Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Re: AA Poznań

03 kwi 2014, 13:04

pawko223 napisał(a):Witam, czy istnieje możliwość wypożyczenia mikrofilmów z AAP do Archiwum Państwowego? Paweł

Mikrofilmy udostępniane są wyłącznie w czytelni Archiwum Archidiecezjalnego.

Re: AA Poznań

06 kwi 2014, 17:32

Witam zwracam się z zapytaniem czy może ktoś orientuje się ile kosztuje odpis z metryki i na jakich zasadach się on odbywa?(Czy sprawę można załatwić internetowo)?

Re: AA Poznań

16 maja 2014, 22:51

Balbas napisał(a):Witam zwracam się z zapytaniem czy może ktoś orientuje się ile kosztuje odpis z metryki i na jakich zasadach się on odbywa?(Czy sprawę można załatwić internetowo)?

Napisz do Archiwum ( sekretariat@aap.poznan.pl ) i dostaniesz odpowiedź. Pisząc nie zapomnij napisać tego, co wiesz. Im więcej wiadomo tym krótsze poszukiwania i tym mniejsza cena.

Re: AA Poznań

08 cze 2014, 13:30

Witam serdecznie. Mam pytanie. Jeśli byłby ktoś w AA Poznań, to czy mógłbym prosić o sprawdzenie księgi ochrzczonych z parafii Michorzewo, lata ok. 1795-1799 - poszukuje osoby Jadwiga Ścigała (Ścigalonka) i Kazimierz Dziamski (2 osoby z tej parafii), oraz chrztu Izydor Maj ok. 1835-1838 z parafii Konarzewo.

Re: AA Poznań

08 lip 2014, 13:07

Dzień dobry.
Zwracam się z małą prośbą o sprawdzenie jednej rzeczy w AAP. Chodzi o akt urodzenia:
Leokadia Wiatrowska córka Michała i Joanny z Jóźwiakowskich urodzona 29 sierpień prawdopodobnie 1900. Na nagrobku jest rok 1909, ale wedle opowiadań mojego wujka, Leokadia odmładzała się o kilka lat. Poza tym w ogłoszeniach w "Gońcu Wielkopolskim" jest informacja, że w 1900 rodzi im się córka, więc zakładam, że wpis z gazety dotyczy jej urodzenia.
Michał i Joanna brali ślub w Poznaniu w parafii Św. Marcina więc wydaje mi się, że chrzest Leokadii też mógł być w tej parafii - nr sygnatury dla 1900 roku PM 232/40 mkr 402 pozycja 3.
Z prośbą tą zwracałam się już dwa razy na Genealogach, ale chyba nikt akurat nie wybierał się do AA. Może ktoś z tutejszych forumowiczów może mi pomóc.

dziękuję bardzo

Re: AA Poznań

08 lip 2014, 17:42

jacek98764 napisał(a):Witam serdecznie. Mam pytanie. Jeśli byłby ktoś w AA Poznań, to czy mógłbym prosić o sprawdzenie księgi ochrzczonych z parafii Michorzewo, lata ok. 1795-1799 - poszukuje osoby Jadwiga Ścigała (Ścigalonka) i Kazimierz Dziamski (2 osoby z tej parafii), oraz chrztu Izydor Maj ok. 1835-1838 z parafii Konarzewo.


Michorzewo
rodzice Simon Dziamski,Catharina Nawrot
chrzest 21.03.1795
Regina
chrzest 27.08.1797
Marianna
chrzest 7.01.1799
bliźnięta
Melchior Valentinus
Gasparus Casimirus



rodzice Adalbertus Ścigała,Marianna

chrzest 5.07.1795
Regina

chrzest 15.10.1798
Hedvigis
ojciec chałupnik z Rudnik

Re: AA Poznań

08 lip 2014, 19:15

Witaj. AGA, serdecznie dziękuję za pomoc, jesteś wspaniała, dziękuję .. :D :D

Re: AA Poznań

23 sie 2014, 22:07

Witam,
mam jedno banalne pytanie. Czy do czytelni mikrofilmów AAP można przyjść z laptopem?

Pozdrawiam
Karol

Re: AA Poznań

23 sie 2014, 22:31

Kaszczorzanin napisał(a):Witam,
mam jedno banalne pytanie. Czy do czytelni mikrofilmów AAP można przyjść z laptopem?

