Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

jakie to zawody?

11 cze 2012, 16:34

Czy ktoś może mi przetłumaczyć nazwy zawodów z pierwszej połowy XIX w.:
1 - faber aerio,
2 - scriba proventuum propinationis?
Z góry dziękuję
Marek M.

Re: jakie to zawody?

11 cze 2012, 18:42

Witaj!
Ja mam takie tłumaczenie aerarius faber-kotlarz,ludwisarz,brązownik
pozdrawiam Wojtek

Re: jakie to zawody?

12 cze 2012, 10:10

Dziękuję Wojtku i pozdrawiam z Krakowa.
Marek M.

Re: jakie to zawody?

18 maja 2013, 15:24

Spis zawodów w języku polskim i niemieckim opracowany przy współudziale Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie przez Urząd Wojewódzki Śląski dla użytku urzędów stanu cywilnego:

http://www.sbc.org.pl/dlibra/plain-content?id=7854

Re: jakie to zawody?

02 cze 2013, 10:42

Witam!
Kim był okupnik. Spotkałem się z tym określeniem kilkakrotnie. Czy była to osoba która okupiła się w danej miejscowości w jakieś dobra, czy też w innym znaczeniu np. okupnik wyrzecki lub okupnik dalewski (chodzi o miejscowości Wyrzeka i Dalewo)
Pozdrawiam Piotr

Re: jakie to zawody?

02 cze 2013, 11:30

Piotrze,
na to pytanie w 2009 r. odpowiedział TomekD w temacie
viewtopic.php?f=2&p=14788#p14788

Cytuję:

"bbarbara napisał(a):

Kto to był gospodarz okupny? Takie zapisy pojawiły się w parafii Kamieniec na początku XIX wieku.

Okupnik to z grubsza biorąc chłop czynszowy czyli płacący czynsz zamiast odrabiania pańszczyzny.

'Prócz olędrów dość liczną grupą byli w Wielkopolsce tzw.okupnicy, czyli zwykle niepoddani ("przychodni", "luźni") chłopi czynszowi, którzy w zamian za odrabianie pańszczyzny "okupywali się" płacąc czynsz.'
(Dzieje Wielkopolski, tom I, pod red. Jerzego Topolskiego)"

Re: jakie to zawody?

02 cze 2013, 12:14

DankaW napisał(a):Piotrze,
na to pytanie w 2009 r. odpowiedział TomekD w temacie
viewtopic.php?f=2&p=14788#p14788


Dziękuję i pozdrawiam
Piotr

Re: jakie to zawody?

02 cze 2013, 20:38

Witam,
pozwolę sobie zadać pytanie: czym mógł zajmować się koniuszy na przełomie XVIII i XIXw.? Znam definicje słownikowe, jednak większość tyczy się koniuszego jako urzędnika ziemskiego lub też po prostu jako "zwierzchnika masztelarzy".
Czy można uznać, że był zarządcą stajen/stadniny w większych majątkach ziemskich? I czy zawód koniuszego można zaliczyć w poczet oficjalistów dworskich?
Jeden z moich przodków był koniuszym (praefectus stabuli) w majątku Melchiora Korzbok-Łąckiego w tym okresie.

Pozdrawiam,
Asia :)

Re: jakie to zawody?

12 wrz 2013, 10:42

Witam, moze ktos z forumowiczow pomoze mi rozszyfrowac zajecie mojego przodka. W akcie zgonu mojego 4x pradziadka Karola Gerlacha jest napisane, ze byl "sekretarzem wyznania luterskiego" zmarl w 1839 r w Bedzinie.
Serdecznie pozdrawiam Maria Gierlach

Oficjaliści ziemscy

13 paź 2013, 07:15

krótki słowniczek oficjalistów ziemskich:
http://www.genealogia.okiem.pl/glossary ... sciziemscy

Re: jakie to zawody?

26 paź 2013, 17:46

Status - morgasz. Czy to posiadacz przynajmniej 1 morgi gruntu? W poprzednich zapisach występował
jako komornik. Pozdrawiam. Zbyszek

Re: jakie to zawody?

21 sty 2019, 10:26

Dzień dobry,
Jeden z moich przodków zapisany został jako ułan dworu -1808 i huzar dworski-1811. Czy możecie powiedzieć coś więcej na temat tego zajęcia? Domyślam się że wykonywał zadania zlecone przez włodarza, ekonoma.
Pozdrawiam
J. Krzywaźnia

Re: jakie to zawody?

28 lip 2022, 21:20

Szanowni Państwo

mam wielką prośbę szukając swoich przodków odnalazłam pewne dokumenty z XVII wieku (spisy podatkowe), w których podawane są w języku niemieckim nazwy (zapewne opisujące status społeczny) - Pauren, Gärtner, Awenheuser, Haußgenossen.

Czy mogę prosić o pomoc w przetłumaczeniu /podaniu/ tych zawodów, bardzo pomoże mi to w moich poszukiwaniach przodków.
Niestety ale nie znam języka niemieckiego.

z góry bardzo dziękuję za pomoc

Ewa Jankowiak

Re: jakie to zawody?

28 lip 2022, 21:20

Szanowni Państwo

mam wielką prośbę szukając swoich przodków odnalazłam pewne dokumenty z XVII wieku (spisy podatkowe), w których podawane są w języku niemieckim nazwy (zapewne opisujące status społeczny) - Pauren, Gärtner, Awenheuser, Haußgenossen.

Czy mogę prosić o pomoc w przetłumaczeniu /podaniu/ tych zawodów, bardzo pomoże mi to w moich poszukiwaniach przodków.
Niestety ale nie znam języka niemieckiego.

z góry bardzo dziękuję za pomoc

Ewa Jankowiak

Re: jakie to zawody?

