Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Re: Powstańcy Wielkopolscy

04 wrz 2016, 15:02

Szanowny Jacku.

Będę wdzięczny jak pominiesz bezpodstawne zarzuty, a jak już chcesz odpowiedzieć to proszę merytorycznie.
Ani słowem nie odezwałem się na temat statusu społecznego czy pochodzenia. Napisałem, że nie był odznaczony czyli o fakcie. Tak jak napisałem o Gdyni czyli też o fakcie (przy okazji informacja: obok tego grobowca pochowani są moi krewni).

Co jak co, ale wiem o odznaczeniach pośmiertnych i Ty też wiesz, że ja wiedziałem o nich wcześniej i więcej niż Ty.

Jak chcesz dyskutować to merytorycznie i o rzeczywistych problemach, a nie twórz nieistniejących.

Z poważaniem
Marek Szymański

Re: Powstańcy Wielkopolscy

04 wrz 2016, 20:51

Piętka_Jacek napisał(a):Spis zweryfikowanych to księga spisanych powstańców w latach 30 ub. wieku, którzy przedstawili dowody na swój udział w Powstaniu Wlkp. Podana jest data urodzenia, miejsce, stopień wojskowy, adres ówczesnego zamieszkania i przynależność do koła związku. Spis nie zawierał wszystkich nazwisk powstańców. Spis częściowo zaginął w czasie okupacji i był użyty do szykanowania powstańców przez Niemców.
Odznaczeni Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym natomiast zostali głównie ci, którzy należeli do ZBoWiD-u bo o odznaczenie występował właśnie ZBoWiD. Zmarli przed rozpoczęciem odznaczania, przed 1957 rokiem, w niewielkiej liczbie otrzymali odznaczenie pośmiertnie. Nasz spis jest spisem zawierającym wszystkich odznaczonych.

i tu jest klucz - do spraw niezałatwionych.
Wielu nie chciało mieć do czynienia ze ZBoWiD.
...

Kto z rodziny miał wystąpić, jak w sobie przełamać... ból, zgrozę i wstręt wobec (no, właśnie),
gdy np. ojciec-powstaniec został w 1940 zamordowany w Twerze przez NKWD...?
A jeżeli już ktoś się zdobył, jaka była procedura?
Ilu zamordowanych w Katyniu, Twerze etc. otrzymało pośmiertnie WKP?...
W mojej familii było b. wielu powstańców Wlkp., ale takiego przypadku nie znam.

Re: Powstańcy Wielkopolscy

07 wrz 2016, 21:25

Dzień dobry.

Poszukuję informacji o uczestnikach Powstania wielkopolskiego z rejonu Rawicza. Czy ktoś może polecić, gdzie szukać?

Pozdrawiam,

Monika

Re: Powstańcy Wielkopolscy

07 wrz 2016, 22:19

moniq napisał(a):Dzień dobry.Poszukuję informacji o uczestnikach Powstania wielkopolskiego z rejonu Rawicza. Czy ktoś może polecić, gdzie szukać? Pozdrawiam,Monika


Zygmunt Wieliczek- Od Prosny po Rawicz. Wspomnienia z powstania wielkopolskiego 1918-1919, Wyd. Poznań 1931 rok.
od strony 259

http://www.wbc.poznan.pl/Content/2728/o ... 657-1.djvu

Re: Powstańcy Wielkopolscy

15 wrz 2016, 13:33

Pomysł godny naśladowania !.
Gazeta Średzka Nr 19 (310) z dnia 18 maja 2016 r.

Obrazek

Jeśli macie wśród Swoich bliskich Powstańców Wielkopolskich spoczywających na średzkim cmentarzu, zgłoście grób do oznakowania.
Aby uzyskać emblemat do oznakowania grobów Powstańców Wielkopolskich pochodzących z powiatu średzkiego a spoczywających na cmentarzach poza powiatem,
konieczne jest udokumentowanie tego faktu przed Stowarzyszeniem Rodzin Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wlkp. i wniesienie datku na jego rzecz.

http://www.powstancywielkopolscy.sroda. ... e-157.html

Obrazek

Re: Powstańcy Wielkopolscy

15 wrz 2016, 19:36

To dotyczy nie tylko pochowanych na cmentarzu w Środzie Wielkopolskiej. Działanie Stowarzyszenia Rodzin Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wlkp. dotyczą całego powiatu Środa Wlkp. O tym działaniu wiosną b.r. poinformowane zostały przez Stowarzyszenie wszystkie Urzędy Gmin w powiecie.

