Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Re: Powstańcy Wielkopolscy

08 wrz 2017, 20:23

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 7454&tab=3
Gazeta Powszechna 1939.08.01 R.22 Nr174 - 1/21
str.6 (4)

W Poznaniu powstało koło lotników-powstańców

Ostatnio odbyło się zebranie organizacyjne Koła Lotników-Powstańców w Domu Żolnierza im. Marsz. Józefa Piłsudskiego.

Na przewodniczącego zebrania wybrano jednogłośnie
p. inż. Namysła Ewarysta i
na ławników
pp. Kasprzaka Jana i
Martina Stanislawa.

Sprawozdanie z dotychczasowej działalności komitetu organizacyjnego zreferował p. Otomański Edmund.
Następnie przeczytano i przyjęto jednogłośnie statut Związku Powstańców Wielkopolskich Stow. zarej. w Poznaniu i uchwalono przystąpić jako Koło Lotników do wymienionego Związku.
W dalszym ciągu obrad wybrano
na prezesa Koła
P. kap. pil. w st. sp. Mańczaka Józefa i
na 6 członków zarządu:
1. inż. Namysla Ewarysta,
2. Szwencera Eryka,
3. Otomańskiego Edmunda,
4. Serdeckieo Mieczysława,
5. Kasprzaka Jana.
6. Cegłowskiego Nikodema. a
na 3-ch członków i 2 zastępców Komisji Rewizyjnej:
1. Polskiego Bernarda.
2. Dorenia Leona,
3. Walkowiaka Waclawa.
4. Mroczkowskiego Marcelego
5. Mańczaka Władyslawa.
(...)

Re: Powstańcy Wielkopolscy

09 wrz 2017, 15:02

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 9896?tab=1
Jlustracja Polska 1931.05.03 R.4 Nr31 - 18/52
Nr.31 z 03.05.1931 str.14
Obrazek
Obrazek

Re: Powstańcy Wielkopolscy

09 wrz 2017, 17:29

Dzień dobry,
chciałabym dodać do listy uczestników Powstania Wlkp. mojego dziadka Józef Grala ur. 25.07.1901 zm. 25.10.1966r. s, Jana i Stanisławy zd. Chojnicka pochowany na cmentarzu parafialnym w Czerlejnie. Brał udział w Powstaniu Wielkopolskim jako ochotnik w 5 kompani jarocińskiej, uczestnik wojny polsko bolszewickiej nad Berezyną oraz bitwy nad Bzurą w kampanii wrześniowej 1939r. Jeśli będą potrzebne skany dokumentów jakie posiadam oczywiście udostępnię je

Re: Powstańcy Wielkopolscy

09 wrz 2017, 17:46

http://gniezno24.com/aktualnosci/item/1 ... -bohaterze

czytamy
Major Stefan Chosłowski urodził się 9 maja 1889 roku w Czarnym Sadzie w rodzinie ziemiańskiej Stanisława i Lucyny z Chrzanowskich. Ukończył gimnazjum w Krotoszynie i studia rolnicze na uniwersytetach w Lipsku, Monachium i Berlinie ... i dalej jest więcej danych. zamieszkałego i zmarłego powstańca.

Re: Powstańcy Wielkopolscy

09 wrz 2017, 20:29

tadeo68 napisał(a):Dzień dobry,
chciałabym dodać do listy uczestników Powstania Wlkp. mojego dziadka Józef Grala ur. 25.07.1901 zm. 25.10.1966r. s, Jana i Stanisławy zd. Chojnicka pochowany na cmentarzu parafialnym w Czerlejnie. Brał udział w Powstaniu Wielkopolskim jako ochotnik w 5 kompani jarocińskiej, uczestnik wojny polsko bolszewickiej nad Berezyną oraz bitwy nad Bzurą w kampanii wrześniowej 1939r. Jeśli będą potrzebne skany dokumentów jakie posiadam oczywiście udostępnię je

Tadeuszu,
Twój dziadek Józef Grala jest już w bazie Uczestników Powstania Wielkopolskiego dzięki naszej książce Uczestnicy Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 z ówczesnych granic powiatu średzkiego, ponieważ spoczywa na terenie byłego powiatu średzkiego czyli w Czerlejnie.
Informacje o nim są ubogie, ponieważ wiedzieliśmy tylko, że urodził się w Klęce.
Teraz uzupełnimy informacje w naszej bazie (wciąż zbieramy dane o Powstańcach z byłego powiatu średzkiego) oraz przekażemy je również do projektu.
Dzięki!

