Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Bławaty k. Strzelna

01 wrz 2009, 21:08

Witam,- jestem na tym wlkp GNIEŹDZIE od niedawna.Widzę tu aktywne przynajmniej dwie osoby,- bardzo aktywne z zacnego kujawskiego miasta Strzelno.W związku z tym miałbym zapytanie. Czy może wiadomo Państwu,gdzie mógłbym zaczerpnąc więcej informacji nt. folwarku-majątku w Bławatkach,jego historii,kto był jego właścicielem,wzgl.kto na nim gospodarzył.Z opowiadań mojej matki wiem,że w latach od ok.1906-1922 rezydentem na tym majątku był jej ojciec ,- Andrzej Baśiński z żoną Franciszką zd.Adamczewska ( herbu Korab).Urodziła się tam m.in. moja matka-Stanisława.Później nastały lata kryzysu i majątek puszczono za przysłowiowe grosze,by nabyc mniejsze coś tam. Mówiono mi,że z tego pięknego ponoc dworku nic już nie zostało.Zniszczyła go podobno zawierucha wojenna.Czy może gdzieś się zachowały jakieś stare fotki z widokiem tego dworku?.Względnie inne jakieś dokumenty dotyczącej majątku w Bławatkach?. Pozdrawiam i bardzo liczę na pomoc! hentomal@senior
Ostatnio edytowano 06 sty 2010, 15:43 przez hentomal@senior, łącznie edytowano 1 raz

Re: Bławaty k. Strzelna

02 wrz 2009, 21:42

Szanowny Panie!

W wielkim skrócie informuję Pana. W interesującym Pana czasie folwark znajdujący się w Bławatach k. Strzelna wchodził w granice miasta Strzelna, choć były od niego odległe o ok. 3km. Onegdaj były to dobra norbertanek strzeleńskich, a następnie wchodziły w skład Domeny Waldau.

W 1861 r. właścicielem folwarku o pow. 800 mórg był Symforian Wielowiejski, następnie Zabłocki, po nim od 1873r. Feliks Łebiński, następnie Ludwik Jasiński, po którego śmierci, żona sprzedała ów folwark w 1905r. kupcowi żydowskiemu Abrahamowi Cohnowi, ten z kolei Komisji Kolonizacyjnej w 1907 r. [Oboje Jasińscy spoczywają na strzeleńskim cmentarzu - więcej później] Komisja podzieliła ziemię pomiędzy osadników pruskich, a resztówkę sprzedała.

W 1910r. dzierżył ją Alfons v. Steinborn - Polak. W tym też roku nie znajduję nazwiska Basiński, choć mam spis wszystkich mieszkańców Bławat z okolicznymi miejscowościami. W okresie międzywojennym właścicielami resztówki byli Salmonowicze, aż po lata 90-te XX w. [może to Pańscy krewni].

Dwór [ok. 150-cio letni], choć w kiepskiej kondycji, bez widocznych cech stylowych, stoi po dzień dzisiejszy, jest również stary park i sad. Więcej mógłbym napisać, ale później. Prosiłbym ewentualnie o więcej danych to dojdę po metrykaliach cywilnych i kościelnych, jeżeli odnotowani zostali Pańscy przodkowie w Strzelnie.

Pozdrawiam serdecznie

Słowianin

Re: Bławaty k. Strzelna

11 lut 2015, 19:03

Witam,
Tak, to prawda co napisał mój przedmówca Słowianin, głównie chodzi o informację dotyczącą mojego pradziadka Alfonsa Steinborn
(W 1910r. dzierżył ją Alfons v. Steinborn - Polak. ). Obecnie jestem na etapie gromadzenia informacji dotyczących moich przodków Steinborn.

Pozdrawiam serdecznie
Ania

Re: Bławaty k. Strzelna

12 lut 2015, 22:55

Słowianinie, Henrykowi chodzi raczej o Bławatki, a nie Bławaty.

Wg ksiąg zgonów Andrzej Basiński i Franciszka Adamczewska w roku 1909 mieszkali w Młynach, w 1914 w Strzelnie, a w 1927 w Bławatkach.

