Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

20 lut 2016, 09:09

E W A napisał(a):Bardzo proszę o przytoczenie fragmentów o wsi Prusim- tj chyba tom I, [5. Prusim — opis dóbr z 27 VIII 1753 r]., ewentualnie o przesłanie skanów.
Szczególnie interesuje mnie nazwisko Tyll, Til, Thil, być może podobne brzmienie- oboczność.
Ewo, inwentarz wsi Prusim liczy trzy strony, więc proszę o adres e-mail na PW. Nazwisko Tyll, ani jego oboczności nie zostały wymienione.

pawelk274 napisał(a):Czy w tomie II o woj. gnieznienskim pojawiają się nazwy wsi- Nowa Wieś i Prosna?
Pawle, jak można zobaczyć w spisie miejscowości na 3 stronie tego wątku - pojawiają się, ale w powiecie poznańskim, w majętności wyszyńskiej. Jeśli mam przesłać skany, również proszę o e-mail na PW.

sadyba napisał(a):Proszę bardzo o skany z Państwowego Archiwum w Poznaniu
Marianie, ten wątek dotyczy książki "Materiały do dziejów chłopa wielkopolskiego w drugiej połowie XVIII wieku" pod red. J. Deresiewicza, więc nie wiem, jak mam rozumieć twoją prośbę. :)

bury_anna napisał(a):Szukam informacji o mieszkańcach wsi Płaszczyzna i Blizna k/Koła. W spisie nie znalazłam powiatu kolskiego :( . Może ktoś mi podpowie gdzie szukać.
Aniu, w okresie I Rzeczypospolitej panował inny podział administracyjny, niż w okresie zaborów. Powiatu kolskiego wtedy nie było, a Koło i jego najbliższe okolice należały do powiatu kaliskiego.
Z tego co widzę w bazie ELA, archiwa państwowe nie posiadają ksiąg dusz wsi Płaszczyzna i Blizna, jak również Koła. Wyczytałam, że Blizna została przyłączona do Koła w 1924 r., natomiast kiedy przyłączono Płaszczyznę nie znalazłam, ale szukałam pobieżnie.

jacek98764 napisał(a):Poszukuję danych dot. rodzin Walich /Wallicht, Beyer, Witke, Braun, Kahl, Kerber, Zeiske lub Ceiske oraz Matuszewski.
W Długich Małych (pierwszy inwentarz) występuje wielokrotnie nazwisko Bajer, zaś w Jezierzycach Kościelnych - Kierber/Kerber, Walich i Cajske.
Skany prześlę wieczorem.

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

20 lut 2016, 12:47

Witam.
Poproszę o skany o
Tom 1-pow.poznański-Brody
Tom 1-pow.kościański-Karczewo, Jaskółki, Wolkowo, Wielka Łęka
Mój adres - a.pelec@wp.pl

Pozdrawiam
Alina

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

20 lut 2016, 17:34

Witam.
Lilu, bardzo dziękuję za przesłane skany.
Pozdrawiam Alina

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

20 lut 2016, 19:41

Witam. Lila, dziękuję za przesłanie skanów dot. tych miejscowości i rodzin. :)

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

21 lut 2016, 16:38

Witam Cię serdecznie Lilu!!!
Czy mogę prosic o sprawdzenie nazwiska Szermer -
poznańskie Brody?
Pozdrawiam:
Krzysztof.

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

21 lut 2016, 21:37

Witam. Być może nie ma to związku z Szermerami z Bród, ale rodzina o takim nazwisku występowała w Szamotułach np. w latach 80-tych XVIII w. W nielicznych dokumentach miejskich z tamtego okresu występuje np. Józef Szermer - właściciel domu.
Pozdrawiam, Wojciech.

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

22 lut 2016, 20:56

Witam Cię Wojciechu!
Dziękuę za te informację bedzie to jak narazie jedyny trop.Nadmienie CI,że właśnie szukam Józefa Szermera.W 1822 roku w Brodach rodzi sie Andrzej syn Józefa i Marianny Kubaciak i niestety nie wiem nic o rodzicach.Andrzej to przodek moich SZermerów.
W parafii Brody wystepuje dwóch Józefów jednak mój występuje jako kowal.
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam:
Krzysztof.