Zdziwiła mnie tylko informacja w konieczności "wniesienia datku na rzecz stowarzyszenia". Nigdy nic mi takiego w czasie rozmów nie mówili (chyba, że coś się zmieniło od lipca b.r. - tzn od ostatniej mojej rozmowy ze Stowarzyszeniem - chociaż na stronie Stowarzyszenia nie ma informacji o datkach).

Pozdrawiam
Marek Szymański

Re: Powstańcy Wielkopolscy

15 wrz 2016, 20:05

Gejtawy napisał(a):... Zdziwiła mnie tylko informacja w konieczności "wniesienia datku na rzecz stowarzyszenia". Nigdy nic mi takiego w czasie rozmów nie mówili (chyba, że coś się zmieniło od lipca b.r. - tzn od ostatniej mojej rozmowy ze Stowarzyszeniem - chociaż na stronie Stowarzyszenia nie ma informacji o datkach). Pozdrawiam Marek Szymański

Marku, chyba czegoś nie zrozumiałeś lub nie doczytałeś.
Sprawa datku nie dotyczy powstańców spoczywających na terenie powiatu średzkiego !!!

Chodzi o Powstańców Wielkopolskich pochowanych na cmentarzach poza granicami powiatu średzkiego.
Rozumiem taką decyzję, to nie jest założeniem SRPW w Środzie Wlkp., aby oznakować całą Polskę.
Przykład.
- Powstaniec Wielkopolski urodzony w powiecie średzkim,
- zamieszkiwał i zmarł na drugim końcu polski,
- tam też został pochowany.
Można zgłosić takiego powstańca w SRPW w Środzie, ale trzeba udokumentować jego udział w powstaniu. W Środzie ma prawo nikt o nim nic nie wiedzieć.
Jeśli chce się emblemat do oznaczenia jego grobu, dla mnie zrozumiałym jest datek. Przecież emblemat funduje Miasto, dla powstańców spoczywających w granicach powiatu.
Trudno oczekiwać od władz terytorialnych, aby ta akcja dotyczyła grobów w całym kraju.
Zarząd SRPW w Środzie swoich decyzji nie konsultuje z petentami i nie ogłasza ich w środkach masowego przekazu.
Dnia 9 września br. prosiliśmy o taki emblemat, do oznaczenia grobu powstańca spoczywającego w sporej odległości od Środy Wlkp., i otrzymaliśmy zgodę pod ww. warunkami, które są dla nas oczywiste.

Re: Powstańcy Wielkopolscy

15 wrz 2016, 21:19

Doczytałem do końca i zrozumiałem. Na stronie Stowarzyszenia nie ma ani słowa o Powstańcach spoza powiatu średzkiego.
Nie dyskutuję z decyzjami SRPW ani ich nie krytykuję. Zwróciłem tylko uwagę na coś co zauważyłem czyli na różnicę treści strony SRPW z treścią postu.

A tak swoją drogą pytanie z prośbą by się uśmiechnąć: Granice powiatu z którego roku są brane pod uwagę? :)

Pozdrawiam
Marek

Re: Powstańcy Wielkopolscy

15 wrz 2016, 21:34

Gejtawy napisał(a):... Doczytałem do końca i zrozumiałem. Na stronie Stowarzyszenia nie ma ani słowa o Powstańcach spoza powiatu średzkiego. ...

Byliśmy pierwszymi, którzy się zwrócili z taką nietypową prośbą.
Gejtawy napisał(a):...A tak swoją drogą pytanie z prośbą by się uśmiechnąć: Granice powiatu z którego roku są brane pod uwagę? :)...

:D :D :D
Myślę, że skoro rozmawiałeś z SRPW to jesteś zorientowany co do zasięgu znakowania grobów Powstańców Wielkopolskich.

Ja nie jestem działaczem Stowarzyszenia, stąd moja nie wielka wiedza. :(
Nie mogę się wypowiadać w imieniu Stowarzyszenia, podzieliłam się tylko tym co w Stowarzyszeniu załatwiłam, oczywiście pozostając wdzięczną za wielką przychylność.

:D :D :D

Re: Powstańcy Wielkopolscy

20 wrz 2016, 11:43

Pomnik ku czci Powstancow Wielkopolskich pochowanych na cmentarzu w Slupii /Steszew/.

I tutaj wynikla dla mnie zagadka czy Ks.Proboszcz Stefan Jankiewicz zostal pochowany w Slupii jak glosi tablica w Slupii
czy w Lesznie ?

