Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Re: Powstańcy Wielkopolscy

04 lut 2017, 13:37

Remigiuszu.

Przepraszam,ale dla mnie jest dziwne, że dziś (w lutym 2017 roku sic!) odpowiadasz na mój tekst z przed czterech lat. Tym bardziej, że odpowiadasz na stwierdzenia których nigdy nie użyłem w czasie jakiejkolwiek wypowiedzi.

A tak ad rem sugeruję nie wprowadzania w błąd czytelników. Te krzyże o których piszesz to nie były odznaczenia państwowe, a głównie odznaki honorowe i pamiątkowe organizacji (W odróżnieniu od Krzyża Niepodległości i Medalu Niepodległości, które były odznaczeniami państwowymi).

Tak jak piszesz o Krzyżu Rady Ludowej Miasta Poznania to były dwie odznaki:
1. Krzyż Pamiątkowy Rady Ludowej Miasta Poznania "Za waleczność"
2. Krzyż Pamiątkowy Rady Ludowej Miasta Poznania "Zasłudze Obywatelskiej"

Piszesz o Krzyżu Naczelnej Straży Ludowej. Nie było czegoś takiego. Była natomiast Odznaka Pamiątkowa Miejskiej Komendy Straży Ludowej "Za Waleczność".

itd., itp.

Takich odznak było dużo więcej. Takich jak np. Odznaka "Wielkopolska Matkom Poległych"

Mam nadzieję, że to co napisałeś to efekt skrótu myślowego.

Pozdrawiam
Marek Szymański

PS. Zwracam uwagę, na słowo "kombatant", którego błędnie użyłeś w odniesieniu do Uczestników Powstania Wielkopolskiego w okresie międzywojennym. Przed wojną (pochodzące z francuskiego) słowo znaczące dosłownie "towarzysz broni" odnosiło się do członków regularnych formacji wojsk,owych.

Re: Powstańcy Wielkopolscy

05 lut 2017, 17:17

Masz rację Marku pisząc że nie było krzyża Naczelnej Straży Ludowej. Mozliwe ze przez nieuwagę nie umieściłem w opisie słowa Komenda. Zatem prostuję nazwę Naczelna Komenda Straży Ludowej. Natomiast pisząc o w/w krzyżach nigdzie nie podałem informacji że były to odznaczenia państwowe. Były to odznaczenia stricte regionalne i napisałem tylko że Wielkopolska honorowała uczestników P.W. tymi odznaczeniami i dotyczyły tylko uczestników tego zrywu. Możliwe że słowo kombatant powinienem zastąpić słowem weteran. Ale jak ich tam zwał , wszyscy wiemy o co chodzi. I pisząc o tych odznaczeniach , chciałem tylko naświetlić temat. A tak na marginesie . Odznaczeń państwowych ( oprócz Krzyza i Medalu Niepodległości ) nadawanych Weteranom Powstania Wielkopolskiego było znacznie więcej. Dzieki za zwrócenie uwagi i pozdrawiam Remigiusz.
P.s. Wojska Wielkopolskie były już regularną armią. A powstaniec dajmy na to Kaziu nie był towarzysze broni dla powstańca Staśka?

Re: Powstańcy Wielkopolscy

14 lut 2017, 17:49

Witam,
Szukajac konkretnego nazwiska w "Spisie Czlonkow Zwiazku Weteranow Powstan Narodowych"
1931-1937, natrafilam na Powstancow Wielkopolskich, ktorzy mieszkali w moim fyrtlu, w Poznaniu.
Spisalam Ich nazwiska, 75 osob. Zdaje sobie sprawe, ze napewno nie jest to absolutnie, zadna, koncowa liczba i szczerze mowiac nie jest moim celem opracowywanie takiej listy.
Mam pewien pomysl co do tego spisu zwiazany z obchodami 100 rocznicy wybuchu Powstania Wlkp.
Pomyslalam, ze aby zblizyc sylwetki Powstancow Wlkp. dzisiejszym mieszkancom mojego fyrtla trzeba "wyjsc"do Nich z czyms co byc moze bedzie Im blizsze niz ksiazkowe/internetowe spisy i
zaangazuje mlodziez zamieszkala dzisiaj w danej kamienicy i sasiedztwie w historie Powstania Wlkp i wykrzesi pojecie dumy z wlasnego fyrtla.
Pomyslalam aby na adresie kazdego z powstancow, jesli takowy budynek nadal istnieje, umiescic na bramie kartke informacyjno-jubileuszowa, z ladna oprawa graficzna ale prosta i tekstem jasnym i krotkim, z imieniem i nazwiskiem Powstanca, ze taki a taki byl Powstancem Wlkp i mieszkal pod tym adresem.
Co o tym myslicie ?

Re: Powstańcy Wielkopolscy

15 lut 2017, 10:03

Polecam bardzo dobre opracowanie Kazimiery Horyzy Pachciarz'"Powstańcy Wielkopolscy Ziemi Jaraczewskiej".
Książka jest skarbnicą wiedzy o Powstańcach tego terenu.Autorka oprócz faktów historycznych przedstawia w tej obszernej publikacji wiele cennych danych dotyczących konkretnych osób.Podaje przy tym źródła, skąd czerpie swą wiedzę,co z pewnością przyda się nam - genealogom.
Pozdrawiam - Irena
Ps.W razie pytań,chętnie służę pomocą.. :)

Re: Powstańcy Wielkopolscy

15 lut 2017, 17:08

Szukam źródeł mogących potwierdzić ,że dziadek mojej żony Leon Mikołajczak ur.03-04-1896 zm.15-06-1931 zamieszkały w Zaborowie koło Książa Wielkopolskiego był powstańcem. Na pewno służył w wojsku jako artylerzysta w 1920 roku.Wszelkie spisy i weryfikacje powstały po 1931 już po jego śmierci.Przyczyną jego śmierci [35 lat] była podobno odniesiona rana od bagnetu.Pozdrawiam juras

Re: Powstańcy Wielkopolscy

16 lut 2017, 08:53

Do Ireny. Dziękuję. Mamy tę publikację. :)

Do Jurasa. Zapisałem. Jak znajdziemy, to sie odezwę.

