Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Re: AA Poznań

05 sty 2023, 18:35

Joasiu, konkretnie jakich ? Są udostępnione księgi do początku XX wieku

Re: AA Poznań

08 sty 2023, 21:27

Pawle,
ja nie widzę metryk( skanów) z Poznania. Chyba mam bielmo na oczach albo dopadła mnie jakaś inna przypadłość.
Szukam metryk urodzenia z 1849, 1851, 1852,1855 oraz 1859 i ich nie ma. Im bardziej szukam tym bbbbbbbbbbbardziej nie ma.
Pozdrawiam
Joanna

Re: AA Poznań

08 sty 2023, 21:58

szczesna napisał(a):Pawle,
ja nie widzę metryk( skanów) z Poznania. Chyba mam bielmo na oczach albo dopadła mnie jakaś inna przypadłość.
Szukam metryk urodzenia z 1849, 1851, 1852,1855 oraz 1859 i ich nie ma. Im bardziej szukam tym bbbbbbbbbbbardziej nie ma.
Pozdrawiam
Joanna


AAP nigdy nie udostępniało skanów w necie. Musisz szukać w SZWA i przeglądać kolejno parafie - to odpisy znajdujące się w APP - ale nie wszystkie roczniki tam znajdziesz.
Tu jest spis, pierwsza cześć to USC, druga to "Indeks ksiąg Akta stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickich".
https://poznan.ap.gov.pl/zasob-2/zasob- ... iwach/swa/

Re: AA Poznań

08 sty 2023, 22:17

Skany mikrofilmów z AAP można obejrzeć w bibliotekach mormońskich i tych mających tzw. afiliację, ale też tylko niektórych. Akurat w tej poznańskiej (na kampusie Morasko) chyba nie.

Re: AA Poznań

01 lut 2023, 21:34

Witam i proszę o pomoc!
jak mam złożyć wniosek o odpis metryki zgonu z parafii Kórnik.
Kiedyś było to proste a teraz jest zmiana strony do AAP i nie mogę
dać sobie rady.
Czy mogę wysłać e-maila do AAP z wnioskiem o odpis metryki?
bardzo proszę o pomoc.

Re: AA Poznań

02 lut 2023, 09:26

Nie wiem czy na pewno dobrze, ale spróbuję poprowadzić.

Na stronie:

https://aap.poznan.pl/formularze/

należy kliknąć i pobrać:

02. Wniosek o akt metrykalny – FMR (zawiera formularz pełnomocnictwa)
AAPoz – wniosek o akt metrykalny wersja 2023-02-01

wypełnić go, następnie przejść do formularza kontaktowego:
https://aap.poznan.pl/kontakt/formularz-kontaktowy/

wypełnić swoje dane,

plik pdf (ściągnięty chwilę wcześniej) koniecznie dodać jako załącznik,

wszystko wysłać.

Re: AA Poznań

02 lut 2023, 12:08

kadi13 napisał(a):Witam i proszę o pomoc!
jak mam złożyć wniosek o odpis metryki zgonu z parafii Kórnik.
Kiedyś było to proste a teraz jest zmiana strony do AAP i nie mogę
dać sobie rady.
Czy mogę wysłać e-maila do AAP z wnioskiem o odpis metryki?
bardzo proszę o pomoc.


Proszę podać co Panią interesuje, pomogę.
Ostatnio edytowano 02 lut 2023, 12:12 przez Jaroslaw Świdurski, łącznie edytowano 1 raz

Re: AA Poznań

02 lut 2023, 12:10

szczesna napisał(a):Pawle,
ja nie widzę metryk( skanów) z Poznania. Chyba mam bielmo na oczach albo dopadła mnie jakaś inna przypadłość.
Szukam metryk urodzenia z 1849, 1851, 1852,1855 oraz 1859 i ich nie ma. Im bardziej szukam tym bbbbbbbbbbbardziej nie ma.
Pozdrawiam
Joanna


Proszę podać jaka parafia i co Pani szuka, pomogę.