Pozdrawiam
Karol



Karolu tak jak najbardziej. :wink:

Re: AA Poznań

29 sie 2014, 11:56

Witam! :)
Zwracam się z prośbą do odwiedzających AAP : może mógłby ktoś poszukać dla mnie informacji o rodzicach pana młodego?
Podaję wpis z PP :

Parafia katolicka Ostrzeszów (Schildberg) wpis 57/1863
* Hieronymus Wittek (27 lat)
* Catharina Rogalewska (19 lat)

Ewentualnie proszę również zwrócić uwagę na miejsce urodzenia tej pary. Rodzice Katarzyny brali ślub w Ostrzeszowie, więc może tam się urodziła. Z góry dziękuję, Paulina.

Re: AA Poznań

29 sie 2014, 12:44

Jeśli nie ma w PP danych to nic nie da sprawdzanie w AAP. Wszystkie dostępne dane są nanoszone do PP.

Re: AA Poznań

19 paź 2014, 22:58

Z pewną dozą nieśmiałości chciałbym prosić o pomoc. Czy byłaby możliwość sprawdzenia przez kogoś w AAP ślubu z parafii WYSKOĆ rok 1875 JAN ŻUR i MARIANNA KACZOR. Potrzebuję imiona i nazwiska rodowe rodziców młodych. Za wszelką pomoc bardzo dziękuję.

Re: AA Poznań

20 paź 2014, 08:03

W Wyskoci przez pół wieku (1833-1883) nie notowano imion rodziców. Pytaj o akt USC w AP Leszno.

Re: AA Poznań

20 paź 2014, 09:41

Pozostaje mi tylko znaleźć akty zgonu w parafii i uprzejmość ks. proboszcza. W AP Leszno są dostępne księgi ale dopiero od 1877 roku.

Re: AA Poznań

20 paź 2014, 09:48

A ten wątek czytałeś?
http://wtg-gniazdo.org/forum/viewtopic.php?f=2&t=3991

Re: AA Poznań

20 paź 2014, 15:30

krambud napisał(a):Z pewną dozą nieśmiałości chciałbym prosić o pomoc. Czy byłaby możliwość sprawdzenia przez kogoś w AAP ślubu z parafii WYSKOĆ rok 1875 JAN ŻUR i MARIANNA KACZOR. Potrzebuję imiona i nazwiska rodowe rodziców młodych. Za wszelką pomoc bardzo dziękuję.


Witam.
Postaram się być w AAP w tym tygodniu.
Jeszcze jakieś życzenia z Wyskoci? Napisz na PW bo to innych nie interesuje.

Pozdrawiam
Danka

Re: AA Poznań

22 paź 2014, 15:50

Witam!

Zwracam się z uprzejmą prośbą o pomoc w uszczegółowieniu danych o te, które są zawarte w księgach - ślubów i zmarłych parafii Opatówko w AAP.

AAP, Opatówko, C, 1869-1903, PM 205/05, mkr 303, poz. na mikrofilmie 7.

25.10.1893 r. wzięli ślub cywilny (kościelny?) Marcin Wojciechowski i Marianna Kaźmierczak.

AAP, Opatówko, M, 1869-1903, PM 205/06, mkr 304, poz. na mikrofilmie 1.

22.03.1888 r. w Żernikach zmarł Bartłomiej Kaźmierczak.

15.11.1894 r. w Żernikach zmarł Stanisław Wojciechowski.

Chodzi mi o numery stron, pozycje wpisów, dokładne daty (ślubu, pogrzebów), godziny, rodziców, przyczyny zgonów, świadków na ślubie i wszelkie inne zapisy.

Pozdrawiam,
Jarek

Re: AA Poznań

28 lis 2014, 11:14

Witam,

Proszę o pomoc, bo jeszcze gubię sie w tym wszystkim :) Zamówiłam wydruk z AAP ksiąg metrykalnych na interesujące mnie nazwisko. Otrzymałam wydruk tylko obejmujący parafie poznańskie. Najbardziej mnie interesowała parafia w Chojnica, tam najwięcej występuje nazwisko poszukiwane przeze mnie........Czy ja mam zgłosić sie do tamtejszej parafii ? Nie mam możliwosci odwiedżić osobiście, mieszkam poza granicami Polski.

Pozdrawiam

Justyna

Re: AA Poznań

29 lis 2014, 11:26

justyna265 napisał(a):Witam,

Proszę o pomoc, bo jeszcze gubię sie w tym wszystkim :) Zamówiłam wydruk z AAP ksiąg metrykalnych na interesujące mnie nazwisko. Otrzymałam wydruk tylko obejmujący parafie poznańskie. Najbardziej mnie interesowała parafia w Chojnica, tam najwięcej występuje nazwisko poszukiwane przeze mnie........Czy ja mam zgłosić sie do tamtejszej parafii ? Nie mam możliwosci odwiedżić osobiście, mieszkam poza granicami Polski.

