Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Turkowo - pałac

05 maja 2019, 18:41

Poszukuję fotografii nieistniejącego już dziś pałacu i zespołu dworskiego w Turkowie (niem. Falenfeld) w pow. nowotomyskim.
Pałac do 1945 roku należał do niemieckiej rodziny Stich. Został rozebrany w latach 50-tych lub 60-tych XX w.
Za pomoc w dotarciu do zdjęć z góry dziękuję.

Re: Turkowo - pałac

08 maja 2019, 12:53

Jednak Stichowie z tego co wiem nie mieszkali w Turkowie, ale we dworze w Dusznikach, który stoi do dziś i ma się dobrze a w którym mieści się GOK. Dlaczego wyburzono ów pałac czy dwór?

Re: Turkowo - pałac

08 maja 2019, 15:57

Nie jestem w stanie autorytatywnie stwierdzić gdzie mieszkali, jednak majątek Turkowo do nich należał. A pewnie choć przez jakiś czas tam przebywali skoro moja Mama w 1941 roku dostała tam przez Arbeitsamt nakaz pracy jako pokojówka. Pracowała tam niecały rok.
Z tego co dowiedziałem się od starszych mieszkańców Turkowa to pałac przetrwał wojnę, jednak po kilkuletnim użytkowaniu przez miejscowy PGR, znalazł się w stanie nadającym się tylko do rozbiórki.

Re: Turkowo - pałac

08 maja 2019, 19:28

Próbowałam znaleźć na stronach niemieckojęzycznych, niestety zero wiadomości i zdjęć. Wiem tylko o ich mauzoleum, jak również o obozie w Turkowie, w którym więźniowie budowali autostradę. Znajdował się na terenie tamtejszego folwarku. Sama jestem ciekawa. Gdybyś coś znalazł daj znać, bo nie chce mi się wierzyć, ze nie zachowała się żadna fotografia.

Re: Turkowo - pałac

09 maja 2019, 07:33

O mauzoleum wiem, tak jak i o obozie. Na stronach niemieckojęzycznych nie szukałem- bariera językowa.
Niżej wycinek niemieckiej mapy topograficznej z 1940 r. Czerwonym kółkiem zaznaczyłem na niej prawdopodobne położenie tego pałacu, wskazywane przez mieszkańców Turkowa. To mogłoby się zgadzać, bo zabudowania na prawo istnieją do dziś a w zaznaczonym miejscu nie ma dziś żadnego starego budynku. Podobno zdjęcia pałacu istnieją w rodzinnych archiwach Stichów w Niemczech.
Jeśli dotrę do zdjęć pałacu nie omieszkam pochwalić się. :)

Obrazek

Re: Turkowo - pałac

09 maja 2019, 16:05

Wiesz co mnie trochę dziwi? Jeśli PGR dysponował tym pałacem(dworem), to musiały się zachować jakieś zdjęcia z różnych uroczystości, chociażby z dożynek czy zdjęcia prywatne pracowników tego PGR-u. Może coś jest w wiejskim archiwum, w bibliotece?
W każdym bądź razie będę czekać, życzę powodzenia:)

Re: Turkowo - pałac

09 maja 2019, 16:42

Za życzenia powodzenia dziękuję. Będzie mi potrzebne. :)
Tak samo jak ewentualna pomoc jeszcze innych forumowiczów.
Odpowiedz