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

16 mar 2016, 13:31

Lilu,
proszę uprzejmie o sprawdzenie w Tomie I pow.poznański
p.8 Starostwo Mieścisko - nazwisko Paczkowski - Sowiński
p. 22 Majętność Wełna /wieś Wełna- Grudna -Parkowo .. stan dóbr 1782-
nazwiska: Paczkowski/Paszkowski - Urbański /byli prawdopodobnie kowalami/ i Sowiński.
Jeżeli coś będzie proszę o skany. Pozdrawiam Nela

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

21 mar 2016, 10:30

cristovoro napisał(a):Czy mogę prosic o sprawdzenie nazwiska Szermer -
poznańskie Brody?
Niestety, nie wymieniono nazwiska Szermer.

Nela napisał(a):Lilu,
proszę uprzejmie o sprawdzenie w Tomie I pow.poznański
p.8 Starostwo Mieścisko - nazwisko Paczkowski - Sowiński
p. 22 Majętność Wełna /wieś Wełna- Grudna -Parkowo .. stan dóbr 1782-
nazwiska: Paczkowski/Paszkowski - Urbański /byli prawdopodobnie kowalami/ i Sowiński.
Również nie wymieniono żadnego z tych nazwisk.

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

22 mar 2016, 12:44

Lilu,
bardzo serdecznie dziękuję za przeszukanie. Paczkowski i Urbański byli kowalami -czyli szukam dalej skąd przybyli do Wełny.
Pozdrawiam. Nela

Poszukuję

24 mar 2016, 10:43

Dzieje chłopa Wielkopolskiego
poszukuje informacji o wsi Binino i Orliczko oraz stare zdjęcia
pozdrawiam Irmina

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

24 mar 2016, 21:22

Witam,
proszę o informację, czy w spisach dotyczących miejscowości Brody i Bródki (Tom I, pow. poznański) wymienione zostały nazwiska Szwedek i Trzebny? Jeśli tak, to bardzo bym prosił o przesłanie skanów na adres lukas1207@op.pl

Pozdrawiam, Łukasz.

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

24 mar 2016, 22:39

Witam
We wsi Brody-Jan Trzebny, w Bródkach-Wawrzyn Szwed. Skany wysyłam( mam je od Lili)

Pozdrawiam
Alina

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

25 mar 2016, 11:57

Witam

Czy zna ktoś podobne opracowanie ale dotyczące powiatu kaliskiego?

pozdrawiam Łukasz

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

25 mar 2016, 16:07

apel napisał(a):Witam
We wsi Brody-Jan Trzebny, w Bródkach-Wawrzyn Szwed. Skany wysyłam( mam je od Lili)

Pozdrawiam
Alina


Dziękuję bardzo za przesłanie skanów.

Pozdrawiam, Łukasz.

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

29 sie 2016, 09:29

Witam,
na podstawie spisu Szymka z początku tego wątku zrobiłem spis treści uporządkowany alfabetycznie oraz według powiatu.
http://www.wtg-gniazdo.org/upload/oprac ... dzieje.xls
Mam nadzieję, że pomoże w poszukiwaniach. Umieściłem też link na początku wątku w pierwszym poście, żeby nie zginęło wśród wielu stron wątku

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

08 paź 2016, 20:25

Witam! Jestem zainteresowany skanami dotyczącymi : majętność wróblewska [wieś Wróblewo, wieś Głuchowo, folwark Brzóski, wieś Pakawie, wieś Wierzchucino] — inwentarz z 10 VIII 1759r

Serdecznie dziękuję za informacje, pozdrawiam.

Edit: Tak przeglądam od wczoraj różne materiały i nasuwa się pytanie tylko czy wieś Wróblewo to ta która była położona koło Kostrzyna.

