Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Kartoteka ewidencji ludności Poznania

26 paź 2012, 10:16

Wysłuchałam relacji uczestnika „Popołudnia z dokumentem” w Archiwum Państwowym w Poznaniu i zwróciłam uwagę na informację, że na kartotekach mieszkańców Poznania, fakt zgonu ewidencjonowanej osoby oznaczano krzyżykiem. Kartoteki te były zakładane w latach 1870-1931/2.
Mam zdjęcie kartotek mojego dziadka Edmunda. Na jego kartotekach też widnieją krzyżyki, ale jego zgon nastąpił w 1942 r. Wnioskuję z tego, że okupanci podczas II wojny światowej (niestety) też korzystali z tych kartotek.
Pod nazwiskiem Edmunda Fontowicza jest dopisek „f-1069”. Nie jest to jednak numer jego aktu zgonu.
Od 1935 r. dziadek był członkiem Towarzystwa Powstańców i Wojaków Poznań-Wilda. Wywieziony przez Niemców z Poznania (nie znam dokładnej daty, ani okoliczności), zmarł według aktu zgonu nr 181/1942 – 26.6.1942 r. w Szpitalu Powiatowym w Gostyninie (z powodu grużlicy).

Itrygujące jest to, że moja babcia Leokadja, która również zmarła w 1942 r.(w Poznaniu 5.12.1942 r., akt zgonu nr 120/1943/P), nie została oznaczona krzyżykiem.

Czy „f-1069” oznaczał pozycję w wykazie USC (zmarłych poza Poznaniem), czy też innego wykazu? Jeśli tak, to jakiego?

Odnalazłam na "szukajwarchiwach.pl" kartoteki, o ktorych piszę. Są to skany od 269 do 273 :
http://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19.3/14413/str/1/27#skan

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz
Ostatnio edytowano 26 paź 2012, 13:36 przez Jolanta, łącznie edytowano 1 raz

Re: Kartoteka ewidencji ludności Poznania

26 paź 2012, 13:30

Mam prośbę.Czy może ktoś podać na jakim etapie są prace ? Czy skanowane już były kartoteki na literę K w nazwisku. Z góry dziękuje.Serdecznie pozdrawiam.
Henryk K. :wink:

Re: Kartoteka ewidencji ludności Poznania

26 paź 2012, 13:38

Podobno do końca tego roku pojawią się skany kartotek do "Mać...", a do końca 2014 wszystkie :D

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

Re: Kartoteka ewidencji ludności Poznania

26 paź 2012, 13:40

Aktualna lista dostępna jest tutaj: http://basia.famula.pl/skany (Poznań)
lub bezpośrednio http://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19.3#tab2
Tutaj natomiast plany dalaszej digitalizacji (niestety bez dokładnych numerów jednostek - chociaż te można w przybliżeniu sobie wyliczyć):
Obrazek

Pozdrawiam
Piotr

Re: Kartoteka ewidencji ludności Poznania

28 sty 2013, 23:35

Jolanta napisał(a):Podobno do końca tego roku pojawią się skany kartotek do "Mać...", a do końca 2014 wszystkie :D

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

Witam,
są już dostępne kolejne skany kartotek - do litery M ( informacja z Facebooka ).
Pozdrawiam

Re: Kartoteka ewidencji ludności Poznania

30 sty 2013, 14:00

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z zapowiedziami Pracowni Digitalizacji to do końca 2013 roku powinny być gotowe skany do 43 strony (nazwiska zaczynające się na Ste...).

Re: Kartoteka ewidencji ludności Poznania

30 sty 2013, 15:41

Dla mnie to już litera K oraz L była szczytem marzeń :)

Na resztę poczekam ze spokojem bo warto czekać!

Re: Kartoteka ewidencji ludności Poznania

30 sty 2013, 16:00

Mnie niestety interesuje litera "W"... no ale tyle wytrzymam :)

Re: Kartoteka ewidencji ludności Poznania

30 sty 2013, 16:11

mikolaaj18 napisał(a):Mnie niestety interesuje litera "W"... no ale tyle wytrzymam :)

Mnie "W" i "Z" .

