Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Kłopoty z WBC.

16 mar 2008, 20:12

Aby nie mnożyć kolejnych tematów i kolejnych logowań na forum "libry" - "przykleiłem" się tutaj.
Przeszedłem na Mozillę i nie mogę nic odczytać z WBC. Piszą na forum "libry"
http://dlibra.psnc.pl/index.php?option= ... mitstart=0
o problemach, pokazują na str 2. wzorcowe opracowanie z Podlaskiego TG w pdf-ie, które rzeczywiście odczytuję, ale nic oprócz tego. Może jeszcze niewiele umiem, nie rozumiem, ale problem pozostaje...

A linków do WBC coraz więcej.....

16 mar 2008, 21:50

Jest na to rada:
1. W menu po prawej stronie jest ikonka dyskietki i polecenie pobierz. Naciśnij na nią.
2. Na dysku zapisze Ci się cała publikacja wraz z przeglądarką DjVu.
3. Rozpakowujesz otrzymany plik, najlepiej do odzielnego katalogu.
4. I wśród wielu stron/plików poszukujesz pliku przeglądarki. Uruchamiasz go możesz cieszyć się ściągniętą książką.
Powodzenia
Jarek

16 mar 2008, 21:54

Bogusławie, jednak przeniosłem temat do oddzielnego wątku.

Co do djvu - tak się złożyło, że akurat wczoraj instalowałem windowsa od nowa. Zainstalowałem nowego firefoxa ze strony http://www.mozilla-europe.org/pl/products/firefox/

a później wszedłem na Wielkopolską Bibliotekę Cyfrową i wybrałem pierwszy lepszy link, np. http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=83557
Na tej stronie wybrałem "Pokaż treść" - pokazało się okienko z informacją:

Aby móc przeglądać tę publikację należy zainstalować program umożliwiający przeglądanie dokumentów DjVu Browser Plugin. (...).

Wybrałem link DjVu Browser Plugin i ściągnąłem program DjVuBrowserPlugin.exe.

Następnie tylko uruchomiłem ten program, zainstalował się sam. Po ponownym uruchomieniu firefoxa mogę bez problemów oglądać zasoby DjVu na WBC, także ten powyższy

Maciej

17 mar 2008, 01:31

Witam,
Maćku, a jaką masz receptę pod Windows Vista, próbowałem już różnych chwytów i nijak niechce mi zadziałać.
___________
Pozdrawiam,
Janek

Problem z oprogramowaniem

17 mar 2008, 08:33

Hmm, niestety nie będę w stanie za bardzo pomóc. Być może wypowie się ktoś używający Visty. Na stronie producenta "wtyczki" do DjVu jest informacja, że oprogramowanie to powinno działać pod Vistą.

http://www.lizardtech.com/download/dl_d ... atform=win

Maciej

17 mar 2008, 11:38

Jan-48 napisał(a):jaką masz receptę pod Windows Vista, próbowałem już różnych chwytów i nijak niechce mi zadziałać.


Musisz ściągnąć najnowszy plugin djvu, zresztą system jako tako nie ma wpływu na działanie wtyczki djvu, bo jak sama nazwa wskazuje jest to tylko wtyczka do przeglądarki internetowej. Jeśli masz windows explorer to nie powinieneś mieć żadnych promblemów. Postępuj według instrukcji Maćka i finał! Wiem, bo mam Vistę.

Zainstaluj wtyczkę, zrestartuj komputer i spróbuj jeszcze raz.
Oto link do najnowszej wersji DJVU:

http://www.djvu.com.pl/download/DjVuBrowserPlugin.exe

Powodzenia :!:

17 mar 2008, 22:11

Witam,
Serdeczne dzięki za Waszą podpowiedź , zadziałało , a swoją drogą to mało używałem explorera i nie przszło mi na myśl sprawdzić.
__________
Pozdrawiam,
Janek

18 mar 2008, 11:06

mac napisał(a):
Aby móc przeglądać tę publikację należy zainstalować program umożliwiający przeglądanie dokumentów DjVu Browser Plugin. (...).

Wybrałem link DjVu Browser Plugin i ściągnąłem program DjVuBrowserPlugin.exe.



OK. To już zrobiłem wcześniej, ale nie zadziałało i dalej nie działa....
Dzisiaj natomiast okazało się że zostałem wylogowany z WBC, a kilkunastokrotne próby ponownego zalogowania się kończyły się komunikatem : Nie można sprawdzić tego certyfikatu z powodu nieznanych przyczyn"

Wszystko inne w moim komputerze , poza stroną WBC, działa jak zawsze znakomicie.....

