Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Re: Genealogia DNA czyli genetyka vs genealogia

10 maja 2021, 07:36

AlpaCino napisał(a):Gdyby mama miała brata, to można by szukać rodziny nieznanego dziadka po Y-DNA (wtedy na start zrobiłbym test Y-37 w FamilyTreeDNA).

W poszukiwaniu nieznanego ojca test Y-37 w znakomitej większości przypadków kompletnie na nic się nie zda. Podarowałbym sobie zresztą w takiej sytuacja na początek jakiekolwiek testy Y. Łukaszu, przede wszystkim test mamy kolegi w Ancestry, ew. dodatkowo 23andMe. Z Ancestry transfer do MyHeritage i taka kombinacja da największe szanse na odnalezienie krewnych.

Pozdrawiam
Piotr

Re: Genealogia DNA czyli genetyka vs genealogia

10 maja 2021, 08:22

AlpaCino napisał(a):Wydaje mi się, że najlepiej zrobić paniom test w 23andme i później przetransferować wyniki do innych baz (MyHeritage i FamilyTreeDNA). Z tego, co czytałem, to Ancestry nie wysyła testów do Francji, więc robienie u nich testu by chyba wiele nie dało.
Gdyby mama miała brata, to można by szukać rodziny nieznanego dziadka po Y-DNA (wtedy na start zrobiłbym test Y-37 w FamilyTreeDNA).


Dzięki za odpowiedź. Tak, też myślałem o tym, że przy nieślubnym synu jest jeszcze ta opcja więcej - można wychwycić po chromosomie Y właściwie jakiegokolwiek faceta z tego samego rodu (w tradycyjnym sensie słowa).

skała napisał(a):W poszukiwaniu nieznanego ojca test Y-37 w znakomitej większości przypadków kompletnie na nic się nie zda. Podarowałbym sobie zresztą w takiej sytuacja na początek jakiekolwiek testy Y. Łukaszu, przede wszystkim test mamy kolegi w Ancestry, ew. dodatkowo 23andMe. Z Ancestry transfer do MyHeritage i taka kombinacja da największe szanse na odnalezienie krewnych.



W opisywanym przypadku zakładam, że zrobienie testu mamie i mamy cioci pozwoli wychwycić te dopasowania, które będą tylko dla mamy (czyli spokrewnione z jej ojcem, a nie z matką). Szansa, że dało się zbadać np. jej przyrodnie rodzeństwo po hipotetycznej rodzinie, jaką biologiczny ojciec założył po wojnie we Francji, jest pewnie nikła. Myślę jednak, że wystarczy, jeśli złapie się dopasowanie do kogoś, kto jest jego krewnym i udostępni swoje drzewo oraz pomoże wytypować np. osoby, które w czasie wojny przeszły opisywane losy. Jeśli będzie więcej dopasowań jakichś kuzynów, to można się pokusić o odgadnięcie z różnych drzew jakiegoś wspólnego jądra je łączącego, to już wyższa szkoła jazdy, ale słyszałem o przypadkach, w których dało się to zrobić. Jeśli nie dziś, to może za 5 albo 10 lat jakieś dobre dopasowanie wejdzie do bazy...

Jest jeden szkopuł, teoretycznie te testy robią sobie osoby zainteresowane genealogią, a jednak przy próbach kontaktu z "dopasowaniami" czasem spotyka się zjawisko znane również z tradycyjnej genealogii, jest mianowicie pewna liczba osób, które tworzą takie drzewa itp. najwyraźniej po to, żeby zebrać więcej danych dla siebie od innych użytkowników, ale same bardzo niechętnie pomagają osobom, które z kolei zgłaszają się o pomoc do nich. Oby mój kolega nie natrafił na tego typu ludzi po drugiej stronie...

Re: Genealogia DNA czyli genetyka vs genealogia

22 maja 2021, 08:36

Witajcie

A ja z takim zapytaniem wejdę: czy ktoś z Was zamawiał test z FamilyTreeDna? Jeśli tak, to ile mniej więcej czasu czekaliście?
Ja zamówiłem ok. miesiąc temu i w śledzeniu przesyłek DHL E-Commerce zatrzymało się na dacie 11 maja "tranzyt do Twojego kraju". Stąd ciekawi mnie czy to normalne (w sumie 3x w tygodniu odbywają się rejsy LOT z Chicago /gdzie ostatnio widziano przesyłkę/ do Warszawy /gdzie mieszkam/)? Domyślam się, że dochodzi jeszcze cała procedura skanowania przesyłek, jakieś kontrole celne. ;)

Re: Genealogia DNA czyli genetyka vs genealogia

24 maja 2021, 11:49

Powinno już przyjść, ale mają opóźnienia. Podejrzewam, że w tym tygodniu dostaniesz, ale jeśli następnego tygodnia też nie dotrze, to odzywaj się do FTDNA. Ostatnio za przesyłką czekałem prawie dwa miesiące (bez tygodnia).

Pozdrawiam
Piotr

Re: Genealogia DNA czyli genetyka vs genealogia

26 maja 2021, 16:06

skała napisał(a):Powinno już przyjść, ale mają opóźnienia. Podejrzewam, że w tym tygodniu dostaniesz, ale jeśli następnego tygodnia też nie dotrze, to odzywaj się do FTDNA. Ostatnio za przesyłką czekałem prawie dwa miesiące (bez tygodnia).

Pozdrawiam
Piotr


Dzięki Piotr.
W przyszłym tygodniu minie 36 dni a po tym czasie można składać reklamację do Poczty Polskiej. Od 11 maja wisi informacja, że jest w tranzycie z lotniska w Chicago, więc teoretycznie powinno dotrzeć. Albo mają bajzel u Naszego rodzimego operatora pocztowego, lub też...cło zatrzymało. :shock: A z tego, co wiem paczki amerykańskie prześwietlają.

Re: Genealogia DNA czyli genetyka vs genealogia

06 wrz 2021, 16:35

Finalnie dostałem test DNA po 2,5 miesiącach (przyszło w połowie lipca). W sumie to dostałem dwa, bo napisałem do FTDNA, że nie doszło i też widzieli zaginięcie przesyłki...no ale, jeden egzemplarz zostawię sobie na półkę.
Jednakże bez rewelacji. Wrzuciłem na MyHeritage, GedMatch, Geneanet i wykazuje wiele matchy, ale co mają wspólnego to nie dojdę. Gros drzew nie zawiera żadnych wspólnych przodków, najczęściej chyba te dopasowania są robione na zasadzie pochodzenia etnicznego. Widocznie nie jest to jeszcze rzecz powszechna, by znaleźć "swoich" ;)

Pisanie do użytkowników, z zapytaniem o przodków, raczej też nie wchodzi w grę (do czego radośnie zachęcają portale /"Iksiński czeka na Twój kontakt"/), gdyż niejednokrotnie przekonałem się, że nawet przy wspólnych przodkach albo nie ma odzewu, albo jest jednym słowem, kończącym się skopiowaniem połowy drzewa (czasem z błędami).

No nic, może kiedyś jakiś efekt tego będzie ;)

Re: Genealogia DNA czyli genetyka vs genealogia

25 lis 2021, 12:40

Promocja w FTDNA:
Y-37 $79
Family Finder $39

https://www.familytreedna.com/products/

Ceny obowiązują do 30 listopada.

Re: Genealogia DNA czyli genetyka vs genealogia

25 lis 2021, 13:06

Może to dobry czas na porównanie cen:
Family Finder - $39 + $9,95 przesyłka
MyHeritage - $39 + $9 przesyłka, przy czym przy zamówieniu dwóch sztuk przesyłka jest gratis (ew. po dodaniu jednej sztuki do koszyka i odczekaniu kilku dni ten sam efekt)
AncestryDNA - 55,00€ (Amazon.de)
23andme - $69 + $25.99 przesyłka

Większość tych ofert ważna do jutra i raczej nie spodziewam się już niższych cen w tym roku.

Pozdrawiam
Piotr

Re: Genealogia DNA czyli genetyka vs genealogia

23 mar 2022, 20:46

https://www.facebook.com/zbigniew.szybk ... 6537119395
10.03.22 Małopolskie Towarzystwo Genealogiczne na swoim czwartkowym spotkaniu gościło.
Pani prof. genetyki Uniwersytetu McMaster Małgorzata Joanna Nowaczyk poprowadziła wykład: Genetyka w genealogii. Pani Nowaczyk jest "Matką chrzestną" Małopolskiego Towarzystwa Genealogicznego, bowiem to z jej inicjatywy powstało nasze Towarzystwo w 2005 r. Jest autorką wielu książek w tym: Poszukiwanie przodków: Genealogia dla każdego oraz Rodzinne drzewo zdrowia: Genetyka dla każdego

Re: Genealogia DNA czyli genetyka vs genealogia

03 paź 2023, 09:48

Długo oczekiwana promocja w MyHeritage!
https://blog.myheritage.pl/dna/przeslij ... nkcji-dna/
Odpowiedz