Re: Powstańcy Wielkopolscy

10 wrz 2017, 12:21

Witam
Niestety nie wiedziałem że dziadek został ujęty w wykazie z powiatu średzkiego, jego biogram ukazał się w książce o powstańcach z gminy Kleszczewo. Jeśli jest taka wola to oczywiście mogę przekazać skany wszystkich posiadanych, dotyczących go dokumentów. Niestety zrobię to troszkę później ponieważ obecnie idę do szpitala.
P.S. Na jaki adres przesłać skany?

Re: Powstańcy Wielkopolscy

10 wrz 2017, 20:12

Chętnie przyjmiemy zdjęcia pamiątek pozostawionych przez Dziadka.
Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.
Danka i Bogdan

Re: Powstańcy Wielkopolscy

11 wrz 2017, 16:15

Z propozycją nadania jednej z ulic imienia majora Stefana Chosłowskiego do Rady Miasta Gniezna zamierza wystąpić senator Robert Gaweł z Prawa i Sprawiedliwości. Postać tę parlamentarzysta przypomniał podczas kameralnej uroczystości na cmentarzu Świętego Wawrzyńca przy grobie bohatera kilku wojen.
http://tv.gniezno.pl/artykuly/czytaj/79 ... wskim.html

Re: Powstańcy Wielkopolscy

19 wrz 2017, 18:55

Dobry wieczór.

Na jednej z pocztówek mojego pradziadka (Aldon) z 1919 do góry nogami jest napisane "Stanisław Dąbkiewicz strzelec 2 pułku 2 baonu ??? strzelców wielkopolskich". Podpowie mi ktoś jak mam szukać czegokolwiek na ten temat?

Re: Powstańcy Wielkopolscy

19 wrz 2017, 19:04

Na naszej liście uczestników istnieje powstaniec o nazwisku Dąbkiewicz Stanisław ur.1894.09.05 w Poznaniu.
Jeżeli jest to ta sama osoba to proszę o kontakt na adres: bazaindeks@gmail.com

WOjtek

Re: Powstańcy Wielkopolscy

19 wrz 2017, 20:16

2. Pułk Strzelców Wlkp.= 56. Pułk Piechoty
http://www.wbc.poznan.pl/Content/126062/index.djvu
Michał

Re: Powstańcy Wielkopolscy

19 wrz 2017, 21:46

Dziękuję za szybkie odpowiedzi. Panie Wojciechu w tym problem, że próbuję ustalić kim jest ten Stanisław. Przeszukałem metryki na te lata ale nie znalazłem tam żadnego urodzonego w latach 1892-96 Stanisława. Czy jest to prawidłowa data?

Re: Powstańcy Wielkopolscy

20 wrz 2017, 07:21

Z formularza Komitetu Krzyza i Medalu Niepodleglosci, dot.mojego dziadka Powstanca Wlkp. podaje informacje iz Jan Kowalski walczyl z moim dziadkiem i cyt. "zostal ranny na moim froncie".
Jan Kowalski adres zamieszkania Poznan ul.Marsz. Pilsudzkiego 10.

Corka Jana Kowalskiego, Maryla byla zona brata mojego dziadka. Mam gdzies zdjecie Jana Kowalskiego jako, ze bywali czesto u moich dziadkow ale ja pamietam tylko jego zone, widocznie zmarl wczesniej.
Informacje podaje jesli Jana nie ma w Waszym spisie Powstancow.

Na formularzu jest takze drugie nazwisko Bembnista /bez imienia/ porucznik rezerwy, kupiec w Srodzie.
Formularz jest z 1937 roku. Dwie osoby /bracia/ o nazwisku Bembnista sa ujete w ksiazce Danki i Bogdana o Uczestnikach Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 z Owczesnych Granic Powiatu Sredzkiego. Przypuszczam, ze moj dziadek walczyl z/pod z Edmundem, ktory w 1937 roku mial range porucznika rezerwy.

