Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

(Nie) prosta droga do celu

20 kwi 2008, 12:57

Zaczynając moją przygodę z genealogią wiedziałam, że mój dziadek miał trzech braci i trzy siostry. Nawet znałam ich imiona oraz miejsce urodzenia – Wola Książęca koło Jarocina, ale dat ich urodzin już nie. A zatem ustaliłam parafię, zamówiłam stosowne księgi i przeglądam je powoli. Pierwsze zdziwienie, powinnam znaleźć akt urodzenia Anny a tu mam Antoninę. Kto to jest, nikt w rodzinie mi o niej nie mówił. Przeglądam dalej i liczebnie wszystko się zgadza trzech chłopców, cztery dziewczynki. Jedna zmarła w niemowlęctwie, więc są trzy. Tylko te imiona. Powinna być Anna a jest Antonina. Na razie przyjęłam hipotezę, że po prostu na dziewczynkę w domu mówiono Anna. Księgi metrykalne przejrzane, kolej na inne źródła. Tym razem padło na Kartotekę ewidencji ludności Poznania z lat 1870 – 1931. Okazało się, że do Poznania w latach 1885 – 1895 z pobliskiego Boduszewa koło Murowanej Gośliny przyjeżdżali na naukę zawodu bracia dziadka. Oznaczało to, że pradziadek musiał wyprowadzić się z Woli Książęcej. Całe szczęście, że zachowały się akta meldunkowe gminy Murowana Goślina. Z nich dowiedziałam się z kolei, że Antonina to była najprawdziwsza Antonina, więcej nawet - poznałam datę jej zamążpójścia i miejsce jej przeprowadzki tym razem już z mężem. A mnie się rodzina nagle powiększyła. Okazało się, że dziadek miał jednak cztery siostry. Jedna tajemnica wyjaśniona, ale w takim razie, kiedy i gdzie urodziła się Anna, która wyszła za Czecha i całe życie mieszkała w Pradze Czeskiej. I znowu pomógł mi przypadek. Wiedziałam, że brat Antonii mieszkał w Gnieźnie. Nazwisko jego figuruje w Księdze Adresowej Miasta Gniezna za rok 1904/1905. Potem przeprowadził się do Ostrowa Wielkopolskiego. Byłam ciekawa, kiedy to nastąpiło, więc zamówiłam akta meldunkowe miasta Ostrowa. I znowu szok. Jest informacja, że Anna Dostal z domu Rembikowska urodzona w Szypłowie w roku 1880 dnia 3 listopada 1911 roku opuściła Ostrów i udała się do miejscowości Fürstenwalde. Czwarta najmłodsza siostra też się odnalazła, ale w takim razie, co robiła w Ostrowie, a przede wszystkim, kiedy i gdzie miał miejsce jej ślub z Karolem Dostalem. Napisałam maila do USC w Fürstenwalde ze stosownym pytaniem, czy nie ma tam aktu ślubu oraz do sekcji informacji z pytaniem, gdzie szukać ksiąg adresowych lub meldunkowych. USC odesłał mnie z kwitkiem, wskazując parafię jako właściwe źródło informacji, natomiast z Muzeum Regionalnego w Fürstenwalde przyszedł mail z wiadomością, iż w roku 1913 na ulicy Wriezenerstrasse 1 mieszkał ślusarz Karol Dostal. Może był to ten Karol z tą Anną. Kto wie? Nie pozostało nic innego jak zwrócić się do proboszcza miejscowej parafii. Po tygodniu dostaję odpowiedź, że w księdze zapowiedzi jest zapis dotyczący małżeństwa Karola Dostala z Anną Rembikowską. Jeśli mam takie życzenie, to mogę dostać scan tego zapisu i jeszcze metrykę urodzenia ich syna. A ślub miał miejsce - gdzie? Ano w Ostrowie – 28.10.1911 roku. Teraz nie pozostało nic innego jak postarać się o kserokopię aktu z USC oraz z księgi małżeństw, co jakoś się udało. Kiedy zmarła Anna? W dalszym ciągu nie wiem, ale dwie z trzech ważnych dat już mam. Ustalanie tych faktów trwało coś koło 3 lat, ale chyba było warto?
Pozdrawiam
Ewa Rembikowska

20 kwi 2008, 13:08

Pytanie - czy warto? jest oczywiście pytaniem retorycznym. Gratuluję Ewo :lol:
Odpowiedz