Obrazek

Re: Powstańcy Wielkopolscy

20 wrz 2016, 14:17

Ks. St. Jankiewicz pochowany został na nowym cmentarzu w Lesznie.
Księża Społecznicy w Wielkopolsce t.2 str. 33

WOjtek

Re: Powstańcy Wielkopolscy

23 wrz 2016, 20:49

W związku z zapytaniami na Forum dot. biogramów Powstańców Wielkopolskich z radością pragnę się podzielić informacją, że można nabyć wszystkie XII tomów, a także poszczególne tomy jeśli ktoś ma braki w całej serii wydawnictwa.

Komplet od I do XII tomu kosztuje 360,00 zł + przesyłka.
Cena jednego tomu wynosi 30 zł. + przesyłka.
W przygotowaniu jest XIII tom, który ukaże się prawdopodobnie w grudniu.

Jeśli są osoby zainteresowane zakupem, proszę o kontakt, podam namiary.

Re: Powstańcy Wielkopolscy

02 paź 2016, 08:38

Witam!

Gdzie można szukać informacji i Powstańcach Wielkopolskich, którzy nie zostali odznaczeni Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym?
Poszukuję informacji o dwóch pradziadkach, co do których mam przesłanki, że mogli być Powstańcami, ale nie widnieją na listach odznaczonych WKP.
Jeden z nich był członkiem Związku Weteranów Powstań Narodowych 1914-1919, koło w Opalenicy, zmarł w 1951r.
Jeśli chodzi o drugiego - mam jego zdjęcie w mundurze, na którym ma wpięty krzyż pamiątkowy "Powstańcowi Broni".

Dodam, że poszukiwałem na SzwA dokumentów Związku Weteranów Powstań Narodowych - koło w Buku, ale pod tym tytułem zamieszczono dokumenty koła w Bukowcu... :-(

Pozdrawiam!
- Leszek

Re: Powstańcy Wielkopolscy

02 paź 2016, 13:48

Nie wiem, czy znana jest ta pozycja https://www.google.pl/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&ved=0ahUKEwiJ-8L7krzPAhVDCiwKHaMXDQUQ5TUICg&url=https%3A%2F%2Fdepot.ceon.pl%2Fbitstream%2Fhandle%2F123456789%2F955%2FLISTA_STRAT_WERSJA_KSIAZKOWA.pdf%3Fsequence%3D1&psig=AFQjCNGT0CsgRIrKXtDsaaNreJnWDd0B7A&ust=1475498639384695&cad=rjt
L I S T A S T R A T
P O W S T A N I A W I E L K O P O L S K I E G O
OD 27.12.1918 R . DO 8.03.1920 R .

Re: Powstańcy Wielkopolscy

02 paź 2016, 15:33

Wielkopolska dla Ojczyzny, polegli i zmarli 27.12.1918 - 31.3.1921
Bożenna Kuliberda

"Autorka spisała zamieszczone wielkopolskiej w prasie w latach 1918-1921 nekrologi bohaterów Powstania Wielkopolskiego i ofiar walk w wojnie polsko-bolszewickiej. Niektóre wymienione tu nazwiska znamy z podręczników do historii, ale znakomita większość to opłakiwani przez rodziny synowie, bracia, narzeczeni; wspominani przez towarzyszy broni koledzy; czy też wymieniani w raportach wojskowych wzorowi żołnierze. Dziś nieco może śmieszyć patetyczny ton, górnolotne wyrażenia i kwiecistość stylu. Tak jednak ludzie czuli, tak wyrażali swoją rozpacz, ale i poczucie dumy oraz nadzieję, że najwyższa ofiara młodych istnień nie pójdzie na marne".

Cena: 15 PLN, 241 stron, miękka oprawa
źródło http://www.wtg-gniazdo.org/wiki.php?page=Publikacje

do nabycia w WTG

Re: Powstańcy Wielkopolscy

04 paź 2016, 22:55

DankaW napisał(a):
Gejtawy napisał(a):... Doczytałem do końca i zrozumiałem. Na stronie Stowarzyszenia nie ma ani słowa o Powstańcach spoza powiatu średzkiego. ...

Byliśmy pierwszymi, którzy się zwrócili z taką nietypową prośbą.
Gejtawy napisał(a):...A tak swoją drogą pytanie z prośbą by się uśmiechnąć: Granice powiatu z którego roku są brane pod uwagę? :)...

:D :D :D
Myślę, że skoro rozmawiałeś z SRPW to jesteś zorientowany co do zasięgu znakowania grobów Powstańców Wielkopolskich.
Ja nie jestem działaczem Stowarzyszenia, stąd moja nie wielka wiedza. :(
Nie mogę się wypowiadać w imieniu Stowarzyszenia, podzieliłam się tylko tym co w Stowarzyszeniu załatwiłam, oczywiście pozostając wdzięczną za wielką przychylność.
:D :D :D


Z dzisiejszej prasy.

