Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

22 lut 2019, 12:10

Witam serdecznie. Czytam któryś raz z rzędu wykazy miejscowości z każdego tomu i nie daję rady. Miejscowość Pawłowo parafia Dąbrówka Kościelna - nie widzę. Jest Pawłowo w powiecie pyzdrskim. Czy to możliwe, że chodzi o to samo, bo nie wydaje mi się. Proszę o jakieś wskazówki.

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

22 lut 2019, 12:59

Chodzi o ten pkt "Wsie Sielec, Rogożewo i Pawłowo"?
To majątek Sielec:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Nowy_Sielec

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

22 lut 2019, 13:09

Bartek napisał(a):Chodzi o ten pkt "Wsie Sielec, Rogożewo i Pawłowo"?
To majątek Sielec:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Nowy_Sielec

No tak. i to raczej nie moje Pawłowo, bo parafia Dąbrówka Koscielna była zupełnie gdzie indziej, chyba w pow. wągrowieckim?

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

22 lut 2019, 13:16

Tak, wówczas (XVIII w.) w pow. gnieźnieńskim.

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

22 lut 2019, 17:41

Witam.

Może to to Pawłowo?

http://www.slownik.ihpan.edu.pl/search. ... ie&d=0&t=0

https://mapy.eholiday.pl/mapa-dabrowka_ ... iezno.html

http://www.gmina-skoki.pl/mieszkancy/mi ... rint=print

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

22 lut 2019, 18:17

Pawłowo Skockie jest kilka kilometrów na płn.wsch. od Dąbrówki Kościelnej.
Pozdrawiam
Janusz - miłośnik map

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

22 lut 2019, 18:39

Sprawdzałem w słowniku Mycielskiego . Pawłowo( wówczas pow. wągrowiecki) - parafia katolicka Dąbrówkakościelna (wówczas pow. obornicki)
Janusz

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

22 lut 2019, 20:57

No i niestety mojego Pawłowa w spisie wszystkich trzech tomów nie widzę.

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

24 lut 2019, 19:12

Liliano,

Twoje Pawłowo przywoływane jest systematycznie w Tekach Dworzaczka:
http://teki.bkpan.poznan.pl/index_regesty.html

Wielce więc prawdopodobne że dla tej wsi istnieją zachowane inwentarze czy wizje, tyle że próba dotarcia do nich wymaga nakładu czasu i wysiłku, vide:
viewtopic.php?f=2&t=914&start=100#p16778

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

04 mar 2019, 00:42

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi. Jakoś nie mogę się pogodzić z myślą, że akurat mojego Pawłowa nie ma w opracowaniu...chyba nie chcę w to uwierzyć, że taki pech..Tomku, muszę pomyśleć, jak zabrać się za poszukiwania w kierunku , który wskazałeś.

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

09 maja 2019, 20:01

Czy mógłbym prosić o materiały:

45. Boguszyn, Kruczyn, Chromiec — inwentarz z 17 IX 1754 r
61. Gogolewo — inwentarz z 9 VII 1785 r
65. Wieś olęderska Radoszkowo — wyszczególnienie ilości gruntu, czynszu, powinności z 1791 r

pawtak /małpa/ gmail.com

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

03 gru 2019, 03:33

Witam serdecznie. Tak dlugo poszukuje wiadomosci o wsi Imielkow kolo Grzymiszewa. Czy sa tam jakies wpisy w ksiazce. Interesuje mnie nazwisko Dybner i Miller. Z gory serdecznie dziekuje za pomoc.
A i takze nazwisko Ciotkowski w tamtych okolicach.

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

03 gru 2019, 13:10

Witam

Chętnie dołączę się wiadomości o Imiełkowie i Grzymiszewie. Moi dziadkowie mieszkali w Imiełkowie. Moje nazwiska to Dawicki i Szczeciński.

Pozdr Agnieszka.

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

07 sie 2020, 08:00

Mam serdeczną prośbę do szczęśliwych posiadaczy "Materiałów do dziejów chłopa wielkopolskiego": czy mógłbym otrzymać skany na temat niżej wymienionych miejscowości?

Majętność wyszyńska, stobnicka, obrzycka, grylewska, szamocińska - chodzi mi konkretnie o wsie: Ordzino, wieś Koźmin, wieś Obrowo, wieś Gaj - inwentarz z wizją stanu dóbr z 10 V 1756 r. , nr 8, Powiat poznański, Tom 1.

Pozdrawiam, Wojciech.

