Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Re: Nazwiska Busler i Bussler, Krygier, Smaruj, Kwieciński

18 gru 2013, 16:52

WITAM !
Dopiero dziś trafiłem na ten portal. Ja też szukam praprzodków po rodzinie Smarujów.
Wiem tylko, że moja prababka / w linii prostej/ Marcjanna Burdzińska jest po Józefie i Antoninie Smaruj.
Marcjanna wyszła za mąż za Jana Burdzińskiego gdzieś tu na Lubelszczyżnie, prawdopodobnie parafia Ratoszyn koło Chodla w woj.lubelskim, pow.Opole Lub. Zmarła w Lublinie, jest grób na cmentarzu przy ul.Lipowej. Piszę to dlatego,że jakieś informacje na jej temat krążyły po rodzinie, że pochodzi z Wielkopolski, ale czy o ten ród chodzi?
Bedę wdzięczny za jakiekolwiek informacje.

Re: Nazwiska Busler i Bussler, Krygier, Smaruj, Kwieciński

26 gru 2013, 23:33

Dot. Smaruj (KRZYSZTOF1959)
Moje informacje na temat tej linii Smaruj są następujące:

Marcjanna Smaruj ur. 1878 r. Ryszewo, parafia Ryszewko (pogranicze wielkopolsko-kujawskie, obecnie województwo kujawsko-pomorskie). Była córką Józefa Smaruj (ur. 1827 r., zm. przed 1898 r.) i Antoniny Brelińskiej (ur. 1834 r., zm.?) Józef i Antonina pobrali się w 1852 r. parafia Ryszewko. Marcjanna wyszła za mąż za Jana Józefa Burdzińskiego w lubelskiem. Zmarła w 1924 r.
Informacje metrykalne z okresu lubelskiego są na szukajwarchiwach. Burdzińscy mieli córkę Pelagię B., która wyszła za mąż za Adolfa Jana Terentowicza w 1923 r. w lubelskiem i syna Jana B. (1898-1922 lubelskie).
Rodzeństwo Marcjanny:
Teresa Smaruj ur. 1854 r., wyszła za mąż za Michała Piaseckiego w 1879 r. w Ryszewku,
Rozalia Smaruj ur. 1856 r., zm. 1937 r., wyszła za mąż za Stanisława Kubiaka w 1898 r. w Kcyni
Stefan Smaruj (ur. 1857 r. ?)
Franciszek Smaruj ur. 1868 r., ożenił się z Leokadią Schwocher w 1898 r. w Łopiennie,
Piotr Smaruj ur. 1873 r. Ryszewo, ożenił się ze Stanisławą Warchlewską w 1904 r. w Łopiennie
Maria Smaruj ur. 1876 zm. 1877 Ryszewo,
Ludwik Smaruj ur. 1880 r. Ryszewo,
Proponuję zweryfikować te informacje szukając w bazach Poznan Project lub szukajwarchiwach.
Mogłem popełnić jakiś błąd w zbieraniu informacji. Niestety nie potrafię powiązać tej linii rodziny z moim przodkiem Stefanem Smaruj z parafii w Ryszewku.

Pozdrawiam
Marian

Re: Nazwiska Busler i Bussler, Krygier, Smaruj, Kwieciński

12 sty 2014, 12:35

BUSLER: Serdecznie dziękuję !! To jest traf w 10-ę!

Po Marcjannie Burdzińskiej z domu Smaruj jest jeszcze jeden syn Marceli Burdziński / mój dziadek w linii prostej/ urodz 31 maja 1898 r w Lublinie.Zmarł Mińsk Maz 1974 r.-pochowany Warszawa Bródno. Te pozostałe dane zgadzają się.
Adolf Tarantowicz mąż Pelagii i tu potomstwo jest w Lublinie- mam kontakty. Ten Jan zmarł w 1922- jako kawaler / legionista z I pułku wp./Oboje pochowani Lublin cmentarz Lipowa
Ale coś nie zgadza się z data urodzenia Marcjanny, bo na grobie jest: żyła lat 57 a więc rok urodzenia winien być 1866. Czy nie ma pomyłki ?

