy -widz że pochodzisz z okolic lipna k/Leszna moi praprzodkowie również mieszkali w tych okolicach tj,Klonówic i okolice,ale o tym dowiedziałam się nie dawno-byłam z mężem zobaczyć te okolice.pozdrawiam Hanka

13 lut 2008, 03:57

A o jakie nazwisko chodzi, jesli mozna spytac? Nie wszystkie tablice byly opublikowane. Niektore moze Dworzaczek mial juz przygotowane ale po prostu zaginely w czasie wojny, a adnotacja pozostala. Ja juz sie z tym spotkalem.

14 lut 2008, 02:14

Nie chodzi mi o konkretne nazwisko -poprostu nie otwierają sie tablice i nie wiem jak sobie z tym poradzić.Hanka

14 lut 2008, 09:19

U mnie również wszystkie tablice "zerowe". Czy kiedyś zawartość była dostępna?

14 lut 2008, 16:03

Witam, nie wiem, czy dobrze zrozumiałam pytanie. Przed chwilą otworzyłam pliki w folderze "tablice". Należało kliknąć na znak "plus" i rozwinąć zawartość folderu "Tablice", następnie kliknąć dwa razy na żądany plik: "testamenty" lub "Zap.Tryb. Piotrk."
pozdrawiam Halina

15 lut 2008, 00:38

Te tablice na CD to tez jakas namiastka innych. Dworzaczek wydal 1959 r. ksiazkowa wersje tablic genealogicznych wielu rodow wielkopolskich. Zaznaczenie przy poszczegolnych rodzinach >zobacz tablice, moze odwoluja sie wlasnie do tych tablic. Nie wiadomo. Sa tam genealogie od XV wieku rodow jak Leszczynskich, Opalinskich, Gorskich zrobione na podstawie tych wszystkich zapisek, ktore sa teraz na CD i internecie. Tak wiec przy odrobinie zaparcia kazdy moze odtworzyc drzewo kazdej rodziny.

18 lut 2008, 14:10

Ciekawe, czy powiązałbym tamtych Górskich z moimi przodkami. Może tak, może nie, bo dopiero w 1861 roku przybyli z Kujaw do Wielkopolski.


Pozdrawiam

Jarek

18 lut 2008, 17:53

Jurku moze to byc. Moze wczesniej wyjechali na Kujawy a w XIX powrocili do Wielkopolski. Bez szczegolowego dokopania sie do jaknawczesniejszych przodkow z Kujaw nie bedziesz tego wiedzial. Duzo pracy przed Toba :lol:

18 lut 2008, 19:35

Jarku! Możesz podać gdzie na Kujawach byli. Mam trochę informacji z tego rejonu.
Wojtek

19 lut 2008, 07:25

Krzysztofie, faktycznie dużo pracy przede mną. Wojtku w 1860 roku w Kuśnierzu par. Siedlimowo urodził się Józef Górski, a rok później Stanisław - jego brat a mój pradziadek. W 1862 r. w Strzelnie ożenił się Wincenty Górski (Proszyska par. Kościeszki), lat 20 z Ksawerą Zwolińską (Wronowy), lat 21. Wincenty był prawdopodobnie bratem mojego prapradziadka Wiktora (ur. gdzieś ok. 1836 r.), gdyż razem znaleźli się po 1863 roku w Żernikach par. Opatówko k. Wrześni. Przypuszczam, że Górscy przybyli do Kuśnierza z Proszysk (mogę się mylić). Jednak nie mogę namierzyć tych ksiąg.

Pozdrawiam

Jarek

19 lut 2008, 09:23

Znany ból. Księgi z Kościesz(e)k zalało w piwnicy plebanii i nie ma ich. Co gorsza, akurat dla tej parafii nie ma też duplikatów.

Łukasz

20 lut 2008, 12:44

W ubiegłym roku do AAG przekazano księgę chrztów z Kościeszek (AP 156 Liber baptisatorum) z lat 1858-1860. Czasem coś znajduje się jeszcze:-) Obecnie wspomniana księga jest w konserwacji.
Być może moi przodkowie mieszkali w miejscowości należącej do innej parafii na Kujawach. Moje przypuszczenia wzięły się stąd, iż brat mojego prapradziadka Wiktora mieszkał tam, gdy żenił się w Strzelnie. Gdyby ktoś natrafił na ślub Wiktora Górskiego z Marianną Nalazek (ok. 1860 r.), to będę wdzięczny za wiadomość.

Pozdrawiam

Jarek

05 mar 2008, 23:23

Witam!

Widzę, że jesteście zorientowani w kwestii ogromnej pracy prof. Dworzaczka. Ktoś kiedyś powiedział: "Kto pyta nie błądzi", więc spróbuję.

Kto rozwiąże zagadkę :?:

:arrow: Prof. Dworzaczek sporządził spis metrykaliów małżeńskich z wielu parafii, m.in. Sokolnik k. Gniezna.

Z czego korzystał tak naprawdę profesor, spisując wpisy z parafii Sokolniki k.Gniezna (metryki datowane od 1670r.) :?:

Czy ktoś ma jakąś teorię na ten temat :idea:

06 mar 2008, 03:41

Robercie, ogrom pracy Dworzaczka zaginela bezpowrotnie w czsie II W. Wielka to strata dla nie tylko genealogow. W czasie wojny zginely tez ksiegi koscielne. I niestety nie jest to juz do odtworzenia.
Wiele kosciolow w malych wsiach mialy ksiezy dojezdzajacych. Posadzam, ze na poczatku Sokolniki byly taka wlasnie parafia. Jak sugerowalem przegladnij Sw.Trojce (dla pewnosci tez Sw.Wawrzyna) tam widzialem wczesniejsze zapiski z Sokolnik. To swiadczyloby o tym ze kosciolek moze istnial ale zapisy byly robione w wiekszej parafii.
Czesto po prostu musimy sie poddac.

06 mar 2008, 13:30

Za tydzień we wtorek sprawdzę zapisy w tych księgach w AA w Gnieźnie. Jeżeli ktoś kogoś szuka właśnie przed 1750 rokiem w św. Trójcy/Wawrzynie mogę sprawdzić, o ile będą księgi.
Odpowiedz