Obrazek

Re: Powstańcy Wielkopolscy

01 lis 2016, 11:02

Miejsce spoczynku Powstancow Wielkopolskich na Cmentarzu Gorczynskim w Poznaniu.
Antoni Andrzejewski, Franciszek Ratajczak, Jan Dembowski, Stefan Grabski, Stanislaw Sniegocki,
Maksymilian Nickel.

Obrazek

Re: Powstańcy Wielkopolscy

06 lis 2016, 12:39

1919 2004 Polski Czerwony Krzyż w dziejach Gniezna
autor: Haina Sajewska Gniezno 2006 str.670
Uczestnicy powstania wielkopolskiego, lekarze lekarki i służba zdrowia w powstaniu wielkopolskim

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Maksymalna wielkość pliku to 3 MB. - C:\Skany\20161106 DX200 PCK Gniezno OSOBY\Zofia Musielowa cd.jpg
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Re: Powstańcy Wielkopolscy

06 lis 2016, 15:06

L_Maik napisał(a):...
Gdzie można szukać informacji i Powstańcach Wielkopolskich, którzy nie zostali odznaczeni Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym?
(...)

Niektórzy przeżyli 1 wś., przeżyli powstanie Wlkp., ale hitlerowca i sowieta już nie.
Zostali przez nich namierzeni i zamordowani, podczas 2 wś. i po.
Wśród powstańców Wlkp. w mojej rodzinie są takie przypadki.
Pozostali we wspomnieniach (także spisanych przez swoich kamratów), w przedwojennych ewidencjach powstańców.
WKP nie mają, ale tym bardziej trzeba o nich i ich udziale w powstaniu Wlkp. pamiętać przy spisywaniu rodzinnej historii.

Re: Powstańcy Wielkopolscy

06 lis 2016, 15:52

Krystyna z Kujaw napisał(a):
L_Maik napisał(a):...
Gdzie można szukać informacji i Powstańcach Wielkopolskich, którzy nie zostali odznaczeni Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym?
(...)

Niektórzy przeżyli 1 wś., przeżyli powstanie Wlkp., ale hitlerowca i sowieta już nie.
Zostali przez nich namierzeni i zamordowani, podczas 2 wś. i po.
Wśród powstańców Wlkp. w mojej rodzinie są takie przypadki.
Pozostali we wspomnieniach (także spisanych przez swoich kamratów), w przedwojennych ewidencjach powstańców.
WKP nie mają, ale tym bardziej trzeba o nich i ich udziale w powstaniu Wlkp. pamiętać przy spisywaniu rodzinnej historii.


Niezweryfikowani też płacili składki.

http://szukajwarchiwach.pl/53/884/0/6/188/#tabSkany Bojanowo
http://szukajwarchiwach.pl/53/884/0/6/199/#tabSkany Chojno powiat Rawicz
http://szukajwarchiwach.pl/53/884/0/5/179/#tabSkany – Poznań – Wilda
etc. etc.

Pozdrawiam,
Mirosława

Re: Powstańcy Wielkopolscy

06 lis 2016, 16:22

W aktach kół są przewaźnie zweryfikowani.

Re: Powstańcy Wielkopolscy

06 lis 2016, 17:00

Piętka_Jacek napisał(a):W aktach kół są przewaźnie zweryfikowani.


Nie zgodzę się z tym. Tak można twierdzić mówiąc o Poznaniu:

Poznań-Wilda:
Zweryfikowani - 298
Niezweryfikowani - 16

Natomiast małe miejscowości wyglądały głownie podobnie jak w Bojanowie, Chojnie czy Mieszkowie:

Bojanowo:
Zweryfikowani - 4
Niezweryfikowani - 45

Chojno:
Zweryfikowani - 35
Niezweryfikowani - 25

Mieszków (stan na marzec 1939 - miejscowość rodzina pierwszego naczelnego dowódcy Powstania Wielkopolskiego):
Zweryfikowani - 3
Niezweryfikowani - 27


Pozdrawiam
Marek Szymański

Re: Powstańcy Wielkopolscy

06 lis 2016, 20:35

Nie chodzi nam o składki etc., prawda? ale o to czy ktoś był czy nie był powstańcem Wlkp.

Jest niemal pewne, że spis powstańców nigdy nie zaistnieje, nikt nie podejmie się tego zadania.

My sami weryfikujmy swoich z rodziny.
A Bóg swoich synów zna... wszystkich.

