Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Krygier

28 wrz 2009, 19:56

Parafia katolicka Gościeszyn Żnin, wpis 4 / 1854 zgodność: Pan młody: 100%
Martinus Krygier (27) ojciec: Joseph, matka: Marianna
Paulina Stoff (20) ojciec: Petrus, matka: Michalina

Może ktoś wie czy te osoby były spokrewnione ze sobą, Może to są dzieci
może to były dzieci jakiegoś brata mojego pradziadka
Parafia katolicka Gościeszyn Żnin, wpis 3 / 1854 zgodność: Pan młody: 100%
Jacobus Krygier (25) ojciec: Michael, matka: Francisca
Josepha Noske (32) ojciec: Antonius, matka: Marianna Kraska Dodatkowe informacje: vidua

Parafia katolicka Gościeszyn Żnin, wpis 4 / 1854 zgodność: Pan młody: 100%
Martinus Krygier (27) ojciec: Joseph, matka: Marianna
Paulina Stoff (20) ojciec: Petrus, matka: Michalina

Parafia katolicka Gościeszyn Żnin, wpis 1 / 1858 zgodność: Pan młody: 100%
Martinus Krygier (28) ojciec: Antonius, matka: Catharina
Rosalia Siwa z domu Klatt (30) ojciec: Stephanus Klatt, matka: Dorothea Dodatkowe informacje: vidua

Parafia katolicka Gościeszyn Żnin, wpis 5 / 1862 zgodność: Pan młody: 100%
Franciscus Krygier (21) ojciec: Petrus, matka: Christina
Victoria Jóźwiak (31) Dodatkowe informacje: vidua

Parafia katolicka Gościeszyn Żnin, wpis 6 / 1863 zgodność: Pan młody: 100%
Petrus Krygier (25) ojciec: Antonius, matka: Catharina
Francisca Gardzikowska z domu Adamczak (21) ojciec: Thomas, matka: Cunegundis Dodatkowe informacje: vidua
Dziekuję za jakiekolwiek informacje
Teresa Jarynowska

Re: Krygier

02 paź 2009, 22:11

W "Roczniku Kółek Rolniczo-Włościańskich" z 1913 r. dostępnym w internecie (Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa) znalazlem nazwiska gospodarzy z poszukiwanego rejonu, które mogą nas zainteresować:
- Posłuszny Feliks - Kwieciszewo
- Stoff Wawrzyniec - Gębice
- Maciejewski Marian - Mogilno
- Maciejewski Franciszek - Baba
- Maciejewski Wacław - Baba
- Krygier Jan - Niestronno
- Maciejewski Kazimierz - Niestronno
- Maciejewski Marcin - Niestronno
- Posłuszny Stanisław - Niestronno
- Posłuszny Stanislaw - Parlin
- Kwieciński Michal - Pasieka
- Maciejewski Walenty - Chomiąża
- Maciejewski Piotr - Oćwieka
- Maciejewski Jan - Oćwieka
- Maciejewski Władyslaw - Godawy
- Maciejewski Ignacy - Gąsawa
- Janke (bez podanego imienia) - Kołdrąb
- Krygier Wojciech - Kołdrąb
- Krygier Józef - Kołdrąb
- Maciejewski Walenty - Kołdrąb
- Krygier Marcin - Ryszewo
- Maciejewski Stanislaw - Ryszewo
- Maciejewski Leon - Jaroszewo
Przy okazji dziękuję za informację dot. Bartłomieja Busslera i Doroty.
Pozdrawiam
Marian Busler

Re: Krygier

03 paź 2009, 13:48

Witam
Dziękuję za te informacje.
Pozdrawiam Teresa

Re: Krygier

12 lis 2009, 17:35

Witam,
może coś do poszukiwań wniesie informacja o Florianie Krygier z internetu:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Florian_Krygier
w której podaje się rodziców Floriana oraz uwagę, że przodkowie Floriana Krygiera mieszkali w rejonie Posługowa od 1758 r.
Pozdrawiam
Marian

Re: Krygier

12 lis 2009, 18:33

Witam Pana!
Dziękuję bardzo za pamięć, ale w 100% na pewno tu nie ma pokrewieństwa. Moi Krygierowie tyle co mi wiadomo to rodzina krawców. Doszłam już ze w tej rodzinie jest dość mocno pomieszane. Kto inny rodził dzieci, a kto inny chował.
Czekam na metryczki- dopiero jak je dostanę to może ruszę do przodu.
Pozdrawiam Teresa

Re: Krygier

12 lis 2009, 22:32

100% w genealogii to tylko jak są potwierdzajace dokumenty, reszta to wszystko możliwe.....
chyba nie wycztałem takich słów które padły w realu...
(Ala, Ola która znacie ze spotkań, to moją żona) a to co usłyszala w realu od "rodziny genalogicznej" ty w mojej rodzinie !!!
więc lepiej szukajcie