Re: AA Poznań

03 lut 2023, 20:01

Pani Asiu bardzo dziękuje.
Pozdrawiam

Re: AA Poznań

08 maja 2023, 08:17

witam wszystkich,poszukuję aktów urodzenia i zgonów moich przodków z Murowanej Gośliny, mistrzów rzeźnictwa Josepha Stern(Sterna) , jego syna Bolesława Stern r.1854, rodzeństwa,dzieci , lub wskazówek jak uzyskać pomocne informacje , z góry dziękuję - Stern Wojciech, Kielce

Re: AA Poznań

08 maja 2023, 14:57

Wojciechu,
wiele informacji odnajdziesz na poniższych stronach:

Parafia katolicka Kępno, wpis 11 / 1879
Boleslaus Stern (25 lat) 
Bronislava Ginter (22 lat)

Urząd Stanu Cywilnego Kępno, wpis 84 / 1879
Boleslaus Stern (ur. 1854) 
ojciec: Joseph Stern , matka: Anna Baier jetzt Raczynski
Bronislava Ginter (ur. 1857)
ojciec: Lukas Ginter , matka: Marie Kempinska
skan 170
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/en/ ... a/11950784

Murowana Goślina (USC) - akt urodzenia, rok 1880, Księga urodzeń
Anna Marie Stern rodzice: Boleslaus Stern  Bronislawa Stern geb.Ginther 
Komentarz indeksującego:
Murowana Goslina
zm 12.10.1943 r.Bydgoszcz po mężu Langner

Murowana Goślina (USC) - akt urodzenia, rok 1881, Księga urodzeń

Miecislaus Stern, rodzice: Boleslaus Stern , Bronislawa Stern geb.Günther 
,
Komentarz indeksującego: Murowana Goslina -zm.29.09.1954 r. Czempiń

Murowana Goślina (USC) - akt urodzenia, rok 1883, Księga urodzeń

Edmund Jozef , rodzice: Boleslaus Stern , Bronislawa Stern geb.Günther 
Komentarz indeksującego: Murowana Goślina -zm.10.04.1960 r,Murowana Goślina
http://www.basia.famula.pl/

Stern, Bolesław
Kurier Poznański -- 1915.01.12 R 10 nr 8
Data zgonu: 10.01.1915r.
Wiek: 61 lat
Uwagi: mistrz rzeźnicki
Zawód: Murowana Goślina
http://www.wtg-gniazdo.org/nekrologi.ph ... kaj=Szukaj
str.3 „Osobiste”
https://www.wbc.poznan.pl/dlibra/public ... 61/content

E-kartoteka:
syn Józef Stern ur.18.03.1889r.Murowana Goślina rodz.Bolesław ,Bronisława Ginther
http://e-kartoteka.net/pl/search#show

Parafia katolicka Murowana Goślina, wpis 20 / 1851
Joseph Sterna (25 lat) 
Anna Bajer (21 lat)

Murowana Goślina (USC) - akt małżeństwa, rok 1877, Księga małżeństw

Hylarius Zyburski (22 lat) , rodzice: Johann Zyburski Poznań , Nepomucena geb.Górska ,
Pelagia Stern (22 lat)  , rodzice: Joseph Stern , Anna geb.Bayer ,

Murowana Goślina (USC) - akt małżeństwa, rok 1880, Księga małżeństw

Lorenz Frankenberg (25 lat) , rodzice: Andreas Frankenberg Rataje/Poznań , Marie Frankenberg geb.Kosicka ,
Salomea Stern (24 lat) , rodzice: Joseph Stern  Anna Stern geb.Bayer obecnie Raczynska 
http://www.basia.famula.pl/
https://poznan-project.psnc.pl/#prettyPhoto
http://www.basia.famula.pl/pl/skany

Re: AA Poznań

08 maja 2023, 15:09

super,wielkie dzięki, częśc info szczególnie o Bolesławie zupełnie dla mnie novum, natomiast jak zdobyc dane z aktu ślubu ww Josepha i Anny dd Bayer 20/1851 par.kat. Murowana Goslina ?

