Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Andrzej Górzyński z Nakła?

09 sty 2017, 09:37

Dzień dobry :-),
poszukuję informacji o Andrzeju Górzyńskim i Zofii, z domu prawdopodobnie Fikowskiej/Fikoskiej.
Moim bezpośrednim przodkiem jest Marcin Górzyński, którego najprawdopodobniej pierwszy ślub ma miejsce w Dusznie w 1833. Z tegoż aktu można wyczytać, że jest kowalem (inter juvenem fabremferarium de villa Duszno), ma 26 lat (zatem urodzony ok. 1806 roku), a jego rodzicami są Andrzej i Zofia Gurzyńscy. W żadnym innym akcie w tej parafii z tego okresu, ani Andrzej ani Zofia nie pojawiają się. Z tego co sprawdziłem, również ich obecność w Dusznie w 1806 jest mało prawdopodobna. Stąd wniosek, że zapewne Andrzej i Zofia występują w Dusznie raczem "przejazdem". Żona Marcina umiera w 1836 roku, on sam przenosi się najwyraźniej w kierunku Trzemeszna i później Kamieńca pod Mogilnem. W powiązanych aktach zdaje się nie być jakichkolwiek osób o nazwisku Górzyński, co by sugerowało, że z jego rodziny ze strony ojca nikogo raczej w pobliżu nie było.
W PP można znaleźć jeszcze dwa śluby zapewne tej samej pary:
- 1825 w Nakle Marianna Gorzynska (ur. ok. 1802) wychodzi za Jana Cygańskiego. Nie mam dostępu do tego aktu małżeństwa.
- 1827 w Żninie Konstancja Gorzyńska (ur. ok. 1807, córka kowala (filia ferrifabri de villa Bożeiewiczki)) wychodzi za Stanisława Odorowskiego. Tutaj powtarza się sytuacja z Duszna - panna młoda tym razem z Bożejewiczek, ale praktycznie żadnych innych aktów wymieniających Andrzeja czy Zofię. Jedyną dodatkową informacją jest obecność wuja (avunculus sponsa de Nakło) Józefa Fikowskiego jako świadka na ślubie. W 1841 Konstancja prawdopodobnie wychodzi ponownie za mąż w Nakle, do tego aktu również nie mam dostępu.

Jeśli więc powiązać powyższe, to Andrzej i Zofia do 1825 roku prawdopodobnie mieszkali w Nakle (faktycznie nazwiska Górzyński i Fikowski tamże się pojawiają w XVIII wieku), aby później rozpocząć niezrozumiałą dla mnie wędrówkę - dotychczas zawodu kowala nie wiązałem z częstymi przenosinami.

Zatem jeśli ktoś mógłby mnie poratować jakimiś aktami z Nakła (na FamilySearch brak aktów z interesującego mnie okresu tzn. początku XIX wieku) bądź informacjami o innych miejscach pobytu kowala Andrzeja Górzyńskiego i jego żony Zofii, byłbym wdzięczny.

Pozdrawiam,

Piotr
Odpowiedz