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

13 sie 2020, 11:53

Dzień dobry!
Mam serdeczną prośbę.
A czy we wsi Żydowo str.189 pojawia się nazwisko Weichert lub Wajchert?
Pozdrawiam

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

17 sie 2020, 08:10

dzień dobry.

mam serdeczną prośbę do szczęśliwego posiadacza tomu 1
chodzi mi o put. 9 Klucz bielski z wsiami Białą i Łomnicą. Szczególnie chodzi mi o wieś Białą i Łomnicę.
bardzo mi zależy więc będę wdzięczna. proszę :)
serdecznie pozdrawiam
Marlena Stopka

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

23 wrz 2020, 10:52

Witam serdecznie

Mam serdeczną prośbę o sprawdzenie w miejscowości Gorzyce powiat Pyzdry nazwiska Nawrocki, w miejscowości Gozdowo powiat Pyzdry nazwisk Kolanowski i Paluszkiewicz oraz w miejscowości Wolica kozia nazwiska Jeleniewicz lub Leniniewicz

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

24 wrz 2020, 10:48

Wiem, że udzielenie odpowiedzi to tylko dobra wola szczęśliwych posiadaczy książki. Z tego też powodu spróbowałem innej metody uzyskania interesujących mnie informacji i po kilku dniach dostałem odpowiedź...
Pozdrawiam, Wojciech.

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

24 wrz 2020, 12:07

Wiem, że udzielenie odpowiedzi to tylko dobra wola szczęśliwych posiadaczy książki. ...

Z dobrej i nie przymuszonej woli, podaję źródło i cenę, gdzie można nabyć Dzieje ...

https://allegro.pl/oferta/materialy-do- ... 8085944634

Niestety, nasze egzemplarze po wielu skanowaniach i "rozdzieraniu książki" zaczęły się sypać.
Może ktoś zdecyduje się na zakup wydawnictwa dla Forumowiczów - I Tom bywa również.

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

17 lis 2020, 02:15

Witam
Prosze o skany z II tomu
26. Kruchowo i inne — inwentarz i stan dóbr z 2 II 1786 r. . . . . 84
Pozdrawiam

Materiały do dziejów chłopa wielkopolskiego w drugiej połowie XVIII wieku: Województwo gnieźnienskie
https://www.google.com/books/edition/_/SCMaAAAAIAAJ

Obrazek

Młynarka napisał(a):Witam,

Spisy treści ze wszystkich trzech tomów zawdzięczamy pracowitości Szymona. :)
Niestety, nie znalazłam podanych przez Ciebie nazwisk, ale na wszelki wypadek wypisałam inne, może komuś się przydadzą:

Recz. Inwentarz połowy tej wsi sporzadzony z okazji kupna jej przez Jakuba Karłowskiego od Arnolda Lisieckiego. Nazwiska: Banach, Woźny.

Wełna. Opis dóbr sporządzony z okazji nabycia ich przez Józefa Strzeleckiego. Nazwiska olędrów tu zamieszkałych: Frydrych, Bardz, Minerty, Nosek, Bydner, Bulman, Junter.

Przytuki, Izdebno i Szyszłowo. Wizja wsi sporządzona na żądanie Andrzeja Lubostowskiego. Nazwiska są tylko w Szyszłowie: Kujawa, Giszter.

Strzyżewo Paczkowe i część wsi Strzyżewo Smykowe. Opis stanu dóbr sporządzony na rzecz Józefa Rozena żupnika wielkopolskiego z powodu jego pretensji do tych dóbr. Nazwiska: Krolczak, Stary, Studzieński, Zachojski, Niewiadomski, Tarczyński, Owczarz, Jaworski,

Kruchowo, Ławki, Strzyżewo Paszkowe, Jastrzębowo, Dąbrowa w pow. gnieźnieńskim i dobra Goranin oraz część dóbr Sławęcin w pow. konińskim z przyległościami [folwark Huta nazwany]. Inwentarz i stan dóbr dziedzicznych pozostałych po śmierci Józefa Rosena a pozostających w dożywociu wdowy Ewy Rosenowej. Nazwiska w Kruchowie: Ryks, Markowski, Forzpan, Konieczny, Szarzyński, Krasny, Ziemian, Kurzyński, Sramkowski, Fornoski, Samsonowski, Sudajewski, Baraniak, Figas, Żur, Baran, Mądry, Małolepszy, Gzik, Ławnik, Gmerek, Muślin, Grządziela, Limon, Przybylski, Fryc, Dubił, Zdębiński, Kamiński, Prubent, Tępica, Kurzyński, Wegner, Szparman, Baczyński. Nazwiska w Hucie: Winiarski. Nazwiska w Ławkach: Kraska, Matuszka, Kwieciński, Sas, Wachowiak, Szałkowski, Krzymiński, Szary, Skoczkowski. Nazwiska w Strzyżewie Paszkowym: Zacholski, Storozum, Owczarzak, Figas, Jeż. Nazwiska w Goreninie: Maciejowski, Grabowski, Wojewodka.