Re: AA Poznań

08 maja 2023, 15:31

Józef Stern (Sterna) z Anną ,slub zawarli 14.10.1851r.(datę uzyskałam na familysearch)
Parafia katolicka Murowana Goślina, wpis 20 / 1851
Joseph Sterna (25 lat) 
Anna Bajer (21 lat)
Akt uzyskasz w AAGniezno.

Potomstwo Józefa i Anny Bayer/Baier:
Pelagia Stern ur.22.12.1855r.- zm.1913r.
https://www.familysearch.org/search/rec ... Id=4116415
Salomea Stern ur.01.10.1857r.
Jan Stern ur.21.06.1852r.
Roman Stern zm.13.08.1859r.wiek 0
https://www.familysearch.org/search/rec ... Id=4116415

Re: AA Poznań

08 maja 2023, 16:22

Ślub Mieczysława Stern syna Bolesława

Czempiń (USC) - akt małżeństwa, rok 1913, [Rejestr główny małżeństw]
Miezislaus Stern (24 lat) , rodzice: Boleslaus Stern , Bronislawa Günther ,
Michalina Dybizbanska (26 lat) , rodzice: Michael Dybizbanski , Franziska Wojtecka ,
Komentarz indeksującego:
adnotacja o zgonie żony
Archiwum Państwowe w Poznaniu
1842/3/265, skan 13
indeksacja: Grzegorz Przybyłowicz
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/jed ... 154#scan13
skan 13

Córka Bolesława i Bronisławy
https://www.familysearch.org/ark:/61903/1:1:6FCC-SHYN


Name: Melaria Stern Chyba imię Melania????
Sex: F
Household Role Sex Age Birthplace
Boleslaus Father M
Bronislava Ginter Mother F
Josephus Mayer Husband M
Casimirus M
Aemilia Podewsra F


Name Josephus Mayer
Sex Male
Birth Date 1883
Father's Name Casimirus
Father's Sex Male
Mother's Name Aemilia Podewsra
Mother's Sex Female
Spouse's Name Melaria Stern
Spouse's Sex Female
Spouse's Birth Date 1885
Spouse's Father's Name Boleslaus
Spouse's Father's Sex Male
Spouse's Mother's Name Bronislava Ginter
Event Type Marriage
Event Date 28 Apr 1914
Event Place Posen, Preußen, Deutschland
Page Number 280, 281

Rodzice Józefa Mayera i jego akt urodzenia

Mosina (USC) - akt małżeństwa, rok 1882, Księga małżeństw
Kasimir Mayer (28 lat) , rodzice: Lorenz Mayer , Marianna Król ,
Emilie Podeszwa (19 lat) , rodzice: Anton Podeszwa , Rosalia Droske ,
Inne osoby występujące w dokumencie:
Tomasz Paluszkiewicz , Johann Jaworski
Archiwum Państwowe w Poznaniu
1904/3/26, skan 51
indeksacja: Basia Rajkowska

Mosina (USC) - akt urodzenia, rok 1883, Księga urodzeń
Joseph , rodzice: Casimir Mayer , Emilie Podeszwa ,
Archiwum Państwowe w Poznaniu
1904/1/28, skan 85
indeksacja: Basia Rajkowska

Cmentarz Czempiń
https://parafiaczempin.pl/index.php?szu ... 133&y=23#a

Cmentarz Murowana Goślina
https://murowanagoslina.grobonet.com/gr ... mit=Szukaj


Pozdrawiam
Alina

Re: AA Poznań

08 maja 2023, 18:36

2 ślub Anny Bayer -żony Józefa Sterna
Parafia katolicka Murowana Goślina, wpis 20 / 1862
• Stanislaus Raczyński (26 lat)
Anna Stern (29 lat, wdowa)

W ślubie Salomei Stern ( 1880r)żona Józefa Stern występuje jako Anna Stern geb Bayer obecnie Raczyńska
Józef Stern zmarł zatem przed 1862 rokiem