WOjtek

Re: Powstańcy Wielkopolscy

16 lut 2017, 14:10

Tyle opinii na tym swiecie ile ludzi...jak widze jednak tutaj tylko...cisza.
Ale to nic poniewaz podaze za moim pomyslem, bo ma dla mnie sens i wartosc.
Zycze sobie powodzenia w realizacji pomyslu i klepie sie po plecach.
Sprawa zamknieta.

Re: Powstańcy Wielkopolscy

23 lut 2017, 01:01

Powstaniec Józef Organista 1899 1983 dodać fotkę do odznaczonych krzyżem
Obrazek
Nagrobek jest oznaczony tabliczką.

Re: Powstańcy Wielkopolscy

23 lut 2017, 07:45

Napisz gdzie to jest, taka informacja jest niepełną.

Re: Powstańcy Wielkopolscy

23 lut 2017, 10:12

Piętka_Jacek napisał(a):Napisz gdzie to jest, taka informacja jest niepełną.


Wygląda na to, że na cmentarzu przy Witkowskiej w Gnieźnie.

Re: Powstańcy Wielkopolscy

23 lut 2017, 10:44

cmentarz ul. Witkowska

Re: Powstańcy Wielkopolscy

23 lut 2017, 10:45

Mieczysław Słabęcki i wymieniany Stanisław Szaliński
Obrazek

Re: Powstańcy Wielkopolscy

28 mar 2017, 21:00

Niedawno w domowych archiwach trafiłem na wspomnienia mojego dziadka Stefana Piechockiego spisane po wojnie - chyba w latach 50-tych - na prośbę rotmistrza Stablewskiego.
Dla Rotmistrza Stablewskiego
W dniu wybuchu powstania pełniłem funkcję Generalnego Sekretarza Naczelnej Rady Ludowej, której siedzibą był gmach Domu Akademickiego w którym obecnie jest jadłodajnia „Pod Kuchcikiem” vis a vis Zamku. Administracja mieściła się na II piętrze.
Napięcie między (ludnością) Polską a Niemcami stawało się coraz ostrzejsze i Straż Ludowa pod komendą Pułkownika Langego takie punkty ważne w mieście, jak gmach Policji, otrzymywały (pod) ochronę. Komenda Straży Ludowej mieściła się na Piekarach pod komendą Lange, Paluch. Ja sam pełniłem służbę na Świętym Marcinie na drugim piętrze i pozostawałem w stałej łączności telefonicznej z Piekarami.
Dzień był politycznie bardzo napięty bo oczekiwano przybycia Paderewskiego i dwóch oficerów angielskich, którzy byli w drodze z Paryża, siedziby Ligi Narodów.
Otrzymujemy wiadomość, że 6 P.P. opuścił koszary i podejmuje akcję. Wojsko niemieckie wchodzi uzbrojone w jeden karabin maszynowy na korytarz siedziby Naczelnej Rady Ludowej i wydaje komendę, że opuszczenie tych lokali jest wzbronione. Myśmy zaraz zajście to telefonicznie podali na Piekary, mimo to rozpoczęły się mniejsze starcia, w których zaatakowano gmach Prezydium Policji, w której to potyczce zginął śmiertelnie ranny Ratajczak a ulica Rycerska otrzymała dla uczczenia nazwę Ratajczaka. Ja zaś udałem się do Hotelu Bazar aby wziąć udział tam w przyjęciu gości z Paryża.
Udział w tym przyjęciu brała starszyzna wojskowa oraz szereg starszyzny cywilnej.
Z osób cywilnych był obecny adwokat Maciaszek, który przybył z Bydgoszczy. P.P.N. (pułk piechoty niemieckiej) pozrywał (on) w domu akademickim wszystkie chorągwie alianckie. Dalsze dzieje są dosyć dobrze znane.
Z wojskowych znany był szczególnie oficer Zdzisław Orłowski, który zdobył Czarnków, Chodzież siłami, które częściowo sam zmobilizował oraz pułkownik Zenkteler, który trzymał front pod Zbąszyniem.
Pod Kórnikiem walczył Celichowski.
Pozdrawiam

Re: Powstańcy Wielkopolscy

13 kwi 2017, 23:02

Witam!
Na cmentarzu parafialnym w Bninie pochowani są Powstańcy Wlkp.
Zięta Franciszek ur. 1892
Jan Jóźwiak ur1876
Jarzyna Stanisław ur. 1873
Gielniak Ludwik ur 1889
Wiśniewski Wincenty ur 1896
Osiński Ignacy ur 1899
Kropacz Tomasz ur 1898
zginęli 17 stycznia pod Łomnicą

Kubiak Jan ur.1899 zmarł 13.03.1920 r.