Re: Powstańcy Wielkopolscy

06 lis 2016, 22:02

A tutaj statut koła
2/ W którym jasno się określa,że wszyscy inni członkowie Byłego Związku Weteranów Powstania Narodowego , którzy nie mają warunków do zweryfikowania na powstańców Wlkp. mogą o ile zechcą przynależeć nadal do Koła w charakterze sympatyków wzgl. Przyjaciół Powstańców Wlkp. tworząc osobną sekcje przy Kole.
3/ Członkowie z organizacji b. Strazy Ludowej , o ile działali w Powstaniu Wielkopolskim. W czasie od 27.grudnia 1918r do 18. lutego 1919r mają prawo przynależenia do Związku Powstańców Wlkp.

http://szukajwarchiwach.pl/53/884/0/6/3 ... BKTtX1xMkA

Pozdrawiam,
Mirosława

Re: Powstańcy Wielkopolscy

07 lis 2016, 10:36

Cieszy mnie to, że ktoś ma zamiar stworzyć listę osób, które brały udział w Powstaniu Wielkopolskim.

Cieszy mimo tego, że uważam iż jest to nierealne. Nie raz próbowano stworzyś taką listę i mimo, że było więcej zachowanych źródeł, mimo, że żyli ludzie którzy brali udział w tamtych wydarzeniach nie udało się to. Przed wojną też trwały kłótnie i różnice zdań w sprawie Powstania Wielkopolskiego (i to chyba większe niż dziś). Dowodem na to jest choćby to, że mimo pomysłów nie powstało wtedy odznaczenie poświęcone temu Powstaniu.

Mam dostęp do istniejących spisów Powstańców zawierających 40 tysięcy nazwisk osób, które brały udział w Powstaniu Wielkopolskim. Spis stworzony został w oparciu o wiarygodne, istniejące do dziś źródła. Od osoby posiadającej tą listę i która ją tworzyła dostałem zgodę na podanie o tym informacji.

Z poważaniem
Marek Szymański

Re: Powstańcy Wielkopolscy

07 lis 2016, 23:54

Będzie możliwość wglądu w tę listę? Jestem wnuczką powstańca.

Re: Powstańcy Wielkopolscy

08 lis 2016, 08:15

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater

Zygmunt Pałąk był powstańcem wielkopolskim, oficerem rezerwy, uczestnikiem Wojny Obronnej 1939 roku, więźniem Oflagu. Wraca po wojnie do kraju. Umiera bezpotomnie w 1954 roku

Re: Powstańcy Wielkopolscy

09 lis 2016, 12:51

kabat napisał(a):https://www.facebook.com/photo.php?fbid=328346884206765&set=pcb.1174734889277390&type=3&theater

Zygmunt Pałąk był powstańcem wielkopolskim, oficerem rezerwy, uczestnikiem Wojny Obronnej 1939 roku, więźniem Oflagu. Wraca po wojnie do kraju. Umiera bezpotomnie w 1954 roku


Próba odwiedzenia tego adresu kończy sie tak:

Niestety, ta treść jest obecnie niedostępna
Być może użyty link wygasł lub strona jest widoczna tylko dla grupy odbiorców, do której nie należysz.


Pozdrawiam
Marek Szymański

Re: Powstańcy Wielkopolscy

01 gru 2016, 14:44

Witam,

Bardzo ciekawe aukcje, sporo zdjec grupowych i indywidualnych Powstancow Wielkopolskich, ze zbiorow Powstanca Wlkp.
Moze ktos doszuka sie Swoich ?

http://allegro.pl/listing/user/listing. ... d=20116372

Re: Powstańcy Wielkopolscy

03 gru 2016, 14:32

Niestety wszystkie fotografie Powstancow czy to grupowe czy indywidualne ujecia juz zostaly
kupione :(

Re: Powstańcy Wielkopolscy

07 gru 2016, 11:15

Informacja dla osób poszukujących Powstańców Wielkopolskich z Gminy Osieczna - Kossowski.

Lista Strat Powstania Wielkopolskiego autorstwa Wiesława Olszewskiego i Łukasz Jastrzębia, Wydanie II, str. 202 poz. 835 podaje:
Kossowski Jan, szeregowiec, *08.05.1898, ur. Kleszczewo, Grupa Leszno, +19.02.1919, poległ, Miechcin, poch. Świerczyna gmina Osieczna ...

Poniższego tekstu nie komentuję, zamieszczam tylko informacyjnie.