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

09 paź 2016, 10:12

mawisonekk napisał(a):Edit: Tak przeglądam od wczoraj różne materiały i nasuwa się pytanie tylko czy wieś Wróblewo to ta która była położona koło Kostrzyna.
Nie, chodzi o Wróblewo w powiecie szamotulskim.

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

09 paź 2016, 10:15

W takim razie prośba nieaktualna, szukałem informacji o terenach położonych w okolicach Kostrzyna. W spisie tego nie znalazłem, więc może akurat nie ma informacji na ten temat. Dziękuję i pozdrawiam.

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

10 paź 2016, 09:57

mawisonekk napisał(a):W takim razie prośba nieaktualna, szukałem informacji o terenach położonych w okolicach Kostrzyna. W spisie tego nie znalazłem, więc może akurat nie ma informacji na ten temat. Dziękuję i pozdrawiam.


Wróblewo to wieś stosunkowo "młoda" - w przedrozbiorowych źródłach nie pojawia się, na mapach z pierwszej połowy XIX w. też jej nie ma. Wydaje mi się, że jej nazwa jest wtórna i wzięła się od nazwiska właścicieli, Wróblewskich. Podobnie pod Kostrzynem znajdowało się niegdyś Kozłowo (od Kozłowiczów), Miklachowo (od Miklaszewskich), czy wreszcie Andrzejewo, Antoniewo, Janopol i Ignacewo od imion braci bodaj Wadyńskich. Te wszystkie folwarki i przysiółki powstały w XIX w.

Pozdrawiam,
Kuba

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

15 paź 2016, 20:08

kogdan napisał(a):Witam;
Poszukuję wszelkich informacji nt. mieszkańców miejscowości Trojanów, Bogumiłów w parafii Opatówek, powiat kaliski. Interesują mnie nazwiska przodków Kopeć, Błażejewski, Pogorzelec. Czy ktoś może mi wskazać, pomóc ?
Pozdrawiam - Bogdan



moja prababka to Anna Kopeć z Trojanowa

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

24 lis 2016, 09:57

Witam serdecznie.

Bardzo proszę o skany Tom I poz.64 - Iłówiec, Górka, Iłówiec Wielki.

merarek@gmail.com

Z góry dziękuję.

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

29 gru 2016, 22:30

Witajcie!

Czy byłoby możliwe, aby jakaś dobra dusza dysponująca tomem 1 przesłała mi skany dotyczące wsi Wysoczka — wizja z 12 IV 1755?
Bardzo mi na nich zależy!

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

29 gru 2016, 22:54

Prośba już nieaktualna :)
Ludzie na naszym forum pomagają jednak z szybkością strzały!!! :)

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

31 gru 2016, 17:15

Uprzejmie poproszę o materiały:

42. Kosieczyn — opis polowy dóbr z 28 V 1753 r
46. Wyskoć — opis dóbr z 2 X 1754 r

Dziękuję i Wszystkiego Najlepszego na Nowy Rok!
Ostatnio edytowano 02 sty 2017, 19:54 przez pawtak, łącznie edytowano 1 raz

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

02 sty 2017, 19:35

Bardzo proszę o skany materiałów z Tomu II dotyczące 18.Jabłkowa i 27.Jabłkówka folwark.

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

04 sty 2017, 20:04

Lila, serdecznie dziękuję za przesłane skany.
pozdrowienia

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

10 sty 2017, 13:22

Przyznaję, że nie mam znajomości tematu jak uczestnicy tego wątku. Dlatego proszę o pomoc, czy w Dziejach są informacje/inwentarze o folwarkach z bliskich okolic Mogilna, a jeżeli nie to gdzie ich szukać?