Oprócz tego we wszystkich wsiach wymienieni są też chłopi tylko z imienia. :wink:


Obrazek
Ostatnio edytowano 24 lis 2020, 14:20 przez Skowronski, łącznie edytowano 3 razy

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

22 lis 2020, 20:46

Witam.
Chciałbym usystematyzować spis inwentarzy szlacheckich z książki Materialy do dziejów chłopa Wielkopolskiego. Chodzi mi konkretnie o Tom III, z jakich części się składał. Według informacji na WTG jest podany Powiat Koniński i Pyzderski. Czy w Tom ten wchodził Powiat Kaliski? Posiadam Roczniki Kaliskie część XVI I XV. Są tam wymienione majątki, które nie są wykazane na WTG.
Z góry dziękuję za informację.

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

28 lis 2020, 17:08

Witam serdecznie.
Poszukuje skanów dot. książki Materiały do dziejów chłopa Wielkopolskiego, dokładnie:

Tom 2
Powiat Gnieźnieński
5. Przytuki, Izdebno i Szyszłowo — wizja wsi z 20 VIII 1752 r

Będę wdzięczny za przesłanie skanów :-)

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

12 sty 2021, 21:34

Witam
miałbym ogromną prośbę o skan poniższego wpisu:

TOM 1
Powiat poznański
7. Popowo i Popówko wizja z 7 VII 1755r.

z góry dziękuję .

przemyslaw.stodolny@op.pl

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

28 lip 2021, 12:21

Mam bardzo gorącą prośbę, czy I tomie we wsiach Granówko i Pianowo jest wymieniony Duszynski lub Duchanski?

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

05 sie 2021, 09:24

Dla wszystkich zainteresowanych "Materiałami do dziejów chłopa wielkopolskiego":
Biblioteka Główna w Szczecinie posiada wymienioną pozycję. Można zamówić bezpłatne skany wskazanych miejscowości (biblioteka nie wykonuje skanów całej książki). Pani Marta Sztark-Żurek z Oddział Udostępniania Zbiorów Biblioteki Głównej US jest osobą bardzo życzliwą i pomocną. Poniżej adres mailowy do kontaktów:
info@bg.szczecin.pl
Pozdrawiam, Wojciech.

Ps. Mimo wszystko proszę nie nadużywać dobrej woli Pani Marty...

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

05 sie 2021, 10:34

Bardzo dziękuję za wiadomość.

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

09 sie 2021, 10:20

Posiadam skany wsi Pianowo, Granówko, Dalekie i Kurowo. Jeżeli ktoś potrzebuje, chętnie prześlę.
Pozdrawiam

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

18 sty 2022, 11:05

Na Allegro jest obecnie do kupienia tom I tego bezcennego opracowania. Co prawda cena mało przystępna bo aż 150zł, ale jest to rzadkość do zdobycia. Ja jakiś czas temu kupiłem za 90zł. Tak że taniej raczej nie koniecznie już będzie...
Ale to i tak taniej niż od długiego czasu tam oferowane bez chętnych do zakupu trzy tomy (całość) za 999zł.

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

17 sie 2022, 21:36

Posiadam skany:

Tom 1 Powiat kościański #10
Majętność kwilecka [wieś Kwilicz, folwark Upartowo, folwark Dąbrowa, wieś Lutomek, wieś Kurnatowice, Zawada folwark, wieś Nossolewo, wieś Orliczko] inwentarz z 10 VIII 1759 r

Tom 1 Powiat kościański #56
Srocko Wielkie i Bieczyny
inwentarz z 1778 r

Tom 1 Powiat kościański #59
Majętność głuchowska [Głuchowo, wieś Sierniki]
stan dóbr z 1782 r

Jeżeli ktoś potrzebuje - prześlę prywatnie w ramach 'dozwolonego użytku prywatnego'.

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

18 sie 2022, 09:00

Materiały do dziejów chłopa wielkopolskiego w drugiej połowie XVIII wieku, Tom III, Open Library, Internet Archive.
https://openlibrary.org/books/OL6236274M/Materia%C5%82y_do_dziejo%CC%81w_ch%C5%82opa_wielkopolskiego_w_drugiej_po%C5%82owie_XVIII_wieku.
Odpowiedz