Spośród tych Powstańców tylko Jan Jóźwiak został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Powstańczym.
http://www.fotosik.pl/zdjecie/df3c7fbbc450e7ad
http://www.fotosik.pl/zdjecie/ba26e69266a4253c

Pozdrawiam
Piotr

Re: Powstańcy Wielkopolscy

20 maja 2017, 14:13

Chyba tego nie bylo, link do - Groby Powstancow Wielkopolskich na cmentarzach w miescie i gminie Buk.
NOWE OZNAKOWANIE GROBÓW POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH

http://www.buk.gmina.pl/pl/groby-powsta ... e-buk.html

Re: Powstańcy Wielkopolscy

20 maja 2017, 16:03

http://www.steszew.pl/archiwum/upload/PowWlk3.pdf

Powstancy Wielkopolscy z parafii Tomice i Slupia, biogramy

Re: Powstańcy Wielkopolscy

30 maja 2017, 15:06

http://szukajwarchiwach.pl/53/884/0/8/402#tabSkany

Jest to: Album pamiątkowy Powstańców Wielkopolskich [ze wstępem pt. "Organizacja i wybuch powstania w Nowotomyskim"]

Zdjecia Powstancow :!:

Re: Powstańcy Wielkopolscy

30 maja 2017, 16:39

http://kwartalnik-obok.pl/publicystyka/ ... stanie.pdf

Powstanie Wielkopolskie w Mroczy /powiat Naklo/ i okolicy, biogramy powstancow itd., na 90 rocznice wybuchu Powstania Wlkp.

Re: Powstańcy Wielkopolscy

27 cze 2017, 21:09

Napisane: 01 sty 2012, 21:02
Remigiusz napisał(a): Witam. W najnowszym spisie uczestników Powstania Wielkopolskiego z terenów pow.średzkiego wśród prawie tysiąca nazwisk znajduje się nazwisko Stanisława Maćkowiaka ur. 28.04.1895 r. zm. 28.04.1959 r. Spoczywa na Kw.II średzkiej nekropolii. W okresie wybuchu zrywu mieszkał w Kijewie w pobliżu Środy ale wcale nie powiedziane że w Kijewie się urodził. Pozdrawiam Remigiusz.

Stanisław Maćkowiak
urodził się w Kijewie pow. Środa dnia 28.04.1895 r. jako syn Walentego i Józefy z Kubackich Maćkowiaków.
Źródło: APP USC Środa A 147/1895
zmarł w Środzie w swoje urodziny dnia 28.04.1959 r., pochowany na cm. w Środzie Wlkp.
Źródło: USC Środa C 52/1959

http://szukajwarchiwach.pl/53/1965/0/1/ ... pkJO7AsQ6w

Re: Powstańcy Wielkopolscy

08 sie 2017, 13:11

Obrazek

Re: Powstańcy Wielkopolscy

08 sie 2017, 15:29

Tak przy okazji na temat kiedy zakończyło się Powstanie Wielkopolskie.

https://www.facebook.com/notes/wojska-wielkopolskie/walki-i-baonu-10-psw-w-bo%C5%BCe-cia%C5%82o-19-czerwca-1919-pod-rynarzewem-w-relacji-ks-mi/1173907582740960/

Pozdrawiam
Marek Szymański

Re: Powstańcy Wielkopolscy

08 sie 2017, 19:59

Walki I baonu 10. psw w Boże Ciało [19 czerwca 1919] pod Rynarzewem w relacji ks. Mieczysława Bulawskiego
https://www.facebook.com/notes/wojska-w ... 582740960/

Re: Powstańcy Wielkopolscy

08 sie 2017, 21:59

Pozwolę sobie umieścić nekrolog mojego Dziadka Bronisława, który miał bardzo chwalebną kartę w Powstaniu. Został pochowany z Krzyżem Powstańczym, takie było Jego życzenie.

Obrazek

Re: Powstańcy Wielkopolscy

09 sie 2017, 07:29

Danka!
Dziekuje za informacje o zgonie. Mieliśmy o Twoim Dziadku wszystkie dane oprócz tego,

WOjtek

Re: Powstańcy Wielkopolscy

09 sie 2017, 08:06

Bardzo dziękuję za uzupełnienie danych. Danka.

Re: Powstańcy Wielkopolscy

09 sie 2017, 09:18

Szak, Kazimierz
Rodzice: Jakub,
Uchwała Rady Państwa nr: 0/275 z dnia 1962-07-26
DANE W TRAKCIE OPRACOWANIA
http://powstancy-wielkopolscy.pl/search

uzupełnienie akt urodzenia Nr 19/1898 USC Kostrzyn http://szukajwarchiwach.pl/53/1875/0/1/ ... 5#tabSkany
Kazimierz Szak ur Tarnowo 19.1.1898 rodzice Jakub Szak i Pelagia Czyż

Re: Powstańcy Wielkopolscy

09 sie 2017, 09:42

Dziękuję Bożeno :)

WOjtek

Re: Powstańcy Wielkopolscy

09 sie 2017, 21:55

Aureliusz Górski - syn listonosza Stanisława i Anny z d. Lipke. Urodził się 20.11.1894 r. w Gnieźnie. Urzędnik kasy powiatowej w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie, powstaniec wielkopolski 1918/1919, plutonowy. Ostatnio mieszkał przy ul. Sienkiewicza 19 w Gnieźnie. Jego żoną była Gertruda z d. Chełek. Zmarł z wycieńczenia 27.02 1945 r. ok. godz. 4 rano, w bydlęcym wagonie, w drodze na Sybir, w okolicy miasteczka Orychow (ok. 200 km. od Moskwy). Jego grób nie istnieje.