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

10 sty 2017, 20:01

Wszystkie ostatnie posty dotyczące tomu III zostały przeniesione do tego wątku:
viewtopic.php?f=2&t=5541&start=150#p112619
Niestety, nie posiadam tego tomu, więc nie mogę pomóc.

wladek1957GN napisał(a):Przyznaję, że nie mam znajomości tematu jak uczestnicy tego wątku.
Proszę sprawdzić w opracowaniu Maćka:
http://www.wtg-gniazdo.org/upload/oprac ... dzieje.xls

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

11 sty 2017, 17:38

Dziękuję za odpowiedź. Jednak brak poszukiwanych miejscowości w załączonym wykazie. Korzystając z okazji: ojciec mój Ciesielski po II wojnie z okolic Mogilna, zamieszkał k.Gniezna i tutaj znał rodzinę Molenda. Więcej nie wiem w tym temacie. Pozdrawiam.

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

12 sty 2017, 14:42

Witam serdecznie,
Czy moge prosić o przesłanie skanów:
Tom II
Powiat kcyński
102. Samoklęski Duże i Samoklęski Małe oraz młyn w Turze— wizja dóbr z 31 III 1770 r
Bedę zobowiązana,
Gosia
m.kozlow(małpka)wp.pl

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

13 sty 2017, 08:39

Lila, bardzo dziękuję za skany.
Serdecznie pozdrawiam,
Gosia

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

05 mar 2017, 13:34

Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1815.06.21 Nr49 str.22/23{652/653]

Sprzedaż wsi NIELUB z przyległościami w powiecie Toruńskim. Bardzo obszerny szczegółowy opis majątku-inwentarz.

Ponadto dom w Bydgoszczy na ul. Kościelnej/Żabiej i Gniewkowie.

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

26 mar 2017, 08:39

Witam,
bardzo proszę o przesłanie skanów dotyczących Ceradza Nowego (powiat poznański, tom I) na adres: lukas1207@op.pl

Pozdrawiam, Łukasz.

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

05 wrz 2017, 07:01

Dzień dobry,
czy mogę prosić o skany:

TOM II
Powiat gnieźnieński
22. Wylatkowo — wizja stanu dóbr z 5 XI 1781 r.
28. Wylatkowo — opis wsi z 11 VI 1792 r.

mail: raska2 /małpa/ o2.pl

Będę zobowiązana.
Pozdrawiam
Kasia z Kierejewskich

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

11 wrz 2017, 05:32

Lilu, bardzo dziękuję za skany.

Pozdrawiam
Kasia z Kierejewskich

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

28 wrz 2017, 20:17

Witam
Okolice Żydowa
Takie miejscowości są w mojej strefie zainteresowania.
Gurowo, Gurówko, Gębarzewo, Kosowo, Kosmowo, Cielimowo. To są miejscowości wchodzące w skład parafii w Żydowie.

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

30 wrz 2017, 19:56

Żydowo opis dóbr z 22 IV 1775 r 51 Powiat pyzdrski Tom 3 czy można o to Prosić
leszekkabacinski@gmail.com

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

04 paź 2017, 13:54

Dzień dobry, czy mogę prosić o wpisy lub skany jeśli materiał jest obszerny:
Tom 1, poz. 8; Majętność wyszyńska, stobnicka, obrzycka, grylewska, szamocińska [Wyszyny, wieś Prosna, Wirydianna - folwark przy wsi Prośnie, wieś niemiecka Nowa Wieś, wieś niemiecka Grabowiec, Stobnica, wieś Brzączewo, wieś niemiecka Podlesie, Holendry Nowe, wieś niemiecka Jaryszewo, wieś Sycyno, wieś Osowo, wieś Przeciwnica, część w Niemieczkowie, Obrzycko, wieś niemiecka Piotrowo, wieś Ordzino, wieś Koźmin, wieś Obrowo, wieś Gaj, majętność wieś Grylewo, wieś Donaborze, wieś Zaszkowice, wieś Laskownica, wieś niemiecka Brzeźna, wieś Kopaszyno, starostwo Mieścisko, wieś Wiela, Szamocin, na Notesi, wieś Laskowo, Olendry Szamocińskie] - powiat poznański
oraz
Tom 1, poz. 11; Majętność ostroroska [miasto Ostroróg, wieś Dobrojewo, wieś Binino, wieś Kluczewo, folwark Zapust, wieś Wielonek, wieś Chojno, wieś Bielejewo, folwark Śpibieda] - powiat poznański

izapopielska@gmail.com

Pozdrawiam

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

24 lis 2017, 01:02

Poszukuje informacji o wsi Modła Księża .

pozdrawia
Irek

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

03 lut 2018, 18:05

Czy istnieje podobne opracowanie dotyczące kujawsko-pomorskiego?