Re: Kartoteka ewidencji ludności Poznania

30 sty 2013, 21:44

Ja czekam na "R". :D

Pozdrawiam!!
Iwona

Re: Kartoteka ewidencji ludności Poznania

12 lut 2013, 12:40

Witam,

Kartoteki są cudowne.
Przeglądam karta po karcie i... chyba w tamtych czasach mieliśmy wszystko bardzo "wysprzątane".
Co druga kobieta - zawód "sprzątaczka".
Chyba każdej żonie wpisywano właśnie takie zajęcie. :lol:

Małgośka

Re: Kartoteka ewidencji ludności Poznania

13 lut 2013, 00:05

Szukając "swoich" trzeba jednak przejrzeć całość danego zakresu, nazwiska nie zawsze są w kolejności alfabetycznej, czasami zaczyna się seria innych nazwisk i potem znów pojawiają się szukane wcześniej. Inaczej można co przeoczyć. Kartoteka jest super źródłem. Oby szybko pojawiały się następne nazwiska.

Re: Kartoteka ewidencji ludności Poznania

13 lut 2013, 23:09

lila napisał(a):Szukając "swoich" trzeba jednak przejrzeć całość danego zakresu, nazwiska nie zawsze są w kolejności alfabetycznej, czasami zaczyna się seria innych nazwisk i potem znów pojawiają się szukane wcześniej.

Trzeba pamiętać, że karty były układane w porządku alfabetycznym (choć czasem i tu wkrada się bałagan) i fonetycznym, np. nazwisko Bohn, z niemym "h", będzie w kartotece figurowało pod "Bon".

Re: Kartoteka ewidencji ludności Poznania

15 mar 2013, 18:57

Mam uprzejme zapytania do osób zagladających na nasze Gniazdowe forum
- czy ktoś z Państwa przeglądając KEL napotkał nazwisko KRUSKA ?
- czy orientuje się ktoś z Państwa czy w Karcie umieszczano zapis o odznaczeniu za udział w I WŚ- w KEL mojego pradziadka przy imieniu syna (mójego dziadka) a także w jego własnej karcie jest znak krzyza z dwoma poziomymi kreskami nad i pod znakiem i zapis Mi-S. 30208/09
Niedawno rozmawiałam z tłumaczem z Niemiec i On powiedział, że ten krzyz to godło i nie oznacza zmarłego lecz odznaczonego dla "ojczyzny"
Czy ktoś może mi podpowiedzieć gdzie mam szukać zapisu o odznaczeniu. Ja skojarzyłam ten znak ze śmiercią ale dziadek zmarł w 1955 roku. W 1915 roku był w szpitalu , też nie wiem gdzie. Na rekonwalestencji przebywał w Szklarskiej Porębie.

krysia

Re: Kartoteka ewidencji ludności Poznania

29 maja 2013, 10:45

Witam,
Chciałbym powrócić do pytania "Jolanty' z początku postu.
W kartotece mojego pradziadka Bronisława Gajda widnieje również krzyżyk, ale nie ma daty zgonu. Natomiast znajduje się tam napis:
G. 525/14
Co oznacza ten Krzyżyk i numer?
http://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19. ... /#tabSkany

Pozdrawiam
Marek Gajda

Re: Kartoteka ewidencji ludności Poznania

29 maja 2013, 12:54

Witam
Moim zdaniem "ten krzyżyk" oznacza osobę nie żyjącą. Ja mam w "swoich" kartotekach też takie krzyżyki np.przy 3 letnim dziecku (tak więc nie może to oznaczać że zostało ono odznaczone dla ojczyzny).A odnośnie napisów to zastanawiające.Mam napisy D 731/17 (myślałam z poczatku,że to numer aktu zgonu-ale on jeszcze żył) A 580/17 (też się zastanawiam). Także przyłączam się do prośby o wyjaśnienie tych "zagadkowych" literek :)
Zadzwoniłam do AP Poznań niestety tam też nikt nic nie wie na temat "zagadkowych" literek,gdyż nie zachowała się żadna legenda i nie doszli do tego co mogą oznaczać :)
Beata

Re: Kartoteka ewidencji ludności Poznania

29 maja 2013, 20:21

Witam, czy mógłbym prosić o odczytanie rubryki "Mieszkanie"? Z góry dziękuję.

https://plus.google.com/photos/11616483 ... 7841202718

Re: Kartoteka ewidencji ludności Poznania

29 maja 2013, 20:38

witam serdecznie,

moim zdaniem jest napisane:

13 czerwiec 1922 rok, z Żegrza 20, Ostrowski

Pozdrawiam,

Hanna Dobczyńska

Re: Kartoteka ewidencji ludności Poznania

01 cze 2013, 10:20

Dziękuję bardzo. To znaczy że przeprowadziła się 13.06.1922 z Żegrza? A co znaczy "Ostrowski"??