Źródła:
Archiwum Państwowe w Poznaniu, Urząd Stanu Cywilnego Gniezno – obwód miejski, sygn. 83, akt urodzenia nr 622/1894.
Archiwum Państwowe w Poznaniu, Związek Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu, sygn. 32.
Oddziałowe Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu, Sąd Grodzki w Gnieźnie 1946-1950, sygn. IPN Po 342/569.


Posiadam zdjęcia Aureliusza Górskiego.

Pozdrawiam
Jarek

Re: Powstańcy Wielkopolscy

09 sie 2017, 22:46

Może trzeba dodać jeszcze to z szukajwarchiwach:
Górski Aureliusz ur. 20.11.1894
plutonowy, zamieszkały w Gnieźnie, przy ul. Sienkiewicza 19
Zweryfikowany przez ZPW w dniu 20.12.1934 gdzie nadano numer 13198.
Wykonywał zawód rachmistrza. Należał do Kola Gniezno ZWPNRP, do którego wstąpił 17.03.1934 r.
Michał

Re: Powstańcy Wielkopolscy

10 sie 2017, 07:54

Jarku i Michale dziękuję. Mielismy ujętego Aureliusza, ale bez wszystkich danych.
Najtrudniej zebrać dane o zgonach.
MAcie może informację w jakiej jednostce, lub oddziałe powstańczym uczestniczył.
Zdjęcia będziemy zamieszczać po uruchomienieu projektu.

WOjtek

Re: Powstańcy Wielkopolscy

10 sie 2017, 22:15

Wojtku, nie wiem, gdzie służył Aureliusz Górski.

Pozdrawiam
Jarek

Re: Powstańcy Wielkopolscy

12 sie 2017, 18:02

Mam pytanie jak sprawdzić lub gdzie czy mój dziadek Feliks Bąk urodzony 14 Listopada 1899 znajduje się na listach jako Powstaniec Wlkp, sprawdzałam w wielu miejscach i nie mogę odszukać, natomiast mój Tato twierdzi, że był

Re: Powstańcy Wielkopolscy

12 sie 2017, 18:14

http://ebuw.uw.edu.pl/dlibra/publicatio ... 8847&tab=3
Kurjer Warszawski : wydanie wieczorne. R. 116, 1936, no 28
str.5
POZNAŃ. (Od naszego koresp.).
Pogrzeb Ś.p . M. Zenktelera. Pogrzeb prezesa Wielkopolskiego Tow. Kółek Rolniczych i dowódcy powstania wielkopolskiego ś.p. posła Michała Zenktelera odbył się w niedzielę na cmentarzu Świętomarcińskim w Poznaniu. Przed wyruszeniem konduktu z kaplicy wojskowej pożegnał zmarłego wicemarszałek sejmu Podoski i wiceminister rolnictwa Raczyński. Imieniem Izby Rolniczej żegnał zmarłego wiceprezesa prezes Izby p. Morawski oraz wiceprezes zarządu głównego Wielkopolskiego Tow. Kółek Rolniczych Bogusław Łubieński. Następnie po odprawieniu modłów wyprowadził kondukt żałobny w otoczeniu około 20 księży, przeważnie prezesów kółek rolniczych. J . E . ks. biskup Dymek. Orszak pogrzebowy poprzedzało 150 delegatów kółek rolniczych ze sztandarami. Straż honorową pełniła kompanja p. piechoty, którego to pułku żołnierze zdjęli trumnę zmarłego powstańca z lawety, ciągnionej przez 6 karych koni artyleryjskich i ponieśli do grobu.
...
http://ebuw.uw.edu.pl/dlibra/publicatio ... 8847&tab=3
Kurjer Warszawski : wydanie poranne. R. 116, 1936, no 38
str.3
Wspomnienie pośmiertne.
Otworzywszy posiedzienie marszałek wygłosił wspomnienie o zmarłym dn. 21 stycznia pośle Michale Zenktelerze. wspomnienia tego Izba wysłuchała stojąc. Marszałek podniósł, iż zmarły, gdy wybuchło powstanie wielkopolskie, jako jeden z pierwszych chwycił za broń, dowodząc trudnym odcinkiem czarnkowskim. Po zjednoczeniu ziem polskich brał udział w wojnie polsko . bolszewickiej w randze kapitana artylerji, a po jej skończeniu służył w armji do roku 1921 Ostatnio piastował stanowisko prezesa wielkopolskiego Tow. kółek rolniczych. Był odznaczony krzyżem „Virtuti Militari" i krzyżem Walecznych i Niepodległości.
...
http://ebuw.uw.edu.pl/dlibra/publicatio ... 8847&tab=3
Kurjer Warszawski : wydanie poranne. R. 116, 1936,no 30