Bardzo prosze o ujecie Jana Kowalskiego w spisie powstancow, nie zyje juz nikt z Jego rodziny wiec poniekad wstawiam sie za niego/w Jego sprawie. Dziekuje.

Re: Powstańcy Wielkopolscy

20 wrz 2017, 08:12

Do Hani

Janów Kowalskich mamy kilku. Aby ustalić o kogo chodzi musielibyśmy mieć np. datę urodzenia. Już samo sforułowanie walczył na moim froncie może pomóc. O jaki front chodzi?

Bembnistów mamy i sprawdzę, co będzie można.

Do Olko
Sprawdził Pan wszystkie parafie w Poznaniu? Jego dane mamy z przedwojennej ewidencji członków Powstańców Wielkopolskich.

WOjtek

Re: Powstańcy Wielkopolscy

20 wrz 2017, 10:04

Dziękuję za szybkie odpowiedzi. Panie Wojciechu w tym problem, że próbuję ustalić kim jest ten Stanisław. Przeszukałem metryki na te lata ale nie znalazłem tam żadnego urodzonego w latach 1892-96 Stanisława. Czy jest to prawidłowa data?



Przecież jest
http://e-kartoteka.net/1000/14348/87.jpg
Michał

Re: Powstańcy Wielkopolscy

20 wrz 2017, 12:42

Wojtku dziekuje, moj dziadek walczyl pod Szubinem, Kcynia i Naklem.
Imie i nazwisko /Jan Kowalski/ jest bardzo popularne zdaje sobie z tego sprawe,
mam nadzieje, ze moze uda sie Wam ustalic.
Popatrze w kartotece Ewidencji Ludnosci moze akurat cos znajde bo zadnych danych osobowych
nie posiadam, niestety.

Szukalam w Kartotece Ludnosci, nie znalazlam. Dane jakich uzylam do szukania to: Jan Kowalski, zona nie pamietam jak miala na imie, mieli dwie corki, Janine /wyszla za Kwiatkowskiego/ i Marie - mowilismy Maryla, nie wiem nic czy mieli inne dzieci, chyba nie. Corki byly rodzone prawdopodobnie pomiedzy 1908 -1925.
Moj dziadek byl rocznik 1897 wiec mysle, ze Jan Kowalski byl w podobnym wieku.
Jesli ktos bystry chcialby sie potrudzic i mnie sprawdzic to takimi danymi sie kierowalam. Czasami ciezko prawidlowo odczytac te kartoteki.

Re: Powstańcy Wielkopolscy

26 wrz 2017, 18:06

Tutaj link do postu o pierwszym poleglym Powstancu Wlkp. Janie Mertka.
viewtopic.php?p=127420#p127420

Re: Powstańcy Wielkopolscy

22 lis 2017, 21:54

Czy ktoś zna historię lub jakiś daty dotyczące Otockiego Stefana Powstańca Środy Wlkp.

Re: Powstańcy Wielkopolscy

23 lis 2017, 01:15

Arku,
na BASI jest cała rodzina średzkich Otockich.
Brat Stefana - Franciszek jest w odznaczonych WKP

Re: Powstańcy Wielkopolscy

23 lis 2017, 23:27

Witam,

od pewnego czasu badam historię ruchu sojalistycznego w Wielkopolsce. Jedną z postaci,która mnie zainteresowała Maksymilian Altmann właść. Julius Max Altmann, radny Poznania. W internecie wyczytałem, że PPS zrobił mały deal z Niemcami poznańskimi wysuwając, jego kandydaturę i przejmując ich głosy. Z ciekawości poszperałem dalej... wg BASI jego ojcem był Samuel Julius Hermann Altmann, w innych dokumentach podpisujący się Hermann Altmann, a matką... Pelagia Michnikowska ze Smulsk (blisko Nowego Dworu Mazowieckiego). Maksymilian miał siostrę o imionach Maria Bronisława. Już z tego można wywnioskować, że to nie była typowa pruska rodzina.

W wielkopolskim słowniku biograficznym jest wzmianka o Altmannie jako o członku ruchu robotniczego z Poznania i tu rewelacja... powstańcu wielkopolskim. I właśnie o to chciałbym zapytać; czy da się jakoś potwierdzić, że ktoś taki walczył w powstaniu?