Re: Bławaty k. Strzelna

13 lut 2015, 16:13

Witaj Marzenko.Dokładnie,- o Bławatki mi chodzi. Jedyny jak do tej pory ślad w dokumentach,przesłany
swego czasu zresztą przez Ciebie Marzenko,jest zapis mówiący o tym,że w latach 20.- tych ub.wieku
był włodarzem w Bławatkach Andrzej Basiński. To co mi przekazała swego czasu córka Andrzeja,żadnych
śladów po majątku w Bławatkach nie ma.Żadnych zabudowań,-skutek działań wojennych.
Pozdrawiam z Austrii (Linz).
hentomal@senior

Re: Bławaty k. Strzelna

17 lut 2015, 22:20

Słowianin napisał(a):Szanowny Panie!

W wielkim skrócie informuję Pana. W interesującym Pana czasie folwark znajdujący się w Bławatach k. Strzelna wchodził w granice miasta Strzelna, choć były od niego odległe o ok. 3km. (...)

W 1861 r. właścicielem folwarku o pow. 800 mórg był Symforian Wielowiejski, następnie Zabłocki, po nim od 1873r. Feliks Łebiński, następnie Ludwik Jasiński, po którego śmierci, żona sprzedała ów folwark w 1905r. kupcowi żydowskiemu Abrahamowi Cohnowi, ten z kolei Komisji Kolonizacyjnej w 1907 r. [Oboje Jasińscy spoczywają na strzeleńskim cmentarzu - więcej później] Komisja podzieliła ziemię pomiędzy osadników pruskich, a resztówkę sprzedała.

W 1910r. dzierżył ją Alfons v. Steinborn - Polak. W (...)

Słowianin

Historii ciąg dalszy:
Tenże Symforian Wielowiejski, a dokładniej Józef Feliks Symforian Wielowiejski, miał siostrę Klarę Ksawerę, młodszą od siebie około 18 lat. Klara Ksawera wyszła za mąż za Teofila Steinborna, syna Józefa i Tekli Mirosławskiej, dziedziców pobliskiego Wójcina.
Syn Teofila Steinborna i Klary Ksawery Wielowiejskiej, Alfons Steinborn, został właścicielem części Bławat, a być może: odzyskał część dziedzictwa swej matki.

Parafia katolicka Błenna, wpis 6 / 1844
Józef Feliks Symforian Wielowiejski (26 lat) 100%
ojciec: Władysław Wielowiejski , matka: Rozalia Grodzicka
Telesfora Swierczyńska (18 lat) 100%
ojciec: Wojciech Swierczyński , matka: Justyna

Parafia katolicka Strzelno [Strelno], wpis 11 / 1860
Theophilus Szteinborn (40 lat, wdowiec) 100%
ojciec: Joseph , matka: Thecla Miroslawska
Clara Xavera Wielowiejska (24 lat) 100%
ojciec: Ladislaus , matka: Rosalia Grodzicka

źródło: http://poznan-project.psnc.pl/

Re: Bławaty k. Strzelna

18 lut 2015, 20:07

Dotyczy tylko majątku w BŁAWATKACH k. Strzelna. Może gdzieś zachowały się foty tego
majątku , chodzi mi o lata przed II wojny św.
Pozdrawiam.

Re: Bławaty k. Strzelna

21 kwi 2020, 12:06

Witam,
Z wielkim zainteresowaniem przeczytałem posty zamieszczone na tej stronie. Tak się składa, że ja również mam związki rodzinne z majątkiem Bławaty koło Strzelna. Majątek Bławaty, który w XIX wieku nosił nazwę Gross Blawaty, dzierżawił dziadek mojej prababci Friedrich Schlueter, którego żoną była Christine z domu Kroneberg. W tym majątku urodził się 3 listopada 1838 ojciec mojej prababci Friedrich Ludwig Schlueter. Friedrich Schlueter zmarł w Bławatach przed 1859 rokiem, a Ludwig wyprowadził się najpierw do Szubina, a następnie do Bydgoszczy, gdzie zmarł. Rodzina Schlueterów na początków lat 20. XIX wieku dzierżawiła majątek Głuchowo gmina Kościan, a na przełomie lat 20. i 30 XIX wieku majątek Miłosławice w Gminie Mieścisko, Powiat Wągrowiecki. Z Preussisch-Koenigliches Amtsblatt z czerwca 1827 roku wynika, że Rząd Pruski rozpisał wtedy właśnie przetarg na dzierżawę majątku Gross-Blawaty. Wtedy okres dzierżawy miał obowiązywać do czerwca 1830 roku. Może ktoś z was ma listę dzierżawców folwarku Gross-Blawaty z interesującego mnie okresu?