Re: Kartoteka ewidencji ludności Poznania

01 cze 2013, 19:56

Witam,
A ja uparcie po raz drugi powrócę do tematu z pierwszego postu, a mianowicie:
Co oznaczają „tajemnicze numery” w KEL takie jak tu:
http://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19. ... /#tabSkany

Ja mam: G525/14;
Pani Beata ma: D 731/17 i A 580/17
A pani Krysia: Mi-S. 30208/09

Czy ktoś wie co oznaczają?

Pozdrawiam
Marek Gajda

Re: Kartoteka ewidencji ludności Poznania

02 cze 2013, 16:00

Moim zdaniem Ostrowski może być nazwiskiem osoby, właściciela lokalu, głównego najemcy. Ja miałem wśród bliskich kilka takich przypadków - przeprowadzano się pod jakiś adres ale jako lokator - być może jako służący, pomoc czy w wypadku rzemieślników - jako uczeń bądź czeladnik u mistrza.

Re: Kartoteka ewidencji ludności Poznania

06 cze 2013, 06:06

Witam,
Odnawiam temat po raz trzeci.
Dormark napisał(a):Witam,
A ja uparcie po raz drugi powrócę do tematu z pierwszego postu, a mianowicie:
Co oznaczają „tajemnicze numery” w KEL takie jak tu:
http://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19. ... /#tabSkany

Ja mam: G525/14;
Pani Beata ma: D 731/17 i A 580/17
A pani Krysia: Mi-S. 30208/09

Czy ktoś wie co oznaczają?

Pozdrawiam
Marek Gajda


Czy jest ktoś na Forum, kto wie co oznaczają „numery” w KEL ?
Ostatnio edytowano 06 cze 2013, 08:12 przez Dormark, łącznie edytowano 1 raz

Re: Kartoteka ewidencji ludności Poznania

06 cze 2013, 08:04

Dormark napisał(a):Witam,
A ja uparcie po raz drugi powrócę do tematu z pierwszego postu, a mianowicie:
Co oznaczają „tajemnicze numery” w KEL takie jak tu:
http://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19. ... /#tabSkany

Ja mam: G525/14;
Pani Beata ma: D 731/17 i A 580/17
A pani Krysia: Mi-S. 30208/09


Niestety kartoteka była materiałem wewnętrznym urzędu, więc zapewne ad hoc prowadzący ją urzędnicy wprowadzali sobie różne wygodne im oznaczenia, które dziś już trudno wyjaśnić, możemy się tylko domyślać.

Przy G525/14 obstawiałbym jakąś rejestrację związaną z mobilizacją przy I wojnie światowej, zważywszy rocznik delikwenta 1895 - pewnie nie uniknął mobilizacji już w 1914. Kolejne cytowane wpisy może dotyczą rejestracji młodszych roczników w 1917, albo "głębszych rezerw", po które sięgnięto w sytuacji przedłużającej się wojny. Mój pradziadek rocznik 1881 też został w połowie wojny zmobilizowany, aczkolwiek przy jego wieku nie posłano go na front, a pracował w porcie wojennym w Kilonii.

"G", "D" czy "A" to może skróty jakichś oznaczeń rodzajów wojska, jednostek wojskowych czy choćby punktów rejestracji. Ale zaznaczam, że jedynie zgaduję.

Ostatni wpis musiałbym sam obejrzeć. Wydaje się dość pewne, że końcowe /09 odnosi się do roku 1909.

Rozumienie treści KMMP to odrębna dziedzina wiedzy, którą do tego zgłębiać trzeba samodzielnie, bo ci, którzy wiedzieli o co chodzi, dawno już są na lepszym świecie.