Re: Powstańcy Wielkopolscy

24 lis 2017, 09:35

Ihatepunks napisał(a):Witam,

od pewnego czasu badam historię ruchu sojalistycznego w Wielkopolsce. Jedną z postaci,która mnie zainteresowała Maksymilian Altmann właść. Julius Max Altmann, radny Poznania. ...

W wielkopolskim słowniku biograficznym jest wzmianka o Altmannie jako o członku ruchu robotniczego z Poznania i tu rewelacja... powstańcu wielkopolskim. I właśnie o to chciałbym zapytać; czy da się jakoś potwierdzić, że ktoś taki walczył w powstaniu?

Fakt ten radzę sprawdzić w Biurze Historycznym (dawniej CAW).

Re: Powstańcy Wielkopolscy

24 lis 2017, 19:16

Jak na razie w realizowanym spisie uczestników Powstania Wielkopolskiego nie mamy nazwiska Altmann Maksymilian.

WOjtek

Re: Powstańcy Wielkopolscy

26 lis 2017, 20:38

Proszę o informacje czy w spisie Powstańców Wielkopolskich są niżej wymienione osoby .Jeśli tak to na jakich frontach walczyli lub w których kompaniach:

Strzelczyk Franciszek ur.19.12.1900 Golice

Szymczak Antoni ur.1.01.1891 Nochowo

Kurkowiak Ignacy ur.15.07.1889

Paluszkiewicz Marcin ur.27.10.1901

Szymyślik Paweł ur.9.01.1889

Nader Stanisław ur.11.11.1891

Funka Franciszek ur.4.10.1896

--------------------------------
Pozdrawiam WG

Re: Powstańcy Wielkopolscy

27 lis 2017, 09:08

Jesteśmy w trakcie realizacji projektu Uczestnicy Powstania WIelkopolskiego, więc moje informacje będą niepełne

Kurkowiak Ignacy mam , ale tylko imię i nazwisko

Funka Franciszek mam, bez daty zgonu i bez określenia stopnia i jednostki

Nader Stanisław - szeregowiec, mam, bez innych informacji

Pozostałych nazwisk nie mam.

WOjtek

Re: Powstańcy Wielkopolscy

27 lis 2017, 14:47

Franciszek Funka - zm. 1962, pochowany na cmentarzu parafialnym w Mosinie

Pozdrawiam
Marek Szymański

Re: Powstańcy Wielkopolscy

27 lis 2017, 16:19

Wojtku, przypominam sie ze sprawa z moich postow z 20 i 26 wrzesnia, czy cos moze
sie ruszylo w sprawie ?
Dziekuje.

Re: Powstańcy Wielkopolscy

27 lis 2017, 18:52

Proszę o info czy są w spisie:
Jan Kaczor, ur. 02-02-1896 , +23-07-1977 cm. Oborzyska Stare
Franciszek Pawlak ur. 1898 +1977 cm. Oborzyska S.

Re: Powstańcy Wielkopolscy

27 lis 2017, 19:18

Dzień dobry.

Panie Wojciechu -bardzo dziękuę za szybką iformacje

Pozdrawiam WG

Re: Powstanie Wielkopolskie

28 lis 2017, 00:04

Trafiłam na bardzo ciekawą notkę dot. filmu na tema powstania. Niestety z informacji, które odnalazłam film jednak nie powstał. :(

Obrazek

W 1934 roku podjęto próbę wskrze­szenia poznańskiej produkcji filmowej. W grę wchodził temat ważny nie tylko z uwagi na lokalne sentymenty. Filmem tym miały być „Pochodnie Zmart­wychwstania” (przemianowane póź­niej na „Melodie wolności”) poruszają­ce temat patriotycznego zrywu Wielko­polan w grudniu 1918 roku. Projekt wy­szedł od Towarzystwa Uczestników Po­wstania Wielkopolskiego, które jedno­cześnie zobowiązało się do pomocy i fa­chowego doradztwa. Planowano, że „Pochodnie Zmartwychwstania” będą filmem monumentalnym, „zakrojonym na skalę amerykańską” z licznymi sce­nami batalistycznymi. Napisania sce­nariusza i reżyserii podjął się Tadeusz Samuel Chrzanowski. W filmie miał wystąpić Ignacy Paderewski, wygłasza­jąc dwa przemówienia (w tym jedno z okien Bazaru) oraz wykonując dwa u­twory fortepianowe. Prace w plenerach planowano w lutym, film miał być go­tów jesienią. Dochód z eksploatacji „Po­chodni Zmartwychwstania” planowano przeznaczyć na budowę Domu Po­wstańca. Niestety z wielu przyczyn film nie doszedł do skutku, jedną z nich był brak wystarczających środków finanso­wych.http://www.akademiapolskiegofilmu.pl/pl ... 6-1939/232