str.6
POZNAŃ. ( Tel - od naszego koresp.)
Śmierć lekarza-weterana. Ubiegłej nocy zmarł w Poznaniu sędziwy weteran powstania 1863 r., dr. Maksymilian Ziółkowski, liczący lat 91. Urodził się on w Rogoźnie w 1844 roku i uczestniczył w powstaniu w r. 1863, gdzie walczył w oddziale Garczyńskiego. Po studjach w Grecji rozpoczął praktykę lekarską jako okulista, pracując w Poznaniu na tem Stanowisku przez długie lata. Pogrzeb zmarłego odbędzie się w niedzielę w Poznaniu z kaplicy szpitala wojskowego, na cmentarz garnizonowy.
...
http://ebuw.uw.edu.pl/dlibra/publicatio ... 8847&tab=3
Kurjer Warszawski : wydanie poranne. R. 116, 1936, no 34
str.5
POZNAŃ. (Tel. od nasz. kor.)
Pogrzeb lekarza-weterana. Pogrzeb lekarza poznańskiego ś.p. dr. Maksymiliana Ziółkowskiego, podporucznika weterana powstańca 1863 roku odbył się w niedzielę przy tłumnym udziale obywatelstwa naszego miasta. Dla oddania hołdu cieniom sędziwego weterana powstańca przybyły liczne poczty sztandarowe, organizacje powstańcze i Sokoła. Zwracał uwagę historyczny sztandar z roku 1848 i 1863. Przybyła kompanja 7 baonu saperów poznańskich. Złożono okazałe wieńce, m. in. od zarządu miasta Poznania, Zw. lekarzy Państwa Polskiego okręgu Wielkopolskiego i t. d . Kondukt żałobny wyprowadził ws. proboszcz z żytomierska. W olbrzymim orszaku pogrzebowym, który udał się ul. Marszałka Focha na cmentarz górczyński, uczestniczyli między innemi przedstawiciele władz uniwersyteckich, województwa, licznych organizacji oraz korporacji lekarskiej. Pogrzeb był podniosłą manifestacją obywatelstwa naszego miasta i pośmiertnym hołdem, oddanym zasłużonemu bojownikowi o wolność.
...
Ostatnio edytowano 12 sie 2017, 21:19 przez bugakg, łącznie edytowano 2 razy

Re: Powstańcy Wielkopolscy

12 sie 2017, 20:04

Mam pytanie jak sprawdzić lub gdzie czy mój dziadek Feliks Bąk urodzony 14 Listopada 1899 znajduje się na listach jako Powstaniec Wlkp


Sprawdzałeś tutaj ?

Re: Powstańcy Wielkopolscy

12 sie 2017, 21:23

Możesz napisać tutaj:
https://caw.wp.mil.pl/pl/11.html
lub np. do Eligiusza Tomkowiaka: eligiusztomkowiak@poczta.wp.pl jest też na fb https://pl-pl.facebook.com/eligiusz.tomkowiak

Pozdrawiam
MarekSzymański

Re: Powstańcy Wielkopolscy

16 sie 2017, 13:00

Dziękuje za pomoc, może uda się potwierdzić informacje.

Re: Powstańcy Wielkopolscy

16 sie 2017, 15:59

Gejtawy napisał(a):Możesz napisać tutaj:
https://caw.wp.mil.pl/pl/11.html


Do CAW nie ma po co pisać, zajmują się tylko kwerendami emerytalnymi, całą resztę trzeba załatwić osobiście w pracowni (sprawdzałem osobiście).

Pozdrawiam

Re: Powstańcy Wielkopolscy

16 sie 2017, 17:54

Dzień dobry,
chciałabym dodać do listy uczestników Powstania Wlkp. mojego dziadka
Białas Ryszard Adolf, ur. 18.09.1900 w Poznaniu, rodzice: Wilhelm i Maria zd. Neumann, zm. 01.01.1947 w Neuruppin, nazwa oddziału: Straż Ludowa w Poznaniu w okresie od 23.01.1919r do 01.02.1919r oraz 06.02.1919r do 02.03.1919r.
Posiadam książeczkę wojskową dziadka oraz zaświadczenie wydane przez Dowództwo Okręgu Korpusu Nr VII.Referat Historyczny ,że brał czynny udział w walkach o niepodległość Państwa Polskiego.Zaświadczenie służy do ubiegania się o pracę na podstawie ustawy z dnia 02 lipca 1937 r. o zapewnieniu pracy i o zaopatrzeniu uczestników walk o niepodległość /Dz.Ust.R.P.Nr 59 poz.464/

Pozdrawiam - Leszek

Re: Powstańcy Wielkopolscy

17 sie 2017, 07:21

Leszku
Dziekuję za przekazane informacje. Czy możesz przysłać skan zaświadczenia o którym piszesz na adres: bazaindeks@gmail.com

Czy masz wiedze, gdzie Twój Dziadek jest pochowany?

WOjtek

Re: Powstańcy Wielkopolscy

18 sie 2017, 22:20

Uzupełnienie danych do listy odznaczonych Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym

Górski Bolesław

Rodzice: Roman, Waleria

Ur.: 1892-07-16, Witaszyce (Jarocin PL)

Uchwała Rady Państwa nr: 03.15-0.79 z dnia 1958-03-15

Opis:
Górski Bolesław wstąpił ochotniczo w szeregi powstańcze w Powstaniu Wielkopolskim w dniu 31.12.1918 r. do 1 Kompanii Rogozińskiej, późniejszej 5 Kompanii 4 Pułku Strzelców Wlkp. Pod dowództwem por. Wiktora Skotarczaka brał czynny udział z bronią w ręku w wyzwalaniu Rogoźna, Ryczywołu, Budzynia, Walkowic, Romanowa i okolicy na odcinku frontu nadnoteckiego do końca lutego 1919 r.

Uzupełnienie: Górski Bolesław Teodor, kupiec bławatny, syn mistrza ceglarskiego Romana i Walerii z d. Hoffmann, zm. 19.06.1979 r. w Poznaniu. Spoczywa na cmentarzu junikowskim w Poznaniu.