Pozdrawiam

Justyna



Otrzymałaś z parafii miasta Poznania bowiem ten spis nazwisk obejmuje tylko miasto Poznań (parafie istniejące po drugiej połowie XIX w.) oraz częściowo Śrem i Buk.

Re: AA Poznań

29 lis 2014, 18:37

Olek, dziekuje za odpowiedź

Pozdrawiam

Justyna

Re: AA Poznań

10 gru 2014, 23:11

Jarek napisał(a):Witam!

Zwracam się z uprzejmą prośbą o pomoc w uszczegółowieniu danych o te, które są zawarte w księgach - ślubów i zmarłych parafii Opatówko w AAP.

AAP, Opatówko, C, 1869-1903, PM 205/05, mkr 303, poz. na mikrofilmie 7.

25.10.1893 r. wzięli ślub cywilny (kościelny?) Marcin Wojciechowski i Marianna Kaźmierczak.

AAP, Opatówko, M, 1869-1903, PM 205/06, mkr 304, poz. na mikrofilmie 1.

22.03.1888 r. w Żernikach zmarł Bartłomiej Kaźmierczak.

15.11.1894 r. w Żernikach zmarł Stanisław Wojciechowski.

Chodzi mi o numery stron, pozycje wpisów, dokładne daty (ślubu, pogrzebów), godziny, rodziców, przyczyny zgonów, świadków na ślubie i wszelkie inne zapisy.

Pozdrawiam,
Jarek


Ponawiam moją serdeczną prośbę.

Pozdrawiam,
Jarek

Re: AA Poznań

27 lut 2015, 12:18

Witam.
Kępno, urodzenia 1810-1815.
gdyby ktos z Państwa miał przeglądać księgi tej parafii bardzo proszę o wcześniejszy list na
plisst@poczta.onet.pl
Stefan

Re: AA Poznań

09 kwi 2015, 12:22

Witam
Zwracam się z uprzejmą prośbą do odwiedzających AA Poznań. Jesli nie było by to problemem,proszę o sprawdzenie:

Parafia katolicka Lubasz [Lubasch], wpis 11 / 1895
Ladislaus Basta (27 lat) 100%
Magdalena Mendyk (23 lat)

Pozdrawiam.Beata

Re: AA Poznań

10 kwi 2015, 08:01

Mam prośbę do osób mających dostęp do ksiąg metrykalnych parafii Pępowo w AAP POznań lub AP Poznań. Chodzi mi o sprawdzenie Aktu zgonu Szymona Matyli. Akt Nr 13 z 1841r. Interesuje mnie czy w akcie znajduje się wzmianka o rodzicach wymienionego i jego wieku, ew. informacje nt. małżonki.

Gdyby nie było to problemem to byłabym niezmiernie wdzięczna osobie, która by sprawdziła ten akt.

Pozdrawiam serdecznie Irena

Re: AA Poznań

11 kwi 2015, 21:50

wspomnienia3 napisał(a):Witam
Zwracam się z uprzejmą prośbą do odwiedzających AA Poznań. Jesli nie było by to problemem,proszę o sprawdzenie:

Parafia katolicka Lubasz [Lubasch], wpis 11 / 1895
Ladislaus Basta (27 lat) 100%
Magdalena Mendyk (23 lat)

Pozdrawiam.Beata


Witam
Prośba moja już jest noe aktualma. Otrzymalam pomoc od Bogdana i Danusi. Serdecznie wam Dziękuję
Pozdrawiam.Beata

Re: AA Poznań

24 sie 2015, 11:11

Dear

I m looking for info about the deatth of Michael Kasperski , born in 1888 and died in 1890 in Siekierkie Wielkie

the reason of his death

son of August kasperski and Antonina baranowska

I have act of bitrt and death, but cannot find the reason of death

Re: AA Poznań august kasperek

24 sie 2015, 11:14

Dear All

I m looking for info place and date of birth of August Kasperski , born kasperek

when he married in january 1870 in Siekierki wielki he declared having 23 years old

poznan archive is not able to find any tracks fropm him , may be in church archives ?

also for additional info when he married his family was not present , consemtum was given by tutoris ...

may he was orphan ? adopted ? I have no clue , no ideas.... it s like i a message in a bottle

Re: AA Poznań

24 sie 2015, 21:43

Par. Siekierki Wielkie
births 1818-1874 -- http://szukajwarchiwach.pl/pradziad/354 ... =15&page=1
marriages 1818-1874 -- http://szukajwarchiwach.pl/pradziad/354 ... =15&page=1

The info is that the documents are in Archiwum Państwowe w Poznaniu,
Zespół: 53/3490/0 Akta stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej Siekierki Wielkie

There is no scan in the web.