Pozdrawiam
Alina

Re: AA Poznań

08 maja 2023, 18:45

Na cmentarzu w Mosinie jest grobowiec rodziny Meyer. Pochowane są w nim mi Emilia i Melania oraz Józef i Kazimierz. To chyba ta rodzina . Wart wspomnieć, ze trzej synowie Bolesława byli Powstańcami , jeden z nich to dotychczas nie wymieniony Marian jako dziecko Bolesława i Bronisławy * 25.3.1895 w Murowanej Goślinie.
Pozdrawiam
krysia

Re: AA Poznań

08 maja 2023, 20:50

dzieki Krysiu, nawet nie słyszałem o Melanii i Mayerach, pozdrawiam wszystkich pomocnych, wojtek

Re: AA Poznań

29 wrz 2023, 15:10

Mam pytanie , może proste, ale nie bardzo rozumiem, jak będzie wyglądać odpis aktu np. urodzenia, który chciałabym zamówić w AP Poznań. Wersja "metryka hobbystyczna". Oryginały są w języku łacińskim. Czy odpis jest w języku łacińskim? A może jest to tłumaczenie na polski najważniejszych danych z tego aktu? I czy w odpisie będą wszystkie dane zawarte w oryginale - mam na myśli zawód ojca, miejsce zamieszkania, nazwiska chrzestnych itp. A w aktach ślubu - czy będzie napisane, że np. rodzice pana młodego nie żyją i skąd pochodzą młodzi lub gdzie się urodzili itp. - czyli to wszystko, co jest w oryginale??
I jak długo się czeka, jeśli znam daty tych zdarzeń?
Pozdrawiam
Anna

Re: AA Poznań

29 wrz 2023, 18:22

Urzędowy skórcony odpis aktu małżeństwa zobaczy Pani obie strony w googlach jak Pani naposze

odpis aktu małżeństwa i wciśnie Pani grafikę .

Odpis ma 2 strony

Najciekawszy jest druga strona : Wzmianki dodatkowe

I zależy od skryby co tam wpisze

ogólnie

co chce .

Pozdrawiam

Ryszard Welka

Ogółem dokument jest brzydki dla mnie ochydny
Ale to moje zdanie

Nie ma mowy o zawodach

Re: AA Poznań

29 wrz 2023, 19:17

ankahanka napisał(a):Mam pytanie , może proste, ale nie bardzo rozumiem, jak będzie wyglądać odpis aktu np. urodzenia, który chciałabym zamówić w AP Poznań. Wersja "metryka hobbystyczna". Oryginały są w języku łacińskim. Czy odpis jest w języku łacińskim? A może jest to tłumaczenie na polski najważniejszych danych z tego aktu? I czy w odpisie będą wszystkie dane zawarte w oryginale - mam na myśli zawód ojca, miejsce zamieszkania, nazwiska chrzestnych itp. A w aktach ślubu - czy będzie napisane, że np. rodzice pana młodego nie żyją i skąd pochodzą młodzi lub gdzie się urodzili itp. - czyli to wszystko, co jest w oryginale??
I jak długo się czeka, jeśli znam daty tych zdarzeń?
Pozdrawiam
Anna




Pani Aniu,

rozgraniczmy tu dwie rzeczy:
czym innym jest metryka wydana przez Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu (AAP), a czym innym skan (lub ksero) aktu znajdującego się w zasobie Archiwum Państwowego w Poznaniu (APP).
Metryka wydana przez AAP zawiera wszystkie zapisane informacje i jest sporządzona w takim języku, w jakim została wytworzona.
Co do ksera lub skanu wydanego przez APP to chyba nie muszę się wypowiadać ;-)

Re: AA Poznań

29 wrz 2023, 19:34

Pani Asiu

Autorka postu pisze o odpisie a nie o metryce .\Chodzi o to co napisane jest w odpisie .
Ostatnio modnym.

A który urzędnik w Polsce zna łacinę ???