Re: Powstanie Wielkopolskie

28 lis 2017, 07:52

Orędownik z roku 1937, w roku 1968 Andrzej Hadada został odznaczony WKP, opis we wniosku udziału w walce A.Hadady nie tak szeroki jak w artykule.
https://www.fotosik.pl/zdjecie/83a822452afdb288

Re: Powstanie Wielkopolskie

28 lis 2017, 12:06

Andrzej Hadada to brat mojej babci Leokadii.
Niedawno na nekielskim cmentarzu oznakowaliśmy jego grób. Żyje jeszcze jego syn, Adolf.
Szerzej o udziale Andrzeja Hadady i jego braci w mojej książce "Ziemia Nekielska w Powst. Wlkp." dostępnej w wersji elektr. na stronach Urzędu Miasta i Gminy Nekli.
Michał

Re: Powstańcy Wielkopolscy

28 lis 2017, 14:58

ONI TWORZYLI NASZĄ HISTORIĘ

Prace laureatów Wojewódzkiego Konkursu im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej 2009–2013
pod redakcją Wojciecha Polaka


Zapomniany bohater powstania wielkopolskiego

Teodor Spiralski to jeden z bohaterów historycznych, o którym nie można przeczytać w szkolnym podręczniku. Przez całe życie walczył o zachowanie polskości, a mimo to został zapomniany przez większość społeczeństwa. Niestety, nikt już nie pisze o jego zasługach dla narodu polskiego, ani nie wspomina Jego nazwiska w mowie pochwalnej, choćby podczas uroczystości upamiętniającej powstanie wielkopolskie, którego był przecież czynnym uczestnikiem. (...)

więcej na:

http://kpbc.umk.pl/Content/151472/Licencje_084_03.pdf
od str.155 do 168

Re: Powstańcy Wielkopolscy

28 lis 2017, 16:54

Bylam dzisiaj u kolezanki, ktora powiedziala mi, ze jest wuj byl ulanem i bral udzial w Powstaniu Wlkp. Pamieta ten fakt z dziecinstwa, jego nazwisko Zygmunt Rajczak. Czy jest taka osoba w Waszych spisach ?

Re: Powstańcy Wielkopolscy

28 lis 2017, 18:22

Do Hani
Sprawa jest w toku.

Do Yard

Jan Kaczor - jest kilka osób o tym nazwisku jednak inne daty urodzenia

Franciszek Pawlak dwie soby bez dat urodzenia i dwie osoby z tym samym rokiem urodzenia, natomiast brak pochówków i dat zgonów. Potrzeba więcej inforamcji.

Do Hani
Mam kilku Rajczaków, ale nie ma Zygmunta

WOjtek

Re: Powstańcy Wielkopolscy

28 lis 2017, 19:20

Wojtku, dziekuje za odpowiedz. Postaram sie cos wiecej wydusic od kolezanki,
"pogrzebie" w Jej w pamieci, /moze jakies daty i miejscowosci/, dam znac.

Re: Powstańcy Wielkopolscy

28 lis 2017, 20:12

Wojtku, rozmawialam z kolezanka i okazuje sie, ze jest jeszcze jeden Powstaniec Wlkp.
w ich rodzinie mianowicie Piotr Rajczak, ur.15 pazdziernika 1900 roku w Bytyniu a zmarl
w Poznaniu 10 listopada 1952 roku. Chyba tego macie bo jest On gdzies wymieniony na tablicy pamiatkowej. Daj znac, prosze. Dziekuje.
Jesli trzeba to wiecej wiadomosci bedzie od jego potomkow, gdzie zachowaly sie dokumenty i pamiatki.