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

04 lut 2018, 15:53

prześledziłam wątek od początku i nie natrafiłam na interesującą mnie miejscowość a mianowicie:
tom 1 put. 9 Klucz bielski z wsiami Białą i Łomnicą — inwentarz z 28 VIII 1756 r
chodzi mi o Białą i Łomnicę ( skan )
tom 1 put 10 wieś Kwilcz (skan )

jesli mogę, bardzo proszę o przesłanie skan€ tych miejscowości na adres

marlena1206@gmail.com

serdecznie pozdrawiam
Marlena Stopka

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

04 lut 2018, 18:21

Witam

Jesli jest to możliwe proszę o przesłanie skanów następujących miejscowości :

Cerkwica wizja dóbr 13 IX 1755 nr 74 tom 2
Imiełków wizja części wsi nr 18 tom 3
Przeciwnica nr 8 tom

Niegolewo nr 23 tom 1

algaa14@interia.pl

Z góry dziekuję

Pozdr Agnieszka.

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

04 lut 2018, 19:15

lila napisał(a):Czy istnieje podobne opracowanie dotyczące kujawsko-pomorskiego?

O tym czy jest i skąd się wzięło opracowanie prof. Deresiewicza było tutaj:
viewtopic.php?f=2&t=914&start=100#p16778
Wydaje się że jest to wybór najciekawszych pozycji z 'Kartoteki do dziejów wsi'.
Kartoteka to też tylko wynik kwerendy z lat 50 XXw tego co w księgach grodzkich.

Wniosek z tego taki że mnóstwo inwentarzy czy lustracji pozostaje nieznane i bez jakichkolwiek indeksów.
Kiedyś korzystając z Kartoteki do dziejów wsi' w APP dotarłem do oryginałów które w 'Dziejach..' się nie pojawiają.

Można próbować odszukać katalogi 'Kartoteki..' w innych właściwych AP i dalej próbować dotrzeć do źródeł.

Dla Kujaw chyba jedyne opracowania to wspomniane tutaj:
viewtopic.php?f=3&t=4095#p36189

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

04 lut 2018, 20:03

Tomku, dziękuję.

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

05 lut 2018, 21:26

Pani Liliano

Napisała Pani:
Czy istnieje podobne opracowanie dotyczące kujawsko-pomorskiego?

Kujawsko-pomorskie to sztuczny twór obecnego ustroju a nie Kraina w Polsce .
I nic takiego w naturze ani w geografii nie ma .
Dla Kujaw i Pomorza są dziesiątki Inwentarzy .Sam we własnej bibliotece mam jakieś 20 i to z różnych wieków .

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

18 lut 2018, 10:55

ponawiam pytanie o Łomnicę i okolice
tom 1 put. 9 Klucz bielski z wsiami Białą i Łomnicą — inwentarz z 28 VIII 1756 r
chodzi mi o Białą i Łomnicę ( skan )
ma ktoś może ? będę wdzięczna

pozdrawiam
Marlena Stopka

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

19 lut 2018, 19:20

Mam pytania czy podobne dokumenty są z terenów powiatu szamotulskiego.Parafie Obrzycko, Szamotuły
Obrzycko, Brączewo, Koźmin, Obrowo, Przybroda. Przeciwnica, Sycyn i inne w tej okolicy.

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

20 lut 2018, 23:27

Witam, poszukuję wszelkich informacji na temat Jabłkowa
aleks

Re: Dzieje chłopa Wielkopolskiego

23 lip 2018, 19:00

Witam,
czy można prosić o skany: Tom I Połajewo, Boruszyn, Olendry Połajewskie, Tarnówko?
Pozdrawiam.
Odpowiedz