I nie w AA a w AP

Re: AA Poznań

30 wrz 2023, 13:47

ankahanka napisał(a):Mam pytanie , może proste, ale nie bardzo rozumiem, jak będzie wyglądać odpis aktu np. urodzenia, który chciałabym zamówić w AP Poznań. Wersja "metryka hobbystyczna". Oryginały są w języku łacińskim. Czy odpis jest w języku łacińskim? A może jest to tłumaczenie na polski najważniejszych danych z tego aktu? I czy w odpisie będą wszystkie dane zawarte w oryginale - mam na myśli zawód ojca, miejsce zamieszkania, nazwiska chrzestnych itp. A w aktach ślubu - czy będzie napisane, że np. rodzice pana młodego nie żyją i skąd pochodzą młodzi lub gdzie się urodzili itp. - czyli to wszystko, co jest w oryginale??
I jak długo się czeka, jeśli znam daty tych zdarzeń?
Pozdrawiam
Anna


Dziękuję wszystkim, co odpowiedzieli. Z mojej strony widzę teraz, że przy pisaniu postu popełniłam błąd, za co teraz bardzo przepraszam. Chodziło mi o Archiwum Archidiecezjalne, oczywiście. Rozumiem z odpowiedzi, że odpis będzie w języku oryginału i zawierć będzie wszystkie zawarte w nim informacje.
Pozdrawiam
Anna

Re: AA Poznań

03 lut 2024, 14:04

Dzień Dobry,

Czy ktoś odwiedzający AA Poznań mógłby dla mnie znaleźć dwa akty małżeństw z parafii Matki Boskiej Bolesnej (sygnatura PM 233/22)? Mieszkam w Gdańsku i nie mam szans osobiście się tam stawić. Bardzo proszę o pomoc.

Re: AA Poznań

03 lut 2024, 15:51

Talos napisał(a):Dzień Dobry,

Czy ktoś odwiedzający AA Poznań mógłby dla mnie znaleźć dwa akty małżeństw z parafii Matki Boskiej Bolesnej (sygnatura PM 233/22)? Mieszkam w Gdańsku i nie mam szans osobiście się tam stawić. Bardzo proszę o pomoc.

Witam.

Wiesławie, z jakich lat poszukujesz tych metryk?
Może będę mogła pomóc.

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.

Re: AA Poznań

03 lut 2024, 16:02

Małgosiu, jeden akt z 1944, a drugi z 1945.

Re: AA Poznań

03 lut 2024, 16:30

Niestety, nie pomogę- śluby mam 1901-1922 :(

Re: AA Poznań

03 lut 2024, 17:01

Jednostka nieudostępniona, bo podpada jeszcze pod RODO.
http://aap.bibliosys.pl/cgi-bin/koha/op ... mber=52519

Akta cywilne z tych lat - podobnie, leżą jeszcze w USC Poznań.

Re: AA Poznań

03 lut 2024, 19:26

Bartek napisał(a):Jednostka nieudostępniona, bo podpada jeszcze pod RODO.

Wrócę do wypowiedzi ks. dr Jana M. Musielaka z 11 maja 2018 r: "Nie mogą zostać udostępnione do tych (naukowych lub genealogicznych) badań księgi zawierające dane dotyczące zdarzeń, które miały miejsce w czasie chronionym (czyli chrztów - mniej niż 100 lat, małżeństw mniej niż 60 lat i zgonów - mniej niż 50 lat)".

Od 1944r. upłynęło 80 lat, więc o jakim RODO, drogi Bartku tutaj mówisz??? Co do praw, obowiązujących w Urzędach Stanu Cywilnego - mam odpowiednią wiedzę, ale moje pytanie dotyczyło archiwum kościelnego...

Re: AA Poznań

03 lut 2024, 19:32

W takim przypadku (jeżeli dane dotyczą przodków w linii prostej) możesz wystąpić o te odpisy w dowolnym USC na terenie naszego kraju (np. w Gdańsku). We wniosku należy oczywiście wskazać osobę, której odpis dotyczy, jej datę i miejsce małżeństwa.
Wybrany przez Ciebie USC wysyła zlecenie o migrację danych do USC, w którym pierwotnie odnotowano małżeństwa (analogicznie w przypadku aktów zgonów i urodzin). Tamten USC ma 7 dni na wykonanie takiej migracji. Po tym czasie można odebrać potrzebny odpis. Dla celów prywatnych opłata za odpis wynosi 22,-zł. Jeżeli nie potrzebujesz odpisu, informacje w nim zawarte możesz uzyskać ustnie bez opłaty.