Górski Wiktor

Rodzice: Feliks, Józefa

Ur.: 1899-10-01, Mielżyn (Gniezno PL)

Uchwała Rady Państwa nr: 12.06-0.954 z dnia 1957-12-06

Opis:
Podany do odznaczenia brał udział z bronią w ręku w Powstaniu Wlkp. w 8. Kompanii Poznańskiej. Brał czynny udział w walkach pod Szubinem i Nakłem.

Dodatkowe informacje:
brak nr leg. i okr.

Uzupełnienie: Górski Wiktor, syn rolnika Feliksa i Józefy z d. Czerniak. Pracował na kolei niemieckiej. W październiku 1918 r. przebywał w Berlinie, skąd wyjechał pociągiem do Poznania. Przez dwa miesiące ukrywał się w lasach. Potem brał udział w rozbrajaniu Grenzschutzu. W okresie międzywojennym pełnił służbę od 1921 r. jako zawodowy podoficer w Straży Granicznej. W końcu lutego 1939 r. w wyniku reorganizacji został przeniesiony z Komisariatu Straży Granicznej w Siankach do Komisariatu Straży Granicznej we Filipowie pow. Suwałki, gdzie pełnił funkcję szefa komisariatu. W myśl rozkazu MON Straż Graniczna weszła w skład Siły Zbrojnej Rzeczypospolitej. Podczas II wojny światowej przebywał w rosyjskim obozie internowanych dla polskich oficerów w Birstonas (5 Komp. Blok 21), skąd próbował uciec (zorganizowana grupa 3 podoficerów Straży Granicznej i 5 podoficerów wojska). Ucieczka nie powiodła się. Po przekroczeniu granicy po stronie polskiej uciekinierzy natknęli się na patrol niemiecki i zostali odstawieni na gestapo w Suwałkach, skąd zostali przekazani do więzienia w Suwałkach. Stamtąd przez 14 dni był zabierany przez gestapo na przesłuchania. Pod koniec stycznia został przekazany do Stalagu I A w Prusach Wschodnich, w którym otrzymał nr rej. 52790. W kwietniu 1940 r. został wywieziony do Insterburga i umieszczony w starej twierdzy rycerskiej. Zatrudniono go w zakładach oczyszczania miasta. W sierpniu 1940 r. wywieziono go do Löllen (Prusy Wschodnie), gdzie zatrudniono go przy budowie schronów artyleryjskich. Pod koniec września 1940 r. zbiegł z obozu pracy w Löllen, skąd dotarł do Mielżyna koło Gniezna, gdzie ukrywał się. W czerwcu 1941 r. został ujęty przez Niemców podczas łapanki i przydzielony do pracy w firmie budowlanej.
Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym, Medalem za udzał w wojnie obronnej 1939 r., Medalem Zwycięstwa i Wolności 1945, Odznaką Grunwaldu. Długoletni pracownik państwowy, odznaczony dwukrotnie Brązowym Krzyżem Zasługi. Uchwałą Rady Państwa z 31.01.1972 r. został mianowany na stopień podporucznika za udział w Powstaniu Wielkopolskim. Zm. 09.01.1987 r. w Międzyrzeczu Wlkp. Spoczywa na cmentarzu komunalnym w Międzyrzeczu Wlkp.

Jaskólski Roman

Rodzice: Marcin, Maria

Ur.: 1899-08-10, Folwark (Gniezno PL)

Uchwała Rady Państwa nr: 12.04-0.1026 z dnia 1958-12-04

Opis:
Jaskólski Roman brał czynny udział z bronią w ręku w Powstaniu Wlkp. od 29.12.1918 do 20.02.1919 w luźnych oddziałach pod dowództwem por. Knasta przy oswobodzeniu Witkowa i okolicy. W dniu 11.01.1919 wstąpił do I pułku Strzelców Wlkp. i brał udział w walkach: Kcynia - Nakło - Rynarzewo - Bydgoszcz. Po zakończeniu Powstania pozostał przy Wojsku Polskim do 05.10.1921. Podstawa: zaświadczenie DOK VII Ref. Hist. 276-/2338.

Uzupełnienie: Jaskólski Roman, rolnik, syn rolnika Marcina i Marianny z d.Łukomskiej, zm. 30.03.1985 r. w Maleninie k. Gniezna. Spoczywa na cmentarzu parafialnym w Witkowie.

Szcześniak Jan

Rodzice: Józef, Marianna

Ur.: 1883-04-20, Mąkownica (Gniezno PL)

Uchwała Rady Państwa nr: 11.10-0.911 z dnia 1958-11-10

Opis:
Szcześniak Jan brał czynny udział w Powstaniu Wielkopolskim z bronią w ręku w okresie od 28.12.1918 r. do 20.02.1919 r. Walczył w luźnych oddziałach w Witkowie pod dowództwem Knasta o Witkowo, Gniezno i Zdziechową. Przydzielony do Kompanii Gnieźnieńskiej pod dowództwem por. Cymsa walczył pod Trzemesznem, Mogilnem, Strzelnem, Mątwami i Inowrocławiem. Po zakończeniu powstania pozostawał w czynnej służbie w Wojsku Polskim do 1920 r.

Uzupełnienie: Szcześniak Jan, murarz, syn Józefa i Marianny z d. Czerniak. Zm. 07.08.1962 r. Spoczywa na cmentarzu parafialnym w Witkowie.