Re: Powstańcy Wielkopolscy

29 lis 2017, 21:26

Wojtku, mam pytanie czy dotarł mail z informacjami o moim dziadku Józefie Grali. Pytam na forum ponieważ nie otrzymałem potwierdzenia odbioru maila.

Re: Powstańcy Wielkopolscy

30 lis 2017, 09:15

W sprawie Józefa Grali (nie wiem do kogo bo się nie podpisał) to żadnego meila nie dostałem. Może w spamach jest. Proszę go wysłać ponownie.

Do Hani
Proszę przesłać skany tych dokumntów.

WOjtek

Re: Powstańcy Wielkopolscy

30 lis 2017, 23:45

Witam Wojtku, w sprawie Józefa Grali mój podpis widnieje w stopce, co do maila możliwe że coś namieszałem. Jeśli można to poproszę info na jaki adres przesłać skany dokumentów. Pozdrawiam Tadeusz Koszarek

Re: Powstańcy Wielkopolscy

01 gru 2017, 09:17

wutege@gmail.com
To będzie dobrze

WOjtek

Re: Powstańcy Wielkopolscy

02 gru 2017, 10:08

Do Tadeusza

Meil dotarł/ Powstańca Józefa Gralę mamy opisanego całkowicie. Informacja o nim widnieje w książce: Uczestnicy Powstania Wielkopolskiego w ówczesnych granicach powiatu średzkiego autorstwa Danuty Wojcięgowskiej i Bogdana Jarosza, będących członkami naszego forum.

Pozdrawiam

WOjtek

powstańcy wielkoposcy

09 gru 2017, 10:50

poszukuje informacji dot powstańca Tadeusz Kowalewski ur 1898 w Poznaniu, po 1918 służył w 58 pułku piechoty 4 pułk strzelców wlkp , orlęta Lwowskie, w czasie wojny słuźyl w 2 warszawska dyw panc 2 korpusu polskiego, mam oryginalne dokumenty i zdjęcia. nie znam szczegółów dot. powstania wielkopolskiego, szlaku 2 czasie 2 wojny świat
Jędrzej Appelt z Poznania

Re: Powstańcy Wielkopolscy

10 gru 2017, 09:18

Jędrzeju!
Proszę o kontakt : bazaindeks@gmail.com

WOjtek

Re: Powstańcy Wielkopolscy

13 gru 2017, 19:15

Czy w spisie, który Państwo tworzycie są jacyś powstańcy urodzeni w Wilkowicach/Wilkowie Niemieckim? Pozdrawiam

Powstańcy Wielkopolscy

27 gru 2017, 12:05

Witam wszystkich forumowiczów,mam wielką prośbę,czy ktoś mi udzieli rady gdzie mogę znaleść informację o udziale mego dziadka Wojciecha Żurka z Przysieki Starej w Powstaniu Wielkopolskim.Z przekazów rodzinnych wiadomo że uczestniczył ,ale też wiadomo,że w czasie wojny wszelkie dokumenty zostały zniszczone w obawie przed okupantem.W roku 100 rocznicy wybuchu Powstania chciałbym aby jego imię znalazło się wśród tych, którym zawdzięczamy Niepodległość.Dziękuję za każdą informację

Re: Powstańcy Wielkopolscy

02 sty 2018, 15:53

http://otworzksiazke.pl/images/ksiazki/ ... skiego.pdf

Opracowanie: Wiesław Olszewski i Łukasz Jastrząb

Lista strat Powstania Wielkopolskiego od dnia 27 grudnia 1918 roku do 8 marca 1920 roku.
stron 487

Wydanie drugie zmienione i uzupełnione.
Koszalin 2009

Wykorzystano między innymi opracowania publikowane, jak też opracowania, które nie były dotąd publikowane.

Od strony 47
Lista strat Powstania Wielkopolskiego od dnia 27 grudnia 1918 roku do 8 marca 1920 roku.

Zawierająca rubryki:
Lp.
Nazwisko i imię
Stopień
Data urodzenia
Miejsce urodzenia
Miejsce zamieszkania
Nazwa oddziału
Data śmierci
Jak umarł
Miejsce śmierci
Miejce pochowku
Kod żródła
Nr LSPW
Nazwisk 2289 - ułożonych alfabetycznie.