May be you would write to Archiwum Państwowe in Poznań:

Address is

Archiwum Państwowe w Poznaniu
23 lutego 41/43
Poznań 60-967
Stare Miasto

Tel +48 61 852-46-01
Fax +48 61 851-73-10
archiwum@poznan.ap.gov.pl
http://www.poznan.ap.gov.pl

Re: AA Poznań

25 sie 2015, 12:37

Witam serdecznie wszystkich czytających i piszących na tym forum.
Natrafiłam na taki problem - wyszukiwarka małżeństw PoznanProjekt wyświetla mi taki wpis:
- Parafia katolicka Kłecko, wpis 8 / 1885
Joseph Frydrychowski (24 lat) 100%
Sophia Ostrowidzka (27 lat) 83% (dodam, że ta sama Sophia występuje w aktach urodzeń i zgonów dzieci jako Ostrowska)
Oryginalny zapis o tym ślubie znajduje się w zasobach Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie.

Na stronach szukajwarchiwach w Parafii katolickiej Kłecko są tylko akta do 1874r, natomiast pod nr wpisu 8/1885 w USC Kłecko i w obwodzie miejskim i w wiejskim figurują inne nazwiska. Gdzie zatem szukać tego aktu małżeństwa? Czy podany powyżej nr i rok jest błędny? W tej sytuacji w AA pod tym numerem też nie odnajdę tego aktu. Będę wdzięczna za pomoc.
Elżbieta

Re: AA Poznań

25 sie 2015, 13:26

Witam. Pod numerem 8/1885 będzie tylko wpis z księgi parafialnej bo to jest ósmy ślub zawarty w danej parafii w tym roku. W księgach USC będzie to inny numer gdyż zawierali tam śluby także mieszkańcy wyznania ewangelickiego i mojżeszowego. Dla tzw. świętego spokoju radzę przejrzeć kolejne skany aktów ślubów USC od początku 1885 roku i to zarówno dla obszaru miejskiego jak i wiejskiego aż do skutku czyli do natrafienia na poszukiwany zapis. Co do rozbieżności w pisowni nazwisk to się zdarzają. Pozdrawiam, Wojciech.

Re: AA Poznań

25 sie 2015, 14:09

Poza tym parafia Kłecko obejmowała zapewne wsie podlegające i pod inne USC tego powiatu. Sprawa nie jest więc zatem taka prosta.

Re: AA Poznań

25 sie 2015, 14:25

Dziękuję bardzo za wyjaśnienie zawiłości numeracji. Niestety nie ma tego aktu ani w obszarze miejskim ani wiejskim. Zastanawia mnie też dlaczego nie wyświetla tego aktu BaSia. Gdzie teraz szukać?

Re: AA Poznań

25 sie 2015, 14:55

Bo widocznie w BASI nie zindeksowano tego aktu... zamów w AAG zdjęcie aktu ślubu kościelnego i może coś z niego wynika - szczególnie ważne są miejsca zamieszkania młodych i ich rodziców, może będzie tu jakiś trop. Zgadzam się, że generalnie ślub cywilny powinien być również w Kłecku. Widocznie zaszło coś nietypowego.

Re: AA Poznań

25 sie 2015, 15:17

Czy mam rozumieć, że jeżeli nie ma jakiegoś aktu w BaSi lub PoznanProjekt to wcale nie oznacza, że nie ma go w szukajwarchiwach ? Pytanie może głupie, ale ja dopiero zaczęłam swoje poszukiwania i po żmudnych poszukiwaniach w szukajwarchiwach z ulgą odkryłam obie wyszukiwarki sadząc, że tam jest zawarte wszystko to, co w archiwach.
Pozdrawiam
Elżbieta

Re: AA Poznań

25 sie 2015, 15:26

Indeksacja danych z szukajwarchiwach (tj. udostępnionych tam skanów) trwa i nie wszystko zostało zindeksowane, a nawet pewnie nie większość. Również to co jest na szukajwarchiwach to drobny ułąmek tego co jest w archiwach "w oryginale".