Odpowiedz mi jeszcze, gdzie konkretnie był ślub Marcjanny Smaruj i Jana Józefa Burdzińskiego? Wczoraj byłem w parafii Ratoszyn koło Chodla gdzie jest akt jego urodzenia, ale metryki ślubu brak. Zwykle śluby były w parafii panny młodej.Być może ślub b rali w Lublinie, ale tu było kilka parafii.Obecnie jest 33.
Parafia Ryszewko- jaka to obecnie diecezja?

I jeszcze jedno: co się stało z tym potomstwem / które wymieniłeś/ pozostałym po Antoninie i Józefie SMARUJ? Czy tam pozostali, czy rozjechali się po świecie?
Pozdr Krzysztof

Re: Nazwiska Busler i Bussler, Krygier, Smaruj, Kwieciński

12 sty 2014, 19:10

KRZYSZTOF1959:
Z datą urodzenia Marcjanny Smaruj - ewidentnie moja pomyłka. Przepraszam, to pewnie z nadmiaru dat w notatkach:-) Marcjnna zmarła mając 57 lat. Wśród osób zgłaszających zgon wymieniony jest Marceli Burdziński lat 31, prokurent banku z Warszawy. Wpis (akt 37) znajduje się pod podanym linkiem w familysearch:

https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... :638410922

Niestety nie wiem gdzie pobrali się Marcjanna i Jan Józef. Ostatnio na szukajwarchiwach pojawiło się sporo aktów z Lublina więc proponuję tam zajrzeć. Zgon Jana syna Marcjanny i Jana Józefa jest odnotowany na familysearch w 1922 r. w parafii św. Michała w Lublinie, ślub Pelagii i Adolfa Terentowicza w 1923 r., też w tej parafii, i zgon Marcjanny Burdzińskiej zd. Smaruj w 1924 r. również w tej parafii więc może i tam brali ślub Marcjanna i Jan Józef.
Nie mam też dużej wiedzy co do losów potomstwa z małżeństwa Józefa i Antoniny. Parafia św. Marii Magdaleny w Ryszewku – dekanat rogowski. Niestety dokumentów z tej parafii nie ma w archiwach gdyż... są jeszcze w parafii.
Pozdrawiam
Marian

Re: Nazwiska Busler i Bussler, Krygier, Smaruj, Kwieciński

12 sty 2014, 19:22

Już wiadomo. Ślub Jana Józefa Bur... i Marcjanny Smaruj w Lublinie 1889 r akt nr 30 par św Paweł.To najstarsza parafia w Lublinie w tej części miasta gdzie mieszkali.
Co do Jana, to się zgadza.Także co do Pelagii.

Re: Nazwiska Busler i Bussler, Krygier, Smaruj, Kwieciński

12 sty 2014, 20:25

Gratuluję KRZYSZTOF, jesteś krok dalej w poszukiwaniach. Gdybyś zdecydował się na szukanie w Ryszewku to mam prośbę - czy ojciec Marcjanny tj. Józef Smaruj miał rodzeństwo? Sądząc po miejscu zamieszkania i roku urodzenia mógł być bratem mojego 2xpradziadka Stefana ur. 1831 r. Ale tam było sporo rodzin o tym nazwisku w okolicznych miejscowościach należących do parafii Ryszewko, Niestronno, Lubcz. Bez przejrzenia ksiąg parafialnych Ryszewka niewiele można wyjaśnić.
Marian

Re: Nazwiska Busler i Bussler, Krygier, Smaruj, Kwieciński

12 sty 2014, 20:46

Najgorsze co może być to szukanie właśnie rodzeństwa. Bo jak to szybko można zrobić?
Widzę,że w Waszych rejonach nie ma digitalizacji dokumentów w archiwach i parafiach.
Tak samo nie mogę odszukać rodzeństwa Jana Józefa Burdzińskiego. Ślady jakieś proadzą do Janowa Lubelskiego. Ale... no właśnie...Może mi wskażesz jakieś linki do zasobów, bo nawet nie wiem, gdzie Ryszewko powinno odprowadać akta do którego archiwum państwowego.