Re: Kartoteka ewidencji ludności Poznania

06 cze 2013, 10:53

Witam.
Zauważyłem że litery z tych tajemniczych numerów pokrywają się z pierwszymi literami nazwisk.
Pozdrawiam.
Grzegorz

Re: Kartoteka ewidencji ludności Poznania

06 cze 2013, 20:38

Jeżeli jest tak,jak pisze Grzegorz,to mogą to być numery segregatorów,skrzynek czy szuflad w zależności od tego,gdzie były te kartoteki przechowywane.Nie wiem,jak to w praktyce wyglądało.

Re: Kartoteka ewidencji ludności Poznania

06 cze 2013, 21:10

ebryka1 napisał(a):Witam.
Zauważyłem że litery z tych tajemniczych numerów pokrywają się z pierwszymi literami nazwisk.
Pozdrawiam.
Grzegorz


To możliwe, mój pradziadek i dziadek to Tomasz i Julian Strzyżyńscy a więc "S". Zapis dotyczy Juliana. Skany KEL na literkę S jeszcze niedostępne on-line.
Ponieważ nie umiem zamieszczać zdjęcia , obrazka, Łukaszu przesyłam Tobie ten skan na pv.
Jeśli chodzi o rok 1909 to mój dziadek miał zaledwie 17 lat . A to chyba za młody jak na poborowego ?.

Pozdrawiam
krysia

Re: Kartoteka ewidencji ludności Poznania

06 cze 2013, 21:49

Witam
Grzegorzu moze i masz rację odnośnie tych nazwisk, Ja mam taką kartotekę gdzie też pojawia się litera D i dotyczy to kartoteki Domańskich, Hm,tyle że to D jest wpisane "pod" jego żoną,zaraz za tym przy pierwszym synu pojawia się litera A,a przy kolejnym synu pojawia się litera D,Poprostu czarna magia :) Jedyne co,to,to że litera D i A dotyczy członków rodziny czegoś z 1917 roku
http://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19. ... brgsaP0S5g
Pozdrawiam,Beata

Re: Kartoteka ewidencji ludności Poznania

07 cze 2013, 10:14

Witam,

Moim zdaniem Beato w twojej kartotece są tylko litery D przy tych tajemniczych numerach.

Pozdrawiam
Marek

Re: Kartoteka ewidencji ludności Poznania

12 cze 2013, 09:47

Ja nadal podejrzewam w tym jakąś rejestrację osób, którymi interesuje się wojsko. Świadczy o tym też nasilenie się wpisów w latach I Wojny Światowej. Skrót "Mi" może mieć związek z Militaer (wojsko).
Pozdrawiam

Re: Kartoteka ewidencji ludności Poznania

12 cze 2013, 13:37

Witam serdecznie.
Odpowiadam na zadawane pytania.
Krzyżyk z boku kartoteki oznacza że dana osoba zmarła.
Litery np.R-987/18 oznacza wpis wojskowy,tzn.1 litera nazwiska-numer wpisu oraz rok.
Takie strzałki to oznacza że osoba opuściła dom /wyjechała np.za granicę/ sam numer /rok pod datą urodzenia oznacza nr.aktu/ur.zg.śl/a nazwiska przy adresach, właścicieli domów u których dane rodziny mieszkały.
Pozdrawiam Irena

Re: Kartoteka ewidencji ludności Poznania

13 cze 2013, 07:44

Witam.Czy na widok mojego imienia i nazwiska dostajecie paraliż.Mam gdzies wasze ostrzeganie .Mozecie mnie skreslic .i tak jestem zarejestrowana pod innym haslem.tam jestem bardzo mila.pozdrawiam irena

Re: Kartoteka ewidencji ludności Poznania

13 cze 2013, 13:46

Witaj Ireno
Ja bynajmniej nie dostaję paraliżu na widok Tojego imienia i nazwiska. Wręcz przeciwnie! Bardzo się cieszę,że znalazła się osoba,która rozwiała moje wątpliwości,domyślenia i teraz już wiem co i jak.
Bardzo Ci dziękuję Ireno :)
Pozdrawiam Beata

Re: Kartoteka ewidencji ludności Poznania

13 cze 2013, 16:05

Witam Bardzo tobie dziekuje za te slowa.Ciesze sie ze pomoglam.Pozdrawiam irena

Re: Kartoteka ewidencji ludności Poznania

14 cze 2013, 18:03

Dr Jekyll and Mr Hyde?
Chcesz o tym porozmawiać?