Andre

Re: Bławaty k. Strzelna

22 kwi 2020, 15:28

Witam jeszcze raz!
Pytanie, czy ktoś z was natknął się w poszukiwaniach przodków i krewnych z Bławat ( dawnej Groß Blawaty) na takie nazwiska jak: Schlüter i Kroneberg? Z Inowrocławiem i Strzelnem związana jest również historia rodziny Laubinger. Może ktoś z was wie coś na temat tej rodziny?
Andre

Re: Bławaty k. Strzelna

03 lip 2020, 20:18

Witam Państwa. Skoro mowa o okolicach Strzelna, to zapytam o Rzadkwin. Poszukuję rodziny Krawczaków z Rzadkwina, a ściślej mojego dziadka Jana Krawczaka ur. 22.12.1868 (lub 1858), syna Jakuba. W 1912 Jan Krawczak mieszkał w Buku, prowadził piekarnię. Zmarł ok 1928r w Buku.
Być może ktoś z Państwa ma jakąś wiedzę o tej rodzinie?

Re: Bławaty k. Strzelna

03 lip 2020, 22:06

olesia napisał(a):Witam Państwa. Skoro mowa o okolicach Strzelna, to zapytam o Rzadkwin. Poszukuję rodziny Krawczaków z Rzadkwina, a ściślej mojego dziadka Jana Krawczaka ur. 22.12.1868 (lub 1858), syna Jakuba. W 1912 Jan Krawczak mieszkał w Buku, prowadził piekarnię. Zmarł ok 1928r w Buku.
Być może ktoś z Państwa ma jakąś wiedzę o tej rodzinie?


Witaj olesiu, może warto byłoby utworzyć nowy temat z tym poszukiwaniem, żeby nie został przegapiony. Względnie niedaleko Rzadkwina znalazłem dwa śluby z występującym Jakubem Krawczykiem.

Parafia katolicka Ostrowo n. Gopłem, wpis 11 / 1850
Jacobus Krawczak (27 lat) 100%
Marianna Rozwadowska (40 lat, wdowa)

Parafia katolicka Ostrowo n. Gopłem, wpis 4 / 1865
Jacobus Krawczak (38 lat, wdowiec) 100%
Francisca Pietrzak (15 lat)

W samym Rzadkwinie w księdze urodzeń nie znalazłem chrztu Jana Krawczaka w otoczeniu podanych dat.

Pozdrawiam,
Mateusz

Re: Bławaty k. Strzelna

04 lip 2020, 17:42

Witaj Mateuszu, taki wątek założyłam 29.12.2018.
Dziękuję za odpowiedź. Niezmiernie ucieszyłam się z Twojego wpisu. Wreszcie jakiś ślad z Kujaw. Z aktu ślubu moich dziadków wynika, że dziadek urodził się 22.12.1858 w Kaisersthal kreis Strzelno, syn Ludwika???(jest to chyba pierwsze imię, bo z dużej litery, niestety, nie potrafię tego odczytać), Jakuba Krawczak z Rzadkwina koło Strzelna i Marianny z domu Andrianowicz? Sendrianowicz? Landrianowicz? zamieszkałej w Rzadkwinie. Andrianowicz? to na pewno nazwisko panieńskie (geboren).
Tyle mam informacji.
Być może wdowa, Marianna Rozwadowska, nazywała się z domu Andrianowicz (? lub podobnie?) i to moja prababcia?
Może masz jeszcze jakieś informacje?
PS. Pamiętam z dzieciństwa, że z mamą byłam na cmentarzu gdzieś nad Gopłem?, najprawdopodobniej na grobie pradziadka Jakuba i prababci Marianny?
Pozdrawiam
Ola

Re: Bławaty k. Strzelna

04 lip 2020, 21:45

Olu to jest ślub Piotra Rozwadowskiego Parafia katolicka Chełmce (Strzelno), wpis 15 / 1829

Petrus Rozwadowski (32 lat) 100%
Marianna Kudlonka (18 lat)

tu jest zgon Piotra Rozwadowskiego
rok 1849 wpis 107 Parafia Ostrowo/Gopło Złotowo-Sadowie

