Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Maciejewscy i Grams

15 lis 2009, 21:36

Dziękuję wszystkim,którzy próbowali pomóc mi w sprawie Maciejewskich.Ośmielam się jednak prosić o informacje dotyczące też:Gramsów i Zborowskich.Przeglądałam już wiele dokumentów,ale znalezione wiadomości są bardzo skąpe.Franciszek Grams poślubił Helenę Maciejewską z Wągrowca.Miał tutaj sklep rzeźnicki i kamienicę.Nie wiem czy owa kamienica była jego własnością,czy też przed ślubem należała do rodziny jego żony,wiem natomiast,że Franciszek kamienicę utracił-prawdopodobnie długi,możliwe,że karciane.Cała rodzina zmuszona była zmienić lokum.Przybraną matką Franciszka,a jednocześnie drugą żoną jego ojca była pani Sobańska lub Zborowska.Miała ona dwie córki z pierwszego małżeństwa.Jedna z nich wyszła za mąż za piekarza ze Skoków-Świątnik,lub podobnie.Jeśli matka tej pani nazywała się Sobańska,to jej druga córka wyszła za mąż za Zborowskiego-piekarza z Wągrowca, ale możliwe też,że to Zborowska poślubiła ojca Franciszka Gramsa.Trochę to pokręcone.W dokumentach rzadko występuje nazwisko Grams,stąd moje przypuszczenie,że przodkowie pochodzą z Niemiec.Bardzo możliwe,że wcześniej podpisywali się jako Gramse lub Gramsa.Zajmuję się historią rodziny od niedawna,przejełam niewielkie drzewko genealogiczne od cioci,ale szalenie mnie to wciągnęło.
Będę wdzięczna ,za wszelkie informacje.
Pozdrawiam
Odpowiedz