Powstańcy Wielkopolscy Gminy Kleszczewo, Kleszczewo 2011 [ w dawnym powiecie średzkim obecnie poznańskim]
Zespół autorów opracowana:
Halina Kowalewska - opracowanie biogramów
Kazimierz Krawiarz - korekta merytoryczna
Henryka Stachowiak - korekta

cytuję
Jan Kossowski (1898-1919)
Jan Kossowski urodził się dnia 8 maja 1898 r. w Kleszczewie w gminie Kleszczewo, w dawnym powiecie średzkim (obecnie poznańskim). Był synem rolnika Józefa i Stanisławy z domu Mielcarek.
[...] Jan Kossowski poległ 19 lutego 1919 r. w walce pod Miechcinem, w gminie Poniec, w województwie leszczyńskim. Pochowany został w Świerczynie w gminie Osieczna, w województwie leszczyńskim.
Z rodziną powstańca nie udało się nawiązać kontaktu.


Powstaniec nie ma nic wspólnego z cytowanym Kleszczewem w byłym powiecie średzkim, nie ma w tym USC takiego urodzenia.
Natomiast jak wynika z akt USC Osieczna powiat leszczyński w 1898 r. rodzi się Kossowski wskazanych rodziców.
http://szukajwarchiwach.pl/34/431/0/1.1 ... ycKS4uQdnA

Trudno powiedzieć czy zamieszczony poniżej akt urodzenia dot. jego osoby, ale Józefa i Stanisławy Mielcarek jako rodziców tak, Kleszczewa również.
Nie wiem jak zapisany jest chrzest w księgach parafialnych, jakie podano imię.
Kossowscy nie są wymienieni w spisach mieszkańców Kleszczewa w pow. średzkim.

To samo dot. powstańca o nazwisku Benjamin Willke utożsamianego z Kleszczewem w pow. średzkim.
Kleszczewo owszem, ale koło Pruszcza Gdańskiego.

http://szukajwarchiwach.pl/53/1876/0/3/ ... BaKXFqDD_A

Re: Powstańcy Wielkopolscy

10 gru 2016, 15:46

Witam,

Chce opisac tutaj sprawe brata mojej Prababci. W roku 1939 zwrocil sie On do Urzedu Wojewodzkiego w Poznaniu o....... "laskawe przyznanie stalej zapomogi na podstawie ustawy z dnia 2 lipca 1937 czy tez 39 roku, o zaopatrzeniu uczestnikow walk o niepodleglosc Panstwa Polskiego".
Czytaj dokument.
Obrazek

Moje pytanie jest czy ktos z Was ma informacje jaka byla tresc tej ustawy ?, wczesniej czytalam w temacie i nie bylo mowy o Krzyzu Niepodleglosci jako warunku otrzymania stalej zapomogi.
Brat Prababci dostal odmowe.
Czytaj dokument.
Obrazek

Niestety nie mam zadnych informacji czy byl Powstancem Wlkp? czy gdzie sluzyl, itp.
Nie wiem na Jego temat nic oprocz daty urodzenia i zgonu, rodzicow i zamieszkania.

Dziekuje.
Ostatnio edytowano 10 gru 2016, 16:47 przez Hania, łącznie edytowano 1 raz

Re: Powstańcy Wielkopolscy

10 gru 2016, 16:21

Witam

Proszę zajrzeć pod podane linki. Powinny wyjaśnić sprawę.

http://www.kombatanci.gov.pl/pl/urz%C4% ... kiego.html

http://www.senat.gov.pl/gfx/senat/pl/se ... ot-586.pdf

Pozdrawiam
Jarek
Ostatnio edytowano 10 gru 2016, 18:29 przez Jarek82, łącznie edytowano 4 razy

Re: Powstańcy Wielkopolscy

10 gru 2016, 16:26

Treść ustawy z z 2 lipca 1937 r. o zapewnieniu pracy i o zaopatrzeniu uczestników walk o niepodległość Państwa Polskiego (Dz. U. z 1937 r., Nr 59, poz. 464 z późn. zm.) dostępna jest na stronie http://isap.sejm.gov.pl/

Ustawa to została zmieniona 17 lipca 1939 roku. Zmieniona ustawa jest również dostępna na stronie Sejmu.

Pozdrawiam
Marek Szymański

Re: Powstańcy Wielkopolscy

10 gru 2016, 16:47

Jarku, dziekuje bardzo za super szybka odpowiedz :!: i ten drugi link, ktory wyjasnil mi wszystko jak nalezy.
Odpowiedz odmowna byla jak widac uzasadniona. Autor prosby o stala zapomoge nie posiadal w/w Krzyza, gdyby go mial to napewno wspomnial by o tym w swojej prosbie co pomoglo by Jemu w uzyskaniu zapomogi.