Wykaz osób, które pojawiły się na listach strat, ale nie były powstańcami lub ich śmierć mogła nie być związana z Powstaniem Wielkopolskim.
Nazwisk 60.- ułożonych alfabetycznie.

Nazwiska usunięte z wykazu głównego w I wydaniu - ułożone alfabetycznie.

Nazwiska dodane do II wydania - ułożone alfabetycznie.

Różne pisownie nazwisk i imion - ułożonych alfabetycznie.
- Podział według nazwisk podstawowych.
- Podział według nazwisk alternatywnych.

Re: Powstańcy Wielkopolscy

02 sty 2018, 15:56

http://otworzksiazke.pl/images/ksiazki/ ... skiego.pdf

Opracowane: Wiesław Olszewski i Łukasz Jastrząb

Lista strat Powstania Wielkopolskiego od dnia 27 grudnia 1918 roku do 8 marca 1920 roku.
stron 487

Wydanie drugie zmienione i uzupełnione.
Koszalin 2009

Wykorzystano między innymi opracowania publikowane, jak też opracowania, które nie były dotąd publikowane.

Od strony 47
Lista strat Powstania Wielkopolskiego od dnia 27 grudnia 1918 roku do 8 marca 1920 roku.

Zawierająca rubryki:
Lp.
Nazwisko i imię
Stopień
Data urodzenia
Miejsce urodzenia
Miejsce zamieszkania
Nazwa oddziału
Data śmierci
Jak umarł
Miejsce śmierci
Miejce pochowku
Kod żródła
Nr LSPW
Nazwisk 2289.

Wykaz osób, które pojawiły się na listach strat, ale nie były powstańcami lub ich śmierć mogła nie być związana z Powstaniem Wielkopolskim.
Nazwisk 60.

Nazwiska usunięte z wykazu głównego w I wydaniu.

Nazwiska dodane do II wydania.

Różne pisownie nazwisk i imion
- Podział według nazwisk podstawowych.
- Podział według nazwisk alternatywnych.

Re: Powstańcy Wielkopolscy

02 sty 2018, 16:20

Dziękuję bardzo,ale mój dziadek nie zginął w powstaniu.Pozdrawiam Wojtek

Re: Powstańcy Wielkopolscy

03 sty 2018, 04:05

bugakg napisał(a):http://otworzksiazke.pl/images/ksiazki/lista_strat_powstania_wielkopolskiego/lista_strat_powstania_wielkopolskiego.pdf

Opracowanie: Wiesław Olszewski i Łukasz Jastrząb

Lista strat Powstania Wielkopolskiego od dnia 27 grudnia 1918 roku do 8 marca 1920 roku.
stron 487

Wydanie drugie zmienione i uzupełnione.
Koszalin 2009

Wykorzystano między innymi opracowania publikowane, jak też opracowania, które nie były dotąd publikowane.

Od strony 47
Lista strat Powstania Wielkopolskiego od dnia 27 grudnia 1918 roku do 8 marca 1920 roku.

Zawierająca rubryki:
Lp.
Nazwisko i imię
Stopień
Data urodzenia
Miejsce urodzenia
Miejsce zamieszkania
Nazwa oddziału
Data śmierci
Jak umarł
Miejsce śmierci
Miejce pochowku
Kod żródła
Nr LSPW
Nazwisk 2289 - ułożonych alfabetycznie.

Wykaz osób, które pojawiły się na listach strat, ale nie były powstańcami lub ich śmierć mogła nie być związana z Powstaniem Wielkopolskim.
Nazwisk 60.- ułożonych alfabetycznie.

Nazwiska usunięte z wykazu głównego w I wydaniu - ułożone alfabetycznie.

Nazwiska dodane do II wydania - ułożone alfabetycznie.

Różne pisownie nazwisk i imion - ułożonych alfabetycznie.
- Podział według nazwisk podstawowych.
- Podział według nazwisk alternatywnych.

Grażynko,
Sam Prezes WTG indeksował te dwa kolosy do projektu o uczestnikach Powstania Wielkopolskiego. :)

Re: Powstańcy Wielkopolscy

03 sty 2018, 13:04

DO "wojtren"

Jak na razie nie mamy w spisie osoby o Nazwisku Żurek Wojciech. Proszę przypomnieć sie w czerwcu.

WOjtek
Odpowiedz