Re: AA Poznań

03 lut 2024, 19:41

Talos napisał(a):
Bartek napisał(a):Jednostka nieudostępniona, bo podpada jeszcze pod RODO.

Wrócę do wypowiedzi ks. dr Jana M. Musielaka z 11 maja 2018 r: "Nie mogą zostać udostępnione do tych (naukowych lub genealogicznych) badań księgi zawierające dane dotyczące zdarzeń, które miały miejsce w czasie chronionym (czyli chrztów - mniej niż 100 lat, małżeństw mniej niż 60 lat i zgonów - mniej niż 50 lat)".

Od 1944r. upłynęło 80 lat, więc o jakim RODO, drogi Bartku tutaj mówisz???

W takim razie katalogowa informacja o niedostępności tej księgi może być już nieaktualna. Najlepiej zapytać w AAP.

Re: AA Poznań

03 lut 2024, 21:54

Bartek napisał(a):
Talos napisał(a):
Bartek napisał(a):Jednostka nieudostępniona, bo podpada jeszcze pod RODO.

Wrócę do wypowiedzi ks. dr Jana M. Musielaka z 11 maja 2018 r: "Nie mogą zostać udostępnione do tych (naukowych lub genealogicznych) badań księgi zawierające dane dotyczące zdarzeń, które miały miejsce w czasie chronionym (czyli chrztów - mniej niż 100 lat, małżeństw mniej niż 60 lat i zgonów - mniej niż 50 lat)".

Od 1944r. upłynęło 80 lat, więc o jakim RODO, drogi Bartku tutaj mówisz???

W takim razie katalogowa informacja o niedostępności tej księgi może być już nieaktualna. Najlepiej zapytać w AAP.


Księgi są czasami prowadzone przez kilkadziesiąt lat, jeśli ostatni rocznik podlega pod RODO, to cała księga jest niedostępna. Widziałem, że ks. Musielak stara się iść na rękę zainteresowanym i wrzuca po kawałku księgi do CAAP.
Jeśli w księgach urodzeń USC jakaś osoba przeżyła 100 lat, to taka księga nie jest przekazywana do AP co czasu, aż ta osoba umrze, a co za tym idzie, też jest niedostępna.

Re: AA Poznań

05 lut 2024, 19:14

Bartek napisał(a):
Talos napisał(a):
Bartek napisał(a):Jednostka nieudostępniona, bo podpada jeszcze pod RODO.

Wrócę do wypowiedzi ks. dr Jana M. Musielaka z 11 maja 2018 r: "Nie mogą zostać udostępnione do tych (naukowych lub genealogicznych) badań księgi zawierające dane dotyczące zdarzeń, które miały miejsce w czasie chronionym (czyli chrztów - mniej niż 100 lat, małżeństw mniej niż 60 lat i zgonów - mniej niż 50 lat)".

Od 1944r. upłynęło 80 lat, więc o jakim RODO, drogi Bartku tutaj mówisz???

W takim razie katalogowa informacja o niedostępności tej księgi może być już nieaktualna. Najlepiej zapytać w AAP.

W chwili obecnej księgi zaślubionych z parafii Matki Boskiej Bolesnej w Poznaniu są udostępnione w CAAP do roku 1948 czyli do końca zasobu Archiwum. Podobnie księgi zmarłych.

Re: AA Poznań

05 lut 2024, 19:29

Jan M. Musielak napisał(a):W chwili obecnej księgi zaślubionych z parafii Matki Boskiej Bolesnej w Poznaniu są udostępnione w CAAP do roku 1948 czyli do końca zasobu Archiwum. Podobnie księgi zmarłych.


Dzień Dobry,

Czyli jest dla mnie nadzieja, gdyż jestem zainteresowany aktami z lat 1944÷1945. Teraz tylko mogę liczyć na łaskawość któregoś z forumowiczów, który przy okazji wizyty w AAP "wrzuci na bęben" moją sygnaturę o numerze PM 233/22...
Odpowiedz