Marku, dziekuje takze, niestety link do PDF /na dole strony/, nie dziala.

Re: Powstańcy Wielkopolscy

10 gru 2016, 17:49

Przedwojenny Krzyż Niepodległości był tzw. "krzyżem chlebowym" (tak przy okazji: Krzyż Niepodległości był ustanowiony jako odznaczenie cywilne i w związku z tym, że posłowie i senatorowie nie mogli przyjmować takich cywilnych odznaczeń to szybko zmieniono jego status na odznaczenie w0jskowe). Dawał prawo do otrzymywania zaopatrzenia ze strony Skarbu Państwa (nie tylko finansowe). Nie była to zapomoga i nie trzeba było występować z wnioskiem.

Feliks Kubicki, jak widać z załączonych skanów, wystąpił do Urzędu Wojewódzkiego o ZAPOMOGĘ. Jako, że Urząd tym nie mógł się zajmować przekazał informację o sprawie do Związku Uczestników Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.
W odpowiedzi ze Związku wyjaśniono mu co ma zrobić by uzyskać pomoc materialną ze strony Związku. Dodatkowo z odpowiedzi wynika, że Feliks Kubicki nie był członkiem ZUPW 1918-1919.

Pozdrawiam
Marek Szymański

PS. Który pdf nie działa? Na stronie ISAP?

Re: Powstańcy Wielkopolscy

10 gru 2016, 18:21

Marek, dziekuje za odpowiedz. Wystepowal o stala zapomoge-stale zaopatrzenie, czyli zaopatrzenie finansowe.

Tak na stronie ISAP nie dziala.

Re: Powstańcy Wielkopolscy

10 gru 2016, 18:34

Masz jakiś błąd w ustawieniach. Sprawdziłem przed chwilą. Strona działa beż żadnych problemów. Otwierają się wszelkie pdf-y.
Jak chcesz mogę ci przesłać pdf na maila.

Pozdrawiam
Marek Szymański

Re: Powstańcy Wielkopolscy

10 gru 2016, 18:43

U mnie niektóre strony pdf nie otwierają się bezpośrednio w przeglądarce a zapisują automatycznie na komputerze i dostępne są w folderze np. "pobrane" albo "dokumenty". Może u Ciebie jest podobnie?

Pozdrawiam
Jarek

Re: Powstańcy Wielkopolscy

11 gru 2016, 08:13

Dziekuje Panom za pomoc, dzisiaj sie wszystko otwiera :D

Re: Powstańcy Wielkopolscy

20 gru 2016, 12:37

Powstańcy Wielkopolscy z parafii Wilkowyja k/Jarocina.
Rybka Józef to mój krewny.
Obrazek
Obrazek

Re: Powstańcy Wielkopolscy

27 gru 2016, 10:04

Pamiątkowa fotografia członków kłeckiej kompani, w środku dowódca Edmund Rogalski.
https://www.facebook.com/11483791885534 ... =3&theater

Zdziechowa
http://www.leszekkabacinskikabat.com/fi ... nd2432.jpg
http://www.leszekkabacinskikabat.com/fi ... a_2432.jpg

Re: Powstańcy Wielkopolscy

30 gru 2016, 09:53

witam.
Poszukuje informacji o pochowanych Powstańcach Wielkopolskich na terenie województwa Lubuskiego.

Re: Powstańcy Wielkopolscy

30 gru 2016, 15:00

Wejdz na stronę Zielonogórskiego Towarzystwa Pamięci PW. http://tppw5zg.prv.pl skontaktuj się z prezesem mgr Mieszko Kamińskim, namiary na stronie.
Jako nowosolanin nie będziesz miał trudności aby skontaktować się z miejscowym kołem, zakładał je kiedyś Paweł Szpigun z Otynia.

Re: Powstańcy Wielkopolscy

30 gru 2016, 16:24

Na cmentarzu parafialnym w Babimoście jest zbiorowa mogiła powstańców.
Pochowani są:
Michał Mazur lat 30 z Podmokli Małych
Franciszek Rychły lat 20 z Podmokli Małych
Walenty Szymański lat 19 z Podmokli Małych
Antoni Janeczek lat 20 z Podmokli Małych
Edward Groszek lat 20 z Podmokli Małych
Franciszek Jabłoński lat 25 z Babimostu
Stanisław Muńko lat 19 z Nowego Kramska
Wincenty Tomiak lat 20 z Nowego Kramska
Jan Tomys lat 20 z Chobienic
Karol Przybyła lat 20 z Chobienic

Re: Powstańcy Wielkopolscy

30 gru 2016, 19:39

W babimoście poza zbiorową mogiłą są jeszcze pochowani powstańcy:
Hundert Franciszek 28.10.1880 - 14.01.1961
Kubiak Walenty 12.02.1891 - 10.09.1973
Zboralski jan 11.05.1900 - 20.04.1975

Nowa Sól zobacz pomnik
Obrazek

Re: Powstańcy Wielkopolscy

31 gru 2016, 17:37

O Babimoście nie wiedziałem. Sprawdzę.