28 lip 2022, 21:20

Szanowni Państwo

mam wielką prośbę szukając swoich przodków odnalazłam pewne dokumenty z XVII wieku (spisy podatkowe), w których podawane są w języku niemieckim nazwy (zapewne opisujące status społeczny) - Pauren, Gärtner, Awenheuser, Haußgenossen.

Czy mogę prosić o pomoc w przetłumaczeniu /podaniu/ tych zawodów, bardzo pomoże mi to w moich poszukiwaniach przodków.
Niestety ale nie znam języka niemieckiego.

z góry bardzo dziękuję za pomoc

Ewa Jankowiak

Re: jakie to zawody?

28 lip 2022, 21:20

Szanowni Państwo

mam wielką prośbę szukając swoich przodków odnalazłam pewne dokumenty z XVII wieku (spisy podatkowe), w których podawane są w języku niemieckim nazwy (zapewne opisujące status społeczny) - Pauren, Gärtner, Awenheuser, Haußgenossen.

Czy mogę prosić o pomoc w przetłumaczeniu /podaniu/ tych zawodów, bardzo pomoże mi to w moich poszukiwaniach przodków.
Niestety ale nie znam języka niemieckiego.

z góry bardzo dziękuję za pomoc

Ewa Jankowiak

Re: jakie to zawody?

28 lip 2022, 21:20

Szanowni Państwo

mam wielką prośbę szukając swoich przodków odnalazłam pewne dokumenty z XVII wieku (spisy podatkowe), w których podawane są w języku niemieckim nazwy (zapewne opisujące status społeczny) - Pauren, Gärtner, Awenheuser, Haußgenossen.

Czy mogę prosić o pomoc w przetłumaczeniu /podaniu/ tych zawodów, bardzo pomoże mi to w moich poszukiwaniach przodków.
Niestety ale nie znam języka niemieckiego.

z góry bardzo dziękuję za pomoc

Ewa Jankowiak

Re: jakie to zawody?

28 lip 2022, 21:20

Szanowni Państwo

mam wielką prośbę szukając swoich przodków odnalazłam pewne dokumenty z XVII wieku (spisy podatkowe), w których podawane są w języku niemieckim nazwy (zapewne opisujące status społeczny) - Pauren, Gärtner, Awenheuser, Haußgenossen.

Czy mogę prosić o pomoc w przetłumaczeniu /podaniu/ tych zawodów, bardzo pomoże mi to w moich poszukiwaniach przodków.
Niestety ale nie znam języka niemieckiego.

z góry bardzo dziękuję za pomoc

Ewa Jankowiak

Re: jakie to zawody?

29 lip 2022, 15:21

Warto kupić:
"Dawne zawody i statusy. Glosariusz niemiecko-polski opatrzony przykładami odręcznego zapisu z akt pruskich urzędów stanu cywilnego z terenu Wielkopolski (1874-1918)"
http://www.wtg-gniazdo.org/wiki.php?page=Glosariusz

Jest tam prawie wszystko :)

Re: jakie to zawody?

04 sie 2022, 20:09

Witam !
o ile dobrze kojarzę ?
1) Pauper - ubogi
2) Gärtner - ogrodnik
3) ?
4) Haußgenossen - współlokator(zy)

Re: jakie to zawody?

04 sie 2022, 20:58

dziękuję bardzo za pomoc
pozdrawiam
Ewa J.

Re: jakie to zawody?

05 sie 2022, 06:51

Awenheuser, właściwie Armenhauser- ubogi z przytułku

Re: jakie to zawody?

05 sie 2022, 11:42

Pauren = Bauern (rolnicy)

Re: jakie to zawody?

06 sie 2022, 19:51

dziękuję bardzo za cenne dla mnie informacje

serdecznie pozdrawiam

Ewa J.

Re: jakie to zawody?

15 lut 2023, 16:49

W księdze urodzeń w następujących po sobie wpisach są dwa statusy osób: posesor plebański oraz dzierżawca plebański. Wg Słownika Języka Polskiego PWN posesor to właściciel albo dzierżawca. Ale w tym przypadku 'właściciel' odpada bo właścicielem gruntów była parafia.
Czy posesor i dzierżawca należy w tym przypadku traktować jako synonimy ?

Re: jakie to zawody?

15 lut 2023, 19:12

Paweł Wietrzykowski napisał(a):W księdze urodzeń w następujących po sobie wpisach są dwa statusy osób: posesor plebański oraz dzierżawca plebański. Wg Słownika Języka Polskiego PWN posesor to właściciel albo dzierżawca. Ale w tym przypadku 'właściciel' odpada bo właścicielem gruntów była parafia.
Czy posesor i dzierżawca należy w tym przypadku traktować jako synonimy ?


W tym przypadku posesor i dzierżawca to jest to samo.
Trafiają się w księgach wpisy haeres i posesor, wtedy chodzi o dziedzicznego właściciela gruntu, majątku lub miejscowości.

Re: jakie to zawody?

15 lut 2023, 19:21

Paweł Wietrzykowski napisał(a):...Czy posesor i dzierżawca należy w tym przypadku traktować jako synonimy ?

w zasadzie: tak

Od dawna powszechnym procederem była dzierżawa dóbr. Dzierżawca był przez okres umowny posesorem danych dóbr (zarządzał, czerpał korzyści etc.), płacąc cyklicznie uzgodnioną należność dzierżawną ich właścicielowi.

Właściciel/dziedzic, gdy sam zarządzał pewnymi swymi dobrami, był jednocześnie ich posesorem.

Re: jakie to zawody?

16 lut 2023, 16:02

Krysiu, Henryku - bardzo Wam dziękuję
Odpowiedz