Re: Nazwiska Busler i Bussler, Krygier, Smaruj, Kwieciński

12 sty 2014, 21:18

Czy nazwisko Brelińska czy powinno być Bielińska? Sprawdź proszę , czy tu nie ma omyłki. W aktach metrykalnych zdarzają się omyłki.

Re: Nazwiska Busler i Bussler, Krygier, Smaruj, Kwieciński

12 sty 2014, 21:38

Niestety nie wiem jaka pisownia nazwiska jest prawidłowa. Przypuszczam, że Brelińska. To nazwisko występuje na Poznan Project. Nazwisko w tym brzmieniu występuje też (Julia Brelińska ślub z Franciszkiem Smaruj 1893 Wayne, Michigan) wśród osób, które z Ryszewka? wyjechały do USA. W dokumentach zdarza się też tak, że "co dokument to inna wersja nazwiska" a jego prawidłowe brzmienie znała pewnie osoba je nosząca.
Co do określenia "w Waszych rejonach" to mogę tylko poinformować, że mieszkam "w innych rejonach" :-) niż Ryszewko ale ta parafia z tego co widzę jest wspólna. Dokumenty pewnie były z USC Rogowo i powinny być w AP Inowroclaw (przynajmniej dokumenty zgonów Józefa i Antoniny Smarujów).
Marian

Re: Nazwiska Busler i Bussler, Krygier, Smaruj, Kwieciński

19 sie 2014, 14:40

Witam : dawno się nie odzywałem. Na stronach AP Inowrocław brak skanów. Może wiesz, czy na innych portalach mogą być udostępnione? Jeżeli znasz to bardzo prosze podaj link.Pozdr Krzysztof

Re: Nazwiska Busler i Bussler, Krygier, Smaruj, Kwieciński

31 sie 2014, 01:52

Dziennik Urzędowy Królewsko Pruskiej Regencji w Bydgoszczy na Rok 1828
z linku podanego przez „henry'ego“
http://books.google.de/books?id=nTM_AAA ... rg&f=false
Kronika osobista. [str. 611] Michał Besler w Seminaryum głównem Bydgoskim wyuczony na nauczyciela intermistycznego przy szkole ewangelickiej w Orchówku, Powiecie Mogilińskim.

Re: Nazwiska Busler i Bussler, Krygier, Smaruj, Kwieciński

31 sie 2014, 20:12

Marzeno, dziękuję i pozdrawiam.
Marian

Re: Nazwiska Busler i Bussler, Krygier, Smaruj, Kwieciński

25 cze 2015, 13:12

Witam
Marian czy znane są Tobie takie powiadania nazwiska Kabaciński Winiarski Wrzesiński a np Busler
Pamiętasz świadkiem u moich Kabacińskich w Gościeszynie był Franciszek lub Franciszka Busler.
Cy takie powiązania mogą miec powiązania Kabaciński Busler Linetty Linette.
Obrazek
leszek