Re: Kartoteka ewidencji ludności Poznania

14 cze 2013, 20:24

W niektórych departamentach we Francji na aktach urodzenia pojawiały się zagadkowe numerki/literki.
Okazało się ze chodziło o kartki żywnościowe.

Re: Kartoteka ewidencji ludności Poznania

15 cze 2013, 10:43

Witam Tutaj trzeba takim być.Bo jedni są bardzo mili a drudzy złośliwi.Myślą że są fenomenami w wiedzy ,lecz niestety mylą się. Irena

Re: Kartoteka ewidencji ludności Poznania

17 cze 2013, 11:57

"Nie wściekaj się na ludzi, którzy wiedzą więcej od Ciebie, to nie ich wina" - [Wojciech Cejrowski]

pozdrawiam
Piotr

Re: Kartoteka ewidencji ludności Poznania

23 lis 2013, 00:10

Szanowni Forumowicze,
Czy ktoś z Państwa się orientuje jak długo należało w Poznaniu przebywać, aby znaleźć się w kartotece? Pytam, bo znalazłam kartę mojego pradziadka, który w Poznaniu nie mieszkał, a tylko w nim zmarł w szpitalu. I tak się zastanawiam, czy wpis nie jest konsekwencją tego, że przed śmiercią spędził kilka dni lub tygodni w tym szpitalu? Czy ten krzyżyk przy nazwisku oznacza, że znalazł się w kartotece tylko z powodu zgonu w Poznaniu? Oto link do jego kartoteki:
http://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19. ... HHtMLESoMw
Pozdrawiam
Agnieszka

Re: Kartoteka ewidencji ludności Poznania

23 lis 2013, 20:06

Nie mogę sobie przypomnieć źródła informacji (albo gdzieś czytałam albo była o tym mowa na którymś ze spotkań w AP) ale zapamiętałam sobie, że każdy przybywający w tamtych czasach do Poznania miał obowiązek zgłoszenia tego w urzędzie. Nawet, gdy ktoś przyjeżdżał do rodziny na jeden czy dwa dni musiał się zarejestrować. Stąd kartoteki te warto przeglądać by sprawdzić czy przypadkiem nasi przodkowie nie mieszkający w Poznaniu nie zostali tam zapisani z powodu np. przyjazdu w interesach, odwiedzin rodziny itp.

A krzyżyk został postawiony w momencie zgłoszenia do USC jego zgonu (akt musiał wystawić właściwie miejscowy urząd czyli w Poznaniu). Sprawdź księgi USC -datę zgonu juz masz!


pozdrawiam:)

Re: Kartoteka ewidencji ludności Poznania

23 lis 2013, 23:03

Beato,
Bardzo dziękuję za Twoje informacje. Skoro wystarczał nawet jeden dzień, to przypuszczam, że jego karta ewidencyjna została sporządzona na okoliczność śmierci. Wygląda jakby każdy zapis w karcie był zrobiony tym samym tuszem i w tym samym czasie. Wskazuje na to również brak informacji o adresie przebywania w Poznaniu i o dacie przybycia.
Akt zgonu mojego pra...dziadka już mam, lecz jest bardzo ubogi w informacje. A mnie interesowałoby jak długo mógł przebywał w szpitalu i kiedy do niego trafił. Znalazł się w nim w wyniku rany postrzałowej i chciałabym dowiedzieć się coś więcej o tym zdarzeniu. Może opisano to zdarzenie w prasie! Ale nie wiem kiedy się to wydarzyło. Przejrzałam kilka czasopism kilkanaście dni przed jego śmiercią, ale nic nie znalazłam. W każdym razie ucieszyła mnie kolejna niespodziewana pamiątka związana z pra...dziadkiem.
Beato masz również rację, jeśli chodzi o przeszukiwanie kartoteki "na oślep po nazwiskach z naszego drzewa" w ten sposób znalazłam informacje o zgonie mojej pra...babci z innej gałęzi drzewa i o innych członkach rodziny, którzy przebywając w Poznaniu u swoich dzieci zaznaczyli swoją obecność w kartotece.
Pozdrawiam
Agnieszka

Re: Kartoteka ewidencji ludności Poznania

24 lis 2013, 21:45

Mam pytanie - czy może dla potrzeb Basi będzie opracowany lub zmodyfikowany formularz do wpisywania danych z Kartotek?