Kaźmierczak Stanisław

Rodzice: Jakub, Weronika

Ur.: 1895-10-21, Żerniki (PL)

Uchwała Rady Państwa nr: 12.04-0.1026 z dnia 1958-12-04

Opis:
Kolega Kaźmierczak Stanisław brał czynny udział w Powstaniu Wielkopolski z bronią w ręku. Od 27.12.1918 do 11.01.1919 w komp. wrzesińskiej, dowódca Nowak, Wywiórowski, udział w potyczkach pod Wrześnią, Gnieznem, Zdziechową, Witkowem, Żninem i Szubinem. W walkach o Szubin zabrany do niewoli 12.01.1919 gdzie przebywał do roku 1920 (Altdamm).

Uzupełnienie: Kaźmierczak Stanisław, ur. się 21.10.1895 r. w Żernikach k.Wrześni, syn rolnika Jakuba i Franciszki z d. Wojciechowskiej (źródło: APP, USC Obłaczkowo, pow. wrzesiński, sygn. 66, Księga urodzeń, t. 2, 1895 r., s. 6, akt ur. nr 178). Stanisław nie był synem Weroniki lecz Franciszki. Zmarł 06.10.1984 r. Spoczywa na cmentarzu komunalnym w Kościanie.

Dodatkowo:

Kaźmierczak Franciszek – ur. się 07.10.1899 r. w Kleparzu k. Wrześni, syn robotnika Jana i Marianny z d. Wojciechowskiej. Szeregowy Batalionu Wrzesińskiego, I Kompanii Wojska Polskiego. Powstaniec wlkp. Zmarł wskutek odniesionych ran, 20.03.1919 r. w Poznaniu. Spoczywa na cmentarzu parafialnym we Wrześni.

Górski Władysław – ur. się 01.04.1897 r. w Mielżynie k. Gniezna, syn rolnika Feliksa i Józefy z d. Czerniak. Powstaniec wlkp. Szeregowy. Poległ pod Rynarzewem, 31.01.1919 r. Spoczywa na cmentarzu parafialnym w Mielżynie. Walczył w Batalionie Gnieźnieńskim. Na podstawie dekretu Komisariatu Naczelnej Rady Ludowej w Poznaniu z 22.04.1919 r. Józefa Górska z Mielżyna jako Matka szeregowego Władysława Górskiego z 1 komp. 2 Pułku Strzelców Wlkp. poległego w walkach za wolność Ojczyzny 31.01.1919 r. pod Rynarzewem otrzymała Patent nr 57 – Krzyż Pamiątkowy.

Górski Bolesław – ur. się 17.11.1899 r. w Piaskach k. Gostynia, syn ceglarza Aleksandra Górskiego i Franciszki z d. Jurek. Dentysta. Do wojska niemieckiego został przymusowo powołany 15.06.1917 r. i wcielony na przeszkolenie do 3 kompanii batalionu zapasowego 27 pułku w Halberstau. Następnie 18.02.1918 r. skierowany na front francuski we Flandrii z 228 pułkiem piechoty. Z powodu grypy i kontuzji znalazł się 17.10.1918 r.w szpitalu, skąd zostałurlopowany do domu w Sulmierzycach, gdzie wziął czynny udział w Powstaniu Wielkopolskim od 15.11.1918 r. do 11.12.1918 r. w Radzie Robotników i Żołnierzy przy kompanii sulmierzyckiej. Jako ochotnik wstąpił 12.12.1918 r. do I Batalionu Pogranicza w Szczypiornie, a od 01.01.1919 r. do 29 Pułku Strzelców Kaniowskich formującego się w Kaliszu. Brał udział w walkach o obronę Lwowa przed Ukraińcami. W wyprawie kijowskiej Piłsudskiego dotarł na przedmieście Kijowa. 28.09.1919 r. został mianowany sierżantem. Następnie walczył w obronie Warszawy pod Radzyminem na głównym kierunku natarca bolszewików, gdzie 09.08.1920 r. został ciężko ranny w walce o wieś Białobłota od pocisku snajpera do dowodzącego obroną. W czasie okupacji niemieckiej skonfiskowano jemu gabinet dentystyczny w Ostrowie Wlkp. i wysłano go do pracy w gabinetach niemieckich dentystów powołanych do wojska. Od zakończenia wojny do śmierci miał własny gabinet w Ostrowie Wlkp. Zm. 25.08.1962 r. w Gdańsku. Spoczywa na cmentarzu przy ul. Limanowskiego w Ostrowie Wlkp.

Pozdrawiam
Jarek

Re: Powstańcy Wielkopolscy

19 sie 2017, 08:21

Jarku Dziękuję. Uzupełniłem brakujące dane.

WOjtek

Re: Powstańcy Wielkopolscy

19 sie 2017, 12:44

Ja też :D

Re: Powstańcy Wielkopolscy

19 sie 2017, 13:26

Poszukując Miejsc Spoczynku moich krewnych i przodków natknąłem się na zbiorową mogiłę, najprawdopodobniej Powstańców Wielkopolskich. Cmentarz przykościelny w Strzelcach Wielkich, gmina Piaski powiat Gostyń.
Informację wysłałem również na bazaindeks@gmail.com
W mogile pochowani są:

Stanisław Rybacki +9.I.1919
Antoni Wielgosz +19.I.1919
Władysław Cybulski +19.I.1919
Ignacy Komorniczak +19.I.1919
Walenty Kaźmierczak +22.VI.1919
Walenty Gała +19.I.1919

Zastanowiła mnie data zgonu Walentego Kaźmierczaka lecz mógł on umrzeć w wyniku odniesionych ran po zakończeniu Powstania

Obrazek

Obrazek

Re: Powstańcy Wielkopolscy

19 sie 2017, 14:54

Tak jak wcześniej wspominałem nie wszystko jest wiarygodne i prawdziwe.

