Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Grzybowo

08 kwi 2008, 03:14

Czy wioska Grzybowo byla gdzies gdzie teraz jest ulica Grzybowo? Sw.Michal byl parafia obejmujaca Grzybowo. Ale gdzie to bylo?
Dziekuje

08 kwi 2008, 13:04

Czy jesteś pewien Krzysztofie ,że obecna ul. Grzybowo była wioska o nazwie Grzybowo. Przedmieście to mogło sie nazywać inaczej. Sprawdzałem w Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego . Jest tam jedno przedmieście o takiej nazwie, jakkolwiek nie bardzo mi pasuje. :cry:
Pozdrawiam
Wojtek

08 kwi 2008, 13:19

Nie, jestem pewien. Po prostu myslalem, ze nazwa ulicy bedzie tam gdzie kiedys okolica sie tak nazywala. tak samo z Cierpiegi bylo. Niestety nawet stare mapy nie wskazuja na Grzybowo. Moze to tylko zwyczajowa nazwa okolicy. Ale ciegle pytanie gdzie to bylo?

08 kwi 2008, 13:28

Informacja z książki "Gnieźnianina żywot codzienny"
Zapis dotyczący ul Grzybowo
Przed 1840 naprzemiennie: Droga do Bydgoszczy lub Grzybowo....... odcinek od ul.św. Jana do ul. 3 Maja - Przedmieście Bydgoskie. Po 1840 r. cała ulica miała nazwę Brombergerstrasse. ( ulica Bydgoska)
Wojtek

08 kwi 2008, 13:36

Przeczytałem ponownie Krzysztofie Twój pierwszy wpis . I zastanawiam się co Ciebie interesuje. Gdzie była wieś Grzybowo , czy ulica ( obecna ) Grzybowo jak się to miejsce kiedyś nazywało ?
Pozdrawiam
Wojtek

08 kwi 2008, 13:46

Hallo,
a moze chodzi o
http://www.archidiecezja.pl/pl/informac ... pw_sw.html
Pozdrawiam serdecznie - Teresa

08 kwi 2008, 14:07

Tereniu!
Ja zrozumiałem,ze Krzysztofowi chodzi o Grzybowo w Gnieźnie.Przypadkowo może należeć tez do parafii św. Michała. :)
Pozdrawiam serdecznie
Wojtek

08 kwi 2008, 14:27

Wojtku,
poniewaz Krzysiu jednoznacznie tego nie okreslil, podalam tego linka jako jedna z mozliwosci.
Przyznasz ze niekiedy odnajdujemy naszych przodkow w nieoczekiwanych miejscach...
Pozdrawiam serdecznie - Teresa

08 kwi 2008, 14:34

Tak, w kosciele Sw.Michala sa zapisy z Grzybowa, Arkuszewa i innych. Arkuszewo wiadomo gdzie jest bo istnieje dzisiaj. Ale Grzybowo nie wiem. Posadzam ze gdzies w okolicach dzisiejszej ulicy Grzybowo. Moze to byla nie osobna wies ale jakas zwyczajowa nazwa dzielnicy w Gnieznie? Nie wiem. Przepraszam za moj zagmatwany styl pisania. :oops:

08 kwi 2008, 15:37

Dodam, że nazwa Grzybowo pojawia się równiez w aktach gnieźnieńskiej parafii św. Trójcy z lat 1827-1837. Niestety poza nazwą nie ma informacji czy to wieś czy przedmieście.;) Nie znam Gniezna, ale czy to mozliwe by wspomniane Grzybowo z aktów św. Michała (post Krzysztofa) było tożsame z Grzybowem ze św. Trójcy?

08 kwi 2008, 16:03

Tomku teraz to zadales klina. Jedno Grzybowo w 2 parafiach, nie bardzo prawdopodobne. W czwartek bede dalej przegladal Sw.Michala i bede szczegolna uwage zwracal na Grzybowo. Moze beda tam jakies blizsze informacje. Niezwlocznie sie podziele.