Re: Kartoteka ewidencji ludności Poznania

28 lis 2013, 17:13

Wita.Mam pytanie niedługo minie rok jak obiecano uzupełnić kartoteki od M-Z.Pozdrawiam Irena

Re: Kartoteka ewidencji ludności Poznania

02 gru 2013, 10:29

Ireno
Na pierwszej stronie tego tematu Piotr umieścił zdjęcie:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/31a ... 1b991.html
Na rok 2013 zaplanowane jest zeskanowanie 250000 dokumentów. Pozostała część będzie skanowana w 2014.

Re: Kartoteka ewidencji ludności Poznania

02 gru 2013, 10:40

Witam.Dziękuję i przepraszam nie doczytałam do końca.Pozdrawiam Irena

Re: Kartoteka ewidencji ludności Poznania

08 maja 2014, 08:36

Witam,

Polecam stronę http://e-kartoteka.net/.

Re: Kartoteka ewidencji ludności Poznania

08 maja 2014, 12:15

KaDet napisał(a):Polecam stronę http://e-kartoteka.net/.


Strona fajna i bardzo ułatwia wyszukiwanie, szczególnie po panieńskich nazwiskach,
ale zawiera mnóstwo niedociągnięć w wykonaniu, chociażby np.:
- dla jednostki "14266 - Bąbczyński - Bąk" wyświetlane są skany z "14386 - Fab - Fabschick" i trzeba poprawiać w linkach 14386 na 14266
- dla jednostki "14301 - Borowiec - Borszewski" wszystkie linki są niepoprawne i prowadzą do http://e-kartoteka.net/"1000/...
- dla niektórych indeksów brakuje skanów - linki prowadzą donikąd i nie udało mi się dojść jeszcze dlaczego...
Nie wspominając o tym, że chyba co najmniej w połowie przypadków trzeba przejść kilka numerów skanów w górę lub w dół, by znaleźć odpowiedni... albo to ja mam takiego pecha.

Niestety daleko jej do BaSI i widać, że to projekt ministerialny i nie przeszedł żadnej korekty, a wystarczyłoby przejrzeć po parę skanów w jednostce, by zauważyć, że coś jest nie tak...
Mieć tylko nadzieję, że dokończą projekt i będą poprawiać znalezione błędy...

Edit:
Znalazłem kolejny błąd:
- dla jednostki "14386 - Fab - Fabschick" należy numer skanu podzielić w połowie i wpisać numer będący po środku nich, np.: dla pierwszego skanu mamy 13.jpg, to nam daje 1 i 3, więc wpisujemy 2.jpg...

Ktoś odpowiedzialny za migrację bazy danych się po prostu nie popisał...

Re: Kartoteka ewidencji ludności Poznania

03 lip 2014, 21:19

Do jakiej literki doszli na dzień dzisiejszy.
pozdrawiam Tomek

Re: Kartoteka ewidencji ludności Poznania

05 lip 2014, 18:28

salps napisał(a):Do jakiej literki doszli na dzień dzisiejszy.
pozdrawiam Tomek


Na dzień dzisiejszy do nazwiska Rzekiecki - Rzywuski.
Pozdrawiam.
Grzegorz

Re: Kartoteka ewidencji ludności Poznania

16 lip 2014, 13:36

Dobre wieści:
http://www.poznan.ap.gov.pl/index.php?o ... atest-news

Re: Kartoteka ewidencji ludności Poznania

23 lut 2015, 16:31

KaDet napisał(a):Witam,

Polecam stronę http://e-kartoteka.net/.


Po cichutku (bo na stronie tytułowej nadal wszystko wygląda jak dawniej, do litery G), do wyszukiwarki e-kartoteka.net dodano jednostki aż do litery P :)
(chodzi mi oczywiście o wyszukiwarkę do indeksu nazwisk, nie o same skany)
Odpowiedz