A co do pomnika, to spory udział przy nim miałem.

Re: Powstańcy Wielkopolscy

01 sty 2017, 10:37

Witam
Chciałem wskazać błąd w wyszukiwarce
Dotyczy on Adama Kościńskiego ur 1894-07-22 Góra ( Inowrocław)
Jest on wpisany jako Adam Kosiński a nie Kościński oraz imię ojca wpisano Adam a rodzicami jego byli Stanisław i Maria z d. Wesołowska

Re: Powstańcy Wielkopolscy

01 sty 2017, 15:54

Włączcie TVP Historia, leci program o Mieczysławie Paluchu.

Re: Powstańcy Wielkopolscy

04 lut 2017, 11:49

Gejtawy napisał(a):Dlaczego nalezy stworzyć Listę odznaczonych Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym:

1. Dlatego, że nigdy nie powstała i nigdzie nie istnieje taka lista. Nie opublikowano nawet ustaw sejmowych dotyczących odznaczonych.

2. Dlatego, by uczcić Uczestników Powstania czemu miał śłużyć Wielkopolski Krzyż Powstańczy. Wszystkich uczestników Powstania.

3. Powstanie listy odznaczonych Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym nie zamyka drogi przed powstaniem jakiejkolwiek innej listy, natomiast otwiera drogę przed uhonorowaniem przez Rzeczpospolitą Polską tych, o których z różnych powodów Ojczyzna zapomniała.

4. Dlatego by nie mylono pojęć. Tak jak w powyższym poście.
W dwudziestoleciu międzywojennym nie istniało odznaczenie Wielkopolski Krzyż Powstańczy.
Istniał za to Krzyż Niepodległości ustanowiony rozporządzeniem Prezydenta RP z dnia 29 października 1930 roku. Istniało 27 Komisli Środowiskowych, które zajmowały się konkretnymi zdarzeniami z historii Polski w tym istaniała Komisja Powstanie Poznańskie, która przygotowywała listy uprawnimych po otrzymania odznaczenia uczestników Powstania Wielkopolskiego.
Odznaczenie posiadało trzy klasy i zgodnie z rozporządzeniem było odznaczeniem cywilnym:
Krzyż Niepodległości z Mieczami
Krzyż Niepodległości
Medal Niepodległości
W marcu 1931 roku rozporządzeniem Prezydenta RP zmieniono status odznaczenia z cywilnego na wojskowy (miało to na celu umozliwienie nadawania tego odznaczenia senatorom i posłom na Sejm).
W latach 1930-1938 odznaczenie nadano:
Krzyż Niepodległości z Mieczami – 1816 osobom
Krzyż Niepodległości – 35 271 osobom
Medal Niepodległości – 51 665
Przy okazji warto przypomnieć, że odznaczenie Krzyżem i Medalem Niepodległości wiązało się z konkretnymi przywilejami i to zarówno dla odznaczonych jak i ich dzieci.

5. Dlatego byśmy pamiętali nie tylko my, ale również przyszłe pokolenia.

Pozdrawiam
Marek Szymański

Marku. Zarówno Krzyż jak i M.N. nadawane były wszystkim uczestnikom walk niepodległościowych i osobom o których piszesz . Ale pisząc o okresie międzywojennym mimo że jak piszesz nie funkcjonował WKP to nadawane były kombatantom P.W. odznaczenia organizacyjne takie jak Krzyż Naczelnej Rady Ludowej ( w kilku wersjach), Krzyż Towarzystwa Powstańców i Wojaków, Krzyż Naczelnej Straży Ludowej ( też w kilku wersjach), Krzyż Rady Ludowej miasta Poznania. A więc nie można mówić że Wielkopolska w okresie międzywojennym nie honorowała swych bohaterów.W sumie tych odznaczeń nadano kilkanaście tysięcy i dotyczyły tylko uczestników P.W. I warto iść też tym tropem bo jeśli w materiałach rodzinnych informacje o takim nadaniu są , to jest to niezbity dowód iż przodek był Powstańcem Wielkopolskim. Pozdrawiam Remigiusz
Odpowiedz