Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Fotografowanie zasobów archiwum

28 sty 2007, 00:08

Witam serdecznie
W nadchodzącym tygodniu wybieram się do Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie i mam w związku z tym kilka pytań dotyczących ogólnej kwestii fotografowania w archiwach.
Czy jest możliwosc fotografowania ksiąg lub mikrofilmów w niżej wymienionych archiwach:
Archiwum Archidiecezjalne w Gnieźnie
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu
(nie wiem jak było przed remontem - wybieram się tam po "reotwarciu" w maju 2007)
Archiwum Państwowym w Poznaniu
Chodzi mi oczywiście o fotografie własnym aparatem cyfrowym ze statywu z ksiąg lub ewentualnie z czytników mikrofilmów. Póki co nie zajmowałem się fotografowaniem w żadnym archiwum.
Czy jest to płatne, bo słyszałem, że w archiwach państwowych wymagana jest bodajże decyzja dyrektora danego AP? Jak wygląda sytuacja w archiwach kościelnych?
Wykonane fotografie chciałbym mieć na własny użytek oraz zindeksować wszystkie małżeństwa dla potrzeb m.in wyszukiwarki nazwisk z aktów małżeństw w Poznań Project.
Czy ktoś z Państwa ma doswiadczenia w tej kwestii?
Jak jest z jakością zdjęć w przypadku fotografowania z czytników mikrofilmów?
Jestem raczej zwolennikiem pracy późnymi wieczorami gdy archiwa są zamknięte.
A jak to jest z kwestią fotografowania w Centrum Mormońskim w Warszawie?
Z góry serdecznie dziękuję za informacje
Pozdrowienia dla całego WTG "Gniazdo"
Piotr Andrzejewski

28 sty 2007, 08:35

Co do AA w Gnieźnie - możesz zamówić interesujące Cię fotografie, które wykonuje pracownik Archiwum i zgrane na płytce otrzymujesz za parę złotych (oczywiście zależy to od ilości zdjęć). To jeśli chodzi o fotografowanie na własny użytek. Natomiast w celu indeksacji powinieneś (moim zdaniem) porozumieć się z Archiwum wcześniej, myślę że i tu potrzebna będzie zgoda szefostwa.
Co do AP w Poznaniu - wybierz się z nami w sobotę na spotkanie
http://www.wtg-gniazdo.org/forum/viewtopic.php?t=60
myślę, że i my też będziemy więcej wiedzieć.
Pozdrawiam, Baśka

28 sty 2007, 17:25

Bardzo dziękuję za informację.
Nieistety nie wiem jeszcze czy bedę mógł byc w Poznaniu w sobotę na spotkaniu. Liczę na obfite sprawozdanie ze spotknia:)
Pozdrawiam
Piotr Andrzejewski

02 lut 2007, 12:40

Na Pomorzu mamy to szczęście, że w Pelplinie dyrektor archiwum diecezjalnego pozwala fotografować księgi. Skorzystało z tego wielu zapaleńców, jak i ludzi chcących zrobić na tym złoty interes (sprzedając później płyty CD). Tak czy inaczej, uważam, że to szczytna idea. Fotografie chronią oryginalne księgi od zniszczenia, jak również pozwalają przeglądać je na komputerze w domowym zaciszu. Chętnie zamieniłbym księgi pomorskie (kaszubskie), których trochę posiadam, na Wielkopolskie (zwłaszcza parafie: Radzim-Maniewo, Owińska, Wierzenica, Chojnica-Morasko, Ludomy, Oborniki, Chludowo, Białężyn i inne z tych okolic).

03 lut 2007, 10:23

Do: Bogunieski

Niestety nie mam skanów z żadnej z wymienionych przez Pana parafii.

Pozdrawiam
Łukasz
Ostatnio edytowano 17 maja 2013, 12:58 przez Łukasz Bielecki, łącznie edytowano 1 raz

22 wrz 2007, 22:44

Indeksy z Chludowa - prawie komplet XIX-wiecznych zapisów - są w Genetece:
http://www.genealodzy.pl/name-Geneteka.phtml
Odpowiedz