08 kwi 2008, 17:28

ha! ;) jak tylko dopcham się do wolnego czytnika u warszawskich Mormonów to cyknę kilka fotek co by nie być gołosłownym ;)
ps. zaraz zaraz... Krzysiu! w końcu to ja jestem z definicji "niewiernym Tomaszem" ;)

08 kwi 2008, 23:12

Witam!!!
Jeśli chodzi o Grzybowo, to Krzysztof słusznie się domyśla - było w rejonie obecnej ulicy Grzybowo. A tak naprawdę to były dwa "Grzybowa" : Grzybowo Świętojańskie - z kościołem św. Jana (to Grzybowo miało swojego burmistrza), oraz Grzybowo Panieńskie - pod zarządem ksieni PP Klarysek (to Grzybowo miało swojego wójta). Za czasów Prus (ale kiedy to nie wiem) zarówno Grzybowo Świętojańskie jak i Panieńskie zostały przyłączone do Gniezna.
Pozdrawiam
Sławek

Grzybowo koło Gniezna

09 kwi 2008, 06:38

Witam
Na pewno coś podpowie ta mapa "

Cytuje mój wcześniejszy tekst

"Ostatno Pan Andrzej Budzyński, nasz kolega z WTG Gniazdo. udostępnił tzw. mapę pocztową z 1803 naszych terenów i wielkopolski format A0 zawieszono w czytelni AA Gniezno. "

Wczoraj tam byłem , szkoda że tego tematu nie sprawdziłem.
Sam znalazłem miejscowość Tokarzewo /Strzyżewo Kościelne miejsce urodzenia przodków.
Miejscowośc znana , opisywana i umiejscowiona, na mapie geograficznej pierwszy raz znalazłem, dzisiaj już nie istnieje.
Tak będzie z Grzybowem? powinno być osobnym punktem na mapie
kabat

09 kwi 2008, 08:23

hmm... czy była by nadużyciem sugestia o powieszenie skanu (nawet we fragmentach ) wspomnianej mapy gdzieś w sieci?
a może już gdzieś wisi? ;)
...a gdyby nie było gdzie wieszać to chętnie służę miejscem na moim serwerze ;)

Grzybowo

09 kwi 2008, 13:40

Też szukam Grzybowa.
Znalazłam wpis w regestach (Teki Dworzaczka ) :
(Gniezno Św. Trójca)
1677.1/I. Dorota, c. N. D. Marcina Chromińskiego i Reginy, z Grzybowa -- chrz. mm. W poprzednim roku szukałam korzeni Chromińskich z Kawnicy .
Pozdrawiam Ewa

13 kwi 2008, 10:02

Grzybowo dziś część miasta Gniezno było jego przedmieściem i posiadało także własne prawo miejskie, była to własność bożogrobców, okolica dzisiejszej ulicy Grzybowo w Gnieźnie.

Uwaga w Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego przy haśle Grzybowo są znaczne błedy!!! Często są mylone Grzybowa:
1. przedmieście Gniezna
2. wieś Grzybowo nad Rudnikiem pod Wrześnią, dawniej powiat gnieźnieński

19 kwi 2008, 18:58

Gniezno, św.Trójca, rok 1827 i wspomniane Grzybowo ;)

http://dabrowski.esimple.pl/grzybowo.jpg

19 kwi 2008, 19:15

Witam!!!
Do początku XX w. Grzybowo należało do kościoła farnego, a następnie część Grzybowa Panieńskiego do kościoła OO Franciszkanów, a pozostała część wraz z Grzybowem Świętojańskim do kościoła św. Michała.
Pozdrawiam
Sławek

19 kwi 2008, 20:16

Z tym ze Grzybowo jest juz w ksiegach Sw. Michala od samego poczatku czyli 1673 (najwczesniejsze dane). Okolo 1750 wystepuje juz Grzybowo Rosnowe oraz Monialium (chyba ze to jest to samo).
http://www.dobrzynski.org/gniezno.htm
To ze Franciszkanie tam byli to fakt. Wystepuje nawet folwark Franciszkanski. Tam tez w 1766 jest zapis slubu Marianny Dobrzynskiej z Janem Januszewskim.
Co mnie zaciekawilo to ze jest u Michala Modliszewo. Dosyc daleko oddalone od Gniezna. Parafia ta musiala miec duzy zasieg bo tez jest Jankowo. Swoja droga dlaczego Modliszewo nie nalezalo do Modliszewka?
Odpowiedz