A Gościeszyn Gościeszynek to też moje tereny ..... posty w których dodałem swoje trzy grosze o tym świadczą
Wiele takich 100% pewności in minus obaliłem, tutaj jest też możliwość, tak zakładam.
I z wielu kolegami/kami z naszego forum jestem genealogicznie powiązany, a kto by pomyślał że to możliwe i jak dośliśmy.
Moi to kowale od 1788 roku i 25% Kabacińskich wypisanych z archiwum też kowale - i dalej szukam nie wykluczajac żadnej możliwości - tyle podpowiem (jak się potocznie mówi pouczam )

ostanio w Gnieźnie na nekrologach pokazało się nazwisko Krueger

Re: Krygier

12 lis 2009, 22:57

Józef Kryger czy to wyzej opisywany nie wiadomo

Maciej Chmiel i Marianna Chmiel Witucka d. Westfal
slub 1843.07.09 Kołdrąb
świadek: Józef Radke
świadek: Józef Kryger
świadek : Antoni Budzyński
Westfal, Westphal powiązane w tej parafii z moimi Linette
Witucki z innymi Kabacińskimi

sam wypisałem w archiwum około 39 nazwisk Kryger powiązany z nawiskami które mnie interesowały, o których wyżej piszemy, lub okolicznych parafiach

Re: Krygier

17 lis 2009, 19:31

Witam Pani Tereso,
Otrzymałem dzisiaj następującą informację:

Ze związku Rozalii Busler i Konstantego Janke urodzili się:

- Bolesław ur. 06.09.1877r. Bolesław ożenił się ze Stanislawą Sobkowską w Palędziu Kościelnym 22.03.1920r. (parafia związana również z moją rodziną)

- Laurentinus ur. 29.06.1880r.

- Leon ur. 03.01.1887r.

niestety nie mam informacji czy to wszystkie dzieci tego małżeństwa.

Przypomnę jeszcze informację z mojego postu: Rozalia Busler nie była córką Bartłomieja Buslera i Doroty Linette. Była ich wnuczką tzn. córką Jana Buslera (syna Bartłomieja i Doroty) i Marianny Sieradzkiej. Ślub Jana i Marianny odbył się w 1849 r. w Łopiennie.
Pozdrawiam

Marian Busler

Re: Krygier

17 lis 2009, 19:50

Dzień Dobry!
Dziękuję bardzo za informację o Rozali - widocznie nie doczytałam dobrze .
Jesli chodzi o Janków -z tego co wiem od siostry mojej mamy i od ciotki Kwiecińskiej-Krygier to był jeszcze Bernard Janka- wyjechał do Niemiec i Ludwika która bardzo młodo zmarła. Zagadka jest Laurentis ur. 29.06.1880r.- o nim nic mi nie wspomniała.
A może miał dwa imiona Laurentinus Bernard- ale to tylko moje przypuszczenie. Prawdopodobnie Konstamty i Rozalia mieli 4 dzeci.
Bolesław ur się 06-09-1877
zm 05-03-1954
Serdecznie pozdrawiam i jeszcze raz dziekuję

Re: Krygier

17 lis 2009, 21:41

Witam ponownie!
Czy nie natknął się Pan na rodziców rodziców mojej Rozali Janke. Bo rozumie że ani Jan Bussler ani Bartłomiej nie są spokrewnieni z ta Rozalią. Co prawda czekam na metrykę urodzenia to myślę że będą umieszczeni rodzice
Pozdrawiam.

Re: Krygier

17 lis 2009, 22:26

Witam,
Właśnie w poprzedniej informacji napisałem o rodzicach Rozalii Janke zd. Busler.
Rozalia była córką Jana Buslera i Marianny Sieradzkiej.
Jan Busler był synem Bartłomieja Buslera i Doroty Linette. Rozalia była więc wnuczką Bartłomieja i Doroty.
Jan urodził się w miejscowości Skórki (parafia Kołdrąb) w dniu 26.04.1824 r.
Ożenił się z Marianną Sieradzką urodzoną w 1818 r. Ślub mial miejsce w Łopiennie 15.10.1849 r. Z pewnością była to parafia panny młodej. Jan zmarł w wieku 81 lat jako wdowiec w dniu 29.01.1905 r.
Marianna zmarła 13.08.1899 r.
Z małżeństwa Jana Buslera i Marianny zd. Sieradzkiej urodzily się dzieci:
-Rozalia Busler - ur. 01.04.1851 r. Kołdrąb, wyszla za mąż za Konstantego Janke w Kołdrąbiu
-Julianna Busler - ur. 18.04.1854 r. Kołdrąb, zmarła w wieku 58 lat 26.10.1912r.
-Marianna Busler - ur. 24.11.1857r. Kołdrąb.
Tyle mojej wiedzy o Rozalii.
Pozdrawiam
Marian

Re: Krygier

17 lis 2009, 22:31

Serdecznie dziękuję, coś nie mogłam się z tym połapać. Ale jak widzę to z tej strony są też wspólne korzenie.
Pozdrawiam Teresa

Re: Krygier

23 lis 2009, 20:40

jarzynkka57 napisał(a):...czy to ....wspólne korzenie....Pozdrawiam Teresa

Witaj Tereso
FLORIAN KRUGER Krygier -...czy to ....wspólne korzenie....??
może zainteresuje Cię informacja z Francji:

KRUGER ou KRYGIER FLOREK ou FLORIAN [krugernathalie@hotmail.fr] / kalisz
Wpis z dnia:08-11-2009
Przeszukaj mój wujek lub FLORIAN KRUGER Krygier mieszkańca Kalisza w roku 1970, możesz podać adresy lub informacje o nim i jego potomstwo. Jesteśmy francuskim i będziemy Polska pod koniec grudnia i szuka dla naszej rodziny


wstawiona na STARY KALISZ:
http://www.stary.kalisz.pl/poszukiwania-genealogia.html

Pozdrawiam
Grzegorz z Wrocławia Mendyka
także Kaliszanin !

Re: Krygier

26 lis 2009, 21:33

Witam Pani Tereso!

Przesyłam część informacji o "moich" Krygierach, które uzyskałem z Archiwum w Inowrocławiu oraz z bezcennej bazy Poznan Projekt :

Joanna Busler zd. Krygier (moja babcia) ur. się 22.08.1881 r. w Ryszewku jako córka Jana Krygier i Katarzyny Smaruj.

Ślub Jana Krygiera i Katarzyny odbył się w Ryszewku w 1880 r. (Poznań Projekt 6/1880).
Mój pradziadek Jan Krygier urodził się w 1853r. a Katarzyna Smaruj w 1860 r.
Jan Krygier był synem Józefa Krygier i Ewy Paluszewskiej (brzmienie nazwiska z Poznań Projekt) a Katarzyna Smaruj była córką Stefana Smaruj i Magdaleny zd. Leszcz (po I mężu Trepińska). Wszystkie śluby wymienionych malżeństw miały miejsce w Ryszewku.
Niestety nie mam danych o rodzicach mojego prapradziadka Józefa Krygiera.

Pozdrawiam
Marian

Re: Krygier

28 lis 2009, 11:11

Witam Panie Marianie!
Dziękuję za informacje i cieszę się że Pan doszedł do swoich Krygierów. Jak na razie utkwiłam w martwym punkcie. nadal czekam na metryki - trwa to długo, ale może się doczekam.
Pozdrowienia Teresa

Re: Krygier

28 lis 2009, 13:01

Witam ponownie
Siostra Katarzyny - ale na pewno Pan ma

Parafia katolicka Ryszewko, wpis 5 / 1882 zgodność: Panna młoda: 100%

Alexander Nowacki (28) ojciec: Nicolaus Nowacki, matka: Marianna Wojczynska

Julianna Krygier (22) ojciec: Joseph Krygier, matka: Eva Paluszewska

Re: Krygier

28 lis 2009, 21:06

Witam,
Bardzo dziękuję za ostatni wpis. Tak, w bazie malżeństw PP ten wpis figuruje, tylko mała uwaga - Julianna Krygier była siostrą Jana Krygiera. Co prawda w Ryszewku jest jeszcze malżeństwo Katarzyny Krygier i Adalbertusa Sztejakowskiego
w 1869 r. (Katarzyna 19 lat, Adalbertus 25 lat) ale ponieważ przy wpisie nie ma podanych rodziców, można tylko przypuszczać, że Katarzyna była siostrą Jana i Julianny.
Pozdrawiam
Marian

Re: Krygier

28 lis 2009, 21:21

No Tak - słuszna uwaga, źle napisałam

Re: Krygier

03 gru 2009, 21:20

Przepraszam,że wejdę w dyskusję.Zainteresowało mnie małżeństwo Katarzyny Krygier i Wojciecha Sztejakowskiego.Czy Pan ma więcej danych o nich?
Elżbieta Rybacka

Re: Krygier

03 gru 2009, 21:46

Odnośnie Floriana Krygiera to czytałam "Krygier Kazimierz przybył do Polski w 1758r.był wujem Florianaktóry ur się17.03.1907 w zw.z Katarzyną.Mieszkali w Rogowie,przenieśli się do Szczecina"Notatka ta zamieszczona była w związku z jego śmiercią w 2007r.Skąd ten wuj przybył,nie było powiedziane.Daje to do myślenia,że Krygierowie mogą być potomkami Bambrów.

Re: Krygier

04 gru 2009, 12:44

W Ryszewku odnajduję Marcina Krygiera ur.1858r.oj.Michael,m.Catharina Dębowska
szukam Michała-jest dwóch ale żaden z nich nie może być (nie te lata)
szukam Katarzynę-nie ma
szukam Dębowską-jest Marianna oj.Jan Dębowski i Katarzyna zd.Leszcz
mieli jeszcze dwie córki Magdalenę i Weronike
szukam każdą z nich
przy Mariannie jest taki zapis:
Antoni Ciemnoczołowski lat 25
Marianna Dębowska lat 21 Ryszewko poz1/1879 oj.Joanes Dębowski m.Catharina Leszcz
dodatkowa informacja:sierota
orginał tego zapisu znajduje się w parafii
W tym miejscu mam prośbę,gdyby ktoś z Państwa był w parafii Ryszewko,proszę sprawdzić ten orginalny zapis,bo w dalszym ciągu nie wiem jaki związek ma Catharina Dębowska z Michałem Krygierem.W bazie tego związku nie ma choć być powinien.Elżbieta Rybacka

Re: Krygier

04 gru 2009, 19:37

Do: lusia 1942

Niestety trudno odpowiedzieć na zadane pytania.
1. dot. ślubu Wojciecha Sztejakowskiego i Katarzyny Krygier nie mam innych danych niż te w Projekt Poznan
2. Księgi parafialne Ryszewka są tylko w parafii, pytałem w Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie i niestety nie ma.
3. Określenie rejonu, z którego przybyli Krygierowie do Gościeszyna, Ryszewka, Kołdrąbia, Niestronna, Palędzia to nie lada wyzwanie. W każdej parafii mieszkało sporo rodzin i to różnie pisanych: Kryger, Kruger, Kriger, Krygier, Krueger, Kryger i pewnie jeszcze inaczej. Przeglądając parafię Niestronno (sąsiadującą z Ryszewkiem) są zapisy dot Krygierów już od 1765 r. (początkowa pisownia Krygerr). Jednak biorąc pod uwagę, że w zapisach Mormonów/LDS nazwiska Krygier pojawiają się już od 1539 r. w Brandenburgii, w latach 1600-1700 bardzo dużo na Pomorzu, w latach 1670 - 1720 w Czarnkowie, Śmiłowie, Chodzieży, Podaninie, Toruniu a więc w latach przed imigracją Bambrów - ryzykowne jest twierdzenie, że pochodzili z rejonu Bambergu choć w genealogii, dysponując takimi dokumentami jakie są do naszej dyspozycji nic nie można wykluczyć ani nic z pewnością stwierdzić.
Pozdrawiam
Marian

Re: Krygier

04 gru 2009, 19:59

Witam
Moja prababcia to Katarzyna Kryger *23.11.1861 Piłka, córka kowala Antoniego i Antoniny Hellak.
Katarzyna żona Kazimierza Sikory ślub 27.01.1884 w Piłce.
Pozdrawiam

Re: Krygier

05 gru 2009, 23:56

Panie Mietku.
O miejscowosci Piłka narazie nic nie wiem,nie mogę wyjść z Gościeszynka i Ryszewka.Coś niesamowitego,ale dziękuje za zainteresowanie.
Elżbieta

Re: Krygier

06 gru 2009, 00:10

Panie Marianie.
Weszłam kiedyś na stronę parafii Ryszewko i dowiedziałam się,że parafia ta byla jakiś czas zamknięta,aobsługiwali ją księża z okolicznych kościołow.Być może dlatego nie można odnależć zapisów.Uczepiłam się tego Ryszewka bo mój ojciec bardzo często rozmawiał w domu o Dębowskich,a w naszej rodzinie imię Marcin występuje.No nic,szukamy dalej.
Dziękuję.Elżbieta

Re: Krygier

27 gru 2009, 22:04

Witam serdecznie.
W swojej bazie również mam takich przodków jak Krygier. W 1900r. mieszkali w Targownicy k. Wylatowa, przybyli tam z Orchowa a przedtem z niedalekiego Osówca. Najdalszy z Krygrów którego udało mi się poszukać to Andrzej ur. ok. 1783r. Trląg, syn Krzysztofa i Marianny z Łasińskich.
Pozdrawiam.
Daniel

Re: Krygier

27 gru 2009, 22:31

Nazwisko Kryger to szeroki i ciekawy temat, wiele genalogicznych linii ma to nazwisko.
Może więcej o tej linii.

Re: Krygier

30 gru 2009, 21:33

Witam serdecznie.
Leszku, jak już wspomniałem moja linia nazwiska Krygier to Andrzej urodzony ok. 1783 (+/- 1 rok), syn Krzysztofa i Marianny Łasińskiej, mąż Heleny Paolskiej z Orchowa. On sam prawdopodobnie urodził się w parafii Trląg, mieszkał w Szydłowcu a następnie w Osówcu. Slub Andrzeja i Heleny miał miejsce w Orchowie 5.11.1810r. Dzieci o których mam dane to Ja Nepomucen ur. 16.5.1813 Osówiec oraz Stanisław ur. 4.5.1815 Osówiec. Nie wiem nic o pozostałych dzieciach - a były napewno. Stanisław poślubił 26.11.1843r. w Orchowie Mariannę Nawrocką z Orchowa, ur. ok. 1824. Mieli m.in. syna Franciszka ur. 29.2.1845 Orchowo, zmarłego 4.1.1914 Targownica k. Wylatowa. Franciszek poślubił w 1868r. w Kwieciszewie Mariannę Kowalską ur. 1848 Gozdanin majątek, zmarłą 11.2.1914 Targownica. Mieli 7 córek oraz 1 syna. Ich dzieci to: Marianna (1885-1913), Wiktoria (1888-1968), Pelagia (1884-?), Stanisław, Rozalia , Józefa, Franciszka, Maria. Marianna była żoną Szczepana Kędzierskiego, włodarza w Targownicy, mieli 1 córkę, 1 syna. Marianna zmarła dość szybko, Szczepan ożenił się z jej siostrą Wiktorią - mieli 8 synów, 2 córki. Pelagia była zaś żoną brata Szczepana - Walentego.

Pozdrawiam.
Daniel

Re: Krygier

04 sty 2010, 01:32

Z kolei moja linia Krugerów wywodzi się z Rogoźna Wlkp. Tam urodził się mój pradziadek Wacław - Michał, s. Józefa z zawodu szewca. Matką jego była Zuzanna Radońska (II żona). W portalu poznań project pisane jest Krygier, zaś pradziadek pisał się z niemiecka przez u umlaut, po 1945 roku ówczesne władze "radziły" dla dobra dzieci aby zmienic na Krygier.

Re: Krygier

12 sty 2010, 19:18

Witam!
Dzieci Julianny z Skowrońskich Krieger alias Krygier alias Krueger, które są spadkobiercami testamentowymi zmarłej wdowy Maryanny z Skowrońskich Baumgaertner z Poznania wzywa się, aby celem odebrania spadku zgłosiły się do podpisanego kuratora masy spadkowej sądownie obranego.
Z.Rychłowski, rzecznik w Poznaniu, plac Sapierzyński Nr.4.

(żródło:”Dziennik Poznański”z dnia 15.5.1897r.,ogłoszenie na str.4)
Pozdrawiam. Jolanta

Re: Krygier

12 sty 2010, 21:22

Pisałem o etymologie nazwiska na forgen :

Janka, m. 1637, Janke (bez daty źródłowej) – w grupie nazwisk pochodzących od imienia Jan. Imię pochodzenia hebrajskiego od Jehohanan ‘Jahwe jest łaskawy’, w językach słowiańskich adaptowane jako Iwan i Jan, notowane w Polsce od początków XIII wieku.

Kryger, Kruger (bez dat źródłowych) – w grupie nazwisk pochodzących od niemieckich nazw osobowych Krieger, Krüger, te od średniowysokoniemieckiego kruoc ‘dzban, dzbanek’.

Źródło: Kazimierz Rymut, "Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny", Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1999

moje drzewo
Anna Rożek Linette d. Janke 18.06.1856 Szkółki parafia Koldrąb 06.07.1927 Poznań
rodzice Michał Janke i Katarzyna Janke d. Radke

Re: Krygier

28 lut 2010, 21:07

Witam,
Mam pytanie do p. Teresy.
Na "moi krewni" jest wpis Franciszek Kwieciński syn Małgorzaty i Pawła, partner Marii, ojciec Józefa.
Czy ma Pani jakiś dokument, zapis itd., który potwierdza, że Franciszek był synem Pawła i Małgorzaty?
Pytam bo Paweł Kwieciński i Marianna zd. Stoff to moi prapradziadkowie, może to ten sam Paweł?
Pozdrawiam
Marian

Re: Krygier

28 lut 2010, 21:52

Nie nie mam nic to wpisywała córka kuzynki i zapewne te dane podawała jej babcia ,a moja ciocia.
Teresa

Re: Krygier

31 maja 2010, 19:24

Witam,
W otrzymanych skanach wpisów parafialnych znalazłem następujące dane z parafii Niestronno:

1. Chwałowo - 21.06.1875 r. urodzenie, 27.06.1875 r. chrzest Joanna, rodzice: Franciscus Głowski i Anastasia Posłuszna, chrzestni: Paulus Saskoski i Catharina Strzelecka
2. Mielno – 01.07.1875 r. chrzest Casimirus, , rodzice: Severinus Czajkowski i Magdalena Krause, chrzestni: Adalbertus Krygier i Eleonora Czajkowska
3. Ulrichsthal – 04.07.1875 r. urodzenie, 11.07.1875 r. chrzest Franciscus, rodzice: Jacobus Maciejewski i Marianna Klejneder, chrzestni: Martinus Blażejczak i Catharina Klejneder
4. Ulrichsthal – 01.11.1877 r. urodzenie, 11.11.1877 r. chrzest Stanislaus, rodzice: Jacobus
Maciejewski i Marianna Kleineder, chrzestni: Josephus Nowicki i Catharina Behrendt (lub Bekreadt)
5. Osiny – 17.01.1915 r. chrzest Kaźmira, chrzestni: Stanisław Posłuszny i Antonina Wieczorek (oboje czchestni z Osin)
6. Głęboczek – 02.05.1915 r. chrzest Stanisława, chrzestni: Józef Posłuszny i Maryanna Klimczewska (oboje chrzestni z Głęboczka)
7. Niestronno – 16.05.1915 r. chrzest Franciszek, chrzestni: Piotr Zygart i Joanna Krygier (oboje chrzestni z Niestronna)

oraz Kołdrąb:

1. Kwasuty – 27.09.1842 r. urodzenie, 09.10.1842 r. chrzest Justina, rodzice: Josephus
Schwocher i Marianna Choroszeska, chrzestni: Michael Schulz i Catharina Kryger

Może te informacje przydadzą się w rodzinnych poszukiwaniach
Pozdrawiam
Marian

Re: Krygier

31 maja 2010, 20:28

Witam!
Dziekuję może się przyda. Schwocher - interwsujące. Natomiast Posłuszni ? moi sa z Parlina
Pozdrawiam Teresa

Re: Krygier

06 paź 2010, 21:26

Witam.
Mam pytanie do Pana Leszka.W pana drzewie jest Teofil Kabaciński który poślubił Juliannę Krygier w 1859r.w Kołdrąbiu.Jej rodzicami byli Józef Krygier i Marianna.Czy wiadomo Panu coś więcej o Józefie i czy oni mieli tylko dwie córki? I jeszcze jedno,czy mieszkali też w Posługowie.Elżbieta

Re: Krygier

08 paź 2010, 22:49

Witaj Tereso.

Przesyłam kilka wpisów a Archiwum Inowrocław. Mam nadzieję, że przydadzą się choć trochę.


1.USC Palędzie Kośc. wpis B/3 z 1890 r. Prakseda Sobkowska wyszła za mąż za Rocha Błaszaka
2.USC Palędzie Kośc. wpis B/9 z 1893 r. ślub Antoni Krygier ur. w Borku zam. w Sadowcu s. Józefa i Ewy Paluszyńskiej z Franciszką Ciesielską
3.USC Palędzie Kośc. wpis C/43 z 1895 r. zmarła Marianna Krygier (5 m-cy) c. Andrzeja Krygier i Teresy Stoff
4.USC Palędzie Kośc. wpis A/4 z 23.01.1895 r. urodzenie Jan Sobkowski w Mielinku. Rodzice Nikodem Sobkowski i Rozalia zd. Posłuszna. Jest adnotacja, że Jan zmarł z Żarach
29.09.1992 r.
5.USC Palędzie Kośc. wpis A/82 Sadowiec – urodzenie Leocadii Krygier 09.11.1892 c. Antoniego Krygiera i Franciszki zd.Ciesielskiej
6.USC Palędzie Kośc. wpis A/14 Mielenko ur. Kazimierz Sobkowski s. Nikodema Sobkowskiego i Rosalii zd. Posłuszna
7.USC Palędzie Kośc. wpis z 1896 r. ur. się 7.12.1896 Marian Paradowski s. Walentego i Anny zd. Krygier. Dziecko zmarło 05.02.1896
8.USC Palędzie Kośc. wpis z 1897 r. ur. się Constantia Krygier c. Antoniego i Agnieszki zd. Siadak(Siadacz?)
9.USC Palędzie Kośc. wpis A/70 Niestronno ur. się 15.11.1900 r. Salomea Elżbieta Posłuszna c. Jakuba Posłusznego i Antoniny Posłusznej zd. Maciejewska
10.USC Palędzie Kośc. wpis C/10 w Mielenku zmarł Antoni Krygier 12.02.1902 r. s. Piotra Krygiera i Justyny zd. Szczecińskiej.
11.USC Rogowo wpis A/69 z 20.03.1875 urodzenie w Lubczu – Józefa Posłuszna c. Piotra Posłusznego i Antoniny zd. Grzegorska
12.USC Rogowo wpis C/77 z 1876 r. Józef Krygier z Borka zgłosil zgon Jakuba Krygiera (44 lata) ur. w Trlągu a zam. w Cegielni s. Antoniego Krugera i Cathariny?, męża Antoniny zd. Górna
13.USC Rogowo wpis A/168 z 19.08.1880 ur. się Rosalia Krygier c. Marcina Krygiera z Ryszewa i Marianny zd. Wendland
14.USC Rogowo wpis A/215 z 24.10.1882 ur. się Stanisław Konstanty Krygier s. Marcina Krygier z Ryszewa i Marianny zd.Wendland
15.USC Rogowo wpis A/218 z 24.10.1885 ur. się Jan Krygier s. Marcina Krygier z Ryszewa i Marianny zd.Wendland. Dziecko umiera 09.10.1900 r.

Pozdrawiam

Marian

Re: Krygier

09 paź 2010, 14:01

Witam.
Mam pytanie do Pana Leszka.W pana drzewie jest Teofil Kabaciński który poślubił Juliannę Krygier w 1859r.w Kołdrąbiu.Jej rodzicami byli Józef Krygier i Marianna.Czy wiadomo Panu coś więcej o Józefie i czy oni mieli tylko dwie córki

Nie to małżenstwo i podane nizej jeszcze nie jest w drzewie, ale znam i mam wypisane.
Córki ? Prosze podać imiona może wiecej odpowiem, zobacze w zapiskach z archiwum.

Jest jeszcze jedno małżeństwo Kabaciński Kryger w tym samym okresie czasowym i pobliskich parafiach.

Re: Krygier

09 paź 2010, 18:19

Witam.
Archiwa milczą a ja chodzę jak ślepiec i szukam punktu zaczepienia.Ciekawą notatkę przeczytałam w gazecie o Krygierach w Posługowie.Przybyli do Posługowa w 1758r.Był to Józef i Katarzyna,szkoda,że nie napisali skąd.Józef żyjący w latach międzywojennych był szóstym właścicielem tej posiadłości.Po nim objął jego syn Marian.Nie posunęło mnie to wcale dalej.Elżbieta

Re: Krygier

10 paź 2010, 19:31

Do Teresy i Elżbiety:

Trochę więcej nt. „moich” Krygierów: Prapradziadkowie to Józef Krygier ur. 1824 i Ewa Paluszyńska ur. 1825. W zapisach Projekt Poznań błędnie wpisano Paluszewska.
Józef i Ewa pobrali się w 1845 r. w Trzemesznie (chyba stamtąd pochodziła Ewa). Zapis ten jest również w PP ale bardzo przekręcono nazwiska Józefa i Ewy (wpisano Kricyzor i Piluzsyńska) ale i tak dobrze, że jest zapis. (Jeżeli ktoś napotkał w swoich poszukiwaniach szczegóły tego zapisu będę wdzięczny za informację - chodzi o dane rodziców Józefa i Ewy).
Po ślubie zamieszkali w Borku k/ Zalesia parafia Ryszewko. Tam urodziły się dzieci: Jan Krygier w 1853 (mój pradziadek), Julianna Krygier 1860 i Antoni Krygier 1868. Danych o innych dzieciach Józefa i Ewy póki co nie mam. Jan z rodziną mieszkał w Zalesiu później w Niestronnie, Julianna z rodziną w Gąsawie a Antoni z rodziną w Sadowcu i Palędziu D.
Do Elżbiety:
Co do powiązań Krygier - Dębowski w Ryszewie spotkałem zapis o ślubie (1879) Marcina Krygiera syna Michała Krygiera i Caroliny zd. Dębowskiej z Marianną Wendland córką Jana Wendland i Marianny Poleckiej. Natomiast wpis Projekt Poznań podaje matkę Marcina - Catharina Dębowska.

Pozdrawiam
Marian

Re: Krygier

11 paź 2010, 11:58

Witam Panie Marianie.
Józef (1824) i Ewa Paluszyńska
Marcin (1827) i Paulina Stoff
Michał (?) i Katarzyna Dębowska mogą być braćmi,pochodzą z Zalesia
Jest jeszcze Jan (1822) i Antonina Rychwalska,ale nie wiem skąd Jan pochodził.
Mego Marcina rodzicami jest Józef i Marianna ?
Co do imienia Dębowskiej to były dwie siostry Magdalena i Katarzyna Leszcz i to Katarzyna wyszła za mąż za Jana Dębowskiego a Magdalena została żoną Stefana Smaruja.Wszysto kręci się wokół Zalesia,Ryszewa i Ryszewka nawet mój dziadek znalazł babcię w Ryszewie.Ja powinnam jeszcze szukać rodziny,tej młodszej,w Kwieciszewie i Szczepanowie.Póki co muszę czekać na wiadomość z archiwum.Dziękuję za odpowiedż.Elżbieta

Re: Krygier

11 paź 2010, 12:38

Panie Danielu proszę zwrócić uwagę na Jakuba Krygiera ur.w Trlągu w 1836r.Poslubił Antoninę Górną ,mieszkali w Cegielni i mieli 7-ro dzieci.Elżbieta

Re: Krygier

18 paź 2010, 23:03

Witam. Poszukuję osób o nazwisku Grygiel / Krygier / Kruger.
Jestem potomkiem Bonawenturego Grygiela, który, jak podaje rodzinny przekaz przybył wraz z 3 braćmi z Wągrowca pod Poznaniem na początku 19 wieku do podczęstochowskich wsi m.in. Miedźna i Kołaczkowic.

jeśli jest jakiś ślad, proszę o odp.
pozdrawiam
Grzegorz

Re: Krygier

14 sty 2011, 23:50

Dzień dobry.
W moim drzewku też występuje nazwisko Krygier.
Antonina z d. Krygier ur. w 1857r. wyszła za mąż za Walentego Wojciechowskiego - to moi pradziadkowie;
ich syn - Wincenty Wojciechowski ożenił się z Marianną z d. Nowak c. Marcina Nowaka i Wiktorii z d. Mikuła;
ich córka - Regina - to moja mama.

W latach 70-tych byłam z rodzicami u wujka w Poznaniu. Wujek nazywał się Bernard Krygier i był kuzynem mojego dziadka - Wincentego Wojciechowskiego.

Gdyby ktoś miał jakieś wiadomości nt. j.w. to bardzo proszę.

Re: Krygier

15 sty 2011, 14:47

Witam
Jestem Córka Adama Krygier(syn Wincentego Krygier). Bernard Krygier to brat mojego ojca Adama.Jak z tego wynika co Pani napisała jesteśmy w 100% spokrewnieni.

Re: Krygier

15 sty 2011, 20:12

jarzynkka57 napisał(a):Witam
Jestem Córka Adama Krygier(syn Wincentego Krygier). Bernard Krygier to brat mojego ojca Adama.Jak z tego wynika co Pani napisała jesteśmy w 100% spokrewnieni.




Ogromnie się cieszę, Ciociu Teresko (mogę tak pisać?)
Niezbyt wiele pamiętam z wizyty u wujka Bernarda, bo miałam wtedy ok. 10 lat. Ale moja mama ma doskonałą pamięć i to ona opowiadała mi o swojej babci Antoninie z d. Krygier. Gdyby nie to, że znała imię babci, to nie odnalazłabym jej tak łatwo. W Gościeszynie mieszkało w tamtych latach wiele osób o nazwisku Krygier i ślubów też było co najmniej kilka.

Pozdrawiam.

Re: Krygier

13 lut 2011, 18:23

Witam podzielę się moimi Krygier'ami :)

Ślub 23.02.1909 Kołdrąb - Helena Krygier (ur. 30.04.1882 w Posługówku) z Maksem Jopp

rodzice Heleny;
Parafia katolicka Parlin (Mogilno) wpis 6 / 1881
Adalbertus (Wojciech) Krygier (27)
Victoria Krenz (20)

Re: Krygier

13 lut 2011, 19:29

No i nazwiska które są bardzo mile widziane na tych forach.
I blisko do Kabat.

Re: Krygier

19 lut 2011, 21:29

Witam,dawno mnie tu nie było ,czekałam na odpowiedż z AAG.
Wysłałam zamówienie na dokumenty Jana Krygiera ur 1822r.Pawła Krygiera ur 1824r.Marcina Krygiera(mój pradziad)ur 1827r. i Michała Krygiera ur ok.1828r.- dostałam odpowiedż,że brak ksiąg.Myślę,że wszyscy wymienieni są dziećmi Józefa i Marianny ale jak sprawdzić?
Panie Marianie,dorzucilabym jeszcze do tego towarzystwa Józefa tego od Ewy Paluszewskiej.Skoro nie można uzyskać danych z AAG to może zamówić w AP ale gdzie?Jeśli ktoś z państwa ma pomysł,proszę doradzić.Elżbieta Rybacka

Re: Krygier

19 lut 2011, 23:15

Witam Pani Elżbieto,
Byłaby to świetna wiadomość, że Jan, Paweł, Marcin, Michał i mój Józef - Krygierowie to byli bracia i zarazem synowie Józefa i Marianny (lub Marcjanny?)
Mój Józef urodził się w roku 1823 a nie jak wcześniej błędnie sądziłem w 1824. Ożenił się w Trzemesznie z Ewą Paluszyńską w 1844 r. Czekam na skan wpisu tego małżeństwa z AAG ale z tego co wiem nie ma tam podanych imion rodziców małżonków więc nie wiem czy Józef był synem Józefa i Marianny. Wiem tylko tyle, że pochodził z Borku k/Zalesia.
Marcin Krygier pochodził z Zalesia więc mogli być braćmi.
O Pawle i Janie nic nie wiem. Może Pani wie kiedy, gdzie i z kim zawierali małżeństwa?
Michał Krygier to pewnie mąż Karoliny/Katarzyny zd. Dębowskiej z Ryszewa (ja mam w notatkach Carolina). Przy okazji ciekawostka dot. Dębowskich z Ryszewa i Zalesia - w dokumentach USC członkowie rodziny podawali nazwisko: Dębowski alias Eichstaedt.
Co do dalszych poszukiwań naszych Krygierów? Pozostaje chyba tylko „wycieczka” do parafii w Ryszewku lub prośba do jakiegoś mieszkańca Ryszewka o sprawdzenie u X.Proboszcza. Ja pisałem list do parafii ale....hmm... od pół roku ani widu ani słychu. No cóż, póki co nie ma obowiązku odpowiedzi na korespondencję.
Pozdrawiam
Marian
Odpowiedz