Re: Problemy z oprogramowaniem

18 lut 2010, 13:50

Witam! sprawdzając linki dotyczące problemu z WBC mam prośbę o pomoc.Od jakiegoś czasu (zaznaczam że dotyczy ciągle tego samego komputera)otwierając np.Kurier poznański rok 1938 wyd.nr 176 str.3 -otwarcie tej publikacji trwa wręcz niesamowicie długi,od czasu do czasu komputer się zawiesza,nie mogę przejśc do następnej strony itp.Ażeby zrobić spis zmałych - nekrologi z danej gazety trwa to 1/2 godziny.W tej sytuacji najchętniej wyrzuciłabym komputer przez okno. Ponadto jak chcę przejśc do numeru np. 177 cofając zielonym kursorem wchodzę ponownie na stronę 1 numeru 176.Coś takiego nigdy nie miało miejsca. Już nie wiem co jest przyczyną??
Zaznaczam że dotyczy to i pod Mozilla Firefox jak i pod Internet Explorer.
Czy jest mozliwe że serwer na WBC tak dlugo " chodzi".
Proszę o wskazowki co mam dalej robić ,bo tak to nie idzie spisywać nekrologów z Kuriera poz.
Pozdrawiam

Re: Problemy z oprogramowaniem

18 lut 2010, 15:18

Hej, chyba to kwestia serwera. Widać że jest przeciążony i nie reaguje zbyt szybko na żądania od użytkowników.

Re: Problemy z oprogramowaniem

18 lut 2010, 15:38

Maciej! ale to dzieje się od dłuższego czasu!!!
Zobaczę za kilka dni.Ja już myślałam ,że to mój komputer albo moja "nieudolność komputerowa" jest temu winne.
Dziękuje
Pozdrawiam

Re: Problemy z oprogramowaniem

18 lut 2010, 17:18

mac napisał(a):Hej, chyba to kwestia serwera. Widać że jest przeciążony i nie reaguje zbyt szybko na żądania od użytkowników.

Nie jestem specem komputerowym, więc moje wypowiedzi mogą być niezbyt wartościowymi...
Ale korzystam często z wielu bibliotek cyfrowych. I chyba muszę tu potwierdzić cytowaną wypowiedź "mac"-a.
Nie jest to zjawisko codzienne - są dni, często nawet pory dnia/nocy , że WBC otwiera się bardzo szybko. Ale są i takie, że po komendzie "otwórz " jest tyle czasu, że zdążymy zaparzyć sobie herbatkę.
Jeśli trzeba zajrzeć do jednej pozycji w ciągu dnia - można to wytrzymać. Ale jeśli trzeba poszukać jakiś nekrolog , o którym zbyt wiele nie wiemy i dlatego trzeba przejrzeć kilka lub kilkanaście gazet - można dostać niezłego nerwa.... :evil:
Nie bez znaczenia jest także objętość publikacji, którą zamierzamy przejrzeć i chyba także prędkość naszego łącza...
Powiązany z niżej zamieszczonym wpisem "kadi13" może być mój wpis w temacie "Nekrologi - wyszukiwarka".

Re: Problemy z oprogramowaniem

18 lut 2010, 20:36

Mnie też szlag trafia, jeszcze niedawno gazety/książki z wbc otwierały się poprzez djv... coś tam, a teraz wskakuje Java i bardzo utrudnia oglądanie, ja tej Javy nie instalowałam i wcale jej nie chciałam, sama przyszła ... i nawet nie jest po polsku :?

Re: Problemy z oprogramowaniem

18 lut 2010, 22:08

Bogusławie! ze względu na tą "dolegliwość" długiego otwierania się stron na WBC nie mogę indeksować dla WTG- Kasi nekrologów z Kuriera Poznanskiego.Jak mam chwilę czasu ażeby się zabrać do indeksowania to trwa to przerażajaco długo.Tak ,że widzę muszę się uzbroić w cierpliwośc i poczekać na lepsze czasy.
Pozdrawiam

Re: Problemy z oprogramowaniem

19 lut 2010, 10:00

menka napisał(a):Mnie też szlag trafia, jeszcze niedawno gazety/książki z wbc otwierały się poprzez djv... coś tam, a teraz wskakuje Java i bardzo utrudnia oglądanie, ja tej Javy nie instalowałam i wcale jej nie chciałam, sama przyszła ... i nawet nie jest po polsku :?


U mnie pojawia się komunikat tej treści:

W jaki sposób wyświetlić treść tej publikacji?
Sposoby wyświetlania treści:
* Wbudowany applet DjVu (applet oferuje mniejsze możliwości niż rozszerzenie przeglądarki). [Przejdź do treści]
(ta opcja jest już zaznaczona)
* Mam już zainstalowane odpowiednie rozszerzenie w mojej przeglądarce [Przejdź do treści]
* Zapamiętaj mój wybór.
POKAŻ

Po wybraniu opcji "Zapamiętaj mój wybór" istnieje możliwość przywrócenia ustawień domyślnych, poprzez kliknięcie "Wyświetlanie treści" w menu "Wydanie" na stronie z opisem dowolnej publikacji.


Zamiast pokazanych tutaj gwiazdek są pola wyboru i to ja wybieram DjVu czy Java.
Nigdy nie klikam na "zapamiętaj mój wybór" - przynajmniej na WBC i kilku innch BCyfr. Przynajmniej przy pierwszym razie. Takie coś możliwe gdy się już dobrze poznamy i wtedy gdy stwierdzam, że będę tę publikację jeszcze kiedyś przeglądał.
Na innych BC "zapamiętywanie" działa bardzo dobrze.

Re: Problemy z oprogramowaniem

19 lut 2010, 17:40

Bogusławie, zawsze klikam "Zapamietaj mój wybór" więc pewnie to moja wina ... Ale pokombinuję z Twoimi podpowiedziami.
Odpowiedz