Na tej mogile są błędy:

Walenty Kaźmierczak poległ 22 stycznia 1919 roku pod Zawadami
9 stycznia 1919 roku poległ pod Przybinem Stanisław Rybacki z Bodzewa
19 stycznia pod Gościejewicami polegli Władyslaw Cybulski, Antoni Wielgosz z Szelejewa, Walenty Gała z Zalesia i Franciszek Busz z Grabonoga
To są mieszkańcy Piasków i okolic.

Nie mam żadnej wiedzy na temat Ignacego Komorniczaka.

Pozdrawiam
Marek Szymański

Re: Powstańcy Wielkopolscy

19 sie 2017, 19:37

Najmniej wiarygodne są Pana informacje. Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd.
Podając informacje należy podać źródło. To obowiązuje rzetelnych ludzi.

Walenty Kaźmierczak zginął 1919.06.22 Zawady - wg.Lsty Strat PW - W. Olszewski, Ł.Jastrząb str.184
Data na pomniku jest prawidłowa.

WOjtek

Re: Powstańcy Wielkopolscy

19 sie 2017, 20:10

Szanowny Panie.

Nie obrażam Pana w związku z tym oczekiwałbym choć trochę kultury z Pańskiej strony.

Przykro mi, że nie wie Pan, że "Lista strat" autorstwa panów Olszewskiego i Jastrzębia również zawiera błędy (by nie być gołosłownym przykładowy błąd: sierż. Łukasz Durka zginął 23 maja 1919 roku, a nie 23 czerwca i zginął w czasie katastrofy na lotnisku w Klęce gm. Nowe Miasto nad Wartą, a nie w Nowym Mieście nad Drwęcą - jeśli oczekuje Pan źródeł to proponuję zerknąć na oryginał aktu zgonu, który udostępniłem 4 lata temu).
Data na pomniku przy mogile zawiera błędy, które powstały w ten sam sposób jak błędy w książce pp. Olszewskiego i Jastrzębia. Informacja na temat śmierci Durki autorzy wzięli z błędów zawartych w "Księdze pamiątkowej lotnictwa", a informacje o dacie śmierci Kaźmierczaka wzięli z pomnika, a nie ze źródeł.

Głupio również, że twierdzi Pan, że Urząd Gminy w Piaskach oraz Biblioteka w Gostyniu rozpowszechniają nieprawdziwe informacje. By dotrzeć do tych informacji wystarczy "wujek gugle". Nie trzeba nawet odwiedzać tych instytucji osobiście.

W każdym razie w tym temacie bardziej wiarygodne są te źródła (zwłaszcza pochodzące z aktów zgonów sporządzonych przez Urząd Stanu Cywilnego) niż Pan.

Z poważaniem
Marek Szymański

Re: Powstańcy Wielkopolscy

20 sie 2017, 01:22

viewtopic.php?p=125494#p125494

Re: Powstańcy Wielkopolscy

20 sie 2017, 06:13

Sugeruję ad rem

viewtopic.php?p=125494#p125504

Z poważaniem
Marek Szymański

Re: Powstańcy Wielkopolscy

27 sie 2017, 14:09

Dzisiaj bylismy na Junikowie, to tylko 2 groby Powstancow Wlkp. /w sasiedztwie odwiedzonego/.

Nazwiska:
Jan /Nepomucen/ Majewski
i
Ppor. Adam Knast

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Re: Powstańcy Wielkopolscy

04 wrz 2017, 18:03

http://ebuw.uw.edu.pl/dlibra/publicatio ... 8847&tab=3
Kurjer Warszawski : wydanie wieczorne. R. 116, 1936, no 119 - 221/660
str.5
POZNAŃ. (Tel. od nasz. kor.)

Śmierć weterana, w Gnieźnie zmarł, po dłuższych cierpieniach, w wieku lat 91 weteran powstania 1863 r. Stanisław Dymczyński, b. emerytowany radca sądowy b. zaboru pruskiego. Zmarły był odznaczony Krzyżem Niepodległości z mieczami.
.
http://ebuw.uw.edu.pl/dlibra/publicatio ... 8847&tab=3
Kurjer Warszawski : wydanie poranne. R. 116, 1936, no 123 - 227/660
str.5

POZNAŃ. (Tel. od nasz. koresp.) .
Śmierć weterana, w Czachurach pod Ostrowem zakończył życie u syna ś.p. Stanisław Dymczyński, weteran 1863 roku, który urodził się wroku 1844 w Szubinie. Uczęszczał do gimnazjum w Trzemesznie, które potem opuścił potajemnie, zdążając do oddziału Garczyńskiego a po rozbiciu po raz drugi przekrada się przez kordon, aby walczyć pod dowództwem Langiewicza pod Biniszewem.
Ś. p. Stanisław Dymczyńskl po powstaniu pracował w sądownictwie przez lat 40, urzędując w Wągrowcu i Strzelnie oraz Gnieźnie.
Wczoraj odbył się pogrzeb w Gnieźnie, gdzie złożono zwłoki ś.p. St. Dymczyńskl ego na wieczny spoczynek.
.....
Odpowiedz