Re: Bławaty k. Strzelna

04 lip 2020, 21:49

Tu jest ślub rodziców Jakuba Krawczak

Parafia katolicka Ostrowo n. Gopłem, wpis 1 / 1809

Antonius Krawczak 100%
Marianna Augustynianka

Re: Bławaty k. Strzelna

04 lip 2020, 21:52

Parafia Ostrowo/Gopło urodzenie Jakuba Krawczk

27-06-1824 r. Złotowo

Re: Bławaty k. Strzelna

04 lip 2020, 21:53

Tu jest ślub Jakuba Krawczak

Parafia katolicka Ostrowo n. Gopłem, wpis 11 / 1850

Jacobus Krawczak (27 lat)
Marianna Rozwadowska (40 lat, wdowa)

Re: Bławaty k. Strzelna

06 lip 2020, 22:07

olesia napisał(a):Witaj Mateuszu, taki wątek założyłam 29.12.2018.
Dziękuję za odpowiedź. Niezmiernie ucieszyłam się z Twojego wpisu. Wreszcie jakiś ślad z Kujaw. Z aktu ślubu moich dziadków wynika, że dziadek urodził się 22.12.1858 w Kaisersthal kreis Strzelno, syn Ludwika???(jest to chyba pierwsze imię, bo z dużej litery, niestety, nie potrafię tego odczytać), Jakuba Krawczak z Rzadkwina koło Strzelna i Marianny z domu Andrianowicz? Sendrianowicz? Landrianowicz? zamieszkałej w Rzadkwinie. Andrianowicz? to na pewno nazwisko panieńskie (geboren).
Tyle mam informacji.
Być może wdowa, Marianna Rozwadowska, nazywała się z domu Andrianowicz (? lub podobnie?) i to moja prababcia?
Może masz jeszcze jakieś informacje?
PS. Pamiętam z dzieciństwa, że z mamą byłam na cmentarzu gdzieś nad Gopłem?, najprawdopodobniej na grobie pradziadka Jakuba i prababci Marianny?
Pozdrawiam
Ola

Kaisersthal kreis Strzelno - czyli Sławsk mały w parafii Strzelno, a nie w parafii Rzadkwin

Parafia Strzelno, lib. bapt., 196/1868, ur: 1868 Decbris 22 Sławsk parvum, chrzest: 1868 Decbris 23, imię: Joannes, rodz.: Lucas Krawczak agricola et Marianna Lendzianowicz, chrzestni: Thomas Skonieczny et Martianna Sołtysińska; Film 2329636 Item 1- kopie akt 1850-1870 foto 504

Parafia Strzelno, lib. bapt., 194/1868, ur: 1868 Decbris 22, miejscowość: Sławsk parvum, chrzest: 1868 Decbris 23, imię: Joannes, rodz.: Lucas Krawczak agricola et Marianna Lendzianowicz, chrzestni: Thomas Skonieczny et Martianna Sołtysińska; Film 2329636 Item 2- akta urodzeń 1863-1871 foto 731

Parafia Strzelno, poz. 11/1862, ślub: 2 Junij 1862,
Lucas Krawczak ex Wola Wapowska, juvenis, lat 28,
Marianna Chudzińska ex Sławsk mały, vidua, lat 24; familysearch Film 2329636 Item 1- kopie akt 1850-1870 foto 348

Parafia Stodoły pow. Strzelno, poz. 2/1853, ślub: 21 Novembris 1853,
Josephus Chudzinski de Sławsk, juvenis, lat 21, rodzice: Mater Agnes,
Marianna Lędzianowicz, virgo, lat 18, rodzice: nie podano;

Re: Bławaty k. Strzelna

13 lis 2021, 11:39

Mnie również interesuje historia tego majątku ziemskiego, ponieważ w latach 30. XIX wieku (chyba do końca lat 40. tego stulecia) dzierżawcami majątku Bławatki (wtedy nosił on nazwę Gross- Blawaty) byli moi dalecy przodkowie: Johann Friedrich Schlueter i jego żona Johanna Christine z domu Kroneberg (wywodząca się ze słynnego rodu von Sparre- Kroneberg). Christine Schlueter z domu Kroneberg zmarła w lutym 1859 w Chełmnie nad Wisłą. Interesuje mnie lista dzierżawców tego majątku z pierwszej połowy XIX wieku.
Andrzej Bilecki
Odpowiedz