Re: AA Poznań

25 sie 2015, 15:35

Witam. Gwoli uzupełnienia: sprawdziłem w Basi nazwisko Joseph Frydrychowski i co znalazłem zaraz na początku? Syn Józefa i Zofii Franz urodził się w Kłecku już w listopadzie 1884 r. ! To znaczy, że ślub brali zapewne w pierwszych miesiącach 1884 r. lub wcześniej. Proponuję sprawdzić jeszcze raz wszystkie skany ślubów USC Kłecko od początku 1884 r. i jeśli nic nie będzie to potem lata wcześniejsze. Zofia zmarła w 1904 r. również w Klecku w wieku 50 lat. Pozdrawiam, Wojciech.

Re: AA Poznań

25 sie 2015, 15:39

Panie Wojciechu, również na to wpadłam, że Franz urodził się w rok po ślubie :) i jestem w trakcie przeszukiwania roku 1884. Dziękuję.

Re: AA Poznań

25 sie 2015, 16:14

Tym bardziej namawiam, żeby zdobyć akt ślubu kościelnego z 1885. Skoro w 1884 roku byli już małżeństwem (tak jest napisane w akcie urodzenia Franciszka) to może ślub cywilny miał miejsce np. w 1884 i niekoniecznie w Kłecku (zauważmy, że Zofia urodziła się w Dolsku). Może w ślubie kościelnym ksiądz podał jakieś szczegóły, bo przypadek był jak na tamte czasy nietypowy.

Re: AA Poznań

25 sie 2015, 16:39

Robi się coraz ciekawiej :) . Nie ma aktu ślubu ani w 1884 ani 1883. Zamawiam akt kościelny w AAG.
Pozdrawiam
Elżbieta

Re: AA Poznań

25 sie 2015, 19:37

Witam ponownie. Proponuję jeszcze przejrzeć skany aktów ślubu USC Dolsk pow. Śrem. W Dolsku urodziła się Zofia /co zauważył już Pan Łukasz/ a także tam zmarł jej ojciec. Być może brali ślub cywilny w Dolsku a kościelny znacznie później w Klecku - różnie to bywa. Pozdrawiam, Wojciech.

Re: AA Poznań

25 sie 2015, 20:52

Znalazłam w Dolsku akt urodzenia Zofii Ostrowskiej z 1853r, córki Jana i Marianny Wojciechowskiej. To chyba ta Zofia? Nie mogę jednak znaleźć aktu zgonu jej ojca (Jana?), o którym wspomina Pan Wojciech.
W USC Dolsk pow. Śrem nie ma aktu ślubu Zofii i Józefa ani w 1884 ani w 1883r. W 1885r brak skanów :( .
Coś mam pecha z tą Zofią - w dniu ślubu deklarowała, że ma 27 lat - stąd rok ur. ok. 1858. W akcie zgonu zapisano w roku 1904, że miała 50 lat a więc urodziła się ok.1854r. Nic się tu nie zgadza :( .
Pozdrawiam i szukam dalej
Elżbieta

Re: AA Poznań

27 sie 2015, 15:46

Witam. To na pewno jest "ta" Zofia / Ostrowska, nie Ostrowidzka - tu chyba nastąpił błąd przy odczytaniu i wpisaniu nazwiska do systemu/. Co do wieku liczonego w latach to zauważyłem, że w tamtych czasach ludzie o nieco niższym statusie społecznym sprawę tę traktowali dość powierzchownie. Sam stwierdzałem w swych ustaleniach kilkuletnie różnice, dlatego przy potwierdzaniu tożsamości osób należy kierować się też innymi kryteriami. Co do ojca to proponuję przejrzeć wszystkie skany aktów zgonów z Dolska od 1904 r. do tyłu, aż do skutku. W akcie zgonu Zofii napisano, że była córką zmarłego w Dolsku swego ojca. Pozdrawiam, Wojciech.

Re: AA Poznań

27 sie 2015, 17:40

Bardzo dziękuję za wskazówki, nie zwróciłam uwagi na to, że w akcie zgonu Zofii napisano, że ojciec zmarł w Dolsku.
Pozdrawiam, Elżbieta.

Re: AA Poznań

04 wrz 2015, 21:41

Witam ponownie.
Niestety zagadka ślubu Józefa Frydrychowskiego i Zofii Ostrowskiej nadal nie rozwiązana. W akcie kościelnym są informacje bardzo lakoniczne, a w USC Dolsk w 1885r nie znaleziono takiego ślubu. Na tę chwilę odpuszczam ten ślub.
Pozdrawiam, Elżbieta.
Ostatnio edytowano 07 wrz 2015, 12:52 przez Elzbieta50, łącznie edytowano 1 raz

Re: AA Poznań

04 wrz 2015, 23:23

Witam! Na stronie Archiwum wpisuję "alegaty" i w wynikach wyszukiwania nic nie ma. Jak sprawdzić czy są w AA tego typu dokumenty? Jak ich szukać?
Waldek

Re: AA Poznań

05 wrz 2015, 08:47

Waldku,

takiego zespołu, jaki wykazuje np. znana baza PRADZIAD dla niektórych parafii, w Archiwum Archidiecezjalnym po prostu nie ma.
W tym wypadku wyszukiwarka dobrze pokazuje.

Re: AA Poznań

05 wrz 2015, 09:20

Allegata (niestety dla nielicznych parafii) można znaleźć w aktach poszczególnych parafii. Sygnatury - w katalogu parafii w Pracowni Naukowej.

Re: AA Poznań

06 wrz 2015, 09:28

Dziękuję Asi i Bartkowi za odpowiedź.

Z tych odpowiedzi wynika, że muszę pofatygować się do AA i zajrzeć do zgromadzonej dokumentacji dotyczącej parafii w Owińskach.
Jeśli jednak w bazie „Pradziad” nie ma allegat dla tej parafii to chyba oznacza, że w AA ich nie ma. Czy dobrze wnioskuję?

Czy jest możliwe, że księgi parafialne są w AA a allegaty pozostały w parafiach?
A jak to jest w praktyce? Czy AA wystawiając np. metrykę ślubu poda również dane zawarte w alegatach ( jeśli oczywiście istnieją ) czy też trzeba o to wnioskować?

Waldek

Re: AA Poznań

06 wrz 2015, 09:57

dwaldek napisał(a):Dziękuję Asi i Bartkowi za odpowiedź.

Z tych odpowiedzi wynika, że muszę pofatygować się do AA i zajrzeć do zgromadzonej dokumentacji dotyczącej parafii w Owińskach.
Jeśli jednak w bazie „Pradziad” nie ma allegat dla tej parafii to chyba oznacza, że w AA ich nie ma. Czy dobrze wnioskuję?


Nie :)
Otóż, jak napisał Bartek, mogą być w zespole AP (akta parafialne), przechowywane jako luzy. Podobnie jest z dyspensami czy rozwodami. One nie zostały nigdy wyciągnięte i skatalogowane. Tak naprawdę nie zawsze do końca wiadomo co i dla jakiej parafii się zachowało (chodzi mi o taki dokładny opis zawartości teczki, nie pobieżny).

dwaldek napisał(a):Czy jest możliwe, że księgi parafialne są w AA a allegaty pozostały w parafiach?
A jak to jest w praktyce? Czy AA wystawiając np. metrykę ślubu poda również dane zawarte w alegatach ( jeśli oczywiście istnieją ) czy też trzeba o to wnioskować?


Nie wiem jak to dokładnie było z allegatami w XIX wieku (może Bartek czy Łukasz odpowiedzą) ale w ogóle jest ich mało; tak, jakby w Księstwie Poznańskim nie było tego wymogu (albo był ale nikt sobie nim specjalnie głowy nie zawracał).
Wracając do współczesności, AA wystawiając metrykę ślubu poda tylko to co jest w księdze ślubów. Nic więcej.
Taki wpis ma moc wiążącą dla obu stron, natomiast allegata są uzupełnieniem; dlatego na odpisach (tzw. metrykach) widnieje właśnie oryginalna treść zapisu z księgi.

Re: AA Poznań

06 wrz 2015, 12:59

dwaldek napisał(a):Czy jest możliwe, że księgi parafialne są w AA a allegaty pozostały w parafiach?

Allegata fruwają sobie po różnych miejscach:
1) w AAP we wspomnianych aktach parafii lub w aktach konsystorza (dyspensy, sprawy małżeńskie, podania do konsystorza) lub w samych aktach metrykalnych (również tych zmikrofilmowanych),
2) w archiwach państwowych w zespołach akt parafii (w Lesznie oglądałem allegata dla parafii Skoraszewice od początku XIX wieku),
3) w parafiach czasem też, ale raczej wyłącznie XX wiek.
Odpowiedz