Re: Nazwiska Busler i Bussler, Krygier, Smaruj, Kwieciński

25 cze 2015, 16:49

Leszek,
Moja wiedza w temacie jest taka:
Franciszka Wrzesińska ur. 1849 w Gościeszynie, córka Grzegorza Wrzesińskiego i Jadwigi zd. Zawadzkiej wyszła za mąż w 1867 r. w Gościeszynie za Andrzeja Busslera. We wpisie małżeństwa Andrzeja i Franciszki z 1867 r. w księdze parafii Gościeszyn wpisano imiona rodziców Franciszki jako Gregorius et Hedvigis więc ojciec to chyba Grzegorz ale równie dobrze mogła nastąpić pomyłka z imieniem Georgius wówczas byłby to na nasze Jerzy. Nawet w akcie zgonu Franciszki Bussler zd. Wrzesińskiej w 1935 r. w Trzemesznie wpisano imię jej ojca Józef!!! więc całkiem pogmatwano. Ale... w parafiach Gościeszyn i Lubcz wpisano ślub w dwóch różnych latach tj. 1835 i 1836 ? (Poznań Project) rodziców Franciszki jako Gregorius Wrzesiński i Hedvigis Zawadzka więc chyba jednak Gregorius = Grzegorz. Ale ci małżonkowie z 1835/1836 r. urodzili się odpowiednio w 1813 r. i 1817 r. więc byli starsi niż ująłęś to w wykazie (fotosik).
Co do Antoniego Wrzesińskiego ur. 1851 to tylko przypuszczam, że to był brat wspomnianej Franciszki Wrzesińskiej czyli syn Grzegorza i Jadwigi, co zresztą potwierdza wpis jego ślubu (PP) w Gościeszynie w 1879 z Antoniną Siwa.
Z małżeństwa Grzegorza i Jadwigi była jeszcze jedna córka - Anna Wrzesińska ur. 1855, ślub z Ignacym Łanieckim w 1876 r. w Gościeszynie.
Poza tym jeszcze dwie córki zmarły w 1857 i 1859 r.
Na nazwisko Winiarski nie natrafiłem, ale przyznam, że na pewno na nie nie zwracałem uwagi.
Andrzej Bussler ur. się w 1842 r. w Skórkach jako syn Bartłomieja Busslera i Doroty Linette.
Franciszka Wrzesińska i Andrzej Bussler mieli 9 dzieci, mieszkali w Gościeszynie, Kruchowie a jedno z dzieci urodziło się w Pawłowie. Losy potomków to USC Trzemeszno, USC Jastrzębowo, USC Rogowo a później również m.in. Gniezno i Gryfice.
Chrzestną u Twoich Kabacińskich w Gościeszynie była właśnie Franciszka Bussler zd. Wrzesińska.
Pozdrawiam
Marian

Re: Nazwiska Busler i Bussler, Krygier, Smaruj, Kwieciński

25 cze 2015, 17:16

W projekcie Poznań wybór imion Gregorius tłumaczone jest jako Gregorius / Jerzy dlatego tak napisałem. w tym obrazku

Re: Nazwiska Busler i Bussler, Krygier, Smaruj, Kwieciński

25 cze 2015, 20:57

Leszku, jak dokładnie spojrzysz na wybór imion w PP to imię Jerzy jest równoznaczne z Georgius a nie Gregorius.
Ale nie to jest najważniejsze. Sądzę, że rodzina, którą przedstawiłeś w zestawieniu to rodzina Franciszki Bussler zd. Wrzesińskiej.
Pozdrawiam
Marian

Re: Nazwiska Busler i Bussler, Krygier, Smaruj, Kwieciński

13 wrz 2015, 13:34

Marian może Ciebie to zainteresuje Busler z Gaju w USC Szydłowiec
http://szukajwarchiwach.pl/53/1961/0/4/ ... /#tabSkany
leszek

Re: Nazwiska Busler i Bussler, Krygier, Smaruj, Kwieciński

13 wrz 2015, 18:18

Leszek, dzięki za pamięć. W tym akcie wymienione jest podobne nazwisko - Busse.
Pozdrawiam
Marian

Re: Nazwiska Busler i Bussler, Krygier, Smaruj, Kwieciński

28 wrz 2015, 17:01

http://www.genealogiawarchiwach.pl/arch ... uery.query
skan 27
nazwisko Zobel i Besler

Re: Nazwiska Busler i Bussler, Krygier, Smaruj, Kwieciński

16 paź 2015, 18:34

https://www.genealogiawarchiwach.pl/#qu ... uery.query
skan 54 Kołodziejewo

Re: Nazwiska Busler i Bussler, Krygier, Smaruj, Kwieciński

18 paź 2015, 13:00

https://www.genealogiawarchiwach.pl/#qu ... uery.query
skan 10 /18

Re: Nazwiska Busler i Bussler, Krygier, Smaruj, Kwieciński

18 paź 2015, 21:02

Leszek,
dziękuję za link, to akt małżeństwa siostry mojego dziadka. Poszukuję w dokumentach USC ich ew. potomstwa.
Przy okazji - na prywatną pocztę wysyłam zdjęcie grobu Powstańca Wlkp. z cmentarza w Gdyni.
Pozdrawiam
Marian

Re: Nazwiska Busler i Bussler, Krygier, Smaruj, Kwieciński

01 paź 2016, 05:44

Witam Marianie
czy te dwa wpisy
Parafia katolicka Ryszewko, wpis 1 / 1891
Antonius Szmidt (25 lat)
ojciec: Paulus , matka: Francisca Wojciechowska
Marianna Nowak
(21 lat)
ojciec: Valentinus , matka: Catharina Wiśniewska

to moje powiązanie z linią Nowak parafia Sokolniki/Gniezno wioska Mączniki

A ten wpis to powtórny ślub
Trochę się lata rochodzą u panny młodej i wydaje się że ponownie ślubowała tylko w PPoznan nie pisze się ze jest wdową ?
Parafia katolicka Żnin, wpis 25 / 189
Jacobus Paluszyński (25 lat)
ojciec: Martinus , matka: Francisca Bauza
Marianna Magdalena Nowak (23 lat)
ojciec:
Valentinus , matka: Catharina Wiśniewska

leszek

Re: Nazwiska Busler i Bussler, Krygier, Smaruj, Kwieciński

01 paź 2016, 07:50

Leszek,
Na genealogiawarchiwach są skany aktów dwóch małżeństw Marii Nowak ur. 5.01.1870 r. w Cegielni, córki Walentego Nowaka i Katarzyny Wiśniewskiej:
- akt nr B/3 z 1891 r. USC Rogowo Wieś
- akt nr B/33 z 1898 r. USC Żnin Wieś
To prawdopodobnie w obu aktach ta sama kobieta. Faktycznie w drugim akcie nie ma informacji, że młoda jest wdową. Warto sprawdzić akty zgonów między 1891 r. a 1898 r. w USC Rogowo Wieś – aby upewnić się czy Antoni Schmidt (pierwszy mąż Marii Nowak) zmarł przed 1898 r.
Pozdrawiam
Marian

Re: Nazwiska Busler i Bussler, Krygier, Smaruj, Kwieciński

02 wrz 2018, 16:22

Mam fotke grobu rodzinnego nazwisko Bussler, z cmentarza w Owinskach.
Zadnych imion ani dat nie ma na tablicy nagrobnej.

Re: Nazwiska Busler i Bussler, Krygier, Smaruj, Kwieciński

03 wrz 2018, 14:54

Marian, fotke poslalam :wink:

Re: Nazwiska Busler i Bussler, Krygier, Smaruj, Kwieciński

03 wrz 2018, 15:55

Haniu, bardzo dziękuję, fotka dotarła.
Marian

Re: Nazwiska Busler i Bussler, Krygier, Smaruj, Kwieciński

02 lis 2019, 11:17

Hello. I write in English because I can't in Polish. Does anyone recognize any of these names?

My grandfather was named Władysław Kwieciński, born on 24 June 1904 (Poland) and died on 19 May 1973 (Brazil).

His father was Franciszek Kwieciński born in 1864 probably in Łempin, he attended the Płoniawy Parish.

Franciszek Kwieciński's parents were Aleksander Kwieciński and Józefa Karcewska. Aleksander and Józefa got married in 1858 in Gradzanowo.

Franciszek Kwieciński (my great-grandfather) was married to Marya Olkowska. She was born in 1863 in Olki. They got married in 1888 in Gąsewo.

Franciszek Olkowski and Wiktoria Grabowska were the parents of Marya Olkowska.

Franciszek Olkowski's parents were Antoni and Dorata Kotermańska. Antoni's parents were Gabriel and Salomea Grabowska.

Wiktoria Grabowska's parents were Jakub and Agata Pętkowska.

Re: Nazwiska Busler i Bussler, Krygier, Smaruj, Kwieciński

01 sie 2021, 11:04

Busler napisał(a):Dot. Smaruj (KRZYSZTOF1959)
Moje informacje na temat tej linii Smaruj są następujące:

Marcjanna Smaruj ur. 1878 r. Ryszewo, parafia Ryszewko (pogranicze wielkopolsko-kujawskie, obecnie województwo kujawsko-pomorskie). Była córką Józefa Smaruj (ur. 1827 r., zm. przed 1898 r.) i Antoniny Brelińskiej (ur. 1834 r., zm.?) Józef i Antonina pobrali się w 1852 r. parafia Ryszewko.


Długo tu nie zaglądałem. Ostatnio nawiązałem kontakt z panią Karoliną z Ryszewa jednak nie ma za wiele informacji. Pojawia się tam nazwisko Walenty Smaruj ur.1858 zm 1934 grób w Gościeszynie. Walenty syn Andrzeja i Krystyny. Czy jesteś w stanie doczytać się w akcie ślubu Józefa Smaruja i Antoniną Brelińska akt nr 1 rok 1852 po kim jest JÓZEF SMARUJ? Podejrzenie jest o rodzeństwo z Walentym.

Re: Nazwiska Busler i Bussler, Krygier, Smaruj, Kwieciński

01 sie 2021, 18:14

Walenty Smaruj urodzony w 1858 roku był synem Andrzeja i Krystyny, natomiast Józef Smaruj, który ożenił się z Antoniną Brelińską w 1852 roku urodził się około 1820 roku, więc nie mógł być bratem tego Walentego. Nie mam aktu małżeństwa Jóżefa Smaruja i Antoniny Brelińskiej, natomiast jest dostępny na GwA akt zgonu Józefa Smaruja z 01.09.1887 r., w którym wdowa po nim stwierdza, że jej zmarły mąż miał 67 lat, urodził się w Ryszewie, zmarł w Ryszewie i był synem Franciszka i Anny. Tyle informacji z dokumentu.
Jest jeszcze Walenty Smaruj urodzony ok, 1817 r. w Zalesiu par. Ryszewko (zm. 1896 w Bożacinie) który ożenił się w Niestronnie z Agnieszką Korona w 1850 r. i to on mógł być bratem Józefa Smaruja. Prawdopodobnie w parafii Ryszewko były dwie linie Smarujów – jedna od Michała Smaruja i Marianny Gramse a druga od Franciszka Smaruja i Anny (lub Juliannay). Ja również mam problem z jednoznacznym przypisaniem do rodziców mojego Stefana Smaruja (1831-1917). W żadnym dokumencie (ślub, zgon) nie wpisano rodziców. Czy Pani Karolina z Ryszewa ma jakieś informacje dot. Smarujów sprzed 1900?
Pozdrawiam
Marian

Re: Nazwiska Busler i Bussler, Krygier, Smaruj, Kwieciński

01 sie 2021, 19:20

Dzięki Marian, to już coś powoli wyjaśnia. Ja 5 sierpnia br będę przejeżdżał przez Ryszewo, Ryszewko i Gościeszyn. Długo tam nie mogę być bo jeszcze ponad 500 km przede mną będzie /do Lublina/. Prawdopodobnie zobaczę się z p.Karoliną jeżeli nie będzie w pracy, może spotkam się z sołtysem wsi i on może coś powie.

Wobec tego czy jesteś w stanie sprawdzić: Walenty Smaruj ur 19.01.1858 syn Andrzeja i Krystyny zmarł 1.02.1934.
Po kim jest